صفحه نخست >>  عمومی >> اخبار ویژه
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۱  ، 
شناسه خبر : ۳۲۲۵۵۲
همه انسانیت در برابر عظمت‌ها و زیبایی‌های علی بن ابیطالب (علیه السلام) خاضع و خاشع‌اند؛ مگر آن‌هایی که نشناسند و ندیده باشند؛ لذا شما می‌بینید مداحان امیرالمؤمنین فقط مسلمان‌ها نیستند؛ مسیحى هم ستایش امیرالمؤمنین را می‌کند. فقط شیعیان نیستند؛ جامعه‌ى اهل سنت هم در همه‌ى اقطار دنیاى اسلام از امیرالمؤمنین به زبان دیگرى و با شیفتگى بیشترى نسبت به سایر بزرگان صدر اسلام یاد میکند. چرا؟ علت چیست؟ علت، عظمت این شخصیت است.
پایگاه بصیرت / کامران پورعباس

بازخوانی بیانات رهبر انقلاب/ امیرالمؤمنین (ع) الگوى کامل بشریت

ماه مبارک رمضان و روز‌ها و شب‌های پربرکت قدر از بهترین فرصت‌ها برای آشنایی هر چه بیشتر و یادآوری عظمت مقام و فضایل و فداکاری‌های حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) است.
«امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام، اعجوبه‌ى خلقت است. مسلمان درجه‌ى اوّل است. تالى‌تلوّ نبىّ‌اکرم است. مقامات او در آسمان‌ها معروف‌تر است تا در زمین. مریدان و محبین او در بین ملائکه‌ى آسمان‌ها بیشترند تا در بین انسان‌ها.» ۱۳/۱۲/۱۳۷۲
«امیرالمؤمنین علیه‌السلام، یک الگوى کامل براى همه است.» ۰۱/۰۱/۱۳۷۹
رهبر انقلاب همه انسانیت را در برابر امیرالمؤمنین (ع) خاضع دانسته و دلیل این خضوع را چنین بیان می‌نمایند:
«امیرالمؤمنین (علیه‌الصّلاةوالسّلام) متعلق به همه‌ى انسانیت است؛ نه فقط متعلق به شیعیان و نه حتّى متعلق به مسلمانان. همه‌ى انسانیت در برابر عظمت‌ها و زیبایی‌های علی بن ابیطالب (علیه‌السلام) خاضع و خاشع‌اند؛ مگر آن‌هایی که نشناسند و ندیده باشند؛ لذا شما مى‌بینید مداحان امیرالمؤمنین فقط مسلمان‌ها نیستند؛ مسیحى هم ستایش امیرالمؤمنین را می‌کند. فقط شیعیان نیستند؛ جامعه‌ى اهل سنت هم در همه‌ى اقطار دنیاى اسلام از امیرالمؤمنین به زبان دیگرى و با شیفتگى بیشترى نسبت به سایر بزرگان صدر اسلام یاد می‌کند. چرا؟ علت چیست؟ علت، عظمت این شخصیت است.» ۰۶/۰۵/۱۳۸۶
فضایل و کمالات امیرالمؤمنین
فضایل و کمالات امام علی (ع) بسیار عظیم و غیرقابل‌شمارش هستند. در ادامه به برخی فضایل و کمالات امیرالمؤمنین که توسط رهبر معظم انقلاب بیان شده‌اند، اشاره می‌شود.
- ایمان بی‌نظیر و سابقه در پذیرش اسلام
- اقتدار در عین مظلومیت
- تقوا، امانت، صدق و صراحت
- مقامات معنوى
- مجاهدت‌های امیرالمؤمنین که این مجاهدت‌ها، اوج قلّه‌ى فداکارى است
- جمع بین اضداد
- اهمیت دادن به یتیمان و رسیدگی به آنان
- جمع نکردن مال دنیا و بی‌اعتنایی به مادیات
- صدقه دادن تمام درآمد یک سال در وضعیت تنگدستی
- بصیرت و صبر
- کار زیاد و بهره‌مندى کم
- توازن در شخصیت
- وقف خدا و اسلام و پیغمبر بودن
اهمیت و عظمت حکومت امیرالمؤمنین
مقام معظم رهبری معتقدند نمونه‌ى کامل نظام اسلامی را نظام حکومتی امیرالمؤمنین (ع) دانسته و دوران خلافت امام علی (ع) را معجزه‌ى مدیریت و حکومت در تمام تاریخ برشمرده‌اند.
ایشان در مورد اهمیت و عظمت حکومت امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند:
«دوران این حکومت، دوران یک حکومت مقتدرانه و درعین‌حال مظلومانه و پیروز بود. یعنى هم در زمان خود توانست دشمنان را به زانو درآورد، هم بعد از شهادت مظلومانه‌اش، در طول تاریخ توانست مثل مشعلى بر فراز تاریخ باشد.» ۱۸/۱۰/۱۳۷۷

بازخوانی بیانات رهبر انقلاب/ امیرالمؤمنین (ع) الگوى کامل بشریت

ویژگی‌ها و شاخص‌ها و اهداف حکومت علوی
برخی از این ویژگی‌ها و شاخص‌ها و اهداف حکومت علوی در کلام رهبر معظم انقلاب عبارت‌اند از:
- رساندن مردم به بهشت
- پرداختن به تربیت اخلاقی مردم
- حفاظت از منافع مسلمان و مسیحى و یهودى
- مقابله‌ى با ظلم و ظالم در هر سطحى و با هر کیفیتى
- بسیج نیرو‌ها در راه حق و در برابر ناحق
- هدایت و سازندگی جامعه
- پررنگ‌ترشدن ارزش‌ها
- قرار دادن مسجد به عنوان مرکز همه‌ى تصمیم‌گیریهاى مهم و کارهاى بزرگ
- پایبندى کامل به دین خدا و اصرار بر اقامه‌ى دین الهى
- عدالت مطلق
- احیاى اصول نبوى
- حق‌طلبی و حقیقت‌طلبی بدون رودربایستى، مجامله، ملاحظه، ترس و ضعف
- حرکت کردن بر اساس معیار‌ها و ارزش‌های الهى
- امانت‌داری در بیت‌المال و جلوگیری از تطاول بیت‌المال
- فرق نگذاشتن بین دوستان و دشمنان در اجراى حدود الهى
- ساده زیستی خود و خانواده
- مبارزه با فساد و مقابله با ثروت‌های نامشروع و بادآورده
- مردم‌داری و دستگیری از مستضعفان
- یتیم‌نوازی و دستگیری از فقرا
برکات دوران حکومت امیرالمؤمنین
رهبر انقلاب اثبات قابل پیاده بودنِ اصول و ارزش‌های اسلامى را ازجمله برکات دوران حکومت امیرالمؤمنین (ع) می‌دانند:
«امیرالمؤمنین در این مدت نشان داد که اصول اسلامى و ارزش‌های اسلامى‌ای که در دوران انزواى اسلام و در دوران کوچکى جامعه‌ى اسلامى به وجود آمده بود، در دوران رفاه و گسترش و اقتدار و پیشرفت و توسعه‌ى مادى جامعه‌ى اسلامى هم قابل پیاده شدن است.» ۱۵/۰۸/۱۳۸۳
عظمت نهج‌البلاغه
رهبر انقلاب بار‌ها بر عظمت نهج‌البلاغه به منظور شناخت مولای متقیان تأکید کرده‌اند و بهره‌گیری از آموزه‌های گران‌قدر آن را یادآور گردیده‌اند، ازجمله:
«سخن او نهج‌البلاغه است؛ فصیح‌ترین کلام آدمى در میان عرب. «نهج‌البلاغه» اوج هنر و اوج زیبایى است؛ زیبایى لفظ و زیبایى معناست. انسان مبهوت مى‌ماند!» (بیانات در خطبه‌های نمازجمعه، ۱۰/۱۰/۱۳۷۸.) و نیز می‌فرمایند:
«نهج‌البلاغه‌ى امیرالمؤمنین (علیه‌الصّلاةوالسّلام) درس همیشه‌ى بشریت است.» (بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم در سالروز میلاد امیرالمؤمنین (ع)، ۱۷/۰۵/۱۳۸۵.)
وحدت بر محور امیرالمؤمنین
چنین شخصیت اعلا و والامقام و عظیم‌الشأنی باید محور وحدت مسلمانان باشد. امام‌خامنه‌ای بار‌ها بر این واقعیت تأکید و بار‌ها بر ضرورت وحدت شیعه و سنی و تمامی مسلمانان بر محور امیرالمؤمنین (ع) اصرار نمموده‌اند. ایشان می‌فرمایند:
«امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) شخصیتی است که همه‌ی فرق اسلامی درباره‌ی عظمت او، درباره‌ی خصوصیات او و درباره‌ی شأن و منزلت والای او در اسلام، با یکدیگر اتفاق‌نظر دارند؛ لذا به جرئت می‌توان گفت که علی‌بن‌ابیطالب (علیه الصّلاه و السّلام)، می‌تواند نقطه‌ی اشتراک و تلائم و همبستگی میان فِرق اسلامی قرار بگیرد.» ۲۶/۰۴/۱۳۸۷

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
علی اصغر حبیبیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۶
0
0
باسلام.تقدیم به حضرت آقا وارث ابوالأئمه امام علی(ع)/ای کاش علی شویم و عالی باشیم/هم سفرۀ کاسۀ سفالی باشیم/چون سکّه بدست یتیمی برق زنیم/ نان آور سفره های خالی باشیم/إن شاءالله و التماس دعا..
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات