صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۸  ، 
کد خبر : ۳۵۲۷۹۵

نتانیاهو نشانه‌های شکست را مشاهده می‌کند/ آغاز بازی مقصرسازی در تل‌آویو

نقص‌های امنیتی آشکار شده پس از عملیات طوفان الاقصی می‌تواند بزرگترین و احتمالاً مهلک‌ترین ضربه را به باسابقه‌ترین نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس وارد کند که در حال حاضر با مشکلات حقوقی و سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند
پایگاه بصیرت / گروه بین‌الملل/ فخرالدین اسدی

انتقادات علیه نتانیاهو و کابینه جنگی رژیم اشغالگر قدس شدیداً بالا گرفته است. انتقادات صریح نتانیاهو از دستگاه‌های امنیتی و ارتش رژیم صهیونیستی، با واکنش افرادی مانند لاپید، بنی‌گانتز و لیبرمن مواجه شده است. فروپاشی کابینه اضطراری رژیم صهیونیستی عملاً کلید خورده و بازی مقصرسازی در تل‌آویو آغاز شده است. نتانیاهو در آغاز این بازی پیش‌دستی کرده است، بلکه بتواند تا حدودی از حجم انباشته شده نارضایتی و خشم عمومی در اراضی اشغالی علیه خود بکاهد. به گفته کارشناسان، نقص‌های امنیتی آشکار شده پس از عملیات طوفان الاقصی می‌تواند بزرگترین و احتمالاً مهلک‌ترین ضربه را به باسابقه‌ترین نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس وارد کند که در حال حاضر با مشکلات حقوقی و سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند.
توبی گرین، پژوهشگر دانشکده اقتصاد لندن، در گفتگو با شبکه یورونیوز در این خصوص می‌گوید: «حمایت از نتانیاهو و دولت ائتلافی وی حتی قبل از ۷ اکتبر رو به افول بود و از زمان شروع جنگ نیز بسیار کاهش یافته است.»

نظرسنجی‌های گویا علیه نتانیاهو
در گزارش فرانس پرس نیز با استناد به نتایج آخرین نظرسنجی‌ها آمده است که «حمایت از نتانیاهو و حزب راست‌گرای او لیکود، به شدت کاهش یافته است.» بسیاری از افراد به‌ویژه صهیونیست‌هایی که در نزدیک مرز غزه زندگی می‌کنند از فقدان توانایی نتانیاهو و همراهانش در پیش بینی بزنگاه‌ها و مواجهه با آن‌ها به صورت کامل ناامید شده اند. اعضای حزب لیکود نیز از خط قرمز قبلی خود مبنی بر اتحاد حول نتانیاهو عبور کرده و کودتای نرم، اما محسوسی را علیه نخست وزیر شکست خورده رژیم صهونیستی کلید زده اند. آن‌ها قصد دارند از گره خوردن نام لیکود و نتانیاهو، پس از تحقق شکست سنگین اخیر جلوگیری کنند.

اما فرار به جلوی نتانیاهو و آغاز بازی مقصرسازی وی علیه نهاد‌های امنیتی و نظامی رژیم صهیونستی، بیانگر اطمینان نخست وزیر این رژیم مبنی بر شکست در جنگ غزه است. به عبارت بهتر، نتانیاهو به وضوح در یافته است که اهداف اعلامی وی از جمله حذف حماس از معادلات امنیتی و جغرافیایی غزه به هیچ عنوان امکانپذیر نیست. در حالی که سازمان‌های نظامی و اطلاعاتی اسرائیل پس از عملیات غافلگیر کننده هفت اکتبر به شکست‌های امنیتی اعتراف کردند، اما نتانیاهو هیچ مسئولیتی را در این میان نپذیرفته است. متحدان نتانیاهو درباره نقش و مسئولیت نخست وزیر سکوت اختیار کرده اند، اما در خفا مشغول ترسیم دوران پسانتانیاهو و پساجنگ غزه هستند.

گذار به دوران پسا شکست
نتانیاهو به وضوح می‌داند که پایان جنگ غزه مترادف با پایان حیات سیاسی و مفتوح شدن ۴ پرونده قضایی علیه وی قلمداد می‌شود. از این رو نتانیاهو دامنه جنگ را به مثابه سپری دفاعی برای بقای حداقلی و کوتاه مدت خود در قدرت گسترش می‌دهد. نتانیاهو اخیراً در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به این سوال که آیا استعفا می‌دهد یا خیر؟ گفت: «تن‌ها چیزی که قصد دارم آنرا کنار بگذارم حماس است.».
اما به نظر می‌رسد ساکنان اراضی اشغالی و حتی برخی همراهان نتانیاهو توان همراهی با وی در این بازی خونین را از دست داده اند. در هم شکستن نتانیاهو و اسرائیل بسیار نزدیک‌تر از آن چیزی است که استراتژیست‌های حزب لیکود تصور می‌کنند.

مرگ قطعی نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو، که اولین دوره نخست وزیری‌اش در اراضی اشغالی به سال ۱۹۹۶ باز می‌گردد در برابر موج انتقاد‌ها مجبور به اتخاذ موضع دفاعی شده است. نخست وزیر رژیم اشغالگر فقدس در ابتدا اعتراف کرده بود که باید درباره حملات هفت اکتبر پاسخ بدهد، اما این کار را به پایان جنگ موکول کرد. اکنون در میانه نبرد، نتانیاهو صراحتا دیگران را متهم به رقم خوردن شکست اخیر صهیونیست‌ها می‌کند. رمزگشایی از این مسئله دشوار نیست: او (نتانیاهو) جنگ را باخته است. او به تازگی باب اظهاراتی جنجالی که طی آن انگشت اتهام پس از حملات حماس به سمت سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل نشانه رفت مجبور به عذرخواهی شد.

برای برکناری نتانیاهو از قدرت، او یا باید استعفا دهد یا اکثریت پارلمانی را که ائتلاف حزبش با احزاب راست افراطی و فوق ارتدکس یهودی در اختیار دارد، از دست بدهد. به گفته کارشناسان، در حالی که فشار‌ها بر نتانیاهو حتی پیش از حملات هفت اکتبر نیز رو به افزایش بود؛ این رویارویی تنها خرید زمان محسوب می‌شود.

نخست‌وزیری که نزدیک به ۱۷ سال از ۲۷ سال گذشته در راس قدرت در تل آویو قرار داشته، هنوز در حال مبارزه با چهار پرونده فساد در دادگاه است. معترضان به سیاست‌های بنیامین نتانیاهو طی ۹ ماه منتهی به ۷ اکتبر تظاهرات گسترده‌ای را در مخالفت با اصلاحات قضایی او به پا کردند. اکنون شاهد تجمیع مولفه‌های شکست تمام عیار امنیتی، سیاسی و اجتماعی نتانیاهو با یکدیگر هستیم. در این میان جا به جایی قدرت میان ائتلاف کنونی با ائتلافی دیگر (متشکل از افرادی مانند لاپید و گانتز) قطعا نمی‌تواند منجر به خروج صهیونیست‌ها از بحران شود. عملیات طوفان الاقصی زیرساخت و بنیان رژیم اشغالگر قدس را هدف قرار داده است.

روون هازان، یکی از تحلیلگران رژیم صهیونیستی در توصیف وضعیت آشفته نتانیاهو به یورونیوز می‌گوید: " اسرائیل پیش از حملات هفت اکتبر در شرف ازهم‌پاشیدگی سیاسی بود، اما اکنون به دلیل جنگ از سیاست خبری نیست. سیاست در یک مقطعی بازخواهد گشت؛ سپس سؤالاتی مطرح می‌شود و اعتراضات از سر گرفته خواهد شد."

تیر نتانیاهو در تاریکی
اما در مقابل، نتانیاهو می‌گوید شاید جنگ ماه‌ها به طول بیانجامد! هدف او خرید زمان برای احیای موقعیت از دست رفته خود است، اما فرسایشی شدن جنگ ضریب و شدت شکست صهیونیست‌ها در مواجهه با رزمندگان مقاومت را افزایش خواهد داد. بهترین راه برای تل آویو و حامی اصلی آن یعنی واشنگتن، اقرار رسمی به شکست در برابر حماس و پذیرش آتش بس در غزه است. هر راهکاری جز این، هزینه‌های سرسام آور و بیشتری سختی را متوجه رژیم متوحش صهیونیستی و حامیانش خواهد کرد. نتانیاهو بخواهد یا نخواهد، بازی تمام شده و حتی هم حزبی هایش برای مشاهده لحظات آخر مرگ سیاسی وی آماده شده اند. این همان نقطه آشکار ساز در هم شکستن شیاطین در تل آویو می‌باشد. اکنون صهیونیست‌ها با صحنه‌ای مواجه هستند که نه فقط قدرت تحلیل، بلکه قدرت توصیف آن را نیز از دست داده اند. حتی تنفس مصنوعی واشنگتن نیز نمی‌تواند در این میانه کمکی به تل آویو کند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۴
0
0
این شیرمردان یمن را به موشک رادارگریز مجهز کنید تاتاسیسات حیاطی اسراییل رو بزنند شماهم اگرخود نمی زنید موشک و گراه بهشون بدید کدوم کشتی تاسیسات بزنن خودتون فیلم بگیرید پخش کنید تارعنکبوت سست ترشود
نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات