صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰  ، 
شناسه خبر : ۳۲۱۸۷۰
سخنگوی گردان‌های «سید الهشداء» عراق:
«کاظم الفرطوسی» سخنگوی گردان‌های «سید الهشداء» عراق به خبرهای غیر رسمی درباره توافق بغداد و واشنگتن بر سر ابقای نیروهای آمریکایی در عراق به مدت دو سال دیگر واکنش نشان داد و گفت: هنوز مشخص نیست که چنین توافقی حاصل شده است.
وی که با بغداد الیوم گفت‌وگو می‌کرد، تصریح کرد: گفت‌وگوی راهبردی که قرار است در ژوئن آینده بین واشنگتن و بغداد درباره ابقای نیروهای آمریکایی در عراق برگزار شود، بی معنی است، چراکه پارلمان به خروج نیروهای خارجی از کشور رای داده و آن را تصویب کرده است.
سخنگوی گردان‌های «سید الهشداء» ضمن الزام آور خواندن مصوبه پارلمان درباره خروج نظامیان آمریکایی از عراق افزود: پیشتر مردم عراق و گروه‌های مقاومت خواسته خود در این خصوص را ابراز کرده بودند و اکنون آمریکا گزینه‌ای جز ترک فوری عراق را ندارد.
وی همچنین پیشنهاد آمریکا برای مذاکره را «مسخره» توصیف کرد و گفت: ما باید با کی و برای چی مذاکره کنیم؟ در حالی که موازنه قوا برابر نیست.
«حیدر اللامی» عضو دفتر سیاسی جنبش «النجباء» نیز در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم اظهار داشت که آمریکا «توافق استراتژیک» با عراق را که در سال 2008 امضا شد٬ بارها و به ویژه پس از ورود داعش به عراق و در خواست کمک دولت این کشور از واشنگتن٬ نقض کرده است.
وی خاطرنشان کرد که طبق اطلاعات٬ آمریکا قصد دارد تا بار دیگر این توافق را احیا کند؛ درحالی که توافق مذکور کاملا مردود است.
پارلمان عراق در تاریخ 5 ژانویه 2020 ضمن اشاره به مصوبه خروج همه نظامیان خارجی و آمریکایی از عراق٬ بر پایان نقش ائتلاف بین‌المللی موسوم به مبارزه با تروریسم در این کشور و ابطال توافق امنیتی آمریکا با عراق تاکید کرد.
دفتر رسانه‌ای نخست وزیر عراق 5 آوریل 2020 از پیشنهاد آمریکا برای آغاز گفت و گو در مورد مسائل گوناگون خبر داد و با اشاره به دیدار اخیر عبدالمهدی و «متیو تولر»، سفیر آمریکا در بغداد نوشت که در این نشست دو طرف در مورد مبارزه با شیوع ویروس جدید کرونا بحث و گفت و گو کردند.
بر اساس این گزارش، تولر در این دیدار پیشنهاد واشنگتن را برای تعیین هیات مذاکره کننده و تاریخ آغاز مذاکرات با عراق را که پیشتر در چندین پیام و نشست مطرح شده بود، به نخست وزیر مستعفی ابلاغ کرد.
عبدالمهدی نیز ضمن استقبال از این پیشنهاد گفت که برای دستیابی به منافع متقابل و با توجه به تصمیم ها و تحولات عراق و منطقه، گفت و گوهای اساسی و راهبردی بین دولت های بغداد و واشنگتن بسیار راهگشا خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات