سیاسی >>  سیاسی >> نبض سیاست
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۲  ، 
کد خبر : ۳۳۷۱۵۳

بنای جمهوری اسلامی در قبال سران فتنه بر عفو و اغماض‌ بوده است

اقدامات سران فتنه لطمات زیادی به جمهوری اسلامی وارد کرد و تهمت ناروایی هم به جمهوری اسلامی زده شد و از همه مهمتر سران فتنه التزام عملی به قوانین هم نداشتند.

امان‌الله علیمرادی نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری در گفتگویی در رابطه با تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی مبنی بر برداشتن برخی از محدودیت‌های میرحسین موسوی اظهار داشت: بنای انقلاب و جمهوری اسلامی تاسی و پیروی از حضرت رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم)  اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بوده است؛ در مواجهه با دشمنان و کسانی که دشمن اسلام و دشمن مسلمین بودند، جمهوری اسلامی با «شدت » و «استواری و ستبری» برخورد کرده است و در مواجهه با مومنین و عزیزان با رحمت برخورد کرده است.
وی خاطر نشان کرد: اصل رحمت با مومنین و اصل شدت بر دشمنان و کفار مبنای انقلاب و جمهوری اسلامی و روش عملی امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب بوده است.

اقدامات سران فتنه خطای بسیار بزرگی در آن زمان بود
نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان با بیان اینکه اقدامات سران فتنه خطای بسیار بزرگی در آن زمان بود، تصریح کرد: اقدامات سران فتنه لطمات زیادی به جمهوری اسلامی وارد کرد و تهمت ناروایی هم به جمهوری اسلامی زده شد و از همه مهمتر سران فتنه التزام عملی به قوانین هم نداشتند.

سران فتنه به پیگیری ادعای خود از مجاری رسمی کشور ملتزم نبودند
وی خاطر نشان کرد: ادعایی که سران فتنه داشتند قابل پیگیری و بررسی از مجاری رسمی کشور بود اما ملتزم به آن نشدند و مرتب بر طبل ابطال انتخابات کوبیدند و کوتاه نیامدند تا اینکه ملت به میدان آمدند و قائله را ختم کردند. 
حجت الاسلام علیمرادی تاکید کرد: اگر بنا بود سران فتنه مطابق قوانین رسمی کشور محاکمه شوند، معلوم نبود که چه سرنوشتی برای آن ها رقم می‌خورد، ولی بنای جمهوری اسلامی بر عفو،گذشت از لغزش‌ها و اغماض ها بوده است، این همان روش حضرت رسول(ص) که قرآن کریم (آیه 159 سوره آل عمران) در این باره خطاب به پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: به سبب رحمت الهی، در برابر مؤمنان، نرم و مهربان شدی! و اگرخشن و سنگدل بودی، از اطراف تو، پراکنده می شدند. پس آنها را ببخش و برای آنها آمرزش بطلب. و در کارها، با آنان مشورت کن! امّا هنگامی که تصمیم گرفتی، (قاطع باش و) بر خدا توکّل کن. زیرا خداوند توکّل کنندگان را دوست دارد.
وی در ادامه یادآور شد: همچنین در در عهدنامه امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر سفارش به عفو و گذشت شده است -مهربانى به رعیت و دوست داشتن آنها و لطف در حق ایشان را شعار دل خود ساز. چونان حیوانى درنده مباش که خوردنشان را غنیمت شمارى، زیرا آنان دو گروهند یا همکیشان تو هستند یا همانندان تو در آفرینش. از آنها خطاها سر خواهد زد و علت‌هایى عارضشان خواهد شد و به عمد یا خطا لغزش‌هایى کنند، پس، از عفو و بخشایش خویش نصیبشان ده، همان گونه که دوست دارى که خداوند نیز از عفو و بخشایش خود تو را نصیب دهد. زیرا تو برتر از آنها هستى و، آنکه تو را بر آن سرزمین ولایت داده، برتر از توست و خداوند برتر از کسى است که تو را ولایت داده است. ساختن کارشان را از تو خواسته و تو را به آنها آزموده است- رفتار جمهوری اسلامی در مواجهه با سران فتنه عفو، اغماض و آسان‌گیری بود.
نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان ادامه داد: اقتضای اسلام و جمهوری اسلامی و همچنین روش امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب بر همین بوده است که تا آنجایی که امکان عفو و اغماض وجود دارد، به همان روش عمل شود.

* پایه و اساس رفتار جمهوری اسلامی با کسانی که مسیر جدایی را در پیش گرفتند؟
حجت الاسلام علیمرادی به دعای بیستم صحیفه حضرت امام سجاد(ع) اشاره کرد و گفت: حضرت زین العابدین(ع) در این فراز از دعای مکارم الاخلاق که فرمودند: بار خدایا بر محمّد و آل او درود فرست، اى خداوند، مرا سیماى صالحان ده و جامه پرهیزگاران: در گستردن عدل و فرو خوردن خشم و خاموش کردن آتش دشمنى و به هم پیوستن تفرقه جویان و آشتى دادن خصمان و فاش کردن نیکى و پوشیدن عیبها و نرمخویى؛ در اینجا حضرت بنای بر عفو و اغماض قرار دادند و از طرفی کیفر و  بازخواست را در درجه دوم قرار دادند؛ این مبنای دین و اسلام است.
وی در پایان عنوان کرد: در این دعا یکی از خصوصیات روش متقیان این است که در سیره عملی خود دادگستری و عدل گستری را داشته باشند؛ آن جا که گروهی جدا شدند و خواستند فاصله بگیرند، باید به بدنه انقلاب ضمیمه شوند و پیوند بخورند و اگر مسیر جدایی را رفتند، نظام اسلامی نمی پذیرد مسیر جدایی را ادامه بدهند بلکه بنای اسلام بر ضمیمه کردن کسانی است که می‌خواهند فاصله بگیرند؛ این مبانی دینی، پایه و اساس رفتار جمهوری اسلامی با چنین قضایایی است.

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات