صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۲  ، 
شناسه خبر : ۳۳۲۰۸۸

پایگاه خبری روسیا الیوم به نقل از یک مقام نظامی آگاه آورده است که یک هیأت بلندپایه از ائتلاف بین المللی و ارتش آمریکا برای نخستین بار در دو سال گذشته به شهر الرقه رفت و با مقامات نیروهای دموکراتیک سوریه برای حمایت از آنها دیدار کرد.
به گفته منبع مذکور، سفر این هیات نظامی به الرقه دو روز به طول انجامید و دو طرف به مسائل نظامی مربوط به حمایت از ثبات و امنیت در منطقه حوض الفرات پرداختند.
واشنگتن دو سال پیش در اکتبر ۲۰۱۹ نیروهایش را از الرقه خارج کرد.
سفر هیات آمریکایی به الرقه در حالی انجام شده که احزاب کُرد درباره اوضاع فاجعه بار در مناطق خودمدیریتی شرق و شمال سوریه که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه(قسد) است، هشدار دادند.
به گزارش روزنامه الوطن سوریه، گروه به اصطلاح «المجلس الوطنی الکردی» (شورای ملی کُرد) وفادار به رژیم ترکیه، روز گذشته در مورد وضعیت فاجعه باری که در انتظار مناطق تحت کنترل کُردهای جدایی‌طلب است، هشدار داد و آن را نتیجه توقف گفت‌وگوی کُردها با یکدیگر و بروز توافق‌ها و تفاهم‌هایی بین بازیگران بین المللی و منطقه‌ای موثر در پرونده سوریه دانست.
«اسماعیل رشید» عضو شورای ملی کُرد گفت: نیروهای دموکراتیک سوریه که بر خودمدیریتی کُردها تسلط دارند باید قدر فرصت را برای گفت وگو بدانند.
«نواف رشید» نماینده شورای ملی کُرد در منطقه کردستان عراق همین ماه تاکید کرد که آمریکا آمادگی خود را برای ایجاد فضای مناسب ازسرگیری گفت‌وگوی میان کُردها اعلام کرده است.
او ابراز امیدواری کرد که آمریکا بر گروه احزاب الوحده الوطنیه کُرد تحت رهبری حزب «الاتحاد الدیمقراطی» (اتحاد دموکراتیک) برای ازسرگیری مذاکرات در نزدیک‌ترین زمان ممکن فشار آورد.
احزاب شورای ملی کُرد که ترکیه را مقر خود قرار داده‌اند و احزاب الوحده الوطنیه الکردیه یک سال پیش گفت‌وگوهایی را تحت نظارت آمریکا با یکدیگر آغاز کردند، به دلیل اختلاف‌های زیادی که بینشان بود، به هیچ توافق سیاسی دست نیافتند.
«الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در سوریه هم به تازگی گفت که کُردها در سوریه در حال حاضر روی همکاری با ایالات متحده حساب می‌کنند که نیروهای آن در مناطق آنها حضور دارند.
لاورنتیف گفت: ایالات متحده می‌تواند تصمیمی بگیرد که نیروهای خود را ناگهانی از سوریه خارج کند، همان گونه که در افغانستان این کار را کردند و این مسئله یک نشانه آشکار برای کُردهاست.
این مقام روسی با اشاره به تداوم تماس مسکو با کُردها در سوریه تاکید کرد: گفت‌وگوی کُردها با دمشق نه تنها ضروری است، بلکه باید با دستیابی به راه حلی میانه و توافق نامه‌های مشخص با طرف سوری پایان یابد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات