بین الملل >>  سیاست خارجی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۳  ، 
کد خبر : ۳۵۳۳۱۶

آخرین ابتکارات سیاسی برای توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی؛ محور گفت‌وگوی امیرعبداللهیان و همتای قطری

وزرای خارجه ایران و قطر امروز در گفت‌وگویی تلفنی ضمن بررسی آخرین ابتکارات سیاسی برای توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی، خواستار اقدام فوری جامعه بین‌المللی برای مجبور کردن این رژیم به توقف جنایاتش شدند.

امروز (دوشنبه) ۲۹ آبان ماه و در چهل و پنجمین روز از جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و در ادامه رایزنی‌های جمهوری اسلامی ایران برای توقف این جنایات و نسل‌کشی و رفع محاصره غزه و همچنین در راستای ارسال فوری کمک‌های انساندوستانه به مردم غزه، حسین امیرعبداللهیان با همتای قطری تلفنی گفت‌وگو کرد.

براساس اعلام دفتر اطلاع‌رسانی دولت حماس در غزه در این چهل و پنج روز ۱۲ هزار و ۳۰۰ نفر به شهادت رسیده‌اند که بیش از پنج هزار کودک و سه هزار و ۳۰۰ زن تاکنون شهید شده‌اند. در این حملات، بالغ بر ۳۰ هزار نفر زخمی شده‌اند که ۷۵ درصد از آنها، زنان و کودکان هستند.

در گفت‌وگوی تلفنی امروز حسین امیرعبداللهیان و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر آخرین تحولات مربوط به فلسطین و تهاجم رژیم صهیونیستی علیه غزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این دومین تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و قطر ظرف یک هفته اخیر است. امیرعبداللهیان و همتای قطری سه‌شنبه ۲۳ آبان نیز درباره اوضاع جاری در غزه تلفنی گفت‌وگو کرده بودند. در آن گفت‌وگوی تلفنی موضوع بمباران مقر کمیته قطری بازسازی غزه مورد توجه قرار گرفت و دو وزیر تداوم نسل‌کشی در غزه و وضعیت بسیار بحرانی انسانی را مورد بررسی قرار داده و بر ضرورت توقف فوری جنایات جنگی علیه غزه و  امدادرسانی فوری به مردم بی‌پناه فلسطین تأکید کردند.

* رژیم صهیونیستی مسؤول وضع موجود

روسای دستگاه‌های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و قطر در تماس تلفنی امروز با مسؤول خواندن رژیم صهیونیستی در وضعیت جاری در سرزمین‌های اشغالی، خواستار اقدام فوری جامعه بین‌المللی برای مجبور کردن رژیم اسرائیل برای توقف نقض آشکار قوانین بین‌المللی شدند و لزوم مساعی و تلاش کشورهای اسلامی و عربی برای امدادرسانی فوری به مردم بی‌پناه فلسطین را یادآور شدند.

امیرعبداللهیان و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در این تماس همچنین آخرین ابتکارات سیاسی درباره توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه غزه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که از ابتدای این جنایات رایزنی‌های تلفنی را با برخی همتایان و مقامات تاثیرگذار بین‌المللی صورت داد، دو بار هم به قطر سفر و با همتای قطری، امیر قطر و اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در دوحه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شب گذشته نیز با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه درباره اوضاع جاری در غزه تلفنی گفت‌وگو و بر ضرورت ایفای نقش فعال‌تر روسیه در تحقق صلح و امنیت در منطقه تأکید کرد و گفت: بی‌تردید مقاومت نتیجه نهایی را رقم خواهد زد.

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات