بین الملل >>  بین الملل >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷  ، 
شناسه خبر : ۳۲۶۴۴۷
به نقل از روسیا الیوم، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با «عقیله صالح» رئیس پارلمان طبرق (شرق لیبی) دیدار و گفتگو کرد. دیدار میان مقامات روسی و لیبیایی در شهر مسکو برگزار شد.
بر اساس این گزارش، دو طرف در جریان این دیدار در خصوص آخرین تحولات لیبی بحث و تبادل نظر کردند. لاوروف در این دیدار بر لزوم برقراری آتش بس طولانی مدت در لیبی به منظور پایان درگیری ها در این کشور، تأکید کرد.
وزیر خارجه روسیه در این دیدار همچنین خطاب به عقیله صالح گفت: دیدار شما با «فایز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی که طی ماه آگوست انجام شد، نقش مهمی در پیشبرد فرایند سیاسی ایفا کرد.
لاوروف در جریان دیدار مذکور بر لزوم تحقق راهکار سیاسی برای پایان بحران لیبی نیز تأکید کرد. پیشتر نیز «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد جدیدترین مواضع خود در خصوص تحولات لیبی را اعلام کرده بود. وی در همین ارتباط، خواستار حمایت جامعه جهانی از مذاکرات و گفتگوهای سیاسی برای برون رفت از بحران لیبی شد.
گوترش یادآور شد: من معتقدم که یک راه‌حل میانه تنها راهکاری است که می‌تواند زمینه برای تحقق وحدت ملی در لیبی را فراهم آورد. وی اعلام کرد که امروز جامعه جهانی با تصمیم خود می‌تواند سرنوشت مثبتی را برای ملت لیبی رقم بزند.
این مواضع دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی است که «قیس سعید» رئیس جمهور تونس برخی تلاش‌ها برای تجزیه لیبی را به شدت محکوم کرده است. وی گفته است: از دیدگاه ما تجزیه لیبی کاملاً مردود است و خطری برای تمام منطقه به شمار می‌رود.
سعید تأکید کرده است: متأسفانه هنوز هم طرف‌هایی وجود دارند که روی طرح تجزیه لیبی کار می‌کنند و تلاش دارند تا از این رهگذر به اهداف و مقاصد خود دست پیدا کنند. تنها راهکار برون رفت از بحران کنونی لیبی راه حل سیاسی است و ما معتقدیم که این بحران، راه حل نظامی ندارد. با این حال، برخی ترجیح می‌دهند بر راه حل نظامی اصرار ورزند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات