صفحه نخست >>  عمومی >> یادداشت کوتاه
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۹  ، 
شناسه خبر : ۳۴۳۵۳۱
مجله آمریکایی:
بررسی نحوه بازیگری عربستان سعودی نشان می دهد که در رویکرهای این کشور ساختار برهم زننده، بحران آفرینی و در عین حال تشکیل دهنده و حمایت کننده از تروریسم حاکم است.
پایگاه بصیرت / گروه بین المللی

واکاوی رفتار آمریکا در منطقه نشان می دهد که اصولا نخبگان سیاسی این کشور با کشورها و حکومت های ارتباط می گیرند که آنها برهم زننده امنیت یک منطقه باشند. بررسی نحوه بازیگری عربستان سعودی نشان می دهد که در رویکرهای این کشور ساختار برهم زننده، بحران آفرینی و در عین حال تشکیل دهنده و حمایت کننده از تروریسم حاکم است. ارتباط حمایت آمریکا از عربستان در واقع تلاشی برای بحران آفرینی در منطقه محسوب می شود.  مجله آمریکایی "اسمال وارز ژورنال" در گزارشی ضمن انتقاد از ماهیت روابط عربستان-آمریکا نوشت، سیاست‌های آمریکا در منطقه داعیان خشونت در ارتباط با وهابیت را تشویق می‌کند.
"اسمال وارز ژورنال" نوشت، اگر آمریکا واقعا در ریشه‌کن‌سازی تروریسم جدی است، باید با وهابیت در سراسر جهان مبارزه کرده و منبع درآمد عربستان را متوقف کند و دموکراسی را برای مردم عربستان محقق کند نه اینکه ریاض را به اسلحه و گلوله مجهز کند.
همچنین این مجله نوشت، جنگ (ادعایی) آمریکا علیه تروریسم به دلیل اینکه آمریکا منبع افراط‌گرایی را نادیده گرفت و به ریشه‌های اصلی تروریسم برگرفته از گسترش تفکرات وهابی سعودی توجه نکرد، با شکست مواجه شد، گروه‌هایی در عربستان از گروه‌های تروریستی وهابی حمایت می‌کنند و این مساله دلیل اصلی کشته شدن آمریکایی‌ها در خارج است.
در ادامه این گزارش نیز با اشاره به حمایت ثروتمندان سعودی از گروه‌های تروریستی وهابی آمده است، مهمترین کاری که آمریکا می‌تواند انجام دهد، مبارزه با وهابیت در سراسر جهان است و این کار با قطع منابع مالی عربستان ممکن است، وهابیت بدون حمایت مالی عربستان نمی‌تواند تفکرات خود را در جهان اشاعه دهد و هرچقدر منابع سعودی‌ها از فروش نفت بیشتر شود، سرمایه‌گذاری آنها برای وهابیت بیشتر خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات