صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۲  ، 
شناسه خبر : ۳۳۰۴۴۹
منابع می‌گویند وزیر کشور سابق لبنان درحال تشکیل یک جبهه جدید است که در واقع یک تشکل سیاسی سعودی در داخل لبنان محسوب می‌شود.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، از دوره‌ای پیش نهاد المشنوق، وزیر کشور سابق لبنان و نماینده لبنانی جدا شده از جریان المستقبل و رهبرش سعد حریری، نخست‌وزیر مکلف لبنان مشغول فعالیت‌هایی است.

پیشتر اختلافاتی باعث دور شدن المشنوق از حزب المستقبل شد. نقطه اختلاف وی و حریری حل و فصل بحران ریاست‌جمهوری لبنان بود که چند سال پیش در پی آن توافق شد میشل عون رئیس‌جمهوری و حریری نخست‌وزیر شود.

مساله جالب توجه این است که خود المشنوق در ترسیم این توافق که بعدا موجب اختلاف بین او و حریری شد، نقش داشت. مساله جالب‌تر این است که المشنوق درحال حاضر علیه حزب‌الله و ایران موضع‌گیری می‌کند. این درحالی است که قبلا در هماهنگی و مذاکره با حزب در داخل جریان المستقبل نقش داشت. همین باعث شده در معرض انتقادات زیادی از سوی المستقبل و بقیه قرار گیرد.

از مدت‌ها پیش گفته می‌شود که المشنوق فاصله چندانی با تبدیل شدن به گزینه عربستان در لبنان ندارد. شاید برای همین باشد که وی می‌خواهد خارج از جریان المستقبل نقش سیاسی داشته باشد. به نظر می‌رسد این مساله عملا رخ داده باشد.

المشنوق اعلام کرده که گروهی از دوستان از جمله برخی از شخصیت‌های قدیمی دوره رفیق حریری، نخست‌وزیر فقید لبنان برای تأسیس جبهه جدیدی به نام "جنبش استقلال سوم" تلاش می‌کنند.

المشنوق در اظهاراتی واهی علیه ایران مدعی شده است: "سه راه حل داریم. راه حل اول تسلیم شدن که مطمئنا این را نمی‌پذیریم. راه حل دوم قبول حل و فصلی است که نمی‌تواند به نفع حاکمیت، آزادی و استقلال باشد و احتمال سوم تشکیل جبهه سیاسی مخالف از سوی بسیاری از طرف‌ها است که مأموریت آن آزادی تصمیمات سیاسی لبنان از "اشغال سیاسی ایران" است."

وی گفت: جنبش استقلال سوم هیچ ارتباطی با حریری و نخست‌وزیران سابق ندارد.

تشکل جدید المشنوق به شکل اساسی در داخل طایفه و نخبه‌های سنی سیاسی است و این یعنی به ضرر جریان المستقبل خواهد بود و اگر اخبار درست باشند و المشنوق به گزینه عربستان تبدیل شده باشد این یعنی عربستان تصمیم گرفته یک ساختار سیاسی در داخل طایفه سنی در لبنان تشکیل دهد که بساط را از زیر پای حریری بکشد اما انتخاب المشنوق برای مقابله با حزب‌الله و آنچه اشغال لبنان توسط ایران خوانده شده متناسب با مرحله آتی در سطح منطقه نیست چراکه حل و فصل‌ها و آتش‌بس و تغییر اظهارات خصمانه بین طرف‌ها و به ویژه عربستان و ایران آغاز شده است و این عنوانی که المشنوق برای داخل و سنی‌های لبنان انتخاب کرده احتمالا در مقابله با میانه‌روی سعد حریری باشد نه عنوانی برای سیاست کلی که در قبال این حزب داشته باشد. شاید بهاء حریری، برادر بزرگتر سعد حریری نیز زمانی که تصمیم گرفت وارد عرصه سیاست در لبنان شود به این مساله توجه کرده بود المشنوق تنها کسی نیست که به فکر تشکیل جریان جدید افتاده است. قبل از او بهاء حریری نیز با حمایت امارات این کار را کرده بود. طرف‌های دیگری نیز خارج از طایفه سنی لبنان فعالیت سیاسی با دستور ریاض یا ابوظبی انجام داده بودند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات