بین الملل >>  بین الملل >> نبض بین الملل
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۱  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۸۷۷

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از سه مقام دفاعی آمریکا گزارش داد که آمریکا با جمع آوری تجهیزات و آمادگی برای خارج کردن آنها در حال عقب نشینی از افغانستان است.

به گزارش این رسانه آمریکایی، مقام های دفاعی ایالات متحده افزودند: درحالیکه واشنگتن در حال عقب نشینی از افغانستان است پنتاگون صدها نیروی زمینی، دریایی و هوایی خود را برای تامین امنیت نیروهای آمریکایی و ناتو و همچنین پیمانکاران اعزام کرده است.

یکی از این مقام های دفاعی به سی‌ان‌ان گفت که تمرکز اصلی ادامه خارج کردن تجهیزات غیر ضروری است که هم تخریب نشده و هم در دست نیروهای افغان نیست. وی ادامه داد که تجهیزات کهنه و منسوخ تخریب خواهند شد.

این مقام آمریکایی ضمن اشاره به اینکه واشنگتن توانایی خود برای دفاع از نیروها و ارائه پشتیبانی به افغانستانی‌ها حفظ می‌کند، اضافه کرد: خروج پرسنل از افغانستان تا چند هفته آغاز نخواهد شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا تایید پنتاگون را دریافت کرده که برای تامین امنیت پروژه خروج واشنگتن، یک ناو هواپیمابر در منطقه باقی بماند تا جنگنده‌های آمریکایی در صورت نیاز به حمله هوایی در راستای محافظت از نیروهای آمریکایی به افغانستان نزدیک باشند.

این مقامات در مصاحبه با سی‌ان‌ان اعلام کردند که احتمالا این بدین معنی است که ناو یواس‌اس دوایت آیزنهاور ناوی که از قبل در منطقه حضور داشته، در همانجا باقی می‌ماند و بازگشتش به آمریکا با تاخیر همراه خواهد بود.

در همین حال روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد که پنتاگون در حال اعزام یک ناو هواپیمابر و چندین بمب افکن B-۵۲ به خاورمیانه است تا به طالبان نشان دهد که واشنگتن قصد خروج صلح آمیز نیروهای خود از افغانستان را دارد.

این مقام‌ها گفتند که کاخ سفید روز جمعه قرار است تا اعزام موقت این ناو و همچنین ۶ بمب افکن B-۵۲ را برای تامین امنیت نیروهای ناتو و آمریکا، تایید کند.

 

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته به صورت رسمی تصمیم واشنگتن برای پایان حضور در افغانستان را اعلام کرد و اذعان داشت که این منازعه چند دهه‌ای دیگر همسو با اولویت‌های آمریکا نیست. برخی از افراد از جمله اعضای تیم بایدن که مخالف عقب نشینی سریع آمریکا از افغانستان هستند، نسبت به خروج نیروهای آمریکایی از این کشور و متعاقب آن سقوط دولت در کابل و قدرت گرفتن طابان نگرانی دارند.

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات