صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۶۹۲۷
وزیر نفت مطرح کرد:
وزیر نفت گفت:در دوران تحریم توسعه صنعت نفت هرگز متوقف نشد و حتی صادرات نفت با وجود شدیدترین تحریم‌های ترامپ ادامه دارد.
بیژن زنگنه وزیر نفت در آیین آغاز عملیات حفاری نخستین چاه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت:در دوران تحریم توسعه صنعت نفت هرگز متوقف نشد و حتی صادرات نفت با وجود شدیدترین تحریم‌های ترامپ ادامه یافت.

او ادامه داد:امیدوارم روزی که گزارش عملکرد این دوران را می‌دهیم مردم از ما راضی باشند.

وزیر نفت تصریح کرد:فشارافزایی یکی از اهداف ما در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بوده است، اما پس از آنکه پیمانکاران خارجی از پروژه کنار رفتند همکاران ما مطالعات فشارافزایی را انجام دادند و هم‌اکنون مطالعات آن پایان یافته است.

زنگنه گفت:به‌زودی قرارداد ساخت چند کمپرسور و توربین با شرکت ایرانی او‌تی‌سی امضا می‌شود و نشان دادیم کار در صنعت نفت با وجود تحریم ادامه دارد.

او ادامه داد:ظرفیت تولید پارس جنوبی امروز به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در روز و کل تولید گاز ایران به هزار متر مکعب زسیده است.، اما مصرف با توجه به فصل سرد سال افزایش یافته است از مردم می‌خواهیم در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند.

وزیر نفت بیان کرد:دولت به تازگی ۲ مصوبه برای بهینه‌سازی مصرف گاز ابلاغ کرده است. پیش‌بینی شده است ۳۳ درصد جمعیت زیر پوشش گاز، گازبهای آن‌ها صفر شود.

او افزود:گاز با شرایط سختی به‌دست می‌آید بنابراین اسراف آن واقعا بی‌انصافی است.

زنگنه افزود:هم‌اکنون حدود ۹۵ درصد جمعیت کشور زیر پوشش شبکه گاز قرار دارند.

وزیر نفت بیان کرد:ضروری است کار اکتشافی را در حاشیه پارس جنوبی تقویت کنیم و همکاران ما آن را پیگیری می‌کنند.

او ادامه داد:امیدواریم شرکت نفت و گاز پارس و شرکت پتروپارس توسعه میدان گازی بلال و فرزاد را زودتر آغاز کنند.

تشویق و تنبیه های دولت برای مشترکان گاز

زنگنه بیان کرد: زمستان فصلی است که مصرف گاز بالا می رود از مردم دعوت می کنم که مصرف گاز را کنترل کنند.

وزیز نفت ادامه داد:هرمشترکی بتواند مصرف خودش را در ماه های سرد سال نسبت به متوسط مصرف ماه های مشابه در سال های ۹۷ و ۹۸ کاهش دهد، قیمت بهای گاز کم حساب می شود و اگر کسی نیز بیشتر مصرف کند ۱۵ درصد جریمه خواهد شد.

وی اظهار کرد: هرکس بخواهد موتورخانه خود را تعمیر کند، پول آن را دولت پرداخت می کند اگر ادارات دولتی مصرف خودشان را افزایش دهند ۵۰ درصد جریمه می شوند؛ این گازی که به سختی تولید می شود، حق تولید و صنعت است.

دو آینده کمبود گاز خواهیم داشت

زنگنه گفت: توسعه، نگهداشت و بازسازی صنعت نفت به منابع مالی نیاز دارد؛ اگر برای توسعه گاز کار نکنیم دو سال دیگر کمبود گاز خواهیم داشت.

وی در پایان گفت: از شورای عالی انرژی برای سند توسعه صنعت گاز بر مبنای بهینه سازی مصرف انرژی مصوبه گرفتیم؛ ما از دولت بودجه نمی خواهیم و با منابع خودمان می توانیم کار کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات