صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۹  ، 
شناسه خبر : ۳۱۵۶۰۳
نخست وزیر مالزی با بیان اینکه این آمریکاست که اقدامات تحریک آمیز در خلیج فارس انجام می‌دهد تاکید کرد، ترامپ یک دوره دیگر انتخاب شود کل دنیا آسیب می‌بیند.
نخست وزیر مالزی شنبه بعد از ظهر به وقت تهران درباره حوادث اخیر پیش آمده در خلیج فارس اظهار داشت، این آمریکاست که در حال تحریک کردن ایران است و خطر فزاینده محاسبات غلط می‌تواند منجر به «جنگ جهانی» شود.

«ماهاتیر محمد» در گفتگو با شبکه خبری «سی‌ان بی‌سی» در «بانکوک» و در پاسخ به این سئوال که چه کشوری مسبب اتفاقات اخیر است، گفت: «فکر می‌کنم تا آنجا که در جریان هستم این آمریکا است که همه اقدام‌های تحریک کننده را انجام می‌دهد.»

وی در ادامه افزود: «آن‌ها نخست از معاهده هسته‌ای خارج شدند و اکنون کشتی‌های جنگی به خلیج فارس اعزام می‌کنند و کار‌هایی انجام می‌دهند که ایران را تحریک می‌کند.»

بر اساس این گزارش، تنش بین آمریکا و ایران روز پنج شنبه با سرنگون شدن یک پهپاد تجسسی متجاوز ارتش آمریکا (گلوبال هاوک) در حریم هوایی ایران و از سوی نیروی هوای فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شدت گرفت.

نخست وزیر مالزی در ادامه این گفتگو هشدار داد: «اگر آن‌ها وارد جنگ شوند، ایران تنها علیه آمریکا نخواهد بود، بلکه جنگ جهانی رخ می‌دهد.»

وی در توضیح افزود، البته کشور‌های دیگر نمی‌خواهند شاهد استفاده سلاح‌های هسته‌ای باشند و باید با وارد شدن در این غائله به آن خاتمه دهند.

رهبر ۹۳ ساله مالزی با هشدار درباره بالا رفتن احتمالی قیمت انرژی در صورت جنگ در خلیج فارس گفت: «این بدین خاطر است که ما ایران را یکی از تامین کنندگان بزرگ می‌دانیم.»

ماهاتیر گفت: «در واقع این تحریم علیه مالزی نیز هست، زیرا نمی‌توانیم با یک شریک تجاری خوب که ایران برای ما فراهم می‌کند، داد و ستد کنیم.»

او با مخالفت با تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران گفت: «این نوع بازی اعمال تحریم‌ها و مجبور کردن کشور‌های دیگر با موافقت کردن با تصمیم یک قدرت بزرگ کاملا غیردموکراتیک است ... این قلدری است.»

ماهاتیر در خاتمه این گفتگو «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را «کاملا غیرقابل پیش بینی» خواند و گفت: «او شخصی است که با انتخاب شدن در یک دوره دیگر می‌تواند آسیب زیادی به کل دنیا بزند.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات