بین الملل >>  بین الملل >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۵  ، 
کد خبر : ۳۵۰۵۸۴

روند قانونی اخراج سفیر فرانسه از نیجر آغاز شد

دستگاه قضایی نیجر با تاکید بر اینکه سفیر فرانسه از پروتکل‌های دیپلماتیک تخطی کرده، خبر داد که روند قانونی اخراج سفیر فرانسه از نیجر آغاز شده است.

منابع نیجری، امروز (شنبه)،‌ خبر دادند جوی امنیتی در اطراف سفارت فرانسه در نیامی -پایتخت نیجر- حاکم است و نیروهای امنیتی به هیچ کس اجازه نزدیک شدن به این سفارتخانه را نمی‌دهند.

روند قانونی اخراج سفیر فرانسه از نیجر آغاز شد

دستگاه قضایی نیجر اعلام کرد که سفیر فرانسه پروتکل‌های دیپلماتیک را زیر پا گذشته و بعد از احضار به وزارت خارجه نیجر در آنجا حضور پیدا نکرده است.

دستگاه قضایی نیجر در ادامه اضافه کرد سفیر فرانسه دیگر دیپلمات نیست و مجوز اقامت ندارد. براساس گزارش منابع نیجری، فرایند قانونی اخراج سفیر فرانسه و خانواده او از این کشور آغاز شده است.

معترضان نیجری خواهان اخراج تمام نیروهای فرانسوی از کشورشان هستند. آن‌ها در اعتراض به حضور فرانسویان طی روزهای گذشته مقابل سفارت فرانسه و پایگاه نظامی این کشور در نیجر تظاهرات برپا کرده‌اند.

شورای نظامی نیجر، روز پنجشنبه هفته گذشته، مصونیت دیپلماتیک «سیلوان ایتی» سفیر فرانسه را لغو کرد و به پلیس دستور داد که او را از نیجر اخراج کند.

وزارت امور خارجه نیجر، ۲۵ آگوست، به سفیر فرانسه ۴۸ ساعت وقت داده بود تا این کشور را ترک کند. پس از پایان این ضرب‌الاجل سفیر فرانسه از نیجر خارج نشد.

فرانسه اعلام کرد که تصمیم شورای نظامی نیجر را به رسمیت نمی‌شناسد و سفیر این کشور در نیجر باقی خواهد ماند.

اوایل مردادماه بود که شماری از نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر با کودتا «محمد بازوم» رئیس جمهور نیجر را از قدرت برکنار کردند. این اقدام با مخالفت شدید فرانسه آمریکا و فرانسه همراه شد.

شورای نظامی نیجر خواستار عدم مداخله پاریس در امور این کشور است و محمد بازوم را بازوی فرانسه در نیجر می‌داند.

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات