صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۸  ، 
شناسه خبر : ۳۳۲۹۴۵

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان به خبرنگاران در کابل گفت که به تمام مردم تبریک می‌گویم که پس از 20 سال اشغال، افغانستان آزاد شد. آزادی و استقلال حق هر ملت است.
وی افزود: امارت اسلامی پس از این که افغانستان آزاد شد با هیچ کس دشمنی نکرد و دشمنی هم ندارد. افغانستان میدان جنگ دیگر نیست. و ما دیگر نمی خواهیم جنگ ادامه یابد. به همین خاطر عفو عمومی اعلام کردیم.
مجاهد اظهارداشت که بحث‌های جدی برای توافق سیاسی برای تشکیل یک حکومت قوی و قابل قبول در افغانستان ادامه دارد.
سخنگوی طالبان با اشاره به تامین امنیت این کشور نیز تاکید کرد که تمام کشورهای خارجی که نمایندگی سیاسی دارند در افغانستان مطمئن باشند که هیچ آسیبی به آنها نمی‌رسد.
وی خاطرنشان کرد که برخی آشوبگران با ورود افرارد امارت اسلامی در پی تخریب اوضاع بودند اما طالبان شبانه روزی تلاش می‌کند تا ثبات واقعی به افغانستان و به ویژه کابل بازگردد.
مجاهد درباره ارتباط با کشورهای جهان نیز گفت که  ما به تعهدات خود متعهدیم، جهان هم باید براساس قوانین بین‌المللی وارد تعاملات دیپلماتیک شود.‏نگرانی‌های خود را به ما ابراز کنند و ما هم نگرانی‌های آن‌ها را پاسخ می‌دهیم.
سخنگوی طالبان درباره حقوق زنان اظهارداشت که زنان افغان نیز می‌توانند همانند مردها کار کنند و در جامعه حضور داشته باشند و طالبان خود را متعهد به رعایت حقوق آنها در چهارچوب اسلام می‌دانند.
وی با تاکید بر رشد اقتصاد در افغانستان نیز گفت که هر افغان که حس وطن دوستی دارد می‌تواند در هر‌ عرصه این کشور نقش داشته باشد.
مجاهد همچنین درباره رسانه‌ها نیز اصریح کرد که  من اطمینان می‌دهم ما با رسانه‌هایی که آزادانه فعالیت می‌کنند در ارتباط خواهیم شد.
سخنگوی طالبان در ادامه تاکید کرد که به هیچ کسی اجازه نمی‌دیهم که علیه کشورهای همسایه و جهان اقدامی انجام دهد از دیگر کشورها نیز تقاضا داریم تا آنها افغانستان را محترم بشمارند.
وی در پاسخ به فضای نظامی شهرها نیز گفت که نیروهای طالبان فقط به خاطر کنترل وضعیت حضور دارند و ما مجبور هستیم تا عادی شدن شرایط، حالت نظامی را حفظ کنیم.
مجاهد در پاسخ به این که آیا جنگ برای قدرت نبوده است نیز اظهارداشت که باید یاد آوری کنم که آزادی افغانستان از اشغال یک هدف مهم و اصلی است. مذاکرات جریان دارد و این جنگ برای کسب قدرت نبوده بلکه برای ساختن یک حکومت اسلامی بوده است. ما می خواهیم یک نظامی ایجاد کنیم که همه طرفها در آن حضور داشته باشند.
وی در ادامه گفت که طالبان نسبت به 20 سال قبل تغییرات مثبت کرده است، و می‌خواهد که دولت پاسخگو برای همه مردم ایجاد شود. ما به مردم اطمینان می‌دهیم که تمام امکانات و تجهیزات نظامی حفظ شده است و آنها نگران نباشند.
سخنگوی طالبان درباره کشت مواد مخدر نیز گفت که کاملا به مردم و تمام جهان اطمینان می‌دهیم که افغانستان دیگر تبدیل به مرکز تولید مواد مخدر نخواهد شد.
مجاهد درباره نوع حکومت آینده افغانستان نیز گفت که این تصمیم را به بزرگان واگذار می‌کنیم.
این عضو ارشد طالبان همچنین تاکید که که تمام کارمندان زن و مرد مانند گذشته در ادارات حاضر شوند و درباره قوانین، پرچم و سرود ملی و دیگر موارد بزودی تصمیم گرفته خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات