صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۶  ، 
شناسه خبر : ۳۱۲۲۵۱

روزنامه کیهان **

مسکن مهر به تنهایی برای محاکمه شما کافی است آقای وزیر!

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امروز در سایت مسکن مهر پرند هیچ واحدی را افتتاح نکردم، گفت: از واحدهای مسکن مهر پرند بازدید کردم.

عباس آخوندی در گفت‌وگو با ایلنا، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای اولین بار شاهد افتتاح مسکن مهر با حضور شما بودیم، گفت: رسانه‌ها اشتباه نکنند من مسکن مهری را افتتاح نکردم.

وی ادامه داد: امروز طی بازدید از پروژه‌های عمرانی شهر جدید پرند از برخی از واحدهای مسکن مهر هم بازدیدی انجام دادم.

اصرار وزیر راه و شهرسازی بر دهن‌کجی به مسکن مهر درحالی است که اغلب مردم، مسکن مهر را در کنار همه نقص‌ها و ضعف‌هایش، پروژه‌ای موفق می‌دانند چراکه باعث صاحب‌خانه شدن حداقل 2 میلیون خانواده از طبقات پایین و متوسط شد، درعین حال همین پروژه موجب گردش چرخ صدها شاخه شغلی و صنعتی مرتبط با بخش مسکن و ایجاد چند میلیون شغل شد. این رونق با روی کار آمدن دولت یازدهم و لجاجت ویژه شخص عباس آخوندی با پروژه، متوقف شد و عجیب اینکه اگر ادعایی شد مسکن مهر موجب افزایش 40 هزار میلیارد تومانی نقدینگی می‌شود، پس از کاهش فعالیت این عرصه، میزان نقدینگی در دولت یازدهم و دوازدهم از 430 هزار میلیارد به بیش از 1600 هزار میلیارد تومان رسیده است.

بدتر اینکه وزیر راه و شهرسازی با وجود پنج سال بدگویی علیه مسکن مهر، حتی یک نمونه از «مسکن اجتماعی» را که 10 سال است شعار آن را می‌دهد، نساخته و به مردم برای مقایسه عرضه نکرده است. طبق آمار، در پنج سال گذشته، به اندازه یک سال هم مسکن ساخته نشده است. طبق آمار رسمی بانک مرکزی، فقط در یک سال اخیر، قیمت مسکن 62 درصد افزایش داشته است. البته آمار غیررسمی، بسیار بالاتر از این درصد را حکایت می‌کند.

وزارت راه و شهرسازی همچنین با وجود تکلیف قانونی که از سال 94 متوجه این وزارت شده، از راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان و دریافت مالیات از واحدهای مسکونی خالی (احتکار شده) طفره رفته است. 2/5 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد. احتکار، علت اصلی گرانی مسکن در سال‌های اخیر بوده است.

واقعا چه کاری ضد انقلابی‌تر از ایجاد هراس در دل مردم؟!

روزنامه همشهری از قول رئیس‌جمهور تیتر زد: چه کاری ضدانقلابی‌تر از ایجاد هراس در دل مردم؟!

تیتر همشهری از سخنان آقای روحانی در حالی است که اظهارات برخی دولتمردان و حامیان آنها، مصداق سخنان ایشان بوده است. از جمله این اظهارات؛ «خزانه خالی است و پولی برای هزینه کردن نداریم (سال 92)»، «آمریکا ظرف 5 دقیقه می‌تواند تمام توان دفاعی ما را نابود کند»، «دولت قبل، اتوبوس اقتصاد را به ته دره انداخته است»، «سایه جنگ بر سر کشور سنگینی می‌کند و اگر توافق نکنیم، جنگ می‌شود»، «اگر مذاکره و توافق نکنیم، قحطی پیش می‌آید.» و...

ملاقات جان کری را بچسب؛ چین و هند سفیر نداریم که نداریم!

جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا گفت: پس از پایان وزارتش چندین بار با وزیر خارجه ایران ملاقات کرده است.

جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا در مصاحبه‌ای رادیویی گفت که وی طی ماه‌های اخیر سه یا چهار بار با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است.

کری گفت: در نروژ، مونیخ و دیگر نشست‌های بین‌المللی با وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده و در این دیدارها از دولت کنونی آمریکا انتقاد کرده و تلاش کرده تا به ظریف برای حفظ توافق هسته‌ای با کشورهای اروپایی کمک کند.

وزیر خارجه سابق آمریکا اضافه کرد: کاری که کردم این بوده که از او بپرسم ایران برای بهبود پویش‌های خاورمیانه مایل به انجام چه کارهایی است. (مشکل) یمن را چگونه می‌شود حل کرد، برای رسیدن به صلح در سوریه چه باید کرد؟

ادامه مراودات و ملاقات‌های آقای ظریف با یک مقام سابق آمریکایی و اهتمام به حفظ ارتباطاتی از این دست، درحالی است که وزارت خارجه ماه‌هاست در کشورهای مهمی مانند چین و هند - که روابط راهبردی اقتصادی با ایران دارند - سفیر ندارد و آقای ظریف و معاونانش کمترین اهتمامی برای این امر نشان نداده‌اند، به عبارت دیگر با وجود افزایش تحریم‌های دشمن،گویا وزارت خارجه از نگاه یکطرفه به غرب دست نکشیده و اهتمامی به ظرفیت‌های فراوان نهفته در دو دیپلماسی و ارتباط با کشورهای شرقی ندارد.

یادآور می‌شود کلاه گشاد برجام را تیم کری و شرمن گذاشتند؛ توافقی که امتیازات نقد به آمریکا داد و مشتی وعده نسیه (چک بلامحل) به دست ظریف و تیمش گذاشت. جان کری اخیرا تصریح کرده ماجرای دادن 1/7 میلیارد دلار به ایران (که کلی روی آن مانور داده شد) به خاطر پیش‌بینی محکومیت آمریکا در دادگاه به باز پس دادن 10 میلیارد دلار (بود و سود خرید سلاح از آمریکا در رژیم سابق که سلاح‌ها به ایران واگذار نشد) بوده است.

اگر موفق بود چرا عزل کردید اگر سوءمدیریت داشت چرا مشاور شد؟!

انتصاب رئیس معزول بانک مرکزی به عنوان مشاور رئیس‌جمهور، تعجب ناظران سیاسی و اقتصادی را برانگیخت.

آقای روحانی در حکمی، ولی‌الله سیف را به عنوان مشاور خود در امور مالی و بانکی منصوب کرد. روحانی در این حکم، سیف را دارای مراتب تعهد، توان علمی و سوابق مدیریتی معرفی کرده است.

قیمت دلار در زمان ریاست سیف بر بانک مرکزی از 3300 تومان به حدود 12 هزار تومان صعود کرد. همچنین واگذاری 18 میلیارد دلار ارز به قیمت 4200 تومان (یک‌سوم قیمت) در کمتر از 2 ماه، محصول دوره مدیریت سیف در بانک مرکزی است. سیف همچنین در کنار نهاوندیان از معرفان عبدالرسول دری‌اصفهانی برای عضویت در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای (به عنوان مشاور ارشد مالی و بانکی) محسوب می‌شود.

گفتنی است برکناری سیف از ریاست بانک مرکزی توسط روحانی، در اوج انتقادها به سوءمدیریت ارزی دولت صورت گرفت. اکنون سؤال این است که اگر سیف (با کارنامه فوق‌الذکر) موفق بود، چرا روحانی او را کنار گذاشت؟ و اگر در همان مدیریت، به شدت ناموفق بود و در نابسامانی‌های اقتصادی موجود ذی‌مدخل است، برای چه به عنوان مشاور رئیس‌جمهور منصوب می‌شود؟

آیا منظور رئیس‌جمهور این است که مقصر واگذاری رانتی 18 میلیارد دلار ارز و گران شدن 4 برابری قیمت ارز، سیف نیست؟ در این صورت رئیس‌جمهور، مقصر اصلی را کدام مدیران و مشاوران و دستیاران ارشد دولتی می‌داند؛ جهانگیری، نوبخت، نهاوندیان، نیلی یا کرباسیان؟!

یادآور می‌شود محسنی‌اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضایی اخیرا تصریح کرد پس از دستگیری عناصر اخلالگر و رانت‌خوار در بازار، به دانه درشت‌هایی مانند عراقچی و سیف رسیده‌اند.

درباره انتصاب سیف، برخی تحلیلگران فضای مجازی تحلیل‌هایی از این دست را منتشر کرده‌اند:

- روحانی با انتصاب #سیف یک هدف را دنبال و یک مسئله را لو داد.

هدف: هزینه برخورد با ایشان را بالا ببرد.

آنچه لو داد: افتضاح ارزی و سکه به سیف ربطی ندارد خود بنده مقصرم.

- انتصاب #سیف به مشاورت تنها برای نجات او از دستگیری و محاکمه است.

- ولی‌الله سیف یکی از مسببان اصلی بحران ارزی کشور است. پس از احمد عراقچی نوبت بازداشت و محاکمه او بود اما امروز به عنوان مشاور بانکی و پولی رئیس‌جمهور منصوب شد.

چرا؟ چون اکثر اقدامات ویرانگر سیف ازجمله فروش بی‌ضابطه ده‌ها میلیارد دلار در بازار آزاد با دستور شخص روحانی بوده است؟

- عجیب نیست که #سیف مشاور پولی و بانکی رئیس‌جمهوری بشود. حتما #روحانی از وضعیت بازار ارز و #دلار راضی است که می‌خواهد از باعث و بانی‌اش مشاوره بگیرد.

- #روحانی سیف رو که به دلیل ناکارآمدی در کنترل بازار #ارز برکنار کرده بود، امروز در حکمی مشاور پولی و بانکی خودش کرد.

این حکم نشانگر اینه که دولت اراده‌ای در تغییر برنامه‌ها و سیاست‌هایش نداره و با تفکرات همین ژنرال‌ها(!) می‌خواد تا آخر با همین دنده بره.

- انتصاب #ولی‌اله-الله-سیف بعنوان مشاور رئیس‌جمهوری می‌تواند دهان کجی با آنهایی که از گرانی ارز به تنگ آمده‌اند، راستی کسی که در عمل وضع را بحرانی کرد چطور می‌تواند با مشاورهایش همین بحران را حل کند.

فریبکاری و معطل کردن ایران هدف بسته 18 میلیون یورویی اروپا

موضع دوگانه اتحادیه اروپا، برای معطل نگه داشتن ایران است و این درحالی است که اروپا در موضوع تحریم‌ها با آمریکا همراهی می‌کند.

وبسایت الف با اشاره به بسته کمک 18 میلیون یورویی اروپا به ایران در زمینه محیط زیست نوشت: اروپا مدعی مقابله با بازگشت تحریم‌هاست اما در طول 3 ماه و نیم گذشته عملا هیچ کاری انجام نداده است.

سیاستی که اروپا در پیش گرفته به زعم سران آن، مزایایی نیز دارد. مثلا آنها می‌توانند با بسته 18 میلیون یورویی مذکور، این‌گونه مخالفت خود را با سیاست‌های ترامپ بیان کنند، ژست حمایت از سازمان‌ها، نهادها و توافقات بین‌المللی بگیرند و ایران را نیز بر سر یک دوراهی قرار دهند؛ دوراهی که یک طرف آن وعده تقویت بسته پیشنهادی در ازای تغییر سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه‌های دفاعی است که دقیقا هدف ترامپ نیز همین می‌باشد و طرف دیگر آن پذیرش بسته‌ پیشنهادی ضعیف از سوی ایران برای حفظ برجام و مقابله با تحریم‌ها است. درصورت تحقق هرکدام از این سناریوها برنده واقعی آمریکا و اروپا خواهند بود.

در این باره می‌توان به خروج شرکت‌های خصوصی و دولتی کشورهای اروپایی اشاره کرد. به اذعان آمارها از زمان کناره‌گیری آمریکا از برجام، حدود 53 شرکت از ایران خارج شده‌اند که سهم بزرگی از این شرکت‌ها به کشورهای اروپایی تعلق دارد و در این بین آلمان و فرانسه در صدر می‌باشند. اما طنز ماجرا این‌جاست همزمان همین کشورها در پی حفظ برجام و مقابله با بازگشت تحریم‌های آمریکا می‌باشند و مقارن با ارائه بسته 18 میلیون یورویی، پرواز شرکت‌های هواپیمایی اروپایی مانند بریتیش ایرویز، ایرفرانس و کی‌ال‌ام به ایران متوقف می‌شوند. این مسائل نشان‌دهنده این است عزمی جدی برای مقابله با موج بازگشت تحریم‌ها از سوی کشورهای اروپایی وجود ندارد.

سامانه ثبت دریافتی مدیران برای جلوگیری از حقوق‌های نجومی به کجا رسید؟

با گذشت بیش از یک سال از اجرای قانون برنامه ششم توسعه، ماده 29 آن درباره سامانه ثبت حقوق و مزایای کارکنان دولت اجرایی نشده است.

به گزارش «الف»، به دنبال اعتراض عمومی به حقوق‌های نجومی تمهیدی قابل توجه در خصوص جلوگیری از این گونه مسائل برای آینده طرح و تلاش شد در حوزه شفافیت ماده قانونی در قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه گنجانده شد.

براساس 29 قانون برنامه ششم سامانه‌ای پیش‌بینی شده که حقوق و مزایای دریافتی مدیران باید در آن ثبت و در اختیار نهادهای نظارتی و عموم مردم قرار گیرد.

طبق ماده 29 دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا اقدام کند و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به مقامات، رؤسا، مدیران کلیه دستگاه‌های اجرائی را فراهم نماید؛ به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص و امکان دسترسی برای «نهادهای نظارتی و عموم مردم» فراهم شود.

در حالی که به گفته انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی، در دی ماه 96 قرار بود سامانه ثبت حقوق و مزایای کارکنان دولت تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه ششم توسعه اجرایی شود. در مقابل با ورود به سال 97 نه تنها این سامانه راه‌اندازی نشد، بلکه شاهد آن بودیم که متن نهایی آیین‌نامه که در تاریخ 16 فروردین ماه 97 نهایی شده بود، با درخواست معاون رئیس جمهور در تاریخ 4 اردیبهشت ماه برای بررسی مجدد روبرو شد. انصاری در مورد دسترسی عموم مردم به سامانه حقوق و مزایا، گفته بود: «براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، دسترسی‌ها برقرار می‌شود. وقتی می‌خواهید به اطلاعات دسترسی یابید، باید احراز هویت شوید که شما چه کسی هستید». در تفسیری دیگر ایشان گفته بودند که اطلاعات سامانه حقوق و مزایا را فقط به دستگاه‌های نظارتی می‌دهند که می‌خواهند اطلاعات کل سیستم را داشته باشند.

این تفاسیر همان‌گونه که اشاره شد در حالی عنوان می‌شود که اگر به متن قانون مراجعه شود با صراحت بر دسترسی عمومی به اطلاعات بدون هیچ گونه قید و شرطی تصریح شده است.

روحانی حرفش را پس گرفت داستان کربلا، درس ایستادگی است نه مذاکره

رئیس‌جمهور در حالی که در سال ۹۴ عاشورا را درس تعامل و مذاکره عنوان می‌کرد این روزها عاشورا را درس استقامت و پایداری می‌خواند.

به گزارش جهان‌نيوز، آقای روحانی در جلسه اخیر هیئت دولت رئیس جمهور با اشاره به روز دوم محرم و ورود کاروان سرور و سالار شهیدان به کربلا به ذکر مصیبت در رثای مصایب حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و اهل‌بیت آن حضرت پرداخت. در رسانه‌ها هم فیلم روضه‌خوانی حسن روحانی و حزن و اندوه اعضای هیئت دولت که لحظاتی پاستورنشینان را در حال گریه در این مجلس نشان می‌داد، منتشر شد.

روحانی در این جلسه هیئت دولت گفت: ماه محرم همواره برای ما یادآور فداکاری و ایثار سالار شهیدان و یاران با وفای آن حضرت است. این صفحه ماندگار تاریخ هرساله برای ما درس‌آموز است که چگونه باید در برابر پیچیدگی‌ها و مشکلات بزرگی که برای جامعه اسلامی و مردم مسلمان پیش می‌آید، ایستادگی، استقامت و فداکاری کرده و چگونه می‌توانیم پیروزی بزرگ فرهنگی و سیاسی ابدی را کسب کنیم.

رئیس‌جمهور در حالی درس عاشورا را درس مقاومت و پایداری می‌خواند که بسیاری هنوز صحبت‌های وی در سال 94 درباره نهضت عاشورا که جنجال ایجاد کرد را فراموش نکردند.

روحانی 30 مهر 93، در اجتماع مردم زنجان در ورزشگاه کارگران این شهر سخنرانی کرد و در بخشی از سخنان خود تصریح کرد: درس کربلا و امام حسین درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین می‌باشد.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* شیخ عیسی قاسم رهبر انقلابیون بحرین که برای درمان بیماری خود به لندن سفر کرده است، در مراسم عزاداری دهه اول محرم در یکی از مراکز اسلامی این شهر شرکت کرد. شیخ عیسی قاسم پس از 2 سال حصر خانگی نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه، 18 تیرماه گذشته برای درمان وارد لندن شد که بلافاصله به بیمارستان انتقال یافت و دوم مرداد ماه تحت عمل جراحی موفقیت آمیز قرار گرفت.

* رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اخیراً یک جت خصوصی لوکس و گران قیمت از دولت قطر دریافت کرده است. این جت وی‌ای پی جدید مدل 8-747 ساخت شرکت بوئینگ است که ارزشی معادل 400 میلیون دلار دارد. انتشار تصاویر این هواپیما موجب انتقادات بسیاری شده است.

* یک فرد نزدیک به خاندان حاکم امارات عربی متحده به اتهام به راه انداختن مرکز فحشا در مراکش، دستگیر شد. یک منبع امنیتی در مراکش تایید کرد دستگاه‌های امنیتی این کشور «عیضه المنهالی» هنرمند اماراتی از نزدیکان خاندان حاکم در این کشور را به اتهام فساد و فحشا دستگیر کرده‌اند. به گفته این منبع امنیتی، 11 تبعه امارات و عربستان سعودی و 30 زن مراکشی در یکی از ویلاهای منطقه النخیل مراکش به همراه این تبعه اماراتی بوده‌اند. وی و دیگر افراد حاضر در ویلا هنگام بازداشت به علت شرب خمر درحالت عادی نبوده‌اند. المنهالی به قاچاق انسان نیز متهم است.

* فشار شرکت‌های بزرگ اسپانیایی به علت تهدیدهای سعودی‌ها، دولت اسپانیا را مجبور به اجرایی کردن قرارداد تسلیحاتی با عربستان کرد. پایگاه اینترنتی رای الیوم با اشاره به تصمیم اسپانیا برای تحویل بمب‌های دقیق و نقطه زن به عربستان سعودی نوشت: شرکت‌های بزرگ این کشور که قراردادهایی با ریاض امضا کرده اند، به علت تهدیدهای سعودی‌ها و به رغم جنایت‌های جنگی ریاض در یمن، دولت اسپانیا را تحت فشار قرار دادند تا این قرارداد را اجرایی کند. وزارت دفاع اسپانیا اعلام کرده بود قرارداد تسلیحاتی با عربستان سعودی را لغو می‌کند اما مجددا تصمیم گرفت 400 بمب دقیق و نقطه زن را به عربستان تحویل دهد. دولت اسپانیا علت تصمیم خود را نگرانی از بکارگیری این بمب‌ها علیه غیر نظامیان در یمن مطرح کرده بود.

*********************************

روزنامه خراسان**

مجوز خاص دولت برای واردات یک RangeRover

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به مبادی ذی ربط در امر واردات، اعلام شده حسب پیشنهاد یک عضو کابینه در فروردین سال 1396 و تایید وزارت صنعت، ورود و ترخیص یک دستگاه خودروی رنجروور بدون رعایت ضوابط فنی واردات خودرو و به استناد اصل 138 قانون اساسی مجاز خواهد بود مشروط به این که مالک آن، حق فروش و واگذاری به غیر را تا پنج سال دیگر نخواهد داشت.

بی خبری مسئولان از سرنوشت 2 یارانه مهم

در حالی که بر اساس تبصره 6 قانون بودجه سال 1397، دولت مکلف به افزایش نرخ تعرفه کالاهای وارداتی دارای انواع مشابه داخلی به منظور حمایت از تولید محصولات صادرات محور و مدیریت واردات، خواهد بود و درآمد حاصل شده صرف تقویت و توسعه بازارهای هدف، اعطای جوایز و مشوق های صادراتی، یارانه تسهیلات به واحدهای تولیدی و یارانه حمل و نقل می شود، گزارش یک مقام مسئول نشان می دهد با گذشت شش ماه از سال، هنوز آیین نامه مربوط به این دستور مهم، به دست سازمان های مربوط نرسیده است.*********************************

روزنامه ایران**

تدابیر ترامپ به کام تندروها

خبر اول اینکه، نشریه امریکایی فارین افرز، معتبرترین نشریه در زمینه سیاست‌ها و روابط خارجه امریکا، در توئیتی جدید بار دیگر از اقدامات دولت دونالد ترامپ انتقاد کرد و نوشت:‌ «تدابیر دولت ترامپ تنها موجب جسورتر شدن تندروها در تهران شده است؛ همان کسانی که به سیاست‌های امریکا به عنوان شواهد و مدارکی برای اثبات اینکه این کشور از ابتدا نیز قصد نداشته که به توافق هسته‌ای احترام بگذارد، اشاره کرده بودند.» به گزارش ایسنا، این نشریه چندی پیش نیز در توئیتی نوشته بود که همیشه گمان می‌کردیم بزرگ‌ترین چالش برای به موفقیت رسیدن توافق هسته‌ای، تخطی از سوی ایران باشد، نه برنامه‌های سیاسی رئیس‌ جمهوری امریکا. به گمانم در اشتباه بودیم.

بازداشت یک دانشجوی ایرانی در استرالیا

خبر دیگر اینکه، شبکه ای‌بی‌سی گزارش داد دولت امریکا، یک دانشجوی ایرانی دانشگاه کوئینزلند استرالیا را به ارسال تجهیزات نظامی به ایران متهم کرده و خواهان استرداد او به امریکا شده است. به گزارش العالم، رضا دهباشی کیوی، ۳۸ ساله، بدون هیچ گونه سابقه سفر به امریکا از سوی مقامات امریکایی به خرید و ارسال تجهیزات راداری پیشرفته به ایران برای شناسایی موشک و جنگنده‌های رادارگریز متهم شده است. این در حالی است که طبق مستندات پرونده، او که هم‌اکنون دانشجوی مقطع دکتری است و روی ساخت یک دستگاه تشخیص سرطان پوست کار می‌کند، در زمان ارتکاب این جرم ادعایی (سال ۲۰۰۸) در ایران حضور داشته است. دهباشی روز پنجشنبه در استرالیا بازداشت شده و دادگاه بریسبین نیز با آزادی او به قید وثیقه مخالفت کرده است. این دادگاه قرار است ۲۵ اکتبر (سوم آبان) درباره استرداد او به امریکا تصمیم‌گیری کند.

رضا ضراب در یک رستوران دیده شد

شنیدیم که،رضا ضراب، تاجر ترکیه‌ای که به جرم همکاری با ایران در زمان تحریم‌ها در امریکا بازداشت شد، اخیراً در یک رستوران معروف نیویورک به همراه یک زن ناشناس دیده شده است. به گزارش فارس، وی به همراه یک زن ناشناس به این رستوران رفته بود و بلافاصله پس از اینکه متوجه شناخته شدن توسط مشتریان دیگر شد، رستوران را ترک کرد. ضراب در سال 2016 و به جرم همکاری با ایران و معامله نفت در برابر طلا با کشور در دور قبلی تحریم‌ها، در امریکا دستگیر شد. وی سپس با مقامات قضایی امریکا توافق کرد تا به عنوان یک شاهد علیه ایران به نظام قضایی این کشور کمک کند.

یک طرح ضد ایرانی دیگر در امریکا

دست آخر اینکه،برخی از سناتورهای امریکایی به دنبال تحریم گروه‌های مقاومت عراقی با عنوان «قانون تحریم نایبان تروریستی ایران» هستند.به گزارش ایسنا، گروه مقاومت اسلامی نجباء اعلام کرد: سه سناتور تندرو جمهوریخواه حامی این طرح هستند. این گروه به نقل از خبرگزاری رویترز اعلام کرد: بر اساس پیش‌نویس این طرح تحریمی، گروه‌های مقاومت عراقی مرتبط با نیروی نظامی ایران تحت مجازات‌های اقتصادی امریکا قرار می‌گیرند. در این طرح از وزارت امور خارجه امریکا خواسته شده است که فهرستی از گروه‌های هدف تهیه کند.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

دیدار چندباره کری با ظریف در 2 سال اخیر!

جان کری اعلام کرده است در 2 سال اخیر پس از ترک کاخ سفید «سه - چهار مرتبه» در نروژ، مونیخ و چند نشست بین‌المللی دیگر با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ملاقات کرده است. به گزارش ایسنا، کری مدعی شده است در این دیدارها به صراحت از ظریف خواسته است موضع جامعه جهانی درباره برنامه موشکی ایران و حمایتش از حزب‌الله را درک کند. کری در برنامه‌ای رادیویی تایید کرد از زمان ترک کاخ سفید، «سه - چهار بار» با وزیر امور خارجه ایران دیدار داشته است. او در این‌باره توضیح داد در این دیدارها کارش مشاوره دادن به جواد ظریف، برای مواجهه با سیاست خارجی دونالد ترامپ نبوده است، بلکه خواسته در دیدارهایش متوجه شود «ایران ممکن است چه کاری برای بهبود مناسبات منطقه انجام دهد؟ بحران یمن چه طور حل می‌شود؟ برای صلح در سوریه چه کار خواهد کرد؟» کری همچنین در گفت‌وگویش با شبکه فاکس‌نیوز تکذیب نکرد که به ایرانی‌ها گفته است تا پایان دوره ترامپ و روی کار آمدن یک رئیس‌جمهور دموکرات دیگر منتظر بمانند. دیپلمات سابق آمریکایی گفت: فکر می‌کنم همه در جهان درباره منتظر ماندن تا پایان دوران ریاست‌جمهوری ترامپ صحبت می‌کنند. وزیر خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما پس از این اظهارات، مورد انتقاد مقامات آمریکایی قرار گرفت و به «دیپلماسی موازی» با ایران متهم شد. طبق این گزارش، یکی از مقامات دولتی آمریکا، دیدارهای جان کری با مقامات ایرانی را «شرم‌آور» دانست. برخی جمهوری‌خواهان آمریکایی نیز بر این باورند که این اقدام اساسا غیرقانونی بوده است.

مصلحی جانشین دفتر عقیدتی- سیاسی فرماندهی کل قوا شد

رئیس دفتر عقیدتی- سیاسی فرماندهی معظم کل قوا، ۵ تن از اعضای جدید این سازمان را منصوب کرد. به گزارش مهر، در احکام جداگانه‌ای از سوی رئیس دفتر عقیدتی- سیاسی فرماندهی معظم کل قوا، ۵ تن از اعضای جدید این سازمان منصوب و معرفی شدند. مراسم معارفه ۵ تن از اعضای جدید عقیدتی- سیاسی دفتر فرماندهی معظم کل قوا به میزبانی سازمان عقیدتی- سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. بر این اساس حجت‌الاسلام حیدر مصلحی به عنوان جانشین دفتر عقیدتی- سیاسی فرماندهی کل قوا، حجت‌الاسلام سیدضیاءالدین آقاجانپور به عنوان مشاور عالی رئیس دفتر عقیدتی- سیاسی فرماندهی کل قوا، حجت‌الاسلام عبدالعلی گواهی به عنوان معاون تربیت و آموزش دفتر عقیدتی- سیاسی فرماندهی کل قوا، حجت‌الاسلام مهدی حسینی به عنوان معاون نظارت و بازرسی دفتر عقیدتی- سیاسی فرماندهی کل قوا و حجت‌الاسلام صفرعلی مرادی به عنوان مسؤول واحد ویژه امور روحانیون دفتر عقیدتی - سیاسی فرماندهی کل قوا منصوب شدند.

ردپای موساد و سیا در حوادث بصره و حمله به کنسولگری ایران

ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با تسنیم، درباره وقایع اخیر در بصره عراق و حادثه کنسولگری ایران در این شهر گفت: امروز آمریکایی‌ها برای فرافکنی از مشکلاتی که در سطح منطقه با آن مواجهند، اقدامات گوناگونی علیه کشورها اجرا می‌کنند. وی افزود: وضعیتی که آمریکا در منطقه با آن مواجه شده و به خطر افتادن امنیت رژیم صهیونیستی، باعث شده هرگاه پیشنهادی از سوی مسؤولان رژیم صهیونیستی به آنها می‌شود سراسیمه آن را بپذیرند و احساس کنند این پیشنهاد مناسب است. امروز معدود کشورهایی در منطقه با آمریکا هستند و بقیه کشورها با سیاست‌های آمریکا مخالفند. حسن‌بیگی ادامه داد: این شرایط موجب شده آمریکایی‌ها دست به اقدامات هنجارشکنانه و غیرقانونی مانند آنچه در بصره اتفاق افتاد، بزنند. بصره بعد از جنگ عراق به انگلیسی‌ها سپرده شده بود اما مجددا خود آمریکایی‌ها مسؤولیت این منطقه را برعهده گرفتند. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به دلایل حضور آمریکایی‌ها در جنوب عراق، تصریح کرد: پس از شکست‌هایی که داعش در منطقه متحمل شد آمریکایی‌ها سعی کردند آنها را به 2 منطقه در شمال افغانستان و جنوب عراق انتقال دهند. افرادی که در جریان حوادث بصره توسط دولت عراق دستگیر شدند، اعتراف کردند با پول عربستان و برنامه‌ریزی‌های موساد و سیا این اقدامات را انجام دادند.

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات