صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷  ، 
شناسه خبر : ۳۰۷۵۸۴

کیهان


شفافیت را از خود دولت و پاسخ به چند سؤال آغاز کنید
سخنان دیروز رئیس جمهور در همایش حقوق شهروندی 180 درجه با عملکرد دولت و برخی مدیران آن تناقض دارد.
آقای روحانی دیروز گفت: یکی از مهم‌ترین حقوق شهروندی دسترسی مردم به اطلاعات است. همه باید بدانند چه خبر است و چه تصمیماتی دارد اتخاذ می‌شود. به دولت دستور دادم و اکنون هم دارد اجرا می‌شود. گفتم هر وزارتخانه و دستگاه که یک پیشنهادی را مطرح می‌کند که آن پیشنهاد باید بیاید در دستور هیئت دولت قرار بگیرد و ما بحث کنیم، قبل از اینکه من پیشنهاد آن دستگاه را ببینم، این باید در سایت منتشر شود.
روحانی با بیان اینکه باید مردم در خصوص بودجه و موضوعات مختلف اظهارنظر کنند و غیر از این راهی برای جلوگیری از فساد وجود ندارد، گفت: والله بالله اگر صدها دستگاه مبارزه با فساد درست کنیم، اگر ده‌ها دادگاه با فساد مبارزه کنند، نمی‌توانیم فساد را ریشه‌کن کنیم، مگر آنکه مردم به صورت شفاف ببینند ما چه می‌کنیم، باید در اتاق شیشه‌ای برویم، باید نورافکن روی ما باشد و باید همه، ما را مشاهده کنند.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: اگر کسی می‌آید از ما کنتور آب می‌خواهد و از آب می‌خواهد استفاده کند، از دین و مذهبش می‌پرسیم! می‌گوییم اول بیا این را پر کن که دین و مذهبت چیست؟ برای کدام گروه سیاسی هستی؟ نماز شب می‌خوانی یا نه؟! روزه و ماه رمضان و مستحبات را انجام می‌دهی؟ چه کار به کار مردم داری، آب می‌خواهد، خوب به او بدهید. مردم برق می‌خواهند، تو بگو برق می‌خواهی کتاب بخوانی و بعد یک نامه‌ای بنویسی خلاف مصالح با این برق!؟ شما چه‌کار به این کارها داری؟ برق را بده، پولت را بگیر.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: شما در انتخابات به ما گفتید که اولویت اول ما اشتغال جوان‌های ماست و ما هم می‌دانیم که این اولویت اول شما است. می‌گویند ممکن است حامل‌های انرژی گران شود. به شما اعلام می‌کنم، قیمت بنزین و گازوئیل از نصف قیمت جهانی بالاتر نخواهد بود. اما اگر پولی از این بابت از مردم گرفته شود، من به سازمان برنامه و بودجه و به دولت گفته‌ام، این پول صرفاً برای اشتغال جوان‌ها خواهد بود و بس؛ فقط برای اشتغال.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه محیط زیست هم حقوق شهروندی مردم است، اضافه کرد: در روزی داریم در تهران صحبت می‌کنیم که متأسفانه مدارس ما به دلیل آلودگی هوا تعطیل است. اینجا به وزیر صنعت و وزیر نیرو و وزیر نفت و مسئول محیط زیست می‌گویم، این مسئولیت سنگین ماست. صنعت ما باید درست شود. خودرو و نیروگاه و بنزین و گازوئیل و وسایل گرم‌کننده منزل‌های ما باید درست شود.
درباره این سخنان شایان ذکر است:
رویه 4 سال گذشته دولت، از محتوای توافق هسته‌ای تا الحاق به برخی کنوانسیون‌های ضد امنیت ملی و همچنین پنهانکاری یک‌ساله درباره حقوق‌های نجومی و دارایی برخی مدیران ارشد دولت، برخلاف شعار شفافیت و پنهانکارانه بوده است. به عنوان مثال شفافیت را می‌توان از قیمت منزل مسکونی آقای رئیس جمهور و سایر دولتمردان و همچنین اعلام شفاف دارایی هر یک از آنها شروع کرد؛ که بعضاً به بالای چند هزار میلیارد تومان می‌رسد و به تعبیر آقای حسین دهباشی سازنده فیلم انتخاباتی آقای روحانی اگر طی 37 سال گذشته ماهی یک میلیارد تومان هم درآمد داشتند، می‌شد 444 میلیارد تومان.
همچنین خوب است آقای روحانی درباره پرونده تخلفات برادر خود و نیز برخی فشارهای غیرقانونی در انتصاب مدیران اشرافی متخلف در بانک‌های ملت و رفاه کارگران و تجارت و صندوق توسعه ملی و... توضیح بدهند. یا درباره مخفی بودن برخی قراردادهای نفت و گاز - که ممکن است صدای آن مانند مفاسد کرسنت و توتال و استات اویل- بعداً دربیاید، دستور توقف پنهانکاری بدهند.
درباره مبارزه با فساد و شفافیت شایسته است دولت محترم گزارش به ملت بدهد که چرا فساد 15 هزار میلیاردی در حوزه همین دولت در صندوق ذخیره فرهنگیان پیش آمد؟! آیا دانستن حقیقت ماجرا حق مردم نیست؟ و آیا اگر سایت و نشریه‌ای فیش حقوقی مدیران نجومی را منتشر یا درباره برخی مفاسد روشنگری کرد، باید توسط دولت تحت پیگرد و فشار قرار بگیرد؛ چنان که صدای اعتراض رئیس قوه قضائیه هم درآمد؟
درباره قصه کنتور آب و برق، آقای روحانی نه در چند مصداق بلکه صرفاً یک مصداق معرفی کند که فردی برای گرفتن کنتور رفته و از او درباره عقیده و دینش پرسیده‌اند!!
در موضوع گران کردن قیمت بنزین (در حد 50 درصد) گویا آقای روحانی هنوز معتقد است مردم 1500 تومان دیگر به دولت بدهکار می‌شوند که این هم نوع استدلال جالبی است و این پرسش را برمی‌انگیزد که اگر ملاک گران کردن بنزین قیمت‌های جهانی است، آیا دولت حقوق کارگران و کارمندان را هم با همان ملاک پرداخت می‌کند؟
از طرف دیگر گزارش مرکز پژوهش‌ها می‌گوید بنزین 1500 تومانی، موجب از بین رفتن 480 هزار شغل می‌شود؟ آیا آقای روحانی همین بیکار کردن 480 هزار نفر را به «ایجاد شغل جدید» ترجمه می‌کند؟!
و بالاخره درباره بایدهای آقای روحانی در زمینه محیط زیست باید یادآور شد که ایشان الان پنجمین سال است که رئیس‌جمهورند و نامزد انتخابات به یاد داریم که هم ایشان 17 خرداد 94 (یک ماه قبل از توافق) گفتند توافق باید صورت گیرد تا مشکل اشتغال و رکود و محیط زیست و آب خوردن مردم حل شود. بنابراین 2 سال پس از اجرای برجام، باید تا همین حالا مشکل آلودگی هوا برطرف می‌شد نه اینکه رو به‌ شدت بگذارد. به راستی 5 سال پیش ادعا می‌شد مشکل آلودگی هوا از بنزین‌های تولیدی در دولت احمدی‌نژاد است و باید بنزین وارد کنیم؛ که موجب رانت‌ها و کاسبی‌های هنگفت برای برخی نورچشمی‌ها شد... اما آلودگی هوا نه تنها کم نشد که شدت هم یافت!

اصلاح‌طلبان با آب‌شش تنفس می‌کنند؟!
اصلاح‌طلبان گویا با آب‌شش نفس می‌کشند که مشکل تشدید آلودگی هوا را از صفحات اصلی خود حذف کرده‌اند.
وبسایت جهان‌نیوز ضمن طرح پرسش فوق نوشت: از پاییز سال قبل که شهردار تهران قالیباف بود تا پاییز امسال که شهردارش محمدعلی نجفی است، آلودگی هوا هرچند در آسمان تهران چنبره انداخته ولی خبری از آن در میان روزنامه‌های اصلاح‌طلب نیست.
از آلودگی هوا تا لیز خوردن چند خودرو در خیابان‌های شمال شهر تهران همگی سوژه‌های بکری برای روزنامه‌های اصلاح‌طلب جهت متهم کردن شهرداری تهران به کم‌کاری یا بی‌برنامگی بودند.
روزنامه دولتی ایران با تیتر «اقدامات شهرداران جهان برای مهار آلودگی هوا»، مستقیم، شهردار تهران را مخاطب قرار می‌داد که اختیارات لازم را برای کاهش آلودگی هوا دارد ولی از آن استفاده نمی‌کند! هرچند با نگاهی به اختیارات شهردار تهران مشخص می‌شد که 17 سازمان و نهاد دولتی و عمومی در این امر دخیل و مسئولند و سازمان حفاظت محیط زیست مسئول اصلی برای رفع آلودگی‌هاست. در این میان محمدباقر قالیباف از طرحی برای مقابله با آلودگی هوا خبر داده بود که با عدم همکاری و موافقت دولت وقت هیچ‌گاه عملی نشد.
قالیباف در آخرین اظهارنظرهای خود در مقام شهردار تهران در برنامه نگاه یک درباره آلودگی هوا گفته بود: «گفتم در مدت شش ماه می‌توانیم شرایط را از حالت بحرانی نجات بدهیم اما مسئولیت این کار با دولت است و با شهرداری‌ها نیست. این به  خاطر همان تمرکزگرایی و نبود یکپارچگی مدیریت شهری است.
دولت عکس‌العمل نشان داد و گفتند اگر شهرداری این را می‌گوید مگر طرحی دارد. ما در سال 94 این طرح را دادیم و کارشناسی‌های متعددی شد. ما معتقد بودیم اجرای طرح را شهرداری بهتر از دولت می‌تواند انجام دهد نه اینکه دولت ضعیف است اما دولت آنقدر موضوعات ملی و اساسی دیگری دارد که وقت لازم را برای این کار پیدا نخواهد کرد.
این کار موضوع مهمی برای شهر تهران است اما الزاما موضوع اول دولت نیست چراکه دولت بحران آب، رشد اقتصادی و مسایل سیاست خارجی و ... دارد که باید به آنها بپردازد. اما به هرحال دوستان تصمیم گرفتند خودشان عمل کنند.» به اذعان قالیباف هیچ‌گاه این طرح عملی نشد.
اما نکته قابل تامل، نحوه نگاه و کنش رسانه‌های اصلاح‌طلب با وجود مسئولیتی بود که دولت و سازمان محیط زیست در زمینه آلودگی هوا برعهده داشت. درست در همین ایامی که تهران با بدترین بحران آلودگی هوا در سال‌های اخیر روبه‌روست و این موج هرساله تکرار می‌شود، در پاییز و زمستان 95، متهم ردیف اول در زمان آلودگی و وارونگی هوا، شهرداری تهران بود و مسئولان شهری بیشترین همت را به کار بردند تا به شفاف‌سازی درباره وظایف و اختیارات شهرداری بپردازند.
با این وجود، شاهد تیترها و خط سیر تخریبی علیه مدیریت شهری تهران بودیم. برای نمونه روزنامه شهروند در یکی از شماره‌های خود تیتر، «به همین سادگی می‌میریم» را انتخاب کرده بود و به نقل قول‌هایی درباره افزایش مرگ‌ومیر، و البته انتقاد از شهرداری پرداخته بود که به نقل از یکی از اعضای شورا اشاره داشت که در اجرای مصوبات شورا برای کاهش آلودگی هوا کوتاهی کرده است.
سیاسی شدن بحث آلودگی هوا و مقصر جلوه دادن مدیران شهری خط سیر ثابت آن ایام بود. اگر صداقت روزنامه‌های اصلاح‌طلب و حامی دولت را در نیت شفاف‌سازی بحث آلودگی هوا پذیرا باشیم، بایستی چنین رویکردی در سال جدید و همزمان با روی کار آمدن شهردار جدید تهران که از طیف اصلاح‌طلبان است، دنبال شود اما درمیان تیترها و صفحات نخست این روزنامه‌ها همه چیز به چشم می‌خورد، به جز بحث آلودگی هوا و شهرداری تهران!

30 میلیارد یورو توافق تجاری ایتالیا و ایران روی کاغذ مانده است
با وجود امضای توافق‌نامه همکاری 30 میلیارد یورویی میان ایران در ایتالیا، عملا تحرکی درباره اجرای این توافق وجود نداشته است.
خبرگزاری رسمی ایتالیا «آنسا» در گزارشی اقتصادی تاکید کرد؛ ایران برای ایتالیا و اروپا می‌تواند به مثابه یک فرصت بزرگ اقتصادی باشد اما به دلیل محدودیت‌های اعمال شده از سوی آمریکا امکان‌ بهره‌برداری از این فرصت وجود ندارد.
اخیرا دومین اجلاس اقتصادی ایران و ایتالیا از سوی خانه اروپایی - امبروزتی و با حضور کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و همچنین مقامات سیاسی و «مارینا میرادرکوله» کارشناس ارشد و مدیر پروژه ایران در موسسه امبروزتی می‌گوید که ایتالیا امسال اولین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپایی است اما 30 میلیارد یورو توافق همکاری امضا شده بین دو کشور که کمپانی‌های بزرگی مانند سایپم یا راه‌آهن ایتالیا در آن حضور دارند، عملا تحرکی نداشته است.
وی به آنسا گفت: کل سیستم بانکی، به دلیل ارتباطش با آمریکا و خطر جریمه‌های سنگین درصورت عدم رعایت تحریم‌های ضدایرانی آمریکا متوقف مانده است. تمام بانک‌هایی که با آمریکا در ارتباط هستند و به دلار کار می‌کنند، فلج شده‌اند.
تنها بانک‌های کوچک منطقه‌ای یا آنهایی که ارتباط چندانی با آمریکا ندارند، مانند بانک «پوپولاره دی سوندریو»، کار می‌کنند. بانک‌ها و شرکت‌های ایتالیایی که قرار بود در همایش امبروزتی شرکت کنند، همچنین نامه عجیبی را به امضای اتحاد علیه ایران هسته‌ای دریافت کردند. نامه مذکور حاوی این هشدار بودکه با توجه به استراتژی جدید آمریکا در ارتباط با ایران که در تاریخ 13 اکتبر گذشته اعلام شد، تجارت با ایران مقرون به صرفه نیست.
دریافت‌کنندگان نامه، توصیه نویسندگان آن را به مثابه یک تهدید تلویحی تلقی کردند و به همین منظور سازمان‌دهندگان همایش امبروزتی در مورد آن از مقامات آمریکایی در رم توضیح خواستند.
مارینا میرا درکوله گفت: به ما گفته شد که سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای فاقد مسئولیت سیاسی است و به نامه مذکور اهمیت ندهیم. اما از یک سو تهدید برجای خود باقی ماند، از سوی دیگر دشواری‌های ارزیابی بایسته شرکت‌های ایتالیایی برای تعیین اینکه طرف‌های آنها در ایران در فهرست سیاه آمریکا قرار دارند یا خیر می‌تواند باعث ترس و نگرانی بشود.
به عقیده وی کار به جایی رسیده که در بخش خصوصی بسیاری از شرکت‌ها تقریبا خسته شده‌اند و این احتمال وجود دارد که ایران به عنوان یک فرصت، به تحقق نرسد.
از سوی دیگر همانطور که اخیرا در گفت‌وگوهای مدیترانه‌ در رم نیز مطرح شد، ایران ممکن است از دست اروپا خسته شود و بیش از پیش نگاه خود را متوجه شرق و کشورهایی مانند چین، هند، ژاپن و کره بکند.
در رابطه با ضمانت‌هایی که شرکت‌ها پیش‌تر آن را از ساچه دریافت می‌کردند و قرار است از این پس اینویتالیا بگیرند، باز هم مشکل بانکی وجود دارد.

تعادل: لایحه تقدیمی دولت تورم‌زا و موجب گرانی است
یک روزنامه اقتصادی اصلاح‌طلب معتقد است لایحه بودجه سال آینده که دولت تقدیم مجلس کرده، تورم‌زا و موجب گرانی است.
روزنامه تعادل ضمن یک بررسی اقتصادی نوشت: هفته گذشته برای روحانی هفته سختی بود. پیامدهای بعد از تقدیم لایحه بودجه 1397 آنچنان تند و شدید بود که حتی یک مجری تلویزیون هم که به هواداری از دولت معروف است، نتوانست از طعنه گزنده خودداری کند و گفت که یک تبلیغات ببینید تا برگردیم و امیدوارم در این چند ثانیه کالایی گران نشود. موضوع گرانی و افزایش قیمت و خدماتی که در لایحه بودجه 1397 آمده است نه تنها اقشار عادی کشور بلکه نخبگان و هنرمندان و ورزشکاران را هم به میدان کشاند و هر قشر از ظن خود به این موضوع پرداخت. حتی یکی از معاونان یک وزارتخانه هم بر افزایش خدمات مطلبی را تقریر کرده بود.
زمانی که لایحه در حال تنظیم شدن است یا تقدیم مجلس می‌شود، نخستین سوالی که به ذهن مردم متبادر می‌شود این است که «قیمت دلار در بودجه چند در نظر گرفته شده است؟»  این موضوع هم به نرخ تورم و کاهش رشد اقتصادی کشور برمی‌گردد که متاسفانه تاثیر خود را بر ارزش پول ملی گذاشته است.
از سوی دیگر نپرداختن به بحث یارانه و حذف علمی آن طی سال‌های گذشته سبب شده که این موضوع مثل استخوان لای زخم برای دولت باشد. چرا دولت به مردم نمی‌گوید که ارزش پول یارانه‌ها طی 7 سال گذشته حدود 80 درصد کاهش داشته و 45 هزار تومان دریافتی معادل 8000 تومان است. اگر در سال 1389، 45 هزار تومان معادل 50 دلار بود اکنون معادل 10 دلار است. چرا دولت به یک‌باره این بحث را حل نمی‌کند؟
آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی هم دردسر دیگری است که گریبان هر دولتی را می‌گیرد. یادمان باشد که مردم در اوایل برنامه دوم توسعه و در دوره دولت هاشمی با افزایش تدریجی قیمت حامل‌های انرژی بدون دریافت یارانه کنار آمده بودند و قبول کرده بودند. زیرا می‌دیدند که این افزایش به نوعی در رفاه زندگی آنها موثر است. هر چند بر قیمت کالاهای دیگر تاثیر می‌گذاشت اما ورود سرمایه‌گذاران خارجی و راه‌اندازی طرح‌های صنعتی و اقتصادی سبب افزایش اندازه طبقه متوسط شده بود؛ طبقه‌ای که در دولت‌های نهم و دهم به حداقل خود رسیدند.
این روند تا سال 1383 که مجلس هفتم شکل گرفت، ادامه داشت اما در مجلس هفتم که اصولگرایان بر آن حاکم شدند جلو این روند گرفته شد و تقریبا نزدیک به 6 سال قیمت حامل‌های انرژی تثبیت شده بود. اما زمانی هم که آزادسازی تدریجی آن صورت گرفت، چاله‌ای برای آن کنده شده بود (پرداخت یارانه) که توفیری برای رفاه مردم نداشت.
هر کدام از محورهای بالا - در صورت تصویب- می‌تواند برای دولت چالش‌هایی را به وجود آورد که همین الان نشانه‌هایی از آن پدیدار شده است. با این لایحه که مثل کوه یخ فقط نوک آن پدیدار شده است، بهتر است دولت خود را برای چالش‌های بزرگ‌تر آماده کند.

خراسان

روش جدید دولت برای مبارزه با عرضه سیگار قاچاق
بر اساس تصمیم جدید یک نهاد مسئول که به دستگاه های مربوط در امر شناسایی و مبارزه با قاچاق کالا ابلاغ شده، با اشاره به اهمیت "نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه" تاکید شده است صادر نکردن فاکتور رسمی توسط برخی فروشندگان به بهانه فرار مالیاتی، باعث تشخیص ندادن سرپنجه های عرضه کننده اجناس قاچاق شده که بر این اساس، صدور فاکتور برای کالاهایی چون اسباب بازی، دخانیات و لوازم یدکی خودرو مورد توجه جدی تر قرار گرفته و هیچ دلیلی برای صادرنکردن فاکتور قابل پذیرش نیست.


ذره بین مسئولان روی کارمندان با مرخصی طولانی
بر اساس ابلاغیه جدید به تعدادی از مراکز و موسسات دولتی، تاکید شده است در اسرع وقت به اعلام فهرست اسامی کارکنان بخش های مختلف که مرخصی بدون حقوق، مرخصی استحقاقی یا استعلاجی بیش از یک ماه گرفته اند، اقدام شود. در عین حال، از مخاطبان خواسته شده درباره تهیه فهرست اسامی و جایگاه اداری افرادی که بدون اطلاع یا کسب موافقت های مربوط، هم اکنون در غیبت به سر می برند و اطلاعی از ادامه فعالیت آن ها در آن دستگاه نیست، اقدام شود.

ایران


شمخانی: وضعیت محصورین در حال گشایش است
دبیر شورای عالی امنیت ملی در خلال سفر به کردستان با حضور در جمع دانشجویان و استادان دانشگاه‌های سنندج درخصوص آخرین وضعیت پرونده حصر گفت: «تصمیم اتخاذ شده درخصوص ایجاد گشایش در وضعیت آقایان کروبی، موسوی و خانم رهنورد به صورت تدریجی در حال انجام است.» به گزارش ایسنا، علی شمخانی با اشاره به برخی اظهار نظرها و موضعگیری‌هایی که با اغراض سیاسی و جناحی درخصوص این پرونده انجام می‌شود، افزود: «به طور قطع فضاسازی‌های رسانه‌ای کمکی به این روند نخواهد کرد و مراجع مسئول بر اساس تصمیمات اتخاذ شده این پرونده را مدیریت خواهند کرد.» وی همچنین با اشاره به حضور مستشاری ایران در سوریه و عراق که به درخواست دولت‌های قانونی این کشورها انجام شده است، گفت: «هزینه‌های انجام شده از سوی ایران در مقابل سرمایه‌گذاری چند صد میلیارد دلاری دشمنان نظام اسلامی برای ناامن کردن کشور ما پول خرد هم به حساب نمی‌آید.» به گفته شمخانی، این هزینه‌های مادی و معنوی را نمی‌کردیم، امروز برای امنیت ما امریکا، داعش و تروریست‌ها تصمیم می‌گرفتند.»

حکم بقایی صادر شد
رئیس کل دادگستری تهران گفت: حکم دادگاه در خصوص پرونده حمید بقایی صادر و دیروز به متهمان ابلاغ شد.به گزارش میزان غلامحسین اسماعیلی افزود: حکم صادره غیر قطعی بوده و ظرف ۲۰ روز قابل اعتراض و تجدید نظر خواهی است. جزئیات رأی دادگاه پس از قطعیت اعلام خواهد شد. جلسه رسیدگی به پرونده معاون اجرایی دولت دهم در تاریخ 25 و 30 مهر ماه در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه ویژه کارکنان دولت برگزار شد. بقایی معاون اجرایی رئیس دولت دهم است که بنا به گفته سخنگوی دستگاه قضایی اتهاماتش تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی است. باشگاه خبرنگاران به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد حکم بقایی شامل حکم شلاق ،حبس، رد مال و جزای نقدی است

فرانسه: موشک‌های بالستیک بخشی از برجام نیست
وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد در سفر به ایران درباره موشک بالستیک، حضور منطقه‌ای ایران و آنچه نگرانی‌های ایجاد شده عنوان کرد، با مقامات ایرانی گفت‌وگو خواهد کرد. به گزارش صدا و سیما، «ژان ایو لودریان» پس از دیدار با رکس تیلرسون همتای امریکایی‌اش در واشنگتن گفت: موضوع موشک‌های بالستیک هرگز بخشی از توافق وین نبوده است. ما این را قبلاً گفته‌ایم. اما این بدان معنا هم نیست که یک موضوع فرعی است، بلکه برعکس باید موضوع موشک‌های بالستیک ایران را به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد و اگر خطر آن قطعی شد باید تحریم‌های جداگانه‌ای را برای ایران
در نظر گرفت.  وی مدعی شد: در حال حاضر در موضوع ایران سه مسأله داریم. یکی گفت‌ و گو درباره مسائل هسته‌ای، دیگری درباره موشک‌های بالستیک ایران و موضوع سوم نیز به اراده سلطه‌طلبی ایران در کل منطقه مربوط می‌شود که همه را نگران کرده است. لودریان در پاسخ به این سؤال که آیا طبق برنامه به ایران سفر خواهد کرد یا نه، گفت: بله بزودی به ایران می روم و در این مورد ابهامی وجود ندارد. این موضعی که اعلام کردم موضع ما و البته امریکاست.

توضیح درباره مرخصی‌های مکرر رحیمی
کوروش روشن درباره آخرین وضعیت موکلش محمدرضا رحیمی، معاون اول احمدی‌نژاد در دولت دهم گفت: ایشان قریب به سه سال است که حبس خود را در سلولی در زندان اوین می‌گذراند و این وضعیت همچنان ادامه دارد. به گزارش انتخاب به نقل از سایت «آتیه»، وی با بیان اینکه تغییری در پرونده موکلش رخ نداده، درباره مرخصی‌های مکرر رحیمی و اینکه وی معمولاً در مرخصی بسر می‌برد، گفت: خیر، به هیچ وجه.  آقای رحیمی سه بار در این سه سال به علت بیماری به بیمارستان اعزام شده و پس از ترخیص بلافاصله به زندان بازگشته یا مثلاً برای مراسم ختم همسر مرحومشان یا ازدواج دخترشان به او مرخصی داده شده است. روشن افزود: همچنین مطابق بخشنامه‌های ریاست محترم قوه قضائیه و حقوق قانونی که هر زندانی دارد، اگر مرخصی شامل ایشان می‌شده از آن استفاده کرده است.

آرمان

انتخابات 2018 عراق نگران‌کننده است

دستیار و مشاور عالی نظامی فرمانده معظم کل قوا بر این نکته تاکید کرد که دیپلماسی باید همگام با قدرت نظامی پیش برود. سرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی به انتخابات سال آینده عراق اشاره و با تاکید بر اینکه باید نگران انتخابات ۲۰۱۸ عراق باشیم، اظهار کرد: اگر ترکیب شیعیان به هم بخورد در آینده دچار مشکلاتی با توجه به ‌اینکه به زودی تولید نفت در عراق به بالای ۷ میلیون بشکه نفت می‌رسد، چنانچه تغییراتی در ترکیب مجلس و دولت شیعه عراق ایجاد شود، مشکلاتی برای ما پیش خواهد آمد.

دعا کنیم «باد» بیاید

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: گازوئیل و ماشین‌ها دو عامل آلودگی هوا هستند؛ نه می‌توانیم جلوی رفت و آمد ماشین‌ها را بگیریم و نه بدون گازوئیل می‌توانیم زندگی کنیم. عیسی کلانتری در حاشیه اولین اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی در ارتباط با موضوع آلودگی هوا، اظهار کرد: مشکل ما در ارتباط با گازوئیل است که باید اصلاح شود. گازوئیلی که می‌دهند ده‌ها برابر بیش از استانداردی که باید وجود داشته باشد، آلوده‌کننده است. وی ادامه داد: وضعیت خودروهایمان را هم که می‌بینید. بیشتر آلودگی هوا مربوط به‌این دو موضوع یعنی گازوئیل و ماشین‌هاست. رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: دولت چاره‌ای ندارد. اگر جلوی خودروها را بگیریم تا هوا را آلوده نکنند حمل و نقل از بین می‌رود. گازوئیل‌ها هم غیراستاندارد است. بالاخره باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کرد. وی در همین راستا ادامه داد: باید دعا کنیم باد بیاید تا آلودگی‌ها را جابه‌جا کند وگرنه می‌توانیم بدون خودرو و بدون سوخت زندگی کنیم؟

نظر واحد ما و آمانو درباره بند T

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما و آقای آمانو دربارهبندT نظر واحدی داریم و در این زمینه مشکلی نیست. علی‌اکبر صالحی در واکنش به ‌اینکه ترامپ گفته روح برجام توسط ایران نقض شده است، افزود: اینجا مرجع آژانس بین‌المللی انرژی است که 9 بار اعلام کرده ‌ایران به برجام متعهد بوده است. ترامپ روز دوشنبه پس از انتشار راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا در سخنانی مدعی شد که حاضر نشده است تا پایبندی ایران به برجام را تایید کند زیرا ایران از برجام منحرف شده است. وی هم‌چنین درباره بحث بند T که آمانو مدعی شده است باید اصلاح شود، با رد این مطلب گفت: قبلا هم گفته‌ام و آقای عراقچی و آمانو روی این بند نظر واحدی دارند و هم‌چنین سازمان انرژی اتمی و هیچ اشکالی در این زمینه نیست.

قرائت عذرخواهی وزیر در مجلس

نماینده رشت از وزیر کشاورزی خواست که از کشاورزها به دلیل اظهارنظر حاشیه‌سازش عذرخواهی کند، نکته‌ای که پزشکیان با قرائت نامه عذرخواهی وزیر، آن را ختم به خیر کرد. جبار کوچکی‌نژاد در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی گفت: آقای حجتی در یکی از شهرستان‌ها حضور پیدا کرده که به جای پاسخ قانع‌کننده و توضیح به کشاورز، به او توهین کرده است. وی ادامه داد: کشاورز همان کسی است که رهبری درباره‌اش فرمودند که باید دست کشاورزان را بوسید که آن‌ها با رنج کار می‌کنند و محصولاتی تولید می‌کنند. آقای حجتی به جای تقدیر از کشاورز به آن‌ها توهین کرد و گفت که بهتر است این کشاورز سبوس برنج بخورد تا عقل و هوشش زیاد شود تا حرف‌های او را بفهمد، این نمونه بارز توهین است. پس از این تذکر، مسعود پزشکیان که ریاست مجلس را برعهده داشت، پاسخ داد: آقای حجتی متنی را منتشر کرد که در آن از این کشاورز عذرخواهی کرده است، در این متن آمده است «خدا نیامرزد حجتی را که اگر خدای ناکرده شائبه توهین به بندگان خدا را در سر خود بپروراند چه برسد به کشاورز دل‌سوخته و زحمت‌کشی که تلاش می‌کند افت قیمت حاصل از تلاش سالانه محصولش (برنج) را به گوش مسئولان برساند.»

اقتصاد کثیف در محله هرندی

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اقتصاد کثیف در محله هرندی گفت: مدیریت گذشته مسیر اشتباهی را در این محله انتخاب کرد که منجر به تحمیل هزینه‌هایی به شهر شده است. الهام فخاری با بیان اینکه چرا با تخصیص هزینه‌های گزاف برای ساماندهی محله هرندی این محله همچنان آسیب‌زاست، تاکید کرد: مسائل اجتماعی با شیوه‌ای که در مدیریت گذشته ملاک عمل بود، نمی‌تواند منجر به رفع آسیب شود زیرا در محله هرندی زیرساخت‌های اقتصادی کثیف شهر در جریان است که با مداخله شهرداری به تنهایی قابل حل نیست. وی با بیان اینکه آسیب اجتماعی در محله هرندی با همکاری میان نهادی قابل رفع است، افزود: یکی از راهکارها این است که بافت محله به بافت مسکونی سالم و فرهنگی تبدیل شود مادامی که فضای چرخه اقتصادی کثیف در این محله در جریان باشد و برای پاکسازی باید این اقتصاد به جای دیگر منتقل شود مادامی که زیربنای اقتصادی پاکسازی نشود مشکل همین است.

تشکیل ستاد مناسب‌سازی کشور

نمایندگان مجلس ماده ۳ لایحه حمایت از حقوق معلولان در جلسه علنی دیروز مجلس را تصویب کردند. بر اساس این ماده، به منظور سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، نظارت بر امور مناسب‌سازی و همچنین نظارت بر اجرای ماده ۲ این قانون، ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور به شرح زیر تشکیل می‌شود: 1-وزیر کشور یا معاون ذیربط(رئیس) 2-رئیس سازمان(دبیر) 3-معاون ذیربط وزیر راه و شهرسازی 4-معاون ذیربط وزارت صنعت، معدن و تجارت 5-معاون ذیربط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 6-معاون ذیربط وزارت آموزش و پرورش 7-معاون ذیربط سازمان برنامه و بودجه 8-معاون ذیربط سازمان صدا و سیما 9-معاون ذیربط بنیاد شهید و امورایثارگران10-نماینده تشکل‌های غیردولتی جانبازان 11-نماینده شبکه‌های ملی تشکل‌های مردم نهاد 12-رئیس شورای عالی استان‌ها 13-رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها 14-نماینده سایر دستگاه‌ها حسب مورد بنا به دعوت رئیس ستاد. تبصره ۱: ستاد مکلف است بر امر مناسب‌سازی ساختمان‌ها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه‌های مذکور در ماده ۲ این قانون نظارت و گزارش‌های اقدامات آنها را درخواست کند. تبصره ۲: آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف مدت شش ماه از ابلاغ این قانون توسط سازمان و با مشارکت وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات