صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵  ، 
کد خبر : ۳۳۴۹۰۷

توضیحات جالب وزیر لبنانی که تحت فشار عربستان استعفا کرد

به نقل از پایگاه خبری تحلیلی بصیرت«جرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان که سرانجام جمعه پیش در پی فشارهای مستمر به دلیل اظهارنظرش درباره جنگ یمن پیش از تصدی پست وزارت، استعفا کرد، در نخستین حضور تلویزیونی درباره جزئیات و چرایی تصمیم به استعفایش سخن گفت.

وی دومین وزیر لبنانی است که در کمتر از یک سال گذشته به علت اظهارنظر درباره اقدامات عربستان سعودی مجبور به استعفا شده است. در نوزدهم ماه می گذشته، «شربل وهبه» وزیر امور خارجه لبنان پس از بیان اظهاراتی درباره ترور «جمال خاشقچی» مجبور به استعفا شده بود.

قرداحی شب گذشته با حضور در برنامه «وهلق شو» در شبکه «الجدید» لبنان گفت که خود را سیاستمدار نمی‌داند و برای خدمت به کشورش وارد عرصه سیاست شده است.

وی در خصوص جزئیات ماجرای استعفایش گفت: «دو روز پیش از استعفا، میقاتی من را فراخواند و با هم ملاقات کردیم و او من را در جریان ابتکار ماکرون و لودریان قرار داد. پس از ملاقات با بوحبیب، وی خواستار استعفای من شد. من نیز با سلیمان فرنجیه مشورت کردم و او نیز تصمیم را به خودم واگذار کرد».

قرداحی گفت که سلیمان فرنجیه  رئیس جریان المرده با همه همپیمانان مشورت کرد و آن‌ها نیز تصمیم‌گیری در این خصوص را به خودم سپردند.

وی در ادامه با تمسخر گفت: «من در لبنان  دلیل بالارفتن قیمت دلار هستم و شاید اصلا من عامل انفجار بندر [بیروت] هستم».
این وزیر مستعفی لبنانی توضیح داد که آن‌چه که اتفاق افتاد، تضمینی برای بازگرداندن روابط با عربستان نیست. وی افزود: «اسقف الراعی از من خواست برای "قهرمان شدن" استعفا بدهم و من از او پرسیدم که آیا اشتباه کرده‌ام که او به من گفت نه. به او گفتم: تا کی تسلیم دیکته‌های دیگران خواهیم بود؟».

قرداحی گفت: «من می‌دانم چه کسی علیه من دست به تحریک و حمله زده است.. نمی‌خواهم بگویم چه کسی، اجازه دهید در مورد ماکرون صحبت کنیم.

وی افزود که مسئولیت این استعفا را برعهده گرفته؛ هرچند که ممکن است این خواسته همپیمانانش نباشد. 

وزیر سابق اطلاع‌رسانی لبنانی گفت: «نجیب میقاتی، نخست وزیر، معتقد است که پس از تماس مستقیم با شاهزاده محمد بن سلمان، یک میلیارد و نه یک میلیون، سود کرده است... ما منتظر نتیجه هستیم... بالاخره صحت و سقم هر ادعایی روشن خواهد شد... من پس از همبستگی که مردم لبنان با من کردند و علاوه بر آن، میلیون‌ها نفر از کشورهای عربی و مغرب عربی، میلیون‌ها سود کردم».

وی افزود: «در مورد سیاست، میدان باز است و من دوباره برای هر درخواستی از کشورم و انتخابات، آماده هستم. من اولین کسی نبودم که گفتم جنگ یمن پوچ و بیهوده است. چیزی که من را آزار داد این بود که من به عنوان یک دوست این را به عربستان سعودی گفتم همان‌طور که بارها در مصاحبه‌هایم و خطاب به شاهزاده محمد بن سلمان به آن اشاره کرده بودم».

قرداحی توصیح داد: «قبلاً گفته بودم که شاهزاده محمد بن سلمان در حال ساختن چهارمین کشور پادشاهی است و همه چیز را آزاد کرده و می‌تواند با یک تصمیم صلح شجاعان با یمن را محقق سازد».

وی تاکید کرد که لبنان به دلیل حمایت همیشگی عربستان سعودی که برادر بزرگ و پشتیبان آن است، می‌بایست روابطه خوب با ریاض را حفظ کند و ضمن درود به شاهزاده محمد بن سلمان از او می‌خواهد که در خصوص موضع و روابطش با لبنان تجدید نظر کند.

قرداحی در خصوص فرزندانش که در امارات به سر می‌برند گفت: « فرزندانم در دبی هستند و امور آن‌ها طبق روال است و چیزی تغییر نکرده است».
این وزیر مستعفی توضیح داد: من با حقیقت هستم و سعی می‌کنم همانطور که در کنار مقاومت برای دفاع از جنوب لبنان و الجرود و حتی رفتن آن به سوریه برای دفاع از لبنان، ایستادم».

وی در خصوص دولت لبنان گفت: من فکر می‌کردم دولت همبستگی هستیم؛ ساده لوح بودم. وزرایی مانند مولوی، والیض، سلام، ناصر یاسین و ولید نصار خواستار استعفایم شدند.آن‌ها شرایط خودشان را داشتند».

قرداحی درباره رابطه با سوریه تاکید کرد که هیچ چیز در خصوص موضعش در قبال سوریه تغییر نکرده و موضعش همان موضع سابق است. کما این‌که اکنون، همه عرب‌ها و جهان بار دیگر به سوی سوریه بازگشتند.

وی در پایان مصاحبه‌اش گفت: من به وزیر عباس الحلبی احترام می‌گذارم و او را دوست دارم. خواهد فهمید که چگونه وزارت اطلاع‌رسانی را اداره کند اما در خصوص انتخاب جایگزین من، تصمیم بر عهده سلیمان فرنجیه است.

نجیب مقاتی نخست وزیر لبنان، جمعه پیش استعفانامه وزیر اطلاع رسانی این کشور را امضا کرد و به رئیس جمهور تحویل داد.

وی سپس در بیانیه‌ای استعفای قرداحی را مهم خواند و آن را فتح بابی برای رفع مشکلات موجود در روابط میان کشورش با عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دانست.

میقاتی ضمن ابراز تاسف در خصوص تحولات اخیر گفت:مشتاقانه منتظر احیای روابط عادی بین خود و برادران در عربستان سعودی و کشورهای خلیج (فارس) بر اساس احترام، عشق و حفظ حاکمیت، امنیت، حریم خصوصی و کرامت هر کشور هستیم.

تنش‌ اخیر میان لبنان و کشورهای حوزه خلیج فارس بویژه عربستان سعودی از آنجا آغاز شد که جرج قرداحی وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در یک مصاحبه تلویزیونی که مربوط به پیش از انتصاب وی به پست وزارت است، خواهان توقف جنگ علیه یمن شد.

قرداحی در پاسخ به این سؤال که تحولات جاری در یمن را چگونه ارزیابی می‌کند، گفت: «تجاوز وحشیانه به یمن که هشت سال از آن می‌گذرد، باید متوقف شود. آن‌چه که یمنی‌ها انجام می‌دهند، حقوق قانونی آن‌ها در دفاع از خود است و من پایداری مردم یمن در قبال این تجاوز را ارج می‌نهم».

در پی این اظهارات، عربستان سعودی، بحرین، امارات هر یک سفرای خود را از لبنان فراخواندند و کویت هم در گامی مشابه ضمن فراخواندن سفیر خود از لبنان، ۴۸ ساعت به کاردار سفارت لبنان فرصت داد تا این کشور را ترک کند.

وزارت خارجه کویت در بیانیه خود اعلام کرده بود که این تصمیم را به دلیل ادامه اظهارات منفی علیه سعودی و «عدم اتخاذ اقدامات مناسب جهت جلوگیری از قاچاق به کشورهای عضو شورای همکاری» گرفته است.

به‌رغم آنکه کشورهای مذکور علت اقدام خود را اظهارات جرج قرداحی اعلام کردند، اما وزیر اطلاع‌رسانی لبنان اواخر ماه گذشته اظهار داشت: «دیگر همه می‌دانند که مشکل فعلی بسیار فراتر از من و مربوط به موضع عربستان سعودی در قبال نقش حزب‌الله در لبنان و منطقه است همانطور که ریاض خود چند بار این را به صراحت اعلام کرد».

انتهای پیام/ص

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات