صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۱  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۳۸۸
وزیر بهداشت با اشاره به تولید الیاف برای تهیه لباس کادر درمان توسط پتروشیمی کشور گفت: تردیدی ندارم که با تداوم این همدلی، وفاق، صمیمیت، برادری و خواهری، در آینده بسیار نزدیک جزو پیشتازان جهان در عرصه مدیریت کرونا خواهیم بود.
 دکتر سعید نمکی در مراسم اهدای ١٤١ دستگاه کمک‌تنفسی ویژه بیماران کرونایی به بیمارستان‌‌های مناطق نفتخیز کشور که صبح امروز در محل وزارت نفت و با حضور مهندس زنگنه، وزیر نفت برگزار شد، اظهار کرد: بسیار خرسند و قدردان هستم از اینکه در ایام سخت همه‌گیری کرونا وزارت نفت در ابعاد مختلف کنار تیم نظام سلامت بود.

وی افزود: من به‌یاد ندارم سخت‌‌تر از این ایام را در سال‌‌های بعد از انقلاب تجربه کرده باشیم. مهندس زنگنه و همکارانشان در این ایام بسیار سخت تحریم، در زمینه فروش نفت، کسب درآمد و چرخش امور کارخانه‌‌های این مملکت، کاری بس سخت و پرمشغله ‌دارند و چون بنده دستی بر آتش بودجه مملکت دارم، این مصائب را کاملاً درک می‌‌کنم. از طرفی در اوج تنگنای مالی، کرامت و بلندمرتبگی گذشت را حفظ کرده و می‌‌بخشند و سعی می‌‌کنند دست وزارت بهداشت را بگیرند نیز مزید امتنان خواهد بود. وزارت نفت در ابعاد مختلف از ابتدای شیوع کرونا کنار وزارت بهداشت قرار داشته است و همراهی وزارت نفت در این ایام به‌شدت سخت جای قدردانی دارد.
وی ادامه داد: وقتی با این سختی و گرفتاری دوستان به‌یاد درماندگی بخش‌های دیگر هستند، نشان‌دهنده کرامت و صمیمیت انسان‌‌هایی است که همواره همه جا به چند وجه به‌یاد مردم هستند.
نمکی بیان کرد: این اولین بار است که وارد ساختمان وزارت نفت شده‌‌‌ام؛ در این چند روز که بیمار بودم، خاطراتی را که از مدیران قبلی بود می‌‌‌خواندم و فکر می‌کنم که نفت، اقتصاد سیاسی ایران را تغییر داد یعنی اگر بر عوامل مؤثر بر سیاست و مسائل اجتماعی این سرزمین مداقه‌‌ای داشته باشید، یکی از مؤثرترین مؤلفه‌‌‌های مهم در سیاست، اقتصاد و مبارزه‌‌‌های ضداستعماری در تاریخ این سرزمین، نفت است. یکی از ضعف‌‌های ما در مدیریت کشور این است که مطالعات گذشته‌مان محدود است. برای اداره امور کشور باید دید که در گذشته چه اتفاقی افتاده است.
وزیر بهداشت عنوان کرد: نفت، همواره یکی از مؤثرترین مؤلفه‌‌‌ها بر همه امور کشور بوده است. برخی می‌‌‌گویند "کاش نفت نداشتیم تا بهتر زندگی کنیم."، درحالی که سوءمدیریت باعث می‌‌شود چنین تصوری به ذهن برسد نه موهبتی که نصیبمان شده است. اقتصاد بدون نفت به‌عنوان یک اقتصاد پویا حرف درستی است، اما آیا پاکستان و افغانستان که نفت نداشتند، اقتصاد پویا داشتند؟ آنچه در تاریخ این سرزمین به‌خصوص در ایام حکومت قاجار و پهلوی وجود دارد و فراموش کردیم، این است که نفت را به‌عنوان یک سرمایه مهم کشور در توسعه زیرساخت‌ها و توسعه انسانی این کشور باید به‌کار بگیریم.

تولید الیاف مناسب برای لباس کادر درمان توسط پتروشیمی کشور
وی ادامه داد: امروز تعدادی ونتیلاتور هدیه شده که ساخت همین مملکت است. در روزهای نخست هجمه کرونا شبانه‌روز به‌دنبال ماسک و کاور بودیم، اما ظرف 50 روز پتروشیمی کشور توانست الیافی تولید کند که سبک‌‌‌ترین و مناسب‌‌ترین لباس‌‌ها را تحویل کادر بهداشت و درمان دهیم، همچنین، ماسک و ونتیلاتور و مواد شوینده در کشور تولید شد. ظرف 50 روز هم تعداد مرگ‌‌‌های کرونا به حدود 30 نفر رسید و هم به‌عنوان تولیدکننده و صادرکننده مطرح شدیم.
نمکی ادام داد: امواج بعدی کرونا آمد و ما را گرفتار کرد. مؤلفه‌هایی اثر گذاشت تا از فوت روزانه 30 نفر به مرگ‌‌های سه‌رقمی برسیم. اروپایی‌‌‌ها که بعد از ما گرفتار موج کرونا شدند تازه فهمیدند که ایران در تحریم با دست‌‌های بسته در این اقیانوس بلا چگونه شنا کرد. وقتی بیماران آنها پشت بیمارستان سرگردان شدند، وقتی دنبال کپسول اکسیژن می‌‌گشتند و وقتی ونتیلاتور را از پیر باز کرده به جوان بستند، تازه متوجه شدند که ایران در اوج شرایط تحریم، چه عظمتی را در عرصه بین‌المللی به دست آورده است. تردیدی ندارم که با تداوم این همدلی، وفاق، صمیمیت، برادری و خواهری، در آینده بسیار نزدیک جزو پیشتازان جهان در عرصه مدیریت کرونا خواهیم بود.

وی اظهار کرد: امیدوارم با این همدلی و وفاق در مورد ارتقای زیرساخت‌‌های نظام سلامت و استقرار نوعی مدیریت بهینه اقتصادی منطبق بر اقتصاد سلامت در مناطق نفتخیز کشور با یکدیگر همکاری کنیم.

انسان توسعه‌یافته، هدف نهایی توسعه است
وی افزود: در ادبیات توسعه می‌‌‌گویند که انسان ابزار توسعه نیست، انسان توسعه‌یافته، هدف نهایی توسعه است. یکی از کاستی‌‌‌های ما در مدیریت کشور، نپرداختن به توسعه انسانی بود. انسان توسعه‌یافته کم داریم. یکی از گرفتاری‌‌‌های ما این است که منابع را صرف توسعه درست و پایدار نکردیم، نه اینکه اگر نفت نداشتیم، اوضاع بهتری داشتیم.

نمکی ابراز کرد: این ایام، روزهای سختی است؛ روزهایی است که اثرات کاهش فروش نفت در اقتصاد ملی ما در ابعاد مختلف خود را نشان می‌‌دهد. نظام سلامت از درآمدهای نفتی، مالیات بر ارزش افزوده و 10 درصد هدفمندی یارانه‌‌ها سهمی داشت که وقتی فروش نفت و میعانات گازی افت می‌‌‌کند، همه چیز تحت تأثیر قرار می‌‌‌گیرد. از وزیر نفت تشکر می‌‌‌کنم که با سختی این راه را دنبال می‌‌‌کند و گاهی نیز مورد کم‌مهری قرار می‌‌گیرد که ما یاد گرفتیم که "وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم، که در طریقت ما کافری است رنجیدن".

وزیر بهداشت درخصوص وضعیت کرونا نیز گفت: مثل خیلی از کشورهای دنیا ناگهان گرفتار موج سنگینی از پاندمی کرونا شدیم. آنها که قبل از ما گرفتار شدند و این طوفان را می‌‌شناختند، خیلی بروز نمی‌‌‌دادند. آنهایی که بعد از ایران گرفتار شدند، روزهای اول به ما می‌‌خندیدند. در جمهوری اسلامی ایران با استفاده از شیوه‌‌‌های بسیجی و آنچه در دفاع مقدس آموختیم، از اوایل بهمن خودمان را برای این طوفان آماده و سنگرآرایی کردیم و آنچه را آنها نسیم فرض کردند، ما طوفان انگاشتیم.

برای روزهای سخت پروتکل‌‌های بهداشتی تدوین کردیم
وی اضافه کرد: براین‌اساس، برای اولین بار در فرودگاه‌‌ها 36 گیت گذاشتیم. پروازها به چین را با هزار چانه‌زنی قطع کردیم. برای روزهای سخت پروتکل‌‌‌های بهداشتی تدوین کردیم. ایران اولین کشوری بود که می‌‌دانست در شرایط سخت تحریم و فشار اقتصادی نمی‌‌تواند کارخانه و صنعت را تعطیل کند؛ به همین دلیل دستورالعمل‌‌هایی نوشتیم که چگونه می‌توانیم کارخانه‌ها و صنعت را باز نگه‌داریم و گردش صنعت کشور را به‌گونه‌ای اداره کنیم که دچار فقدان بیش از حد نشویم. یکی از جاهایی که شیوه‌نامه‌‌های بهداشتی را به‌دقت رعایت کردند، وزارت نفت و صنایع پتروشیمی بود. آمار ابتلا و بستری و مرگ‌ومیر در این مجموعه‌‌ها در حد قابل اغماض بود. در طول 8 ماه گذشته، شبی را به‌یاد ندارم که مستمر خوابیده باشیم. یک شب به من خبر دادند بین پارسیان و عسلویه اتفاقی افتاده است و شبانه گفتم راه پارسیان بر عسلویه را ببندند تا آلودگی یک منطقه بر دیگری تأثیر نگذارد، در این زمینه کادر بهداشت و درمان و استاندارهای خوزستان، بوشهر و بقیه شبانه‌روز تلاش کردند.

وزیر بهداشت در پایان تأکید کرد: یکی از دغدغه‌‌های بنده این است که برای اجرای عدالت در سلامت باید یک بسته حمایتی و خدماتی قابل دفاع برای درازمدت ارائه کنیم، زیرا هیچ جای دنیا نمی‌‌‌توانند بگویند هروقت هرکسی خواست می‌تواند سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی انجام بدهد و هیچ ساختار اقتصادی مرفهی در دنیا با شیوه‌‌های بدون نظارت و سطح‌بندی نمی‌‌تواند کار را با استمرار ادامه دهد، بنابراین در این راستا باید راهکاری ارائه دهیم و بسته‌‌ای تعریف کنیم.
برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات