صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳  ، 
شناسه خبر : ۳۱۷۷۱۲

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران

فردا(شنبه) خیابانهای جنوبی تهران میزبان شهروندانی است که از موسم بزرگ پیاده روی اربعین جامانده‌اند و حالا به یاد ۱۴۵۲ عمود طریق الحسین، خیابان‌های منتهی به حرم عبدالظیم حسنی را طی می‌کنند تا در ثواب پیاده روی اربعین با زائران حسینی شریک شوند و به همین دلیل هرساله شاهد حضور پرشور و تجمع عزاداران سیاه پوش با پرچم و تصاویر عاشورایی در پیاده روی از میدان امام حسین (ع) تا حرم عبدالعظیم حسنی(ع) هستیم.

به گزارش ایسنا، پیاده روی جاماندگان اربعین از میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با طی بیش از ده کیلومتر مسافت، سالهاست که در روز اربعین حسینی برپا می شود و امسال نیز به مانند سنوات گذشته این مراسم  فردا  شنبه ۲۷ مهرماه، با حضور آحاد مردم برگزار خواهد شد و به همین دلیل دستگاه‌های اجرایی در راستای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این مراسم تمهیدات خاص ترافیکی، شهری و... ارائه می‌کنند.

مراسم پیاده روی جاماندگان اربعین از ساعت ۶:۳۰ صبح شنبه از میدان امام حسین(ع)، آغاز و راه پیمایان  حسینی تهرانی امسال نیز همچون سنوات گذشته از مسیرهای پنج گانه تعیین شده خود را به حرم عبدالعظیم حسنی می‌رساند.

 فرمانداری تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مسیرهای پنج گانه راهپیمایی جاماندگان اربعین امسال به این شرح است:
• مسیر شماره یک: میدان امام حسین(ع)، خیابان ۱۷ شهریور، میدان شوش، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع).
• مسیر شماره دو: میدان جمهوری، نواب، میدان۹ دی، میدان بهمن، خیابان بعثت، شهید رجایی، بزرگراه شهید کریمی، چهارراه چشمه علی، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع).
• مسیر شماره سه: حرم مطهر امام زاده حسن (ع)، خیابان امین الملک، خیابان قزوین، خیابان شیخ محمدی، میدان۹ دی، میدان بهمن، بزرگراه بعثت، خیابان شهید رجایی، بزرگراه شهید کریمی، چهارراه چشمه علی، خیابان فدائیان اسلام ، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع.
• مسیر شماره چهار: باقر شهر، خیابان رجائی، روی پل شهید آوینی، خیابان سلمان فارسی، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع).
• مسیر شماره پنج: جاده ورامین ، میدان معلم، سه راه ورامین، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع).

برپایی ۱۰۰موکب

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز اعلام کرده است که در راستای ارائه خدمات بهتر به شرکت‌کنندگان در پیاده‌روی جاماندگان اربعین برنامه‌ریزی و تمهیداتی در نظر گرفته شده است بگونهای که در طول مسیر حدود ۱۰۰ موکب برای ارائه خدمات به شرکت‌کنندگان تدارک دیده شده است، همچنین این مراسم توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مشارکت سپاه تهران، نیروی انتظامی تهران بزرگ، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، شهرداری مناطق ۷، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶ و ۲۰، اداره امور مساجد جنوب شرق تهران، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، و...  برگزار خواهد شد.

ساماندهی دست فروشان و جمع آوری پسماند خشک و تر مسیر

 

همچنین مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران در تشریح برنامههای مراسم جاماندگان اربعین به استقرار نیروهای شهربان در طول مسیر پیاده روی اربعین اشاره و اظهارکرد: طبق سنوات گذشته این نیروها در راستای نظم‌بخشی در مسیرها و نقاط و محورهای تعیین شده مستقر خواهند شد همچنین ساماندهی دستفروشان و بساط گستران در مسیرهای پیاده‌روی نیز توسط شرکت شهربان و یگان حفاظت شهرداری تهران صورت خواهد گرفت.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با بیان این که سازمان مدیریت پسماند شهر تهران نیز در این مراسم به پاکسازی، رفت و روب و نظافت قبل، حین و پس از مراسم اربعین حسینی در نقاط تعیین شده خواهد پرداخت، گفت: در حین مراسم ضمن پاکسازی مسیرهای تعیین شده، اکیپ‌هایی نیز جهت جمع‌آوری پسماند خشک و تر پیش‌بینی شده است.

به گفته یزدانی انجام اقدامات لازم جهت آماده‌سازی مسیر پیاده روی روز اربعین با همکاری مناطق ۷، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶و ۲۰ و سازمان‌های زیباسازی ، مدیریت پسماند و بوستان‌ها، فضاسازی محیطی طول مسیر، برپایی ایستگاه صلواتی توسط حوزه بسیج مناطق، حذف زوائد فیزیکی و رفع ناایمنی‌ها،رفع نواقص سرویس‌های بهداشتی در طول مسیر،نظافت و پاکسازی طول مسیر،شناسایی نقاط ناایمن و ابلاغ به مناطق مربوطه جهت رفع مشکلات اعلام شده است که این اقدامات در راستای برگزاری هرچه باشکوه‌تر پیاده‌روی اربعین حسینی در تهران هستند.

 

آماده‌باش۱۰۰درصدی پلیس

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ از آماده‌باش صددرصدی پلیس پایتخت برای برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در تهران خبرداد و گفت: تمهیدات و پیش بینیهای لازم برای انجام هرچه با شکوه تر راهپیمایی جاماندگان اربعین انجام شده است و همه مسیرهای منتهی به راهپیمایی جاماندگان حسینی در تهران از ۲۴ ساعت قبل تحت پوشش و رصد دقیق تیم های امنیتی، انتظامی و ترافیکی پلیس پایتخت قرار خواهد گرفت و در روز اربعین حسینی نیز همه عوامل انتظامی، ترافیکی و امنیتی برای تامین امنیت، آرامش و انضباط عزاداران حسینی از ساعات آغازین روز حضوری فعال و گسترده خواهند داشت.

اعلام  محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی راهپیمایی

سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی ویژه برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین در تهران را تشریح کرد و با بیان اینکه پلیس راهور با تمام توان برای خدمت رسانی به شرکت کنندگان در آماده‌باش است، گفت: در همین راستا از ساعت ۲۴ جمعه شب، در محدوده حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و مسیرهای پنجگانه ممنوعیت توقف وسایل نقلیه اعمال خواهد شد و عوامل پلیس راهور نسبت به پاکسازی خودروهایی که در مسیر توقف کرده‌اند اقدام خواهند کرد و ‌همچنین از ساعت ۶ صبح روز شنبه یعنی روز اربعین ممنوعیت تردد را در طول مسیرهای راهپیمایی اعمال خواهیم کرد و تردد کلیه خودروها و موتور سیکلتها در طول مسیرهای پیاده روی و محدوده حرم حضرت عبدالعظیم حسنی ممنوع خواهد بود و این محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی اعمال شده تا پایان مراسم و تخلیه کامل معابر از راهپیمایان ادامه خواهد داشت.

 

آماده‌باش اورژانس تهران و استقرار اتوبوس آمبولانس

پیمان صابریان رییس اورژانس تهران نیز  از آماده باش اورژانس کشور برای راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی خبر داد و گفت: اورژانس تهران با استقرار ۲۲ دستگاه آمبولانس ، ۳۵ دستگاه موتورلانس ، دو دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۱۷ خودروی پشتیبانی و فرماندهی در مسیرهای پنج گانه راهپیمایی حضور می‌یابد و اقدام به ارائه خدمات امدادی به شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی خواهد کرد.

شناسایی نقاط ناایمن پیاده روی

همچنین جلال ملکی سخنگوی آتش نشانی شهرداری تهران با اشاره به استقرار ۱۵۴ نیروی عملیاتی در مسیر پیاده روی جاماندگان اربعین گفت: همچنین ۲۷ دستگاه موتورسیکلت و ۳۸ دستگاه خودرو سبک و سنگین در طول این مسیر و در ۳۵ نقطه  از ساعاتی پیش از آغاز برنامه مستقر خواهند شد.

وی با بیان اینکه نیروهای سازمان آتش نشانی در نقاط تعیین شده مستقر و  کلیه ایستگاه های آتش نشانی در طول مسیر پیاده روی در آماده باش کامل هستند و در صورت نیاز خدمات رسانی خواهند کرد، افزود: همچنین شناسایی نقاط ناایمن و رفع سریع این موضوعات در کمترین زمان ممکن و بازدید از شیرهای هیدرانت در مسیر راه پیمایی از جمله اقدامات این سازمان است. بازدید و شناسایی از نقاط ناایمن احتمالی از چند روز گذشته آغاز شده است.

استقرار اتوبوس در نقاط مختلف شهر

همچنین شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تهران  نیز در اطلاعیه‌ای برای پوشش پیاده روی اربعین اعلام کرد: اتوبوس حد فاصل میدان معلم تا سه راه ورامین (مسیرشرق به غرب) به مقاصد: دولت آباد – پایانه خاوران و میدان خراسان،  پارکینگ مقابل میدان فرمانداری شهر ری به مقاصد: ۱۳آبان - نازی آباد - راه آهن -  صالح آباد - خانی آباد - یافت آباد - پایانه خاوران - میدان آزادی - پایانه شمشیری مستقر خواهد شد.

همچنین اتوبوس در ضلع جنوبی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) خیابان هلال احمر به مقاصد: باقرشهر و کهریزک و ایستگاه متروی شهرری به مقاصد: تورقوزآباد-قمصر- باقرشهر- زمان آباد- مفتح- عباس آباد- جاده نظامی- خزانه- راه آهن- صفائیه - دولت آباد و میدان خراسان مستقر خواهد شد.

کاهش سرفاصله قطارهای خط یک

همچنین مهندس فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو با بیان اینکه ایستگاههایی که در مسیر این مراسم قرار دارند به ویژه ایستگاههای امام حسین (ع) واقع در خطوط دو و شش و ایستگاه شهر ری واقع در خط یک آماده ارائه سرویس ویژه به عزاداران و شهروندان در این روز هستند. گفت: خط یک مترو به دلیل نزدیکی به اماکن مذهبی مختلف در شهر تهران، معمولا در روز اربعین بیشترین مسافر را دارد.

وی افزود: در روز شنبه (۲۷ مهر ماه ۱۳۹۸) با کاهش فاصله حرکت قطارها در این خط، سرویس دهی به مسافران در ساعات پرتردد با حداکثر توان انجام خواهد شد و در پایان این مراسم نیز ایستگاه متروی شهرری واقع در خط یک، تا جابجایی کامل شرکت کنندگان، آماده ارائه خدمات حداکثری به عزاداران و مسافران محترم است.

استقرار ۵۰ تاکسی ون برای جابجایی رایگان

به گزارش ایسنا، علیرضا قنادان مدیرعامل تاکسیرانی شهر تهران نیز در مورد تمهیدات مراسم جاماندگان اربعین با بیان اینکه  تاکسیرانان از ساعت ۶ الی ۱۴، شهروندان را به سمت مسیرهای راهپیمایی در شهرری منتقل خواهند کرد، گفت: یک سرویس ویژه با ۵۰ دستگاه تاکسی ون به صورت رایگان در مسیر مترو شهرری تا میدان شهرری و از میدان نماز تا مترو جوانمرد به شهروندان از مترو به حرم عبدالعظیم حسنی(ع) در مسیر رفت و برگشت سرویس‌ خواهند داد.

به گفته‌ی قنادان شهروندانی که با خودروی شخصی به سمت مسیر راهپیمایی حرکت می‌کنند، امکان پارک رایگان در پارکینگ‌های تعیین شده را خواهند داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات