صفحه نخست >>  عمومی >> پرسمان
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۵  ، 
کد خبر : ۳۵۵۶۴۷
کیهان بررسی می‌کند

فقیرترین کشور جهان چگونه آمریکا و ناتو را در دریای سرخ درمانده کرده است؟

روزنامه‌نگار آمریکایی با اشاره به این‌که اقدامات یمنی‌ها در دریای سرخ نقطه عطفی تاریخی و مایه درماندگی آمریکا است! گفت: ما از یکی از فقیرترین کشورهای جهان صحبت می‌کنیم که با یکی از نیرومندترین ارتش‌های جهان یعنی آمریکا و از حیثی با ناتو درگیر شده است.

«توماس فايز»، روزنامه‌نگار آمریکایی، در گفت‌وگویی می‌گوید: «کاری که انصارالله یا در کل یمنی‌ها در حال انجام آن هستند به عنوان یک نقطه عطف تاریخی و تحول‌آفرین در عصر نوین ثبت خواهد شد. ما درباره یکی از فقیرترین کشورهای جهان صحبت می‌کنیم که با یکی از نیرومندترین ارتش‌های جهان یعنی آمریکا و در کل با ناتو درگیر شده است و پیروز نیز شده است. پاسخ آمریکا و ناتو یک شکست کامل بود. آمریکایی‌ها هیچ ابزاری برای شکستن محاصره‌ای که یمنی‌ها به راه انداخته‌اند ندارند، مگر این‌که حمله زمینی همه‌جانبه‌ای کنند که برای آمریکا نیز یک فاجعه خواهد بود و آمریکایی‌ها نیز این را به خوبی می‌دانند. ما با یک موقعیت خارق‌العاده رو‌به‌رو هستیم که آمریکا که همواره پلیس جهان شناخته می‌شد، شاید بهتر است بگوییم رئیس مافیای جهان، در اعمال اراده خود کاملاً ناتوان و درمانده است، آن هم در یکی از مناطقی از جهان که مدت‌ها حیاط‌خلوت آمریکا شناخته می‌شد.»
ادامه حملات انصارالله در دریای سرخ
خبر دیگر آن‌که فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که جنبش انصارالله یمن یک کشتی حامل پرچم آمریکا را در آب‌های دریای سرخ مورد حمله قرار داده است. این فرماندهی مدعی شد انصارالله یمن، ۳ موشک بالستیک به سوی یک کشتی تجاری آمریکایی با نام «دیترویت» در خلیج عدن شلیک کرده است. فرمانده مرکزی آمریکا مدعی شد که ناوشکن «گریفلی» که در منطقه حضور داشت دو موشک را رهگیری کرد و این حمله آسیبی به کشتی نزده است. به گزارش ایسنا، «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «روز چهارشنبه درپی حمایت آمریکا از دو کشتی تجاری این کشور، با ناوشکن‌ها و ناوهای جنگی واشنگتن در خلیج عدن و باب‌المندب درگیر شدیم.» همچنین رویترز دیروز اعلام کرد: «یک مقام انگلیسی گزارشی درباره یک حادثه در ۶۰ مایل دریایی سواحل جنوب‌غربی شهر عدن یمن دریافت کرد.»
درآمد کانال سوئز ۴۴درصد کاهش یافت
«اسامه ربیعی»، رئیس اداره کانال سوئز مصر، پنج‌شنبه گفت که درآمد این کانال در اول سال ۲۰۲۴ نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۴درصد کاهش یافته است. گفتنی است، کانال سوئز دریای سرخ را به دریای مدیترانه متصل می‌کند و بنابراین کوتاه‌ترین راه اتصال دریایی میان آسیا و اروپا است. بیش از ۱۰درصد از مجموع تجارت جهانی از طریق دریای سرخ صورت می‌گیرد.
توقف خدمات‌رسانی شرکت‌های بیمه
خبر دیگر که سخنان روزنامه‌نگار آمریکایی را که در ابتدای این گزارش آمد، تأیید می‌کند آن‌که روزنامه اقتصادی گلوبز رژیم صهیونیستی اعلام کرد: شرکت‌های بیمه ارائه خدمات به کشتی‌های اسرائیلی و آمریکایی که قرار است از دریای سرخ عبور کنند را متوقف نموده و این درپی عملیات‌های نیروهای مسلح یمن در پاسخ به تجاوز آمریکا به این کشور و حملات اشغالگران به نوار غزه اتفاق افتاده است.
در این میان همچنین خبر می‌رسد که ستاد کل نیروهای مسلح فرانسه اعلام کرد که دومین ناوچه فرانسوی در چارچوب تلاش‌ها برای تضمین امنیت دریایی و آزادی دریانوردی در دریای سرخ وارد آب‌های این دریا شده است. گویا اروپایی‌ها نیز می‌خواهند وارد بن‌بست آمریکا شوند.
ضرب‌الاجل انصارالله به آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها
همچنین یک منبع عالی‌رتبه وابسته به دفتر سازمان ملل در صنعا از تصمیم جدید انصارالله درباره کارکنان آمریکایی و انگلیسی سازمان ملل در مناطق تحت کنترل انصارالله خبر داد. این منبع اعلام کرد که انصارالله اعلام کرده است که کارکنان آمریکایی و انگلیسی سازمان ملل عنصر نامطلوب هستند.
تظاهرات گسترده در یمن
همچنین از یمن خبر می‌رسد تظاهرات گسترده یمنی‌ها در حمایت از غزه و تأیید عملیات نیروهای مسلح یمن در مقابله با تجاوز آمریکا و انگلیس روز جمعه نیز برگزار شد. تظاهرات گسترده یمنی‌ها در صعده و ریمه در شمال و غرب یمن در حمایت از مردم غزه و در محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی برگزار شد. این تظاهرات در راستای حمایت از عملیات نیروهای مسلح یمن در مقابله با تجاوز آمریکا و انگلیس است.
رهبر انصارالله: نبرد ما ادامه دارد
«عبدالملک الحوثی»، رهبر انصارالله یمن گفت: «آمریکایی‌ها عامل تداوم جنایت صهیونیست‌ها و شکست بین‌المللی در برقراری آتش‌بس در غزه هستند.» او گفت: «آمریکایی‌ها مستقیماً به گرسنگی دادن مردم فلسطین کمک می‌کنند تا آنها از گرسنگی بمیرند، نه فقط با بمب‌هایی که برای کشتن آنها فراهم می‌کند. آمریکا افسران خود را برای مشارکت در مدیریت جنایت صهیونیست‌ها علیه مردم غزه می‌فرستد. در واقع آمریکایی‌ها عامل ادامه جنایت صهیونیست‌ها و شکست بین‌المللی هستند. رژیم صهیونیستی با حمایت و مشارکت آمریکا مرتکب نسل‌کشی شده است.»
الحوثی افزود: «آمریکایی‌ها از آغاز حوادث دریایی، معادله عادلانه‌ای را برای رسیدن غذا و دارو به دست فلسطینی‌ها در غزه نپذیرفتند. در ازای ظلم و تجاوز آمریکا، مسئولیت بزرگی برعهده ملت اسلامی ما برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین است. بیش از ۲۰۰ پهپاد، ۵۰ موشک در تمامی حملات دریای سرخ استفاده کرده‌ایم و تا رسیدن کمک‌ها و آتش‌بس در غزه نبرد ما ادامه دارد. کشور ما تا رسیدن غذا و دارو به تمامی ساکنان غزه و توقف جنایت صهیونیست‌ها به عملیات خود ادامه می‌دهد.»
رهبر انصارالله گفت: «اصرار آمریکا بر حفاظت از جنایت صهیونیست‌ها و نپذیرفتن معادله بشردوستانه بر موقعیت ما تأثیری نخواهد گذاشت و هرگز ما را وادار به عقب‌نشینی نخواهد کرد. نبرد ما ادامه دارد و کاملاً با نبرد غزه مرتبط است. آمریکایی‌ها به دنبال فریب آشکار هستند. آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تجاوزات خود به کشور ما و حمایت از جنایت صهیونیست‌ها را حفاظت از ناوبری بین‌المللی توصیف کنند. آمریکایی‌ها قصد دارند با فریب آشکار‌، دیگران را در حفاظت از جنایت صهیونیست‌ها مشارکت دهند.»
سفر هیئتی از انصارالله یمن به مسکو
هیئتی از جنبش انصارالله یمن در سفر به مسکو با معاون وزیر خارجه روسیه دیدار کردند. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: «میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه در مقر این وزارتخانه از هیئت انصارالله یمن با رهبری محمد عبدالسلام استقبال کرد. در این دیدار درباره حل‌وفصل فراگیر بحران نظامی و سیاسی در یمن صحبت و بر اهمیت افزایش تلاش بین‌المللی برای فراهم کردن شرایط فوری برای برگزاری مذاکرات گسترده میان یمنی‌ها با نظارت سازمان ملل تأکید شد.»
آمریکا به دنبال خروج از سوریه؟!
خبر دیگر از مقاومت عراق است. درپی حملات مکرر محور مقاومت به پایگاه‌های آمریکا در منطقه، نشریه آمریکایی شامگاه چهارشنبه نوشت: واشنگتن در حال برنامه‌ریزی برای خروج از سوریه است. نشریه آمریکایی «فارین‌پالیسی» به نقل از منابعی در کاخ‌سفید و وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه این کشور نوشت: واشنگتن دیگر علاقه‌ای به ماندن در سوریه ندارد. اما بعد یک مقام پنتاگون به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که شایعات خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نادرست است.
وزیر خارجه عراق: آمریکا پیام مهمی به بغداد داد
وزیر خارجه عراق شامگاه چهارشنبه اعلام کرد: سفیر آمریکا در عراق پیام مهمی به دولت بغداد تحویل داده است. فؤاد حسین افزود: «نخست‌وزیر و مقامات مسئول عراق در ساعات پیش‌رو این پیام را مورد بررسی دقیق قرار داده و اقدامات لازم را اجرا خواهند کرد.»
رویترز: مذاکرات برای اعلام پایان کار ائتلاف آغاز می‌شود
از طرف دیگر رویترز گزارش داد که چهار منبع آگاه گفتند آمریکا و عراق قرار است مذاکراتی را درباره پایان کار ائتلاف نظامی بین‌المللی به رهبری واشنگتن در عراق و چگونگی جایگزینی آن با روابط دوجانبه آغاز کنند. این فرآیند به دلیل جنگ غزه متوقف شده است. همچنین وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه‌ای رسمی از توافق با آمریکا برای آغاز کاهش تدریجی مستشاران ائتلاف بین‌المللی در عراق و پایان ماموریت مبارزه با داعش خبر داد.
حزب‌الله عراق: مذاکرات دروغی دیگر است
گردان‌های حزب‌الله عراق نسبت به اخبار منتشر شده مبنی بر گفت‌وگوی دولت عراق و آمریکا درباره خروج اشغالگران این کشور از عراق واکنش نشان داد. «ابوعلی العسکری» مسئول امنیتی گردان‌های حزب‌الله عراق در این‌باره اظهار داشت که عملیات جهادی ضد اشغالگران تا اخراج آخرین سربازشان ادامه می‌یابد. وی گفت: «دولت عراق اگر بخواهد مذاکره کند از نظر ما منعی ندارد، هرچند معتقدیم این یکی دیگر از دروغ‌های آمریکایی‌ها است.» همچنین «شیخ علی الاسدی»، رئیس شورای سیاسی جنبش نُجَباء، گفت که به دشمن اشغالگر می‌گوییم هیچ امان‌نامه‌ای برای تو و وعده‌هایت نیست و مقاومت به ضربات خود تا اخراج آخرین سرباز از سرزمین مقدسات ادامه می‌دهد. همچنین «الکساندر لاورنتیف»، نماینده «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در امور سوریه، گفت: آمریکا تمام سعی خود را می‌کند تا خروج نیروهای خود را از عراق به تعویق بیندازد.
حمله پهپادی به پایگاه عین‌الاسد منابع از حمله پهپادی به پایگاه آمریکا در عین‌الاسد عراق خبر دادند. منابع عراقی روز جمعه اعلام کردند نیروهای آمریکایی در پایگاه عین‌الاسد عراق با پهپاد هدف قرار گرفتند. همزمان مقاومت اسلامی عراق اعلام کرد: «در راستای پاسخ به جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و مقاومت در برابر اشغالگران آمریکایی، به پایگاه عین‌الاسد در غرب عراق با پهپاد حمله کردیم.» صابرین‌نیوز از زخمی شدن چند سرباز آمریکایی در این حمله خبر داد.
حمله پهپادی به پایگاه آمریکا در اربیل
همچنین مقاومت اسلامی عراق پنج‌شنبه‌شب اعلام کرد: مبارزان مقاومت پایگاه اشغالگران آمریکایی نزدیک فرودگاه اربیل در شمال عراق را هدف حمله پهپادی قرار دادند. پنتاگون حمله به نیروهای آمریکایی در اربیل عراق را تأیید کرد.
حمله پهپادی مقاومت عراق به سرزمین‌های اشغالی
منابع خبری از حمله پهپادی مقاومت عراق به بندر «اشدود» در جنوب سرزمین‌های اشغالی خبر دادند. مقاومت اسلامی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ادامه حمایت از ملت فلسطین و پاسخ به جنایات صهیونیست‌ها، بندر اشدود را با پهپاد هدف قرار داده است.
حملات موشکی حزب‌الله
منابع رسانه‌ای ظهر روز پنج‌شنبه از هدف قرار گرفتن دو پایگاه ارتش رژیم صهیونیستی در شمال سرزمین‌های اشغالی در حمله موشکی حزب‌الله لبنان خبر دادند. چندین موشک از لبنان به سمت پایگاه‌های نظامی اسرائیلی در الجلیل غربی شلیک شد. حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو پایگاه الرادار و جل‌العلام را با موشک هدف قرار داده است. المیادین گزارش داد که گزارش‌های اولیه از حمله دو پهپاد و وقوع انفجار در «سهله الحوله» در الجلیل مخابره شده است. همچنین 8 موشک از جنوب لبنان به سمت مواضع اسرائیل در مزارع شبعا شلیک شد. رسانه‌های اسرائیلی نوشتند: «حزب‌الله از موشک‌های ضد زره به‌گونه‌ای استفاده می‌کند که گویی یک تفنگ تک‌تیرانداز هستند.» رسانه‌های عبری گزارش دادند: «حزب‌الله اسنادی نگران‌‌کننده‌ از اصابت دقیق موشک ضد زره به تاسیسات راداری در راس ناقوره منتشر کرد.»
حمله به سامانه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی
حزب‌الله لبنان با انتشار ویدیویی از عملیات هدف قرار دادن سامانه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی در پایگاه جل‌العلام اعلام کرد این عملیات را با استفاده از یک موشک اختصاصی انجام داده است. حزب‌الله لبنان همچنین سامانه پدافند موشکی رژیم صهیونیستی را منهدم کرد. حزب‌الله اعلام کرد: امروز با ۲ پهپاد انتحاری سکوهای گنبدآهنین رژیم صهیونیستی را در نزدیکیِ شهرک کفربلوم هدف حمله قرار داده است. المیادین به نقل از رسانه‌های صهیونیستی نوشت: «کلیپ منتشرشده از سوی حزب‌الله که در آن نشان می‌دهد به ‌شکلی دقیق سامانه گنبدآهنین را هدف قرار داده، بسیار نگران‌کننده است.» ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد: «طی 24ساعت گذشته 38 نظامی زخمی شده‌اند تا از ابتدای حمله زمینی به غزه تعداد زخمی‌ها به هزار و 258 نفر برسد.»
استقرار گسترده صهیونیست‌ها در مرز لبنان
منابع رسانه‌ای روز پنج‌شنبه از استقرار گسترده نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی در مرز لبنان خبر دادند. رادیو ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از دریافت گزارشی مبنی بر نفوذ افراد مسلح از خاک لبنان شمار قابل‌توجهی از نیروهای ارتش به منطقه اعزام شده و در نزدیکی مرز مستقر شدند.
منبع: روزنامه کیهان

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات