اقتصادی >>  اقتصادی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۲۰۷۷
قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در بازار معاملات آتی از صفر هم پایین تر آمد و برای تحویل محموله در ماه آینده میلادی به منفی 40 دلار و 32 سنت در هر بشکه رسید. این بدان معناست که تولیدکنندگان نفت علاوه بر این که در قبال نفت تحویلی به خریدار پولی دریافت نمی کنند بلکه بابت خالی کردن میادین خود از نفت تولید شده بابت هر بشکه 40 دلار و 32 سنت به خریدار پول می دهند.
علت منفی شدن قیمت نفت آمریکا آن است که گسترش ویروس کرونا در حال نمایان کردن آثار مخرب خود بر اقتصاد آمریکاست. با شیوع کرونا و در خانه ماندن اجباری مردم و تعطیلی کارخانه ها، میزان مصرف نفت در این کشور کاهش یافته و باعث انباشت نفت بدون خریدار در میادین نفتی این کشور شده است.
پیش تر کارشناسان پیش بینی می کردند در صورتی که تعطیلی اقتصاد آمریکا ادامه پیدا کند قیمت نفت به ارقام منفی خواهد رسید چرا که به تدریج انبارها از نفت پر می شود و تولیدکنندگان نفت یا باید در چاه ها را ببندند و یا به امید راه افتادن چرخ های اقتصاد و افزایش تقاضا برای نفت همچنان به تولید خود ادامه دهند.
نکته جالب آن است که همین برند نفتی یعنی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه بعدتر با قیمت مثبت 20 دلار و 43 سنت در هر بشکه معامله شد و این شکاف قیمتی بیش از 50 دلاری بین معاملات دو ماه در نوع خود بی نظیر است.
میشل تران مدیر موسسه گلوبال انرژی در این زمینه به بلومبرگ گفت: در کوتاه مدت برای متوقف کردن روند نزولی قیمت نفت در معاملات آتی نمی توان کار چندانی انجام داد. پالایشگاه ها در حرکتی تاریخی از پذیرش بشکه های نفتی خودداری می کنند و در حالی که منابع ذخیره نفت پر شده است، تا شرایط به حالت عادی باز گردد یا ویروس کرونا از بین برود ضربات سخت تری به تولیدکنندگان وارد می شود.
فعالان بازار می گویند به ویژه، این دلالان هستند که حاضر می شوند نفت متعلق به خود را با قیمت منفی بفروشند. با توجه به این که قیمت نفت از ابتدای سال جاری میلادی تحت تاثیر گسترش ویروس کرونا و از هم پاشیدن ائتلاف اوپک رو به کاهش گذاشته است و هیچ چشم انداز روشنی برای پایان بخشیدن به این معضلات دیده نمی شود همچنین در حالی که تولیدکنندگان در سراسر دنیا همچنان به تولید و عرضه نفت خود ادامه می دهند، دلالانی که مخازن ذخیره کافی ندارند مجبور شده اند به مال خود آتش بزنند و قیمت های منفی را برای نفت های خود پیشنهاد کنند.
منفی شدن قیمت نفت آمریکا نشان می دهد که بازار نفت این کشور تا چه حد اشباع شده است و تا چه حد حرکت چرخ های اقتصاد آمریکا کند شده است. طی هفته های گذشته تحت تاثیر گسترش کرونا بیش از 22 میلیون نفر در این کشور از کار بیکار شده و خواستار برقراری مقرری بیکاری شده اند.
به عقیده کارشناسان، توافق اخیر اوپک و سایر تولیدکنندگان برای کم کردن از عرضه جهانی نفت به میزان 10 میلیون بشکه در روز نیز نتوانسته است به نگرانی ها در بازار نفت پایان دهد. این کاهش 10 میلیون بشکه ای یک سوم افت جهانی مصرف نفت بوده است. بر اساس برآوردها 30 میلیون بشکه در روز از مصرف جهانی نفت به دلیل شیوع کرونا کم شده است.
قیمت منفی 40 دلار و 32 سنت برای هر بشکه نفت آمریکا برای تحویل در ماه می کمترین قیمت ثبت شده برای این نفت از سال 1946 یعنی درست پس از پایان جنگ جهانی دوم است.
در معاملات امروز قیمت نفت برنت هم 8.9 درصد کاهش داشته و به 25 دلار و 57 سنت در هر بشکه رسیده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات