صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲  ، 
شناسه خبر : ۳۲۳۹۵۸
در حالی که جمیع مردم لبنان خواهان رسیدگی به پرونده انفجار در بندر بیروت، تعیین مقصرین و محاکمه ایشان هستند تظاهرات توام با خشونت دیروز در بیروت نشان داد برخی به شکلی هدفمند به دنبال منحرف کردن تحقیقات از مسیر اصلی و مرعوب کردن مسئولین پیگیر این پرونده حساس لبنانی و منطقه‌ای و جهانی هستند.


تحلیل:


- در حالی که بسیاری در لبنان اصرار دارند پرونده انفجار در بیروت در داخل کشور بررسی و به نتیجه برسد برخی بر "بین المللی کردن" آن اصرار دارند. مخالفین بین المللی شدن این پرونده استدلال می‌کنند در صورت تحقق این مساله، امکان فرار مقصرین و مسببین حادثه از مسئولیت و در سایه بهره گیری از حمایت‌های خارجی دور از ذهن نیست. معتقدین به این نگاه با اشاره به پرونده‌های مشابه لبنانی که مشمول این روند شده اند، ناکامی را در سایه خرید و البته تلف کردن زمان تنها حاصل چنین رویکردی می‌دانند.

- حرکت هدفمند تظاهرکنندگان دیروز بیروت در ناامن سازی پایتخت و حمله به وزارتخانه‌های مختلف و در پاره‌ای از موارد نفوذ در آن‌ها به انضمام تخریب ممتلکات عمومی نشان داد ایشان در سایه ایجاد اشوب درصدد هستند تا جای مقصرین واقعی اعم از اهمال کنندگان در مساله انفجار یا مسئولین مستقیم این مساله را با دیگران جابجا کنند. رفتار مشکوک، اهانت‌های متعدد به برخی از چهره‌ها و بالاخره حملات هدفمند به اماکنی که گمان می‌رود در آن‌ها اسنادی که بتواند در تعیین متخلفین یا مسئولین انفجار موثر باشد و تلاش برای نابود سازی ان‌ها در این چارچوب قابل تحلیل است.

- از زاویه‌ای دیگر می‌توان تظاهرات دیروز و رفتار غیر مسالمت آمیز متظاهرین را قطعه‌ای از پازلی تعریف کرد که با ناآرامی‌های چند ماه گذشته در بیروت آغاز شد، با تاکید برشعار‌هایی مانند خلع سلاح حزب الله و بی طرف شدن لبنان ادامه یافت و اینک با شعار بین المللی کردن پرونده انفجار و در نهایت سرنگونی دولت قصد تکمیل شدن دارد. این درحالی است که قدر مسلم انچه تاکنون از پرونده انفجار بندر بیروت فهم می‌شود تنها در این یک مساله قابل جمع بندی است و آن اینکه چنانچه انفجار بیروت امری داخلی باشد پای مسئولین سابق کشوری و مالکین اسکله در این ماجرا به شدت گیر است.
العالم 
برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات