صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۶۵۳۰

روزنامه کیهان **

بیلد: احتمال انتقام ایران اسرائیل را نگران کرده است

یک نشریه آلمانی با‌ اشاره به پیامدهای ‌ترور دانشمند هسته‌ای ایران نوشت: احتمال انتقام‌گیری ایران، تل‌آویو را نگران کرده‌ است.

نشریه بیلد، رژیم اسرائیل را مظنون اصلی ‌ترور شهید «محسن فخری‌زاده» نامید و نوشت که احتمال انتقام‌گیری ایران، تل‌آویو را بسیار نگران کرده‌ است.

این نشریه نوشت: رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران گفته که ‌ترور این فیزیکدان، پیشرفت برنامه هسته‌ای را متوقف و مختل نخواهد کرد. پیامد این ‌ترور، کار را برای مقامات اسرائیلی دشوار می‌کند. در حال حاضر اسرائیل نه‌تنها باید با تهدیدهای انتقام‌جویانه و حملات تلافی‌جویانه از سوی ایران مقابله کند، بلکه باید مراقب تهدیدهای طرفداران ایران در کشورهای همسایه نزدیک نیز باشد. در این ارتباط «شیخ نعیم قاسم» معاون رهبر حزب‌الله لبنان، حمله به فخری‌زاده را اعلان جنگ علیه ایران و کل منطقه توصیف کرده است.

در ایران خشم مردمی از این اقدام ‌تروریستی، بالا گرفته و پرچم‌های آمریکا و اسرائیل به همراه تصاویری از ‌ترامپ و بایدن در مقابل وزارت امور خارجه به آتش کشیده می‌‌شود. رهبر ایران تهدید کرده کسانی که پشت‌ سر عوامل این ‌ترور هستند باید مجازات شوند و رئیس ستاد مشترک ارتش، از «انتقام وحشتناک» خبر داده است.

در واکنش به این تهدیدها، رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند تدابیر حفاظتی از سفارتخانه‌های این رژیم در سراسر جهان افزایش یافته و نگرانی از حملات تلافی‌جویانه ایران به اوج خود رسیده است. تهران امکانات زیادی برای ضربه زدن داشته و نیروهای لازم برای این کار را نیز دارد.

هرچند نه اسرائیل و نه آمریکا رسماً دست داشتن در این ‌ترور را تأیید نکرده‌اند، اما نشانه‌های روشنی وجود دارد که تل‌آویو و واشنگتن انگیزه کافی برای این حمله داشته‌اند؛ در آوریل ۲۰۱۸، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نتایج یک عملیات سرویس مخفی را ارائه داد و در پایان آن با نام بردن از «محسن فخری‌زاده» تأکید کرد: این نام را به‌خاطر بسپارید.

چند هفته پیش، آژانس اعلام کرد ایران دوازده برابر آنچه در توافق هسته‌ای مجاز شناخته شده، اورانیوم غنی‌شده دارد و این نشان می‌دهد سیاست‌های آمریکا و اقدامات اسرائیل نتوانسته خللی به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران وارد کند.

در همین حال یک تحلیلگر صهیونیست گفت: ایران، ‌ترور فخری‌زاده را تلافی خواهد کرد. ایهود یااری تحلیلگر کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی گفت: ایران برای مقابله به مثل، چند گزینه دارد. اولین مورد شامل تقویت برنامه هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد و فسخ بخش‌هایی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT)؛ و به راه انداختن دوباره رآکتور آب سنگین است.

وی افزود: ایران می‌تواند مانند حمله سال ۲۰۱۹ به تأسیسات نفتی سعودی، حمله بزرگی به اسرائیل ‌ترتیب دهد و به حملات جزئی مانند حمله به سفارت یا هدفی با اهمیت مشابه بسنده نمی‌کند. روزنامه اماراتی نشنال نیز در گزارشی نوشت: ایران گزینه‌های متعددی برای واکنش به ‌ترور فخری‌زاده دارد. ایران به تلافی ‌ترور «محسن فخری‌زاده» دانشمند صنعت دفاعی کشور می‌تواند از گزینه‌های نظامی و دیپلماتیک از جمله تشدید فعالیت در منطقه و حمله به اهداف مرتبط با اسرائیل استفاده کند.

این رسانه اماراتی در گزارشی با عنوان «ایران چگونه به ‌ترور دانشمند عالی‌رتبه هسته‌ای خود واکنش نشان خواهد داد» افزود: ایران شمار متنوعی از گزینه‌های نظامی و دیپلماتیک را برای پاسخ به ‌ترور فخری‌زاده در اختیار دارد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران وعده انتقام سخت را از عوامل ‌ترور این دانشمند برجسته کشور داده، است.  «کنث کاتزمن» کارشناس مسائل ایران در بخش خدمات پژوهشی کنگره آمریکا، به نشنال گفت: فخری‌زاده به‌عنوان معمار پژوهش‌های هسته‌ای شهرت زیادی داشت و به یقین در ایران صاحب اعتبار و احترام بود. در نتیجه، نظام برای اقدامات تلافی‌جویانه از حمایت برخوردار است.

 

برجام، بده - بستان بود یا بده- بده؟!

دو تن از اصلاح‌طلبان می‌گویند مذاکره بده- بستان است.

هاشمی‌طبا در گفت‌وگو با نامه‌نیوز اظهار داشت: کسانی که درباره شرط و شروط در مذاکره با آمریکا حرف می‌زنند،‌ متوجه نیستند که مذاکره یعنی چه. مذاکره یک بده بستان است. یعنی همین که وارد شدی باید آمادگی بده بستان داشته باشی».

وی با بیان اینکه «هر تیم مذاکره کننده‌ای که وارد مذاکرات برجامی شود می‌خواهد که غائله را به نحوی ختم به خیر کند و به توافق برسد» گفت: «بنابراین الان می‌گویند که این شرط را داریم و چنان می‌کنیم و ...، اما وقتی وارد فضای مذاکره شوند، وضعیت فرق می‌کند و هر کسی که مسئول مذاکره باشد دنبال آن است به نتیجه برسد.

الان همه به آمریکایی‌ها فحش می‌دهند، اما وقتی رو‌به‌روی چهارتا نماینده آمریکا بنشینند حرف‌های دیگری می‌زنند، چون می‌دانند که حرف‌های فعلی خریدار ندارد و آنان را به نتیجه نمی‌رساند».

نامزد انتخابات 96 گفت: «این طور نیست که طرف مقابل چوب خشک باشد و هرچه ما گفتیم عمل کنند. مذاکره یک بده بستان است و باید به تفاهم رسید».

مشابه حرف‌های ناپخته هاشمی‌طبا را، محمدرضا خباز استاندار پیشین سمنان و نامزد ناکام انتخابات مجلس یازدهم کرده و گفته است: مذاکره بده بستان است یعنی این طور نیست که هرچه ما بگوییم، باید همان شود. بنابراین تیم مذاکره کننده باید افراد عاقلی باشند که وقتی پشت میز مذاکره قرار می گیرند با نگاه به تأمین منافع ملی، بر مبنای اصول دیپلماتیک راه های رسیدن به توافق را پیدا کنند.

وی افزود: کاری به مغرضین ندارم امروز همه کسانی که منصف هستند می گویند «در دوره‌ای که آقای دکتر حسن روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود، بهترین مذاکره کننده بود». آقای دکتر علی لاریجانی مدتی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول تیم مذاکره کننده ایران بود، او صریحا اعلام کرد «بهترین ایام مذاکره و بهترین زمان امتیازگیری مربوط به دوره‌ای بود که آقای روحانی دبیری شورای عالی امنیت ملی را برعهده داشت». وی ظریف را عالم علم مذاکره خواند و ادامه داد: ظریف سال ها نماینده ایران در سازمان ملل متحد بود، او در مذاکرات برجامی نشان داد که می‌تواند با 6 کشور بزرگ دنیا که پشت هر کدام‌شان یک تیم صدنفره کارشناسی خُبره بود مذاکره کند و در نهایت آنها حق مسلم ملت ایران برای بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را به رسمیت بشناسند.

درباره اظهارات این دو فعال اصلاح‌طلب گفتنی است که اولاً مذاکره ذاتاً برای دادن امتیاز - به ویژه آن‌جایی که شما ذی‌حق هستید و طرف مقابل زور می‌گوید- نیست بلکه دفاع از حقوق ملی است. ثانیاً اگر مذاکره، بده- بستان است، چرا حضرات فقط قائل به «بده-بده- باز هم بده» و «بده- بره» هستند و خبری از «بستان» (گرفتن امتیاز) نیست.

این حرف‌ها مربوط به قبل از برجام است و اکنون این طیف باید پاسخ دهند که در ازای امتیازاتی که دادند، چرا امتیازی متوازن نستاندند و همان تعهدات نیم بند آمریکا نیز از همان روز اجرای توافق در 5 سال اخیر، نقض شد؟!

پرسش دیگر این است که اگر دولتین آمریکا به تعهدات خود پایبند نماندند، چرا باید دوباره مذاکره کرد و امتیاز داد؟ این کار بی‌عقلی و سفاهت نیست؟!

اما درباره سخنان آقای خباز درباره آقای لاریجانی، آنچه از آقای لاریجانی نقل شده و زبانزد است، این جمله معروف درباره 2 سال مذاکرات روحانی با تروئیکای اروپایی در سال‌های 82 تا 84 است که گفت: «دُر غلطان دادیم، آب نبات چوبی گرفتیم». لاریجانی بعدها اگرچه با روحانی ائتلاف کرد اما در دوره مذاکرات خود حاضر نشد مرتکب توافقی خسارت‌بار مانند برجام شود.

 

ایران:‌ اشتباه برجام در اعتماد به غرب را نباید تکرار کنیم

یک عضو اتاق بازرگانی می‌گوید دستاوردهای تحریم در زمینه رونق تولید ملی باید حفظ شود.

سید حمید حسینی در روزنامه ایران نوشت: ما نباید تجربه دفعه گذشته را تکرار کنیم. در آن برهه همه تجربیاتی که در دوران تحریم، راه‌های دور زدن تحریم، یا مقاومت در برابر تحریم داشتیم به‌راحتی کنار گذاشتیم و فکر کردیم با امضای توافق برجام یک عضو عادی جامعه جهانی شدیم و دیگر تحریم نخواهیم شد.

در حالی که می‌دانیم برجام یک توافق و آن توافق با حزب دموکرات بود. این توافق در مجلس سنا آمریکا تصویب نشد و به همین دلیل ترامپ توانست با یک فرمان از توافق خارج شود و اروپایی‌ها هم نتوانستند در مقابل آمریکا بایستند و همه قول‌هایی که داده بودند، به خاطر فشارهای آمریکا بی‌نتیجه ماند.

در دوران مذاکرات آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها می‌گفتند که ما مثل اعداد صفر هستیم که وقتی آمریکا جلوی ما قرار می‌گیرد، ما معنا پیدا می‌کنیم و عملاً اروپایی‌ها نشان دادند واقعاً صفر هستند. اروپایی‌ها در برابر قدرت نظامی، تسلیحاتی و اقتصادی آمریکا هیچ قدرتی ندارند و حتی نمی‌توانند مقاومت کنند.

وی با انتقاد تلویحی از قراردادهای نقض توتال و پژو و ایرباس و بوئینگ می‌افزاید: این تجربیات نشان می‌دهد که اگر این بار آمریکا به برجام برگردد، نباید دلخوش به همکاری غربی‌ها باشیم و تا آنجا که می‌شود دستاوردهایی را که از تحریم به دست آمده است حفظ کنیم. ما در چند زمینه طی این سال‌ها (قبل از تحریم‌های ظالمانه) به شرکت‌های خارجی وابسته بودیم، این شرکت‌ها پیمانکاری و فنی و مهندسی بوده است. ما در انجام پروژه‌های بزرگ فنی و مهندسی و پیمانکاری در کشور توانایی نداشتیم و نه تنها در اجرا بلکه در طراحی پایه کاملا وابسته بودیم. در جریان تحریم دوره‌های قبل ما مجبور شدیم که تعدادی از فازهای توسعه‌ای پروژه‌های بزرگ پارس جنوبی را برای اولین بار توسط شرکت‌های پیمانکار ایرانی اجرایی کنیم. اگر چه هزینه و مدت زمان اجرای آن طولانی شد، ولی حداقل به این توانایی رسیدیم که امکان انجام پروژه‌های بزرگ را داریم و نیازی به پیمانکاران خارجی نداریم.

این امر یکی از دستاوردهای تحریم است چرا که ما به خودمان جرات و جسارت دادیم و همچنین به شرکت‌های داخلی اعتماد کردیم. شرکت‌های داخلی با توجه به تجارب قبلی توانستند پروژه‌های بزرگ نفتی، سازه‌های شهری، سدسازی و سایر پروژه‌ها را انجام دهند.

عرصه دیگری که تحریم باعث شد تا بتوانیم کارهای خوبی انجام دهیم حوزه دانش‌بنیان‌ها است. در این بخش فعالیت‌های منحصر به فردی انجام شده به‌گونه‌ای که فاصله علمی ما با جهان بسیار کم شده است. مورد بعدی که وابستگی ما به خارج زیاد بود خطوط تولید و تجهیزات صنعتی بود. بدین جهت موفق شدیم پروژه‌های فولادی، ریل قطار، لوله‌های حفاری و توربین‌های گاز را با سخت‌ترین شرایط تحریمی تولید کنیم.

 

اصلاح‌طلبان، آبرویی برای خود باقی نگذاشته‌اند

یک همکار گروهک ملی مذهبی تصریح کرد: اصلاح‌طلبان سرمایه و آبرویی برای خود باقی نگذاشته‌‌اند.

«احمد - ز» در روزنامه زنجیره‌ای آرمان می‌نویسد: از صمیم قلب آرزو دارم بخشی از نیروهای باسابقه «اصلاح‌طلب» اعتبار اجتماعی خود را به دست آورند و در جغرافیای سیاسی ایران نقش طبیعی خود را بازی کنند.

با این حال، به نظرم چهره‌های اصلی اصلاح‌طلب، جز تعداد انگشت‌شماری، از زاویه حفظ اعتبار اجتماعی به موقعیت‌شان نمی‌نگرند. آنها سیاست را که امری پیچیده، سیال، چندوجهی و متناقض‌نماست، در حد یک کمپین انتخاباتی ساده و ملال‌انگیز تنزل داده‌اند و اکثر اوقات خود را به آن اختصاص می‌دهند. در همین مورد نیز، داده‌های مورد اتکای آنها سطحی و گزینشی و دستگاه تحلیلی‌شان معیوب است! طبعاً وقتی داده‌های ناقص و غیر‌دقیق وارد یک دستگاه تحلیلی معیوب شود، برونداد آن، نسبتی متوازن با واقعیت‌های محیط پیدا نمی‌کند و نهایتاً به بیراهه ختم می‌شود. گمان من بر این بود که تجربه دولت دوم حسن روحانی به آنها تکانی داده است، اما اکنون پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا، آنها در حال ترویج این تصورند که اشکال عمده‌ای در رویکردهای پیشین‌شان نبوده و همه مشکلات جاری به موجودی به نام ترامپ مربوط می‌شود که او هم با شکست در انتخابات روزگارش به سر آمده و اینک با حضور دمکرات‌ها در کاخ سفید، باید به نقطه همیشگی بازگشت و سیاست را در همان قالب تلاش برای کسب پاره‌ای از قدرت اجرایی از سر گرفت. خلاصه روز از نو، روزی از نو! وقتی اغلبِ اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیده‌اند یا برسند طبعاً کوشش کسی مثل من برای تغییر نگاه آنان نافرجام خواهد ماند و تنها اثرش این خواهد شد که اگر انتخابات را ببازند، با هر تصمیم نادرستِ طرفِ برنده، هدفی سهل و آسان و بی‌پناه برای شکستن تمام کاسه - کوزه‌ها بر سر او، در اختیارشان خواهد بود! این اتفاق در سال ۱۳۸۴ هم رخ داد. به محض پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات آن سال، اما در هر محفلی حاضر شدم نخستین انتقاد حاضران این بود که با بی‌تفاوتی و انفعالِ خود نسبت به انتخابات، زمینه‌ساز پیروزی احمدی‌نژاد شده‌ام و باید در برابر تک‌تک اقدامات او پاسخگو باشم! من با تکیه به چه ابزار و توسل به چه نوع استدلالی می‌توانستم آنها را مجاب کنم که اگر هاشمی هم پیروز می‌شد، اوضاع حتی می‌توانست از جهاتی برای آنها سخت‌تر باشد؟ طبعاً هیچ ابزار و استدلالی در کار نبود چرا که تاریخ فقط به یک صورت اتفاق می‌افتد و صورت‌های موازی و بدیل آن، فقط با تکیه بر استدلال‌های صوری و منطقی قابل تصور است! همان اتفاق سال ۸۴ در سال ۹۶ هم تکرار شد. در سال ۹۶ به دوستان اصلاح‌طلب به شدت هشدار دادم که اگر روحانی دوباره پیروز شود، با توجه به چشم‌انداز آینده، دولتش در مشکلات غرق خواهد شد و تمام سرمایه و اعتبار اصلاح‌طلبان هم خواهد سوخت. اصلاح‌طلبان اما این نگرانی را بی‌پایه و اساس دانستند و آن را به خیالات انتزاعی و مجرّد نسبت دادند.

به هر حال این داستان باز هم در حال تکرار است! با این حال، این را هم می‌دانم که اگر کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان به پاستور راه نیابد، از فردای آن روز مرا مسئول تمام مشکلات معرفی خواهند کرد! با این وضع بهتر نیست من پایم را از این گلیم بیرون بکشم و به دوستان بگویم هر چه خود صلاح می‌دانید! من نظری ندارم!

*********************************

روزنامه وطن امروز **

وزارت خارجه چین:

از شنیدن خبر ترور دانشمند ایرانی شوکه شدیم

سخنگوی وزارت خارجه چین ترور شهید محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای کشورمان را بشدت محکوم کرد. هوا چانینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در پیامی در صفحه توئیتر خود به زبان فارسی نوشت: «شوکه شده از قتل آقای محسن فخری‌زاده، دانشمند ایرانی. ما این جنایت خشونت‌آمیز را محکوم می‌کنیم و خواستار بررسی و بازرسی جدی آن هستیم. چین با هر گونه اقدامی که منجر به افزایش تنش و تخریب صلح و ثبات در منطقه می‌شود مخالف است». 

***

وزارت خارجه روسیه:

قویاً ترور دانشمند هسته‌ای ایران را محکوم می‌کنیم

وزارت خارجه روسیه ترور شهید «محسن فخری‌زاده» دانشمند دفاعی و هسته‌ای ایران را بشدت محکوم کرد. به گزارش فارس، وزارت خارجه روسیه ترور شهید «محسن فخری‌زاده» دانشمند دفاعی و هسته‌ای ایران را بشدت محکوم و اعلام کرد این اقدام با هدف ایجاد بی‌ثباتی در منطقه انجام گرفت. به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: مسکو قویا ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران را که با هدف بی‌ثبات کردن منطقه صورت گرفت محکوم می‌کند. ما نگرانی جدی خود از ماهیت تحریک‌آمیز این اقدام تروریستی که به وضوح با هدف ایجاد بی‌ثباتی و تشدید احتمال درگیری در منطقه انجام شد، ابراز می‌کنیم. وزارت خارجه روسیه افزود: هر کسی که پشت این قتل قرار دارد و می‌کوشد از آن در جهت منافع سیاسی خود استفاده کند، باید در این باره مسؤول شناخته شده و پاسخگو باشد.

***

تعارف الکاظمی با آمریکا مانع ارائه تحقیقات درباره ترور شهید سلیمانی

عضو ائتلاف الفتح عراق گفت که دولت این کشور از تحقیقات مربوط به جنایت ترور شهید سلیمانی و شهید المهندس در فرودگاه بین‌المللی بغداد، چشم‌پوشی می‌کند. عبدالامیر التعیبان، عضو ائتلاف پارلمانی الفتح عراق، از عملکرد دولت در تحقیقات ترور شهیدان قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه جمهوری اسلامی ایران و ابومهدی المهندس نایب‌رئیس سازمان حشدالشعبی انتقاد کرد. به گزارش فارس، التعیبان به پایگاه خبری المعلومه گفت: دولت مصطفی الکاظمی از تحقیقات مربوط به جنایت ترور المهندس و ژنرال سلیمانی در فرودگاه بین‌المللی بغداد، چشم‌پوشی می‌کند. وی تأکید کرد: تعارف دولت الکاظمی با آمریکا، علت اعلام نشدن نتایج مربوط به تحقیقات است؛ نتایجی که آمریکا و دست‌نشانده‌هایش در داخل عراق را سرنگون می‌کند. این نماینده عراقی خاطرنشان کرد: پارلمان عراق درباره متوقف کردن روند اعلام نتایج این تحقیقات، موضع‌گیری خواهد کرد.

***

بولتن تخصصی دانشمندان اتمی مطرح کرد

پایان همکاری با آژانس یکی از راه‌های مقابله با ترور

بولتن آمریکایی دانشمندان اتمی با بازنشر گزارشی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای، چنین اقداماتی را غیرسازنده و تحریک‌کننده توصیف کرد که بیشتر نتایج منفی دارد تا مثبت. به گزارش ایسنا، پس از به شهادت رسیدن محسن فخری‌زاده، دانشمند برجسته کشورمان در حوزه دفاعی و هسته‌ای، بولتن آمریکایی دانشمندان اتمی اقدام به بازنشر مقاله‌ای در این زمینه کرده است که پیش‌تر سال ٢٠١٢ منتشر کرده بود و در آن به بررسی موارد متعدد ترور دانشمندان هسته‌ای در کشورهای دنیا از جمله ایران و انگیزه‌های پشت این اقدامات پرداخته بود. این بولتن در گزارش خود با اشاره به منافعی که کشورهای حمله‌کننده از به قتل رساندن دانشمندان هسته‌ای سایر کشورها می‌برند، آورده است: ترور دانشمندان می‌تواند به کشور هدف این دلیل را بدهد که به همکاری‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان دهد. این کشورها می‌توانند بگویند که ارائه اسامی دانشمندان هسته‌ای‌شان به آژانس آنها را در معرض خطر قرار خواهد داد. اگر آژانس امکان شناسایی و گفت‌وگو با افراد مهم در یک برنامه هسته‌ای را از دست بدهد انجام وظیفه برایش بسیار دشوار خواهد بود. به علاوه، چنین حملاتی منجر به افزایش مخفی بودن پروژه‌های هسته‌ای خواهد شد. این نشریه همچنین تاکید کرد: ترور دانشمندان هسته‌ای هرگونه امکان راه‌حل دیپلماتیک و مذاکره درباره برنامه هسته‌ای یک کشور را تضعیف می‌کند. ترورها ممکن است کشور هدف را نیز وادار به تلافی کند که به طور قطع سطح دشمنی و بی‌اعتمادی را افزایش خواهد داد. توسل به ترور دانشمندان هسته‌ای با توجه به خطرات و پیامدهایی که این کار برای کشور حمله‌کننده و جهان به همراه دارد تنها نشان‌دهنده این است که کشور مهاجم انتخاب دیگری پیش روی خود نمی‌بیند.

***

هشدار رژیم صهیونیستی به شهروندانش از ترس انتقام ایران

شبکه الجزیره اعلام کرد رژیم صهیونیستی از ترس انتقام ایران به شهروندان خود گفته است به امارات و بحرین سفر نکنند. شبکه قطری الجزیره اعلام کرد رژیم صهیونیستی از ترس انتقام ایران به شهروندان خود هشدار داده است به امارات و بحرین سفر نکنند. پیش از این شبکه العالم به نقل از منبع آگاه از دست داشتن رژیم صهیونیستی در ترور محسن فخری‌زاده خبر داد و اعلام کرد، این عملیات به وسیله سلاح اسرائیلی که از طریق ماهواره کنترل می‌شد، انجام شد.

*********************************

روزنامه خراسان**

بی توجهی 9 ماهه دولت درباره محاسبه ارز جهانگیری

در حالی که هیئت وزیران در مصوبه دی ماه سال گذشته خود مقرر کرده بود در مواردی که کالا هنگام ثبت سفارش و تامین ارز در گروه یک (مشمول ارز 4200) قرار داشته باشد اما هنگام تادیه معادل ریالی، در گروه 2 (مشمول ارز نیمایی) قرار بگیرد، مابه التفاوت آن طبق یک فرمول مشخص خواهد بود. بررسی ها نشان می دهد بانک مرکزی از اسفند سال گذشته درخواست تغییر این مصوبه دولت را داشته و بالاخره پس از 9 ماه، این درخواست در روزهای اخیر توسط یک مسئول ارشد اجرایی به اعضای اقتصادی کابینه ابلاغ شده تا به جای «زمان تادیه معادل ریالی»، زمان ترخیص کالا ملاک این محاسبه قرار گیرد.

هشدار درباره رواج مجدد یک عادت بد اقتصادی

یک نهاد مسئول در ابلاغیه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از مدیران دولتی، به آن ها متذکر شده با توجه به وصول گزارش هایی در خصوص رواج مجدد فروش اجباری برخی از کالاها به مشتریان در زمان عرضه محصولاتی چون روغن خوراکی، شایسته است ضمن اطلاع رسانی و بیان تذکر فوری به متخلفان، در صورت بی توجهی به رعایت این تذکر در برخورد با شرکت ها و توزیع کنندگان متخلف وفق قوانین تعزیراتی اقدام شود.

قطع کامل دست ممنوع المعامله ها از نهادهای دولتی

یک مقام مسئول در ابلاغیه جدید خود خطاب به برخی نهادهای اقتصادی دولت، به آن ها اعلام کرده با توجه به ضرورت اطلاع دقیق دستگاه های مربوط از فهرست کامل و به روز اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع‌ المعامله برای جلوگیری از هر نوع معاملات دولتی، مقرر شد با هماهنگی مقامات مسئول در قوه قضاییه و وزارت دادگستری (سازمان تعزیرات) این فهرست در آینده ای نزدیک به صورت یک پایگاه اطلاعات متمرکز در اختیار دستگاه های مسئول در قوه مجریه قرار بگیرد.

*********************************

روزنامه ایران **

موافقت روحانی با انصراف از پیگیری شکایات علیه رسانه‌ها

در راستای برنامه‌های دولت تدبیر و امید، ترویج فرهنگ نقدپذیری و تشویق به مدارا و بردباری، رئیس جمهوری با پیشنهاد معاون حقوقی خود درخصوص اعلام گذشت نسبت به برخی از شکایات مطروحه علیه رسانه‌ها موافقت و از حق خود در این ارتباط صرف‌نظر کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهوری، پژمان محمدی معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی معاونت حقوقی رئیس جمهوری، درتاریخ دهم آذر ماه با ارسال نامه‌های جداگانه به دادسرای محترم فرهنگ و رسانه و همچنین مدیران مسئول محترم چند روزنامه، خبرگزاری و پایگاه تحلیلی خبری از موافقت رئیس جمهوری با اعلام انصراف از شکایت نسبت به برخی رسانه‌ها خبر داد.در این نامه بر اصلاح رویه و گسترش فرهنگ مدارا و روحیه نقادی سازنده و استفاده از این ظرفیت به منظور بهبود وضعیت موجود و تعالی کشور اشاره شده است.

 

مدارک العالم برای اثبات مشارکت اسرائیل در ترور آبسرد

بخش عربی شبکه العالم به‌نقل از منبع آگاه اعلام کرد: مدارکی به‌دست آمده است که نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی در ترور محسن فخری‌زاده دست دارد. به‌گزارش ایسنا، این منبع آگاه افزود: رژیم صهیونیستی عناصر معاند ضد انقلاب اسلامی ایران را برای این عملیات به‌کار گرفته که نقش پشتیبانی و تدارک عملیات را بر عهده گرفته بودند. وی تأکید کرده که سلاح مورد استفاده در عملیات ترور دانشمند هسته‌ای ایران، ساخت رژیم صهیونیستی بوده است و از طریق ماهواره کنترل می‌شد. این در حالی است که «الی کوهن» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی داخلی با طرح ادعاهایی علیه کشورمان گفت که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژِیم صهیونیستی در سخنان اخیر خود درباره دستاوردهایش اشاره‌ای به دخالت در ترور محسن فخری‌زاده دانشمند ایرانی نکرده است. دیروز همچنین شبکه الجزیره اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از ترس انتقام ایران به شهروندان خود گفته است که به امارات و بحرین سفر نکنند.

 

بازداشت ۱۰ وکیل و کارچاق‌کن در حوزه دیوان عدالت اداری

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه در جلسه شورای‌عالی قضایی به ارائه گزارشی درباره اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر برای مقابله با کارچاق‌کنی و اعمال نفوذ وکلای فاسد در دستگاه قضا پرداخت. به‌گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام عبداللهی اعلام کرد: اخیراً در حوزه دیوان عدالت اداری ۱۰ وکیل و کارچاق‌کن، در استان آذربایجان شرقی ۱۴ وکیل، کارچاق‌کن و کلاهبردار و در استان قم نیز ۳ نفر از وکلا و کارکنان دستگاه قضا بازداشت شدند و اقدامات این مرکز برای شناسایی و مقابله با منافذی که این نوع افراد به‌واسطه آن به‌دنبال فساد و تخریب دستگاه قضایی هستند، ادامه خواهد داشت. ذبیح‌الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این جلسه گفت: در هفت ماهه سال‌جاری، تعداد ۳۲ نفر از سردفتران و دفتریاران به انفصال دائم و سلب صلاحیت از شغل سردفتری یا دفتریاری محکوم شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳ درصد افزایش و نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، افزایش ۱۶۷ درصدی دارد. وی همچنین از تعلیق ۳۹ نفر، انفصال موقت ۲۳۶ نفر و بازنشستگی ۴۶ نفر از سردفتران و دفتریاران خبر داد و با اشاره به صدور ۱۷۹۰ فقره کیفرخواست برای سردفتران و دفتریاران گفت که این رقم با رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بوده است.

*********************************

روزنامه شرق **

درخواست ۷ کشور اروپایی  از  عربستان

هفت سفیر حقوق بشر اروپایی در بیانیه‌ای از عربستان سعودی به‌دلیل ادامه بازداشت حداقل پنج فعال حقوق زنان به‌شدت انتقاد کردند و خواستار آزادی آنها شدند. به نوشته پایگاه خبری «الخلیج الجدید» در بیانیه سفیران حقوق بشر در بریتانیا، هلند، آلمان، سوئد، استونی، لوکزامبورگ و فنلاند آمده است: ما از ادامه بازداشت حداقل پنج فعال حقوق زنان در عربستان سعودی بسیار نگران هستیم. ما ابراز تأسف می‌کنیم که پرونده‌های «لجین الهذلول» و «سمر بدوی» اکنون به دادگاه کیفری ویژه تروریسم و امنیت ملی ارجاع داده شده است.

 

تحریم 4  آمریکایی از سوی چین

دولت چین اعلام کرد رهبران نهادهای وابسته به دولت آمریکا را به‌دلیل دخالت آشکار در امور هنگ‌کنگ تحریم می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، در کنفرانس خبری خود گفت این افراد از ورود به چین منع خواهند شد. در همین حال، دولت دونالد ترامپ بر اساس محتوای یک سند و گفته چند منبع، در آستانه اضافه‌کردن نام دو شرکت چینی شامل شرکت ملی نفت فلات قاره چین و شرکت بین‌المللی ساخت نیمه‌رسانای چین به فهرست سیاه شرکت‌های نظامی ادعایی این کشور و محدودکردن دسترسی آنها به سرمایه‌گذاران آمریکایی است.

 

سفر  نتانیاهو  به مصر

روزنامه عبری‌زبان معاریو از منابع سیاسی نقل کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در آینده‌ای نزدیک سفری رسمی به مصر خواهد داشت که این سفر با محوریت «امور اقتصادی» انجام می‌شود. از سوی دیگر، بنی گانتس، نخست‌وزیر تناوبی این رژیم، تحقیقات درباره پرونده فساد خرید زیردریایی‌های آلمان را که برخی نزدیکان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم در آن متهم هستند، تعلیق کرد.

 

بازگشت کشتی اکتشافی به ترکیه

کشتی اکتشافی ترکیه، کمتر از دو هفته پیش از نشست اتحادیه اروپا درباره ارزیابی تحریم‌های احتمالی علیه آنکارا از آب‌های مورد مناقشه مدیترانه به سواحل ترکیه برگشت. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ترکیه و یونان ادعاهای متناقضی درباره آب‌های فلات قاره‌ای و حقوق منابع بالقوه انرژی در شرق مدیترانه دارند.

 

تأیید 6  وزیر دیگر  کابینه افغانستان

مجلس افغانستان برای هشت نامزد پیشنهادی چند وزارتخانه و رئیس عمومی اداره امنیت ملی این کشور رأی‌گیری کرد که در آن شش نامزد وزیر و رئیس عمومی امنیت ملی رأی اعتماد گرفتند اما دو نامزد دیگر از سد مجلس نگذشتند.

 

هشدار سازمان ملل  درباره برده‌داری نوین

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای هشدار داد که کووید‌۱۹ خطر استفاده از قشر در حاشیه جوامع به‌عنوان برده و همچنین قاچاق و بهره‌برداری جنسی از آنها را افزایش داده است و دولت‌ها باید برای محافظت از این افراد اقدام کنند.

 

درخواست رئیس‌جمهور ارمنستان از  پوتین

دفتر ریاست‌جمهوری ارمنستان اعلام کرد رئیس‌جمهور این کشور از ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، خواسته به بازگشت اسرای ارمنی که از زمان تشدید درگیری قره‌باغ در جمهوری آذربایجان نگهداری می‌شوند، کمک کند.

 

دستگیری صدها نفر  در  پاکستان

پلیس پاکستان روز گذشته صدها نفر از حامیان احزاب اپوزیسیون را پیش از راهپیمایی برنامه‌ریزی‌شده با هدف درخواست برای استعفای نخست‌وزیر دستگیر کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفته شده مقام‌های پاکستانی با هدف مقابله با پاندمی ویروس کرونا این دستگیری‌ها را انجام داده‌اند.

 

کشته‌شدن مغز  متفکر حملات غزنی

نیروهای افغانستان، حمزه وزیرستانی، مغز متفکر یک حمله انتحاری خودرو را که باعث کشته‌شدن دست‌کم ۳۰ پرسنل امنیتی شده بود کشتند. این بمب‌گذار روز یکشنبه به یک پایگاه نظامی افغانستان در غزنی حمله کرده بود.

*********************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات