صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۲۵۶
«بندر بن سلطان آل سعود» رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی و سفیر سابق عربستان سعودی در واشنگتن، در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه اذعان کرد که سران فلسطینی، [نقش] ایران و ترکیه را مهم‌تر از کشورهای عربی مثل عربستان سعودی می‌دانند. در بخش دوم این مصاحبه -که سه‌شنبه‌شب پخش شد-، بندر بن سلطان به مسئله فلسطین پرداخت و گفت، موضوع فلسطین، محور اصلی گفت‌وگوهای سعودی-آمریکایی است.
بندر گفت، «طرح ریگان [رئیس جمهور وقت آمریکا] به دست ما رسید. به ابوعمار [یاسر عرفات] داده شد. هواپیمای من را قرض کرد تا [برود] دیگر سران فلسطینی را مطلع کند. یک ماه ناپدید شد و طی این مدت به کُره رفت و وقتی برگشت،‌ آمریکایی‌ها پیشنهادشان را پس گرفتند».
بندر توضیح داد که «فهد بن عبدالعزیز شاه سعودی، پاسخ منفی یاسر عرفات را از جیمی کارتر رئیس جمهور آمریکا مخفی کرد تا موضوع فلسطین حفظ شود». 
بندر در ادامه، بدون اشاره به سازش برخی رژیم‌های عربی با تل‌آویو و همکاری آنان با اسرائیلی‌ها، سران فلسطین را به «هدر دادن فرصت‌ها» متهم کرد. او گفت که حسنی مبارک رئیس جمهور پیشین مصر، خبر توافق اسلو را از اسحاق رابین (نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی) شنید نه از یاسر عرفات. عرفات معتقد بود که [توافق] کمپ‌دیوید [صلح قاهره با تل‌آویو] ده برابر بهتر از توافق اسلو [فلسطین و رژیم صهیونستی] است. او خواستار بندهایی شبیه به بندهای توافق کمپ دیوید شد اما درخواستش را رد کردند. 
بندر با بیان اینکه حمایت از موضوع فلسطین «به مواضع و اقدامات است نه با شعارها» گفت، «آنچه بیشتر از هر چیز دردناک است، از دست دادن فرصت‌هاست».

بندر در مصاحبه با العربیه شاهزاده سعودی در بخش سوم که چهارشنبه شب از تلویزیون سعودی العربیه پخش شد ضمن بیان اینکه کشورش باید بر منافع و امنیت خودش متمرکز باشد و در عین حال از موضوع فلسطین حمایت کند، بار دیگر سران فلسطینی را به باد انتقاد گرفت و گفت:‌ «سران فلسطینی، کشورهایی منطقه‌ای مثل ایران و ترکیه را مهم‌تر از عربستان سعودی و سایر کشورهای [عربی حاشیه] خلیج [فارس] قلمداد می‌کنند». 
این دیپلمات کهنه‌کار سعودی با ناراحتی از نقش‌آفرینی ایران و ترکیه در خصوض مسئله فلسطین گفت: برخی‌ها وارد قضیه شدند و مدعی هستند که دارند به موضوع فلسطین خدمت می‌کنند و این موضوع، مسئله اولشان است و هدف نخستشان هم قدس است؛ کشورهایی منطقه‌ای مثل ایران، مثل ترکیه. سران فلسطینی هم تهران  آنکارا را مهم‌تر از ریاض و قاهره و کویت و ابوظبی و منامه و مسقط می‌دانند». 
بندر بن سلطان، در ادامه عصبانیت خود از تاثیر و نفوذ منطقه‌ای ترکیه و ایران را بیشتر بروز داد و گفت: ترکیه لیبی را اشغال کرده و می‌خواهد قدس را آزاد کند آنهم از طریق خارج کردن سفیرش از ابوظبی. ایران می‌خواهد قدس را با حوثی‌ها در یمن و از طریق حزب‌الله در لبنان و سوریه آزاد کند». 
بندر بن سلطان در بخش نخست این مصاحبه که دوشنبه پخش شده بود، گفته بود که اگر حافظ اسد رئیس جمهور فقید سوریه نبود، یاسر عرفات به توافق کمپ‌دیوید تن داده بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات