اقتصادی >>  اقتصاد بین الملل >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷  ، 
شناسه خبر : ۳۲۲۸۷۵
ولید هلالات تحلیلگر بازار سرمایه در برنامه پایش با بیان اینکه سهام عدالت سبدی سرمایه گذاری که از صنایع مختلفی تشکیل شده است، گفت: این سبد شامل صنایع بزرگی نظیر فلزات اساسی، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و غیره است.
حسین فهیمی سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت در برنامه پایش که با موضوع «مدیریت دولت بر سهام عدالت» پخش شد، با اشاره به اینکه سهام عدالت پس از ۱۰ سال انتظار آزاد شده است، گفت: یکی از جنبه‌های مالکیت این است که سهامدار بتواند سهام خود را بفروشد اما ما در این خصوص دعوتی برای فروش سهام عدالت نداشته ایم و به وظیفه خود در راستای ایجاد زیر ساخت بر آن عمل کرده ایم.
وی بیان کرد: سود سالیانه شرکت های سهام عدالت، مثل سال های قبل به همان نحو اتفاق خواهد افتاد، اما کسانی که روش مستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کرده اند و در ۳۶ شرکت سهامدار شده اند، از این شرکت ها سود می گیرند. ترکیب ۳۶ شرکت سهام عدالت شامل صنایع مختلفی است، الزاما این شرکت ها درآمد سالانه خودشان را به سود تقسیمی تبدیل نکرده اند، فرصتی به مردم داده شد که با ارزش سال ۸۵ ما به تفاوت ارزش سهام عدالت تسویه نشده را پرداخت کنند در غیر این صورت آن مقدار از سهامی که تسویه نشد به دولت بازگشت.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت ادامه داد: در حال حاضر یک جامعه ۴۶ میلیونی سهام عدالت داریم، مفهوم آزاد سازی سهام عدالت، فروش آن نیست و مردم می توانند داراییشان را مدیریت کنند، این سهام تا قبل از این تحت مدیریت دولت بود و حالا خود سهامدار می تواند آن را مدیریت کند. ما برای کسانی که می خواهند دارایی سهام عدالتشان را نقد کنند، زیرساخت را فراهم کرده ایم، این به منزله تشویق برای فروش سهام نیست، در روز دهم خرداد که سهام عدالت آزاد شد بیش از ۱۳ میلیون سهامدار جدید به بازار بورس ایران وارد شدند.
فهیمی با بیان اینکه رفتار مالی مردم با آزاد سازی سهام عدالت تغییر می یابد، گفت: فروش سهام عدالت در شعب بانک ها یک امر غیرعادی برای یک زمان خاص و ویژه کسانی است که به شبکه کارگزاری بازار سرمایه دسترسی ندارند، بنابراین این کار برای یک دوره مشخص است. در همه بازارها امکان سواستفاده وجود دارد ولی سازمان بورس باید از آن جلوگیری کند، ولی این انتظار را نباید داشت که به خاطر این مسئه زیرساخت را کنار گذاشت، ما تلاش می کنیم از دارایی هاس سهام عدالت به خوبی محافظت کنیم سواستفاده نشود.

*رشد بالای سبد سهام عدالت در ۳ ماه اخیر
احسان همتی کارشناس بازار سرمایه در برنامه «پایش» با اشاره به اینکه آزاد سازی سهام عدالت ۱۵ سال به طول انجامیده است، گفت: ارزش شرکت های بورسی سهام عدالت در ۱۵ سال اخیر، بیش از ۲۰ برابر شده، اما شرکت های غیر بورسی سهام عدالت هنوز ارزش گذاری نشده اند.
وی بیان کرد: در مسئله سهام عدالت ابهاماتی وجود دارد از این جهت که در ابتدا ۶۰ شرکت دولتی را شامل می شد که به مردم واگذار گردید، اتفاقی که رخ داده این است که ۱۱ شرکت از سبد سهام عدالت حذف شده و دلیل آن مشخص نیست. در سال ۹۵ سهام عدالت ارزش گذاری شد و برخی شرکت ها حذف و درصد سهام برخی شرکت ها نیز کاهش پیدا کرد، معیار حذف و کاهش درصد سهام این شرکت ها مشخص نیست.
همتی با تاکید بر اینکه در ۳ ماهه اخیر سبد سهام عدالت رشد خوبی داشته است، گفت: درصد زیادی از مردم روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کرده اند، در طی یک ماه اخیر تصمیمات زیادی در خصوص سهام عدالت گرفته شده که بعضا عجیب است و همین تصمیمات باعث سردرگمی مردم شده است.

*تحریم‌ها اثری بر بازار سرمایه ندارد
ولید هلالات تحلیلگر بازار سرمایه در برنامه پایش با بیان اینکه سهام عدالت سبدی سرمایه گذاری که از صنایع مختلفی تشکیل شده است، گفت: این سبد شامل صنایع بزرگی نظیر فلزات اساسی، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و غیره است. تغییرات قیمت سهام عدالت شبیه تغییرات شاخص کل بازار بورس بوده، تحریم ها در ۱۰ سال اخیر باعث افت شرکت های بورسی نشده و ارزش آنها یا ثابت بوده و یا بیشتر شده است، بنابراین تحریم ها اثر چندانی بر روی بورس ندارد.
هلالات افزود: در دو دولت مختلف تحریم ها اوج داشته که آمار نشان می دهد تاثیری بر بازار بورس نداشته است، از طرفی شاخص تورم نیز یکی از عوامل موثر بر بورس بوده، که با بررسی اطلاعات این نتیجه استنباط شد که رشد بازار بورس بیش از تورم بوده است.
این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: اثر کرونا بر روی بورس کوتاه مدت است، از طرفی فروش شرکت ها در فروردین ماه افت می کند که اثر این پارامتر قبلا در قیمت ها دیده شده و کرونا نیز در این زمان رخ داد، بنابراین اثری بر بازار نداشت. در بازارهای موازی افزایش هایی داشته ایم، به عنوان مثال دلار و شاخص بورس همبستگی مستقیمی دارد، بنابراین در ۳ ماه اخیر با افزایش نرخ ارز، شاخص بورس نیز رشد کرده است.
کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه از سال ۹۱ تا ۹۳ بازار سرمایه ۲۷۰ درصد رشد داشته، گفت: از خرداد ۹۳ تا فروردین ۹۵ نیز بازار با ۴۰ درصد ریزش مواجه بوده، بنابراین در آن سال ها نیز بازار سرمایه ریزش سنگینی را تجربه نکرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات