اقتصادی >>  اقتصادی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۰۹۷۱
عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ با اشاره به اعمال ماده ۸۵ قانون اساسی برای تعیین تکلیف لایحه بودجه گفت: مجوز لازم و حکم حکومتی از رهبر انقلاب اخذ شد.
تعیین تکلیف لایحه بودجه 99 با حکم حکومتی رهبر انقلاب

علی ادیانی با اشاره به اینکه، لایحه بودجه در نیمه آذر ماه بعد از تأیید در هیئت دولت، به مجلس شورای اسلامی ارسال شد، گفت: بعد از تشکیل کمیسیون تلفیق کلیات لایحه در این کمیسیون تصویب شد. در نهایت بررسی بندها و تبصره‌ها لایحه با توجه به پیشنهادات کمیسیونهای تخصصی در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

به‌ گفته این عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، بعد از تکمیل بررسیها در کمیسیون، لایحه برای بررسی کلیات به صحن رفت اما نمایندگان با کلیات لایحه مخالفت کردند. در نهایت برای تعیین تکلیف لایحه با ورود هیئت رئیسه مجلس لایحه مجدداً به کمیسیون تلفیق بازگشت.

وی افزود، درنهایت بعد از دور جدید بررسی لایحه بایستی خروجی کمیسیون تلفیق در صحن علنی بررسی می‌شد اما با شیوع بیماری کرونا و درگیر شدن برخی نمایندگان مجلس چالش جدیدی در این حوزه ایجاد شد.

این نماینده مجلس گفت: (وزیر بهداشت) رییس ستاد کرونا طی نامه رسمی به رئیس مجلس اعلام کرد امکان برگزاری جلسات رسمی در مجلس وجود ندارد. با توجه به منع تشکیل جلسات علنی یک چالش جدی در خصوص لایحه بودجه ایجاد شده بود، چراکه بعد از عدم رأی آوردن کلیات و برگشت لایحه به کمیسیون بایستی مجدداً در صحن علنی برای تصویب کلیات رأی‌گیری می‌شد.

ادیانی گفت: راهکارهای مختلفی در این فضا ایجاد شده بود که یکی از آنها بررسی لایحه بودجه در مجلس در سال 99 بود اما در این صورت دریافتها و پرداختهای دولت در سال بعد با مشکل روبه‌رو می‌شد. راهکار بعد نیز تصویب سه‌دوازدهم لایحه بود که این موضوع نیز با نامه محدودکننده رئیس ستاد کرونا مبنی بر عدم برگزاری جلسه رسمی تناقض داشت.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: ظرفیت قانونی دیگری که وجود داشت طلب اذن از رهبری بود تا این مسئله یک موضوع حکومتی قلمداد شود تا از طریق این حکم این چالش برطرف شود.

وی افزود: بررسیها در هیئت رئیسه نشان می‌داد این موضوع تنها راهکار پیشِ‌رو بود، در نتیجه رئیس مجلس مکاتبه‌ای را در این خصوص با رهبر انقلاب انجام داد، از سوی دیگر با توجه به اینکه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی را هم پیشِ‌رو داشتیم، به این ترتیب در دو موضوع اذن حکم حکومتی از رهبری درخواست شد.

ادیانی گفت: بر این اساس، در اذن اول از رهبری خواسته شد تا آقای کشاورز تا جلسه علنی مجلس به‌عنوان سرپرست به فعالیت ادامه دهد. اذن دوم هم به این اشاره داشت تا مصوبه کمیسیون تلفیق بنا به شرایط خاص کشور برابر اصل 85 قانون اساسی به‌عنوان مصوبه قانونی تلقی شود. در نهایت رهبر انقلاب هم با استمرار حضور سرپرست جهاد کشاورزی موافقت نمودند و هم با تلقی شدن مصوبه تلفیق به‌عنوان مصوبه مجلس.

ادیانی اضافه کرد: بر این اساس نیاز به برگزاری جلسه علنی و حتی جلسه کمیسیون تلفیق وجود ندارد و مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد بودجه 99 به‌عنوان مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارجاع خواهد شد تا در صورت تأیید به دولت ابلاغ شود.

وی با ابراز اینکه همین امروز رئیس مجلس طی مکاتبه‌ای لایحه بودجه را به شورای نگهبان ارسال کرده است، تأکید کرد: اگر شورای نگهبان به این مصوبه ایرادی بگیرد باز هم ایرادات در کمیسیون تلفیق بررسی و ایرادات رفع خواهد شد تا روال عادی و اجرایی کشور دچار خلل نشود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات