صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴  ، 
شناسه خبر : ۳۲۶۹۵۸
رسانه‌های آمریکایی بامداد سه‌شنبه گزارش دادند «مجمع گزینندگان» این کشور موسوم به «الکترال کالج»، پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید کرد.
جو بایدن، نامزد حزب دمکرات، رسما با رسیدن به رای ۳۰۲ عضو مجمع انتخاب‌کنندگان(دارندگان رای‌های الکترال)، رئيس‌جمهور منتخب یا آینده آمریکا نام گرفت.
برای رسیدن به ریاست‌جمهوری، ۲۷۰رای الکترال نیاز است و دونالد ترامپ، ۲۳۲رای الکترال به‌دست آورد.

به گزارش مهر، طبق این رأی‌گیری، ایالت «ورمونت» ۳ رأی الکترال خود در کالج انتخاباتی را به «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در آمریکا اختصاص داد.
ایالت «نوادا» هم ۶ رأی الکترال خود در کالج انتخاباتی را به نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا ارائه کرد.
این در حالیست که ۶ رأی الکترال ایالت «آیووا» به دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا داده شد.
نتیجه آرای الکترال در سایر ایالت‌های آمریکا به شرح زیر است: دلاور با ۳ رأی الکترال برای بایدن؛ کارولینای جنوبی با ۹ رأی به ترامپ؛ آرکانزاس با ۶ رأی به ترامپ؛ ایلینوی با ۲۰ رأی به بایدن؛ اوکلاهاما ۷ رأی الکترال برای ترامپ؛ می‌سی‌سی‌پی ۶ رأی به نفع ترامپ؛ ایندیانا ۱۱ رأی به ترامپ؛ تِنسی با ۱۱ رأی به ترامپ؛ جورجیا ۱۶ رأی الکترال به بایدن؛ آریزونا با ۱۱ رأی به نفع بایدن؛ نیوهمپشایر ۴ رأی به بایدن؛ پنسیلوانیا ۲۰ رأی به بایدن؛ کنتیکت ۷ رأی به بایدن؛ ایالت نیویورک ۲۹ رأی برای بایدن؛ ویرجینیا ۱۳ رأی به نفع بایدن و رودآیلند هم با ۴ رأی به نفع بایدن؛ ویسکانسین ۱۰ رأی به بایدن و ایالت‌های کنتاکی و اوهایو به ترتیب با ۸ و ۱۸ رأی به ترامپ.

مجمع الکترال یا انتخاب‌کنندگان که وفاداران به یک حزب‌اند، نامزدی را که بیش‌ترین آرای مردمی را در ایالت‌شان به‌دست آورده برمی‌گزینند.
 
۵۳۸ نماینده موسوم به «گزیننده‌های رئیس‌جمهور» با شرکت در جلساتی در ایالت‌های خود رأیشان را بر اساس نتایج آرای مردمی به یکی از دو نامزد انتخابات دادند. آرای الکترال روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ طی جلسه‌ای در کنگره با حضور اعضای مجلس سنا و مجلس نمایندگان شمارش خواهد شد. 
مجلس‌های نمایندگان و سنا هم ۱۷دی ارای الکترال را تأیید می‌کنند و بایدن اول بهمن، به‌عنوان رئیس‌جمهور سوگند یاد می‌کند.

اولین حمله ترامپ بعد از شکست

ترامپ، وزیر دادگستری را مجبور به استعفا کرد.
 
رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی بعد از اعلام نتیجه رأی‌گیری مجمع گزینندگان این کشور (الکترال کالج)، از استعفای «ویلیام بار» وزیر دادگستری دولتش خبر داد.

بایدن: اکنون زمان شروعی تازه است
به گزارش فارس، «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بامداد سه‌شنبه به پیشتازی خود در روند رأی‌دهی مجمع برگزینندگان آمریکا (الکترال کالج) واکنش نشان داد.
بایدن با صدور بیانیه‌ای در این باره گفت: «اگر کسی تا پیش از این نمی‌دانست، اکنون همه ما می‌دانیم. چیزی که در قلب مردم آمریکا می‌تپد، دموکراسی است».
وی ادامه داد: «در این نبرد برای روح آمریکا، دموکراسی پیروز شد. ما، مردم رأی دادیم. اعتماد به ساختارهای ما حفظ شد. یکپارچگی انتخابات ما پابرجا ماند».
این سیاستمدار دموکرات همچنین گفت: «اکنون زمان شروعی تازه است. برای متحد شدن و برای احیا».
به نوشته رسانه‌های آمریکایی، بایدن قرار است این بیانیه را بعد از اعلام نتیجه نهایی روند رأی‌دهی الکترال کالج قرائت کند که فعلا بخش‌هایی از آن در رسانه‌ها منتشر شده است.
 همچنین «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری، بعد از اتمام روند رأی‌گیری از مجمع گزینندگان آمریکا و تایید پیروزی‌اش در انتخابات، به سخنرانی زنده در شهر «ولمینگتون» در ایالت دِلاوِر پرداخت.
بایدن در این سخنرانی، گفت: «رأی‌گیری امروز مجمع گزینندگان نشان داد که آمریکایی‌ها علی‌رغم همه‌گیری کرونا، مشارکت عظیمی داشتند. بیش از ۱۵۵ میلیون آمریکایی رأی دادند».
وی با بیان اینکه سیاسیون در ایالات متحده، قدرت را [خود] به دست نمی‌گیرند بلکه مردم آن (قدرت) را به آنها می‌دهند، توضیح داد: «بیش از ۸۱ میلیون آمریکایی به من و کاملا هریس رأی دادند، که یک رقم بی‌سابقه تاریخی است».
این سیاستمدار آمریکایی ضمن اشاره به اینکه آمریکایی‌ها می‌دانند این انتخابات، عادلانه و صادقانه بود، ادامه داد: «امیدوارم دیگر شاهد این نباشیم که کسی مورد تهدید و سوءاستفاده [از قدرت] قرار بگیرد، چیزی که در پسآمد این انتخابات دیدیم».
بایدن سپس به موضوع تلاش‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای تغییر نتیجه انتخابات پرداخته و اظهار داشت: «ستاد انتخاباتی ترامپ، چند ده شکایت را علیه این انتخابات ارائه کرد، همه آنها بارها شنیده شده و در دادگاه بررسی شده و مشخص شد که بی‌اساس بودند».
وی با بیان اینکه ۳۰۶ رأی الکترالی که به او و «کاملا هریس» معاونش توسط مجمع گزینندگان داده شد، دقیقا همان رقم آراء الکترالی است که ترامپ در سال ۲۰۱۶ به دست آورد، گفت: «در آن زمان، ترامپ آن نتیجه الکترال را پیروزی قاطع توصیف کرد... با احترام به آنها توصیه می‌کنم این بار نیز همان کار را کنند».
پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با بیان اینکه بیش از ۸۰ قاضی در سراسر این کشور به ترامپ گفتند که هیچ مدرکی از نادرست بودن نتایج انتخابات وجود ندارد، افزود: «بعضی ایالت‌ها به بازشماری کشیده شدند. تمام شمارش‌ها تایید شدند. نتایج جورجیا ۳ بار شمارش شدند، [ولی] نتیجه تغییری نکرد».
بایدن موضع ترامپ و وکلای او در تلاش برای لغو نتایج انتخابات را «بسیار افراطی» توصیف کرده و گفت: «در این میان یک گروه از دیوان عالی و دادگاه‌ها می‌خواهد که ریاست‌جمهوری را دو دستی به نامزدی تقدیم کند که رأی الکترال و رأی مردمی را از دست داد و در تک تک ایالت‌هایی که تلاش داشتند تغییر نتیجه دهند، شکست خورد».

در همین حال ترامپ همچنان انتخابات را بزرگترین تقلب در تاریخ آمریکا می‌داند و می‌گوید جهان به این انتخابات می‌خندند.

مجمع گزینندگان یا کالج الکترال دقیقا چیست؟
به گزارش ایسنا، بنیانگذاران آمریکا در زمان تدوین قانون اساسی به این می‌اندیشیدند که چگونه کشور جدیدشان باید رهبر خود را انتخاب کند و در نهایت سیستم کالج الکترال را مطرح کردند. این ترکیبی میان انتخاب یک رئیس جمهوری با آرای مردمی و ورود کنگره برای انتخاب رئیس جمهوری است.

براساس قانون اساسی، ایالت‌ها تعداد برگزینندگانی برابر با شمار کلی کرسی‌هایشان در کنگره دارند؛ دو سناتور به علاوه تعداد قانونگذاران آنها در مجلس نمایندگان آمریکا. به جز دو مورد استثنا که در مین و نبراسکاست، مابقی ایالت‌ها تمامی آرای کالج الکترال خودشان را به برنده آرای مردمی در ایالت خودشان اختصاص می‌دهند.

کالج الکترال بیش از دو قرن است که هدف انتقاد قرار دارد. ممکن است شخصی برنده آرای مردمی ‌شود، اما در انتخابات ببازد. این اتفاق دو مرتبه در دو دهه گذشته رخ داده است؛ سال ۲۰۰۰ با انتخاب جورج بوش و سال ۲۰۱۶ زمانی که دونالد ترامپ در آرای مردمی با اختلاف حدود سه میلیون رای مقابل هیلاری کلینتون باخت. 

پس از اخذ آرای الکترال این آرا به کنگره ارسال می‌شوند، جایی که دو مجلس در ششم ژانویه برای نشستی به ریاست مایک پنس تشکیل جلسه می‌دهند. پاکت ‌نامه‌های هر ایالت و واشنگتن دی.سی در آنجا باز و آراء شمارش خواهند شد. بعد از طی این مراحل تشریفاتی، در تاریخ ۲۰ ژانویه جو بایدن مراسم سوگند و تحلیف را به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به جا می‌آورد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات