صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱  ، 
شناسه خبر : ۳۱۷۳۷۳
سناریوهای ترور سردار سلیمانی در کجا ها طراحی می شد؟با چه شیوه هایی قصد ترور وی را داشتند و چگونه این طرح ها خنثی می شد؟
پایگاه بصیرت / محمد حسین مصطفایی

حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بازوی قدرتمند ایران در شکل‌دهی به تحولات خاورمیانه نقش بی بدیلی داشته است و این توانایی ها و نبوغ نظامی از منظر جهانیان و بخصوص نیروهای نظامی و سرویس هایجاسوسی پنهان نبوده است و به همین خاطر به  شیوه های متفاوت به دنبال ترور وی بوده اند. اما آنها نه تنها در این طرح ها هم موفق نبوده اند بلکه محبوبیت بیشتر حاج قاسم را نیز رقم زده اند. در ذیل گزارشی از طرح های ترور سردار سلیمانی در عربستان،آمریکا و رژیم صهیونیستی تهیه شده است که جزئیات این برنامه های ناکام در آن ذکر شده است:

1. طرح زامل و نادر

پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز نیز در گزارشی به قلم مارک مازِتی، رونن بِرگمن و دیوید کی کرکپاتریک از نقش سعودی ها به ویژه بن سلمان از خرابکاری در ایران و تلاش برای ترور سردار سلیمانی خبر داد.

بر اساس این گزارش منابع آگاه فاش کردند افسران ارشد اطلاعاتی سعودی نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد این کشور سال گذشته نظر گروهی از تاجران را در مورد استفاده از شرکت های خصوصی به منظور ترور برخی از مقامات ایرانی جویا شدند.
این نظرخواهی در زمانی انجام شد که محمد بن سلمان نائب ولیعهد و وزیر دفاع وقت عربستان مشغول تحکیم قدرت و هدایت مشاورانش به سمت تشدید عملیات اطلاعاتی و نظامی در خارج از مرزهای این کشور بود. گفتگوهای این افراد آن هم بیش از یک سال پیش از مرگ جمال خاشقجی نشان می دهد که مقامات سعودی دست کم از زمان روی کار آمدن بن سلمان، موضوع ترورها را در نظر داشته اند.
مقامات سعودی مرگ خاشقجی را کشتار خودسرانه ای توصیف کرده اند که دستور آن را یک مقام اخراجی این کشور داده است اما این مقام یعنی سرلشکر احمد العسیری مارس 2017 در نشستی در ریاض پایتخت عربستان حضور داشت که در آن تجار و بازرگانان از یک طرح دو میلیارد دلاری برای استفاده از عوامل اطلاعاتی خصوصی با هدف تلاش در راستای اخلال و خرابکاری در اقتصاد ایران و ترور برخی از مقامات این کشور رونمایی کردند.

در جریان این نشست، دستیاران ارشد سرلشکر العسیری در مورد کشتن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بارها طرح هایی را مطرح کردند.

جورج نادر بازرگان لبنانی – آمریکایی این جلسه را ترتیب داد پیشتر نیز با بن سلمان دیدار کرده و طرح ترور مقامات ایرانی را به مقامات کاخ سفید هم ارائه کرده بود. جول زامل (Joel Zamel) یک اسرائیلی که روابط عمیقی هم با سازمان های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل داشت از دیگر حاضران در این نشست بود.

به گفته سه فرد آشنا با گفتگوها، در جریان نشست سال 2017 با هدف بررسی طرح ایجاد اخلال در اقتصاد ایران، سعودی ها از این بازرگانان در این مورد که آیا آنها عملیات مرگبار و فیزیکی نیز انجام می دهند، سوالاتی پرسیدند و اعلام کردند به کشتن برخی از مقامات ارشد ایران تمایل دارند.

در طرح پیشنهادی زامل و نادر به مواردی از جمله افشای دارایی های جهانی نیروی قدس؛ ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای ایجاد نارضایتی و نا آرامی در ایران؛ تامین مالی گروه های مخالف ایرانی و عمومی سازی اتهامات ساختگی علیه مقامات ایران با هدف قرار دادن آنها مقابل یکدیگر اشاره کردند. نادر مشاور ولیعهد امارات متحده عربی است.

طرح نادر برای توطئه در ایران نخستین بار در ماه مه در گزارش نیویورک تایمز بررسی شد. گفتگوهای نادر در نیویورک با العسیری و دیگر مقامات سعودی نیز ماه گذشته در دیلی بیست گزارش شد.
نادر و زامل تصمیم گرفتند اریک پرینس رئیس سابق شرکت بلک واتر و مشاور تیم انتقالی ترامپ را نیز وارد بازی کنند. آنها پیشتر در مورد برخی از عناصر طرح خود با پرینس صحبت کرده بودند و در آن جلسه از وجود طرحی نظامی از سوی پرینس باخبر شدند که وی قصد داشت به سعودی ها بفروشد.
زامل و نادر در یکی از سوئیت های طبقات فوقانی هتل ماندارین اورینتال نیویورک با سرلکشر العسیری و دستیاران وی در مورد طرح ایران گفتگو کردند و سعودی ها نیز به این طرح تمایل نشان دادند. در همان زمان وزیر خارجه کشورمان در گفتگو با العربی الجدید با اشاره به مطلع بودن تهران از طرح های تروریستی سعودی ضد مقامات ایرانی از دنیا خواست که چشمانش را به روی اقدامات ریاض باز کند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفتگویی با العربی الجدید، صحت آنچه نیویورک تایمز  درباره طرح های سعودی برای ترور مسئولان و شخصیت های ایرانی از جمله قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس را تایید و اعلام کرد که تهران از قبل اطلاع داشته است.وزیر خارجه ایران افزود: ریاض رسما اعلام کرده است که جنگ را به داخل ایران خواهد کشاند و کشور پس از آن با فعالیت گروههای مسلح و تروریستی و به ویژه در نواری مرزی شرق کشور روبرو شد و داعش دست به عملیات تروریستی از جمله حمله به پارلمان ایران زد. مقامات سعودی به دنبال سیطره بر منطقه هستند و اخبار مربوط به طرح سعودی ها برای انجام اقدامات علیه شخصیت های ایرانی همه ادعاهای قبلی مقامات سعودی که ایران را متهم به دخالت در امور داخلی خود می کردند را خط بطلانی می کشد.

طرح های ترور حاج قاسم چگونه خنثی شدند؟

2. اوباما نقشه را فهمید و ترسید

قدرت نظامی ایران باعث شد که اوباما از طرح های ترور سردار سلیمانی احساس ترس کند.روزنامه «الجریده» کویت در گزارشی(دی‌ماه 96 ) نوشت که سه سال قبل اسرائیل در نزدیکی دمشق می‌توانست سلیمانی را ترور کند، اما آمریکا، این نقشه را برای ایران افشا کرد.در این گزارش، گفته شد که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، نقشه ترور سردار سلیمانی را به ایران لو داده است.

3. اسرائیل به دنبال شکار فرماندهان

در همین حال"دویچه وله" رسانه دولتی آلمان، در ماه گذشته(شهریور 98) با انتشار یادداشتی در وب‌سایت فارسی خود، احتمال ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را تقویت کرد.این منبع با اشاره به اینکه اسرائیلی‌ها علاوه بر بمباران پایگاه‌های الحشدالشعبی و مقرهای سپاه قدس در عراق، شکار فرماندهان آن‌ها را هم آغاز کرده‌اند، نوشت: این کار معمولا از طریق هلی‌کوپتر یا جدیدا با استفاده از پهپادهای مسلحی صورت می‌گیرد که با ماهواره هدایت می‌شوند.دویچه وله ادامه داد: از سرگیری ترورهایی این‌چنین که اسرائیل سابقه طولانی در آن دارد، حاکی از این است که احتمالا قاسم سلیمانی نیز درصدر لیست ترور قرار دارد.

4.پنتاگون در چند قدمی سردار سلیمانی

«استنلی مک کریستال» ژنرال چهارستاره بازنشسته ارتش آمریکا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ فرمانده عملیات‌های ویژه مشترک پنتاگون در عراق بوده و رهبری عملیاتی را بر عهده داشت که منجر به پیدا کردن و قتل ابومصعب زرقاوی شد. در مجله «فارین پالیسی» گفته است که یکبار سردار سلیمانی را در تیر رس داشته است اما از عواقب سیاسی ترور وی ترسیده است. او در توضیح موقعیت خود گفته است: «در یک شب ماه ژانویه در سال 2007، من شاهد ورود یک ستون نظامی ایران به شمال عراق بودم. فرمانده ستون نظامی ایران، قاسم سلیمانی بود». این درست همان جایی است که ژنرال آمریکایی ادعا کرده می‌توانسته دستور شلیک دهد. «اما تصمیم گرفتم به جای تیراندازی به طرف ستون نظامی ایران، آنها را تحت نظر بگیریم. این ستون نظامی به شهر اربیل در استان سلیمانیه عراق رسید و سردار سلیمانی در تاریکی هوا از نیروهای خود جدا شد». ژنرال بازنشسته عملیات مشترک آمریکا در عراق می نوییسد: «امروز قاسم سلیمانی دور از معرض دید به مسئولیت خود ادامه می‌دهد و برای گسترش نفوذ بین‌المللی ایران تلاش می‌کند. او از فرماندهی نیروی نظامی به یک شخصیت کارراه‌انداز و قوی رشد کرده است. دوستانش مؤثربودن و درخشان‌بودن شخصیت او را تقدیر می‌کنند و دشمنانش به همان اندازه از توانمندی او ناراحت هستند.» گواه این ادعا هم می‌تواند تحریم‌های جدید آمریکا باشد. به‌تازگی آمریکا لشکر «فاطمیون» را که تحت فرمان نیروی قدس سپاه است، به فهرست تحریم‌های خود علیه ایران اضافه کرده است.
ژنرال بازنشسته آمریکایی در ادامه مطلب خود به تحلیل سپاه قدس و سردار سلیمانی پرداخته است. مک کریستال نوشته است: «به نظر من، نیروی قدس مشابه ترکیبی از نیروهای عملیاتی آمریکا به علاوه توانمندی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است. در آن زمان ایرانی‌ها درباره کاشتن بمب‌های کنار جاده‌ای در مسیر خودروهای نظامی آمریکایی در مظان اتهام بودند و من دلیل قابل ‌قبولی برای صدور دستور حمله به ستون نظامی ایران به فرماندهی قاسم سلیمانی داشتم. اما تصمیم گرفتم به جای تیراندازی به طرف ستون نظامی ایران، آنها را تحت نظر بگیریم. این ستون نظامی به شهر اربیل در استان سلیمانیه عراق رسید و سردار سلیمانی در تاریکی هوا از نیروهای خود جدا شد».

این ژنرال بازنشسته آمریکایی اضافه می‌کند: «به هر حال، آنچه مورد توافق همه است اینکه نمی‌توان موفقیت‌های او را در میدان‌های جنگ نادیده گرفت. این شخصیت بدون ادعا و دارای ثبات قدم، ده‌ها سال است سیاست خارجی ایران را در منطقه شکل می‌دهد. امروز سلیمانی شخصیتی بلامنازع در خاورمیانه است. مقام‌های وزارت دفاع آمریکا می‌گویند او جنگ نیابتی ایران در سوریه را فرماندهی می‌کند. او شخصیتی حلیم و درعین‌حال مصمم است. متولد استان جنوب شرقی ایران است و از جوانی شخصیتی جدی بوده است. او از 13 سالگی به ورزش وزنه‌برداری روی آورد و با کار و اراده جوانی، کمک پدرش بود. او مرید آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای است. در 22 سالگی به سپاه ایران پیوست و برای نخستین‌بار به مدت شش هفته در آذربایجان شرقی آموزش نظامی دید. یک سال بعد جنگ ایران و عراق شروع شد. او در مأموریت‌های مرزی خود در طول جنگ با عراق، شایستگی خود را نشان داد و قهرمان جبهه شد».
ژنرال آمریکایی ادامه می‌دهد: «سلیمانی، دیگر یک سرباز عادی نیست. او یک حسابگر و استراتژیست است. او به‌طور بی‌امان، موقعیت ایران را در منطقه قوی‌تر کرده است و در موفقیت‌هایش در سوریه و تقویت شیعیان در این کشور با هیچ‌کس دیگر قابل مقایسه نیست». او در ادامه به بخش‌هایی از عملکرد سردار سلیمانی اشاره می‌کند: «حمایت نظامی بی‌دریغ او از بشار اسد در مقابله با داعش، باعث شکست داعش و سایر نیروهای تروریست و مخالفان بشار اسد شد و او بر سرکارماندن بشار اسد را ضمانت کرد و بشار اسد برای همیشه متحد با ایران باقی ماند. نکته درخور توجه این است که او نیروهای قدس را به بهترین نحو گسترش داد و از لحاظ اطلاعاتی و مالی و سیاسی نفوذ گسترده‌ای در خارج از مرزهای ایران دارد. البته دور از عقل خواهد بود که او را جدا از ساختار انقلابی و سیاسی انقلاب سال 1979 ارزیابی کنیم. دیدگاه مقاومت ایران در برابر آمریکا از تجربه حمایت آمریکا از عراق در طول جنگ ایران و عراق ریشه گرفته و جهان‌بینی سلیمانی را شکل داده است. سلیمانی تب ‌میهن‌دوستی دارد و این ارزش مشترک همه مردم ایران و رهبری این کشور است».

5.طرح ترور در کرمان

حجت الاسلام والمسلمین حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه در بیست و سومین مجمع عالی فرماندهان سپاه از طراحی و برنامه‌ریزی چندین ساله سرویس‌های امنیتی عبری-عربی برای ترور سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و ایجاد جنگ مذهبی در ایام فاطمیه و محرم و ناکامی و شکست آنان و نهایتاً دستگیری اعضای تیم ترور پرده‌برداشت.

رئیس سازمان اطلاعات سپاه در خصوص ابعاد این طرح شوم گفت: دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران پس از ناکامی توطئه ها و فتنه های مختلف برای تسلیم جمهوری اسلامی و راه اندازی دوقطبی جنگ و مقاومت و پیامدهای معکوس آن با شکل گیری احساس غرور ملی و افزایش روحیه مقاومت و استقامت برابر فشارهای اقتصادی، در صدد بودند در ایام فاطمیه و یا ایام محرم اقدامی در جنوب شرق کشور انجام دهند که به واسطه فضای حاکم و اشراف همه جانبه نیروهای امنیتی و اطلاعاتی و اقدامات خوب نیروی زمینی سپاه موفق نشدند.

وی افزود: آنها با سرخوردگی از ناتوانی در اقدام ضد امنیتی در این خصوص و نیز عملیات علیه مقرهای سپاه، برنامه ریزی چند ساله خود برای ترور سردار حاج قاسم سلیمانی را عملیاتی کردند تا بتوانند وی را در داخل کشور و در استان کرمان هدف قرار دهند.

رئیس سازمان اطلاعات سپاه در تشریح بخشی از طراحی سرویس های عبری-عربی برای ترور فرمانده نیروی قدس سپاه وی بیان داشت: در این طراحی قرار بود تیم تروریستی وابسته و اجیر شده با ورود به کشور در ایام فاطمیه ، محلی در جوار  حسینیه مرحوم پدر سردار سلیمانی را خریداری کرده و با استقرار در آن 350 تا 500 کیلو مواد منفجره را تهیه و از طریق ایجاد کانال در زیر حسینیه قرار دهند تا زمانی که این سردار عزیز به رسم همه ساله در ایام تاسوعا و عاشورا در این حسینیه و در جمع عزاداران حسینی  حضور می‌یابند، آن را منفجر کنند.

حجت الاسلام والمسلمین طائب در ادامه افزود: آنها با این اقدام شوم درصدد بودند یک جنگ مذهبی را راه اندازی و بگویند مسئله انتقام داخلی بوده است. اما به فضل الهی برغم برنامه ریزی چند ساله به سد هوشمندی و هوشیاری فرزندان ملت ایران برخورد و قبل از اقدام در تور اطلاعاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفتند.

وی در ادامه با تاکید بر این که آنها تلاش کردند حتی زمانی که این تیم را برای آموزش از ایران به کشورهای همسایه بردند تا با هزینه‌های زیاد آماده و برای اجرای عملیات به داخل اعزام کنند، تحت کنترل و اشراف اطلاعاتی سپاه قرار داشتند، گفت: اعضای این تیم پس از دستگیری گفتند می خواستیم عملیات ایام فاطمیه را به ایام محرم و تاسوعا و عاشورا بیاوریم تا با ترور سردار سلیمانی اتفاق بزرگی را برای بر هم زدن اوضاع داخلی و افکار عمومی رقم زنیم.

حجت الاسلام والمسلمین طائب افزود:اما با الطاف الهی و کار دقیق و هوشمندانه اطلاعاتی با دستور سردار فرمانده محترم کل سپاه قبل از تاسوعا و عاشورا موفق شدیم با دستگیری این تیم سه نفره توطئه و برنامه ریزی چند ساله سرویس های عبری-عربی برای ارتکاب چنین جنایتی را خنثی و با شکست مواجه سازیم.

رئیس سازمان اطلاعات سپاه در پایان خاطرنشان کرد: این ها آنقدر به موفقیت طراحی و عملیات خود اطمینان داشتند که حتی وزیر خبیث رژیم صهیونیستی مدتی قبل اظهار کرده بود که ما سردار سلیمانی را ترور می‌کنیم اما به یاری خداوند  نتوانستند و سربازان گمنام امام زمان (عج) در سپاه موفق به دستگیری تیم و خنثی سازی توطئه شدند.
پایگاه بصیرت

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
0
1
اشغالهاو سگهای عربی و اسراییلی اینجا ایران جای سگهای مزاحم نیست برو گم شید
-
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
0
0
نبرد رگی تا نخواهد خدای / اگر تیغ عالم بجنبد زجای

خدا کشتی آنجا که خواهد برد / اگر ناخدا جامه برتن درد
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات