صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۷  ، 
شناسه خبر : ۳۲۷۵۰۱

روزنامه کیهان **

کبوتربازی مدعیان اصلاحات را رها نمی‌کند!

استاندار سابق سمنان می‌گوید: با رفتن ترامپ، تحریم‌ها هم می‌رود(!)

محمدرضا خباز که سابقه معاونت امور تقنینی در معاونت پارلمانی ریاست‌جمهوری را هم دارد، ضمن یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: ما به عنوان ايراني در هر لباسي که هستيم، چه در لباس شهروند، دولتمرد يا نظامي و با هر مسئوليتي که داريم، نبايد به تحريکات آمريکا بيفزاييم. چون بدون اين حرف‌ها هم آمريکا به‌وسيله اسرائيل و کشورهاي مرتجع عربي منطقه هم تحريک مي‌شود که انتظار زمين زدن ايران در قبال پول‌هايي را که پرداختند داشتند. در حقيقت شرايط کنوني مصداق اين سخن که «من که دارم مي‌روم، چرا ديگر هولم مي‌دهيد؟» است. ترامپ خودش دارد به سمت اين کار مي‌رود. ناگفته پيداست که اگر اتفاقي بيفتد با سيلي محکم ما روبه‌رو خواهند شد، ولي هيچ آدم عاقلي نبايد از جنگ استقبال کند. آن هشت سال هم ما دفاع کرديم و آغازگر جنگ نبوديم. جنگ جز خسارت و از بين رفتن زيرساخت‌ها ارمغان ديگري ندارد. کما اينکه هنوز برخي خرابي‌هاي دوران صدام که بيش از 30 سال از آن مي‌گذرد باقي است. ضرورت پرهيز از هر اقدام تحريک‌آميز تا سپري شدن دوران باقي‌مانده از رياست‌جمهوري ترامپ و پايان سايه نکبت‌بارش را مورد توجه قرار دهيم تا ان‌شاءالله بتوانيم از زير بار تحريم‌ها خارج شويم و مردم عزيز کشورمان را از غيرانساني‌ترين تحريم‌ها که حتي محروميت از داروي کروناست، نجات دهيم. بنابراين ما به عنوان يک ايراني نبايد کاري کنيم که دشمنانمان همان را آرزو دارند و البته که بيان اين سخنان به معناي ترسيدن از جنگ نيست. ما از جنگ نمي‌ترسيم. با پرهيز از بيان سخنان تحريک‌آميزي که به جنگ دامن بزند، مي‌توانيم از اين شرايط گذر کنيم تا با بازگشت بايدن به برجام، تحريم‌ها هم يکي پس از ديگري برداشته شود.

یادآور می‌شود خباز پیش از این هم مدعی شده بود «به حکم عقل باید با بایدن و دموکرات‌ها مذاکره کنیم، چون آنها کبوترند و آرامش دارند»!

تحلیل‌های عجیب این نامزد ناکام انتخابات یازدهمین دوره مجلس در حالی است که دموکرات‌ها، رکورددار اعمال تحریم‌های ضدایرانی به‌ویژه تحریم‌های موسوم به فلج‌کننده(قبل از برجام) و آیسا و سیسادا و ویزا پس از اجرای برجام هستند.

مدعیان اصلاح‌طلبی و اعتدال با همین آرزواندیشی‌ها، 7 سال فرصت طلایی کشور برای خنثی کردن اثر تحریم‌ها را بر باد دادند و تحریم‌های چندبرابری را برای کشور به ارمغان آوردند.

 

آقای روحانی اصلاً تحمل حرف مخالف را ندارد

عضو شورای عالی فضای مجازی می‌گوید آقای روحانی بعد از 7 سال، پاسخی درباره اینکه چرا شبکه ملی اطلاعات را سامان نداد، ندارد.

عزت‌اله ضرغامی در گفت‌وگو با روزنامه همشهری درباره نابسامانی‌های فضای مجازی و رفتارهای متناقض دولت در این زمینه اظهار داشت: متأسفانه یکی از‌اشکالات ما در طول سال‌های گذشته این بوده که مسائل سایبری در حوزه سیاسی افتاد. همان صحبتی که اول گفت‌وگو مطرح کردیم، دو قطبی شد، یعنی آدم‌ها برای اینکه رأی بیاورند طرفدار فضای مجازی شدند و حریف را متهم کردند که آنها ضد فضای مجازی و طرفدار فیلترینگ هستند. اصلا فیلترینگ محل تمیز دادن این خط و آن خط شد. حالا کاری ندارم که آقای روحانی که خودش را طرفدار فضای مجازی می‌دانست، خودش اصولا مجسمه فیلترینگ است. آقای روحانی اساسا نمی‌تواند حرف مخالف را بشنود، این را به‌خاطر این دعوای اخیر ما که به بیرون از جلسه شورای‌عالی فضای مجازی کشیده شد نمی‌گویم. از روز اول که آقای روحانی آن بالا نشست، چه در دولت، چه در شورای‌عالی امنیت ملی، چه در شورای فضای مجازی و یا شورای انقلاب فرهنگی، ما هر بار حرف منطقی و دلسوزانه زدیم، ایشان ناراحت شد. حالا آقای رحیم‌پور{ازغدی} مثل من نیست، آقای رحیم‌پور وقتی دعوا شد دو تا درشت‌تر گفت و رفت. وی افزود: آقای روحانی که اصلا تحمل حرف مقابل را ندارد، شد طرفدار آزادی و شروع کرد به کوبیدن مخالفانش به‌خاطر فیلترینگ، آن وقت یک عده که زندگی‌شان براساس اعتقاد به فضای مجازی است شدند طرفدار فیلترینگ. بنابراین فضای مجازی رفت داخل سیاست.

ضرغامی در ادامه گفته است: درباره فیلترینگ هم معتقدم اگر ما در این 7سال می‌توانستیم مثلا در حوزه پیام‌رسان‌ها پیام‌رسان داخلی را با پشتیبانی‌های خوب فنی و محتوایی راه‌اندازی کنیم، اینقدر وابستگی به دیگران نداشتیم. همین اینستاگرام که می‌تواند در آموزش مثبت باشد، ببینید چه فیلترینگی درباره حاج قاسم سلیمانی می‌گذارد، ادعای جریان آزاد و دمکراسی‌اش افتضاح است، مدیریت اینستاگرام حتی حاضر نشد پستی را که من برای زینب سلیمانی گذاشته بودم تحمل کند. زینب تازه ازدواج کرده بود و ما یک جایی با هم ملاقات کردیم. در فضای مجازی یک عده شروع کرده بودند به حرف‌های بی‌ربط زدن... من این عکسی را که از زینب داشتم در اینستاگرام منتشر کردم، اینستاگرام به من تذکر داد! نتوانست عکس زینب را تحمل کند و این عکس را حذف کرد! برای مدیریت اینستاگرام بی‌آبرویی نیست؟ آقای روحانی بعد از ۷ سال که کشور را اداره کرده چه پاسخی دارد برای اینکه شبکه ملی اطلاعات و حداقل این پیام‌رسان‌های داخلی را سر و سامان نداد؟ بله بعضی اتفاق‌ها افتاد و بعضی از دوستان داخل زحمت کشیدند ولی آن طور که باید از روز اول پشتیبانی نکردند. در مقطعی هم همت خوبی شد و پیام‌رسان‌های داخلی بالا آمدند اما فوراً از آسمان طرح جدیدی مثل تلگرام طلایی و موبوگرام آمد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو درباره لایحه بودجه 1400 اظهار داشت: اخیرا من در یک یادداشتی هم نوشتم این بودجه سیاسی‌ترین لایحه بودجه تاریخ ایران است. آقای نوبخت در یک گفت‌وگویی گفته بودند این بودجه پیام سیاسی به جهانیان است. نقطه مقابل حرف من بود. مهم‌ترین حرف من این بود که اگر شما معتقدید این بودجه پیام سیاسی به دنیا دارد، نظر من عکس است. دنیا باید بداند ما بر اساس روزی 2/3 میلیون بشکه فروش نفت، بودجه را نبستیم و اینطور برداشت نکند که اینها بودجه را بر اساس فروش 2/3 میلیون بشکه بسته‌اند پس می‌خواهند پای میز مذاکره بیایند. گفتم اگر شما بودجه را بر اساس روزی ۵۰۰ تا۷۰۰ بشکه می‌بستید و بر اساس یک محاسبه حداقلی کشور را اداره می‌کردید، آن وقت آنها برایشان جا می‌افتاد که ایران برای اداره کشور برنامه دارد و به این فروش نفت دل نبسته است.

 

کارنامه پر از خالی شورای شهر صدای روزنامه اصلاح‌طلب را درآورد

روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد با کلافگی از عملکرد شورای شهر تهران می‌پرسد اگر درِ شورا را ببندیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

سردبیر این روزنامه در سرمقاله‌ای به نقد عملکرد شورای شهر اصلاح‌طلب پرداخت و نوشت: به نظر حقیر عملکرد اعضای شورای شهر تهران ترازوی خوبی برای بررسی سطح و جایگاه سیاسیون است. قطعا از دل این بررسی می‌توان به سادگی متوجه شد که چرا مردم ما روز به روز بیشتر نسبت به این قشر بی‌اعتماد می‌شوند...بنده قصد ندارم در مورد گرایش سیاسی این 21 نفر اظهارنظر نمایم بلکه صرفا رویکرد آنان محل بحث است. رویکردی که باعث شده راه نقد از این شورا را هموار کند و راه دفاع را دشوار.هرچقدر هم بیشتر به پایان عمر این شورا نزدیک می‌شویم بیشتر و بیشتر محرز می‌شود که شورا چیزی در چنته ندارد و از همین رو همواره فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد. یعنی از رسانه‌ گریزان است و صرفا با چند توئیت، کل ماجرا را سمبل می‌کند. توئیت‌هایی هم که غالبا توسط ادمین‌ها و کیف‌کش‌ها روی خروجی قرار می‌گیرد و چه‌ بسا عضو شورا خود خبر ندارد در مورد فلان موضوع چه موضعی گرفته است!

این رسانه‌گریزی حتما طبیعی و عادی است زیرا شورای شهر تهران طی 4 سال گذشته کارنامه‌ای برای بیان در رسانه‌ها ندارد. آیا غیر از این است که این شورا فقط توانسته نام چند معبر را تغییر دهد؟ شاید گفته شود اختیارات همخوانی با انتظارات ندارد. اگر چنین است پس 4سال آقایان و خانم‌ها در ساختمان خیابان بهشت چه می‌کردند و چرا نامه استعفاء ننوشتند؟! یعنی کاری که حجت نظری چند روز پیش انجام داد را وی و سایر اعضا باید همان ماه‌های نخست عمر شورا انجام داده و جملگی به کارهای سابق خود برمی‌گشتند!

پذیرفته نیست پس از حضور 4سال در پشت میز و صندلی و آن وعده‌های اغواگرایانه حالا در مورد بدیهی‌ترین امور اعضای شورای شهر بگویند: نمی‌توانیم و نمی‌شود.

ریه‌های مردم پر از سم شده و حداقل انتظار آنان این است که این همه مالیات و عوارضی که پرداخت می‌کنند و رأیی که 4سال قبل داخل صندوق انداختند یک جا به کار آید. اگر این شورا برای آلودگی هوا توان نظارت ندارد و پاسخی هم برای رسانه‌ها در این خصوص قابل عرض ندارد جز چند توئیت مضحک و بی‌خاصیت دیگر برای چه درب‌های شورا باز است؟! مثلاً همین امروز درب شورای شهر تهران پلمب شود و هزینه بیت‌المال آن صرف تجهیز مترو و خرید اتوبوس نو شود بهتر نیست؟حتی اگر خروجی فقط افتتاح یک ایستگاه مترو باشد و یا خرید یک اتوبوس باز هم بُرد با مردم است.

 

جای دولت و مجلس برجاممجلس یازدهم باید پاسخگو باشد؟!

یک وکیل‌الدوله بی‌خاصیت و بی‌حاشیه در مجلس دهم مدعی شد سفره مردم در دوره مجلس جدید کوچک شده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با ‌اشاره به لایحه بودجه 1400 در مجلس به آفتاب یزد گفت: نمایندگان مدعی مجلس یازدهم که با کلی شعارهای بلندبالا وارد نظام قانونگذاری کشور شده‌اند، گزارشی عملیاتی ارائه دهند که در زمینه اصلاح اساسی نظام بانکی کشور، نظام مالیات‌ها، گمرکی و اداری کشور که منجر به دگرگونی و پویایی آن شده‌ باشد چه کرده‌اند؟!

وی با محتمل دانستن استقرار دولت اصولگرا پس از انتخابات آینده ریاست‌جمهوری به دلیل شرایطی که بر کشور حاکم شده است می‌گوید: «شاید در این وضعیت، مصاحبه امروز من با روزنامه شما و موارد مشابه آن از سوی دیگران بتواند گواهی باشد بر اینکه نمایندگان همین مجلس به دولت بعدی چه رویکردی خواهند داشت و تا چه حد به رفتار مشابه امروز ادامه خواهند داد!؟»

وی با بیان اینکه امروز نان خیلی‌ افراد تاثیرگذار در همین تحریم‌ها و فشارهاست و اصرار دولت برای خروج از فشار تحریم با هر تمهیدی، دکّان این‌ها را کساد می‌کند که از تداوم تحریم سود می‌‎برند، می‌افزاید: شوربختانه امروز نان جمعیت زیادی از این افراد در دور زدن تحریم‌هاست و دکانشان با تداوم این شرایط می‌چرخد؛ فارغ از اینکه چه بسیار مردمی که از این وضعیت ناعادلانه رنج و محرومیت می‌کشند!

‌جعفرزاده با بیان اینکه نمایندگان مجلس کنونی در قانون «اقدام راهبردی کاهش تعهدات برجامی» برخلاف ادعای خود قصد کاهش تحریم‌ها را ندارند، می‌گوید: «در سیاست‌زدگی و شعارزدگی این نمایندگان همین بس که وقتی تحریم‌ها را یکی دیگر اعمال کرد، شما چطور می‌خواهید آن را کاهش دهید!؟ اگر می‌خواهید کاهش تعهدات برجامی داشته باشید با صراحت بگویید می‌خواهیم قانون خروج از برجام را تصویب کنیم، جوانمردانه به مردم بگویید که ما قصد فلان کار را داریم.»

وی با بیان اینکه متاسفانه روز به روز سفره مردم کشور با مختصات و ثروت ایران در حال کوچک‌تر شدن است، اظهار می‌دارد: «حال نمایندگان توضیح دهند که آیا سفره مردم در این مجلس در حال کوچک‌تر شدن است یا مجالس قبلی!؟ امروز تناقض‌های اظهار شده که شاخص‌ترین آنها در همین مجلس است که اسم خودش را انقلابی گذاشته، یک راهکار کارشناسی و عملیاتی برای رفاه نسبی مردم هم انجام نداده است!»

اظهارات این نماینده از ابعاد مختلف مخدوش است. نخست اینکه مجلس یازدهم از همان ابتدای کار، اصلاح ساختار بودجه در زمینه واقعی کردن، شفاف‌سازی، عملیاتی کردن، کاهش هزینه‌ها، کاهش وابستگی به درآمد نفت، افزایش پایه مالیاتی و درآمدهای ناشی از آن، اصلاح سیستم بانک و بازنگری در بودجه شرکت‌های دولتی را از دولت مطالبه کرد؛ و این موضوع مهمی است که نمایندگان مجلس دهم (امثال ایمن‌آبادی) باید پای آن می‌ایستادند و نایستادند. در واقع عادت دولت به شلخته‌نویسی بودجه و سنبل‌کاری آن، محصول تربیتی است که از کوتاهی اکثریت مجلس دهم پیدا کرد.

ثانیاً اصلاح‌ ساختار بودجه، ضرورتی است که دیگر امکان تأخیر انداختن ندارد و بنابراین مجلس جدید در این زمینه پافشاری می‌کند. در چنین شرایطی که دولت، لایحه‌ای با کسری بودجه 320 هزار میلیاردی، افزایش هزینه‌های جاری، کاهش هزینه‌های عمرانی و... را تقدیم کرده، امثال ایمن‌آبادی اگر حریت داشته باشند باید از نمایندگان مجلس جدید که شجاعت و درایت مطالبه اصلاح ساختار بودجه را دارند و فضای کار آنها را انجام می‌دهند، تشکر کنند، نه اینکه تخطئه و تحریف کنند.

ثالثاً کاسبان برجام با شعار برداشتن تحریم‌ها، هفت سال مردم را سرکار گذاشته و فرصت‌سوزی کردند و بنابراین، آنها هستند که باید توضیح دهند چرا به رغم دادن امتیازات فراوان و ایجاد خسارت‌های فراوان برای کشور، تحریم‌ها را برنداشتند بلکه تحریم‌ها از همان دولت اوباما چند برابر شد! در واقع امثال ایمن‌آبادی اگر اندکی انصاف و ادب و فروتنی داشته باشند، باید شرمنده دروغ از آب ‌درآمدن وعده‌هایی باشند که از ابتدا هم غیرواقعی بودن آنها برای کارشناسان معلوم بود.

رابعاً بنا بر ادعای حضرات، برجام بنا بوده توافق دوطرفه و معامله طرفینی باشد و نه بیگاری و امتیازدهی یک‌طرفه. با این وصف، وقتی طرف مقابل تعهداتش را اجرا نمی‌کند، چاره‌ای جز بازدارندگی متقابل وجود ندارد. قانون مجلس به خاطر دو سال و نیم بدعهدی طرف غربی در نقض تمام تعهداتش، خواستار تعلیق برخی تعهدات ایران شده، تا توازن اجرایی را به توافق برگرداند. امثال آقای جعفرزاده در این ماجرا، طرف منافع ملی ایران هستند یا نان‌خور آمریکا و انگلیس و فرانسه و آلمان، که درست همانند آن چهار دولت، ابراز ناخرسندی و عصبانیت می‌کنند؟

خامساً کوچک شدن سفره مردم، شاهکار مدیریت «برجام و دیگر هیچ» دولت که 7 سال بهترین فرصت‌های درون‌زای اقتصادی و دیپلماسی اقتصادی غیر غربی را پای آرزواندیشی نسبت به غرب سوزاند. تحمیل رکود و تورم به اقتصاد از جمله در بخش‌های پیشرانی مثل مسکن و خودرو و کشاورزی و...، وابسته‌تر کردن اقتصاد به درآمد نفتی، کاهش شرکای تجاری ایران، کوتاهی در حمایت از تولید و صادرات، اتخاذ سیاست‌های ضد شفافیت و مسبب قاچاق (حذف کارت سوخت، ایران‌کد، شبنم و...)، کوتاهی در تأمین و اخذ مالیات از فعالیت‌های غیرمولد و اقشار پردرآمد و پرمصرف و... مسئولیت‌هایی بود که دولت می‌توانست از طریق آنها به اقتصاد سامان داده و قدرت خرید مردم را حفظ کند. اما عملاً در این دوره با کاهش ارزش پول ملی، افزایش تورم و افزایش ضریب جینی (شکاف طبقاتی) روبه‌رو شدیم. این کارنامه اسباب شرمندگی همه آنهایی است که مدعی بودند بدون همت برای اقتصاد مقاومتی (فعالیت درون‌زا) و صرفاً خوش‌خیالی و اعتماد به غرب، می‌توان چرخ اقتصاد را چرخاند و مردم را چنان از درآمد سرشار کرد که از پول یارانه بی‌نیاز شوند!!

*********************************

روزنامه وطن امروز **

سخنرانی رهبر انقلاب در سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم

رهبر حکیم انقلاب اسلامی در سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم علیه رژیم ستمشاهی، به صورت تلویزیونی سخنرانی خواهند کرد. این سخنرانی ساعت ۱۱ روز جمعه ۱۹ دی‌ماه‌ ۹۹ به صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی یک و خبر و رادیو ایران پخش خواهد شد. سخنرانی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در سالروز قیام ۱۹ دی، هر سال با حضور هزاران نفر از مردم قم در حسینیه امام خمینی برگزار می‌شد که امسال به علت شیوع ویروس کرونا، بدون حضور جمعیت و به صورت تلویزیونی انجام خواهد شد.

***

بیانیه سپاه در سالگرد حادثه بوئینگ:

بار سنگین فراق فرزندان عزیز ایران بسیار سخت و اندوهبار است

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با گرامیداشت ۱۸ دی‌ماه سالروز شهادت جمعی از هموطنان عزیز در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، از صبر، نجابت و شکیبایی خانواده‌های معظم آنان قدردانی و تاکید کرد: ملت ما با درک و تحمل سختی‌های ناشی از دشمنی‌ها و توطئه‌های نظام سلطه و استکبار، مصمم‌تر از گذشته در پی کنار زدن دشمنان از مسیر پرافتخار و آینده درخشان فرارو بوده و انتقام سخت از آنان نیز در دستور کار پاسداران انقلاب و مجاهدان مومن امت اسلامی خواهد بود. در این بیانیه با تاکید بر اینکه پاسداران انقلاب اسلامی، طی 4 دهه اخیر همواره در میدان‌های مبارزه با ظالمان و مستکبران در دفاع از امنیت و منافع ملی و صیانت از آرامش و سلامت مردم حضور شجاعانه و فداکارانه داشته و جان خود را سپر بلای ملت ایران کرده‌اند، خاطرنشان کرده است: بار سنگین فراق فرزندان عزیز ایران بسیار سخت و اندوهبار است و این اتفاق تلخ که در پی ماجراجویی‌های ضدانسانی و اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه به وقوع پیوست، بار دیگر اوج خباثت و کینه‌توزی استکبار جهانی علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران را به اثبات رساند و قلب‌های مردم شهید‌‌پرور ایران را جریحه‌دار و اندوهگین کرد. در پایان این بیانیه با ابراز تأسف و تاثر عمیق آحاد فرماندهان، مسؤولان و کارکنان پاسداران انقلاب اسلامی نسبت به وقوع این حادثه دردناک و ابراز همدردی مجدد با خانواده‌های معظم شهدا و تاکید بر بهره‌گیری از گزارش‌های کمیته‌های تخصصی بررسی حادثه و رفع کاستی‌ها و معایب برای جلوگیری از حوادث و وقایع مشابه، تأکید شده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهادی برخاسته از بطن مردم و خادم، پیشمرگ، همدرد و شریک غم و شادی هموطنان در تمام صحنه‌ها بوده و خواهد بود و ملت شریف و فهیم ایران نیز با درک و تحمل سختی‌های ناشی از دشمنی‌ها و توطئه‌های نظام سلطه و استکبار، مصمم‌تر از گذشته در پی کنار زدن دشمنان از مسیر پرافتخار و آینده درخشان فرارو بوده و انتقام سخت از آنان نیز دستور کار پاسداران انقلاب و مجاهدان مومن امت اسلامی خواهد بود.

***

سیلی بعدی غلبه نرم‌افزاری بر استکبار است

سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم نخستین سالگرد شهادت سردار حاج‌قاسم سلیمانی در کرمان با بیان اینکه این مرد بزرگ کاری نمی‌کرد الا اینکه در طریق ولایت حرکت کند، گفت: باید وظیفه‌مان را بدانیم؛ اول انتقام از جنایتکاران که این جنایت را کردند و از همان لحظه اول شروع شده و ان‌شاءالله به نقطه پایان هم خواهد رسید. اما یک مقدماتی دارد؛ ۲ سیلی دشمن خورده و ۲ سیلی را امام خامنه‌ای تعریف کردند که باید در ادامه بخورد. سیلی اول تشییع شهید بود که در کنار آن انسان‌هایی شهید شدند، سیلی دوم حمله‌ای که در دنیا سابقه نداشت و جمهوری اسلامی به پایگاه آمریکا حمله کرد و این شکستن هیمنه آمریکا بود.  همچنین بیان داشت: سیلی بعدی که باید به دشمن زده شود، غلبه نرم‌افزاری بر هیمنه پوچ استکبار است که مساله مهمی است. ا‌ن‌شاءالله این مسیری که شروع شده با تلاش بیشتر و راهنمایی امام عظیم‌الشأن به نخبگان و جوانان انقلاب ادامه می‌یابد تا هیمنه آمریکا شکسته شود. سردار قاآنی با تاکید بر اینکه سیلی چهارم اخراج آمریکا از منطقه است، خاطرنشان کرد: به عنوان برادر شما عرض کنم یک دور شهید سلیمانی آمریکا را از عراق خارج کرد اما بدانید زمانی شهید سلیمانی توسط خود عراقی‌ها روی آمریکایی‌ها فشار آورد که افسران آمریکا ایزی‌لایف می‌پوشیدند و در این حالت شهید سلیمانی آنها را اخراج کرد در حالی که التماس شهید سلیمانی را می‌کردند.

***

سی‌بی‌‌اس ادعا کرد

تهدید حمله به کنگره آمریکا برای انتقام ترور سردار سلیمانی

شبکه سی‌‌بی‌اس مدعی شد کنترل‌کنندگان ترافیک هوایی نیویورک یک پیام صوتی هشداری تهدید‌آمیز مبنی بر مورد هدف قرار گرفتن کنگره آمریکا در انتقام از ترور سردار شهید قاسم سلیمانی دریافت کرده‌اند. شبکه سی‌بی‌اس مدعی شد کنترل‌کنندگان ترافیک هوایی در نیویورک در پیامی صوتی که توسط این شبکه نیز ملاحظه شده است، یک پیام تهدید مبنی بر این شنیده‌اند که «ما یک هواپیما را روز چهارشنبه داخل ساختمان کنگره می‌فرستیم، انتقام ژنرال سلیمانی گرفته خواهد شد».  سی‌بی‌اس در ادامه مطرح می‌کند: مشخص نیست چه کسی این پیام تهدیدآمیز را فرستاده است. در حالی که دولت آمریکا باور ندارد این پیام حمله موثق باشد، این اتفاق به عنوان رخنه به فرکانس‌های هوایی مورد تحقیق قرار گرفته است. منابع آگاه به شبکه سی‌بی‌اس گفته‌اند به پنتاگون و دیگر نهادها روز سه‌شنبه درباره این ضبط صدای دیجیتالی توضیحاتی داده شده است. این منابع همچنین گفتند بر این عقیده‌اند این تهدید برای مورد هدف قرار دادن ساختمان کنگره آمریکا در همان روزی که کنگره قرار است نتایج کالج‌های الکترال را شمارش کند، طراحی شده است. این شبکه ادامه داد: این اقدام متجاوزانه به دلیل تاثیری که ممکن است بر دستوراتی که خلبانان درباره چگونگی و محل پرواز هواپیماها دریافت می‌کنند داشته باشد، نگران‌کننده است.

*********************************

روزنامه خراسان**

نامه نیوز نوشت : بیژن مقدم ،فعال سیاسی اصولگرا درباره آینده سیاسی و فعالیت انتخاباتی جبهه پایداری بعد از فوت آیت ا... مصباح گفت: در یکی دو سال اخیر رابطه بین آیت ا... مصباح با جبهه پایداری تغییر کرد. دیدارها و جلساتی قرار بود با حضور آیت ا... مصباح برگزار شود اما ایشان نیامدند. براساس این نشانه ها می توان به این نتیجه رسید که آیت ا... مصباح داشت از مشی و منش جبهه پایداری فاصله می گرفت.

 

عصرایران نوشت : حجت الاسلام ابوترابی امام جمعه موقت تهران گفت : من بر رعایت دستورات بهداشتی تاکید دارم ولی تعطیلی نمازهای جماعت و جمعه به طور کلی و با رعایت ضوابط بهداشتی توجیه ندارد و تصمیمات غیرمنطقی و بدون کار علمی و کارشناسی قابل دوام نیست.

 

جماران نوشت : زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور درباره استفاده از واکسن فایزر در ایران هشدار داد و خواستار پاسخ‌گویی درباره چرایی ورود و انتقال این واکسن به کشور شده است. وی تصریح کرد که انتشار خبر ورود و توزیع واکسن از شرکت‌ فایزر آمریکایی نگرانی‌ها و سؤالاتی جدی را در افکار عمومی ایران پدید آورده است.

 

نامه نیوز نوشت : محمد مهاجری، فعال رسانه ای آمار فعلی میل مردم به شرکت در انتخابات را حدود 30درصد اعلام کرد و گفت: «اکنون بر اساس برخی نظرسنجی‌ها میزان علاقه مردم به شرکت در انتخابات 30درصد است» .

 

جهان نیوز مدعی شد : محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسات مختلف تاکید دارد که برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 کاندیدا نمی شود. برخی از ناظرین سیاسی معتقدند که ظریف از رد صلاحیت در انتخابات ریاست جمهوری و قرار گرفتن در مسیر بررسی‌های شورای نگهبان هراس دارد. این ناظرین سیاسی تاکید دارند که حضور ظریف در انتخابات ریاست جمهوری به معنای آن است که عملکرد هشت ساله ظریف در وزارت خارجه تحت بررسی مجدد دستگاه های نظارتی و افکار عمومی قرار خواهد گرفت و ظریف به این کار تمایل ندارد.

 

فردا نیوز نوشت : محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم در نامه‌ای خطاب به روحانی، از وی خواسته است تا به عنوان رئیس جمهور ایران تلاش خود را برای پیشگیری از وقوع جنگ به کار گیرد.

*********************************

روزنامه ایران **

دستبرد دوباره امریکا به دارایی‌های ایران

 

   خبر اول اینکه، وزارت دادگستری امریکا اعلام کرد که ۷ میلیون دلار از دارایی‌های توقیف شده ایران را به افرادی که قربانیان حوادث تروریستی خوانده شده‌اند، می‌دهد.  به گزارش ایرنا، وزارت دادگستری امریکا با انتشار بیانیه‌ای در تارنمای خود مدعی شد که این مبلغ سهم دولت امریکا از پرونده‌ای است که در آن حدود یک میلیارد دلار در جریان تلاش به منظور نقل و انتقال آنها به حساب‌هایی در سراسر جهان برای دور زدن تحریم‌های ایران ضبط شده است.

«دیوید برنز» دستیار موقت دادستان کل امریکا گفت که مبالغ ضبط شده  قرار بود به دست کسانی برسد که در یک طرح بزرگ برای نقض تحریم‌های امریکا علیه ایران انتفاع ببرند.  به گفته برنز، وجوه توقیف شده به صورت مستقیم به عنوان غرامت قربانیان تروریسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، وزارت خزانه‌داری امریکا هم  طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نام یک شخص حقیقی و 13 شرکت ایرانی به فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه اضافه شده است.  در بین این شرکت‌ها، نام چندین شرکت تولیدکننده محصولات فولادی از جمله شرکت‌های فولاد بناب، فولاد پاسارگاد، فولاد گیلان، فولاد زرند و... دیده می‌شود. وزارت خزانه‌داری امریکا همچنین 3 شرکت خارجی (آلمانی، انگلیسی و چینی) را در ارتباط با ایران تحریم کرده است.

 

نگرانی تروئیکای اروپا از غنی سازی 20 درصد

  دست آخر اینکه،  انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای روز گذشته از اقدام ایران برای از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم 20 درصدی ابراز نگرانی کردند.  سازمان انرژی اتمی ایران دو روز پیش اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی را در تأسیسات اتمی فردو از سر گرفته است. همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران از آستانه تعیین شده در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ فراتر رفته است.

به گزارش ایسنا، سه کشور طرف توافق هسته ای در این بیانیه با اعلام اینکه این اقدام هیچ توجیه منطقی ندارد و در بردارنده مخاطرات مهمی در زمینه منع اشاعه است، آن را نقض آشکار برنامه جامع اقدام مشترک خواندند و اعلام کردند که این کار توافق را تهی‌تر از قبل می‌کند. تروئیکای اروپایی در بخش دیگری از این بیانیه تصریح کرده‌اند: «این یک تحول منفی جدی است که تعهد مشترک طرف‌های برجام در روز 21 دسامبر برای حفظ این توافق را تضعیف می‌کند. این اقدام خطر تخریب فرصت‌های مهم دیپلماسی با دولت آتی آمریکا را در پی دارد».  انگلیس، فرانسه و آلمان در ادامه از ایران خواسته‌اند بدون تأخیر غنی‌سازی اورانیوم 20 درصدی را متوقف کند، برنامه غنی‌سازی خودش را به سطح مورد توافق در برجام بازگرداند و از انجام اقدامات دیگری که فضای دیپلماسی مؤثر را محدود می‌کند امتناع کند.

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم گفت که دلیل تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی، فشارهای امریکا بوده است. به‌گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این اقدام با بیان اینکه تمام مواد غنی شده تا ۲۰ درصد تحت کنترل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد، افزود: آژانس هیچ تلاشی را که بیانگر استفاده از این مواد برای اهداف اعلام نشده که ممکن است با ان‌پی‌تی مغایرت داشته باشد، اعلام نکرده است.

*********************************

روزنامه شرق **

الکاظمی:

نظامیان آمریکایی عراق را ترک می‌کنند

نخست‌وزیر عراق از خروج بیش از نیمی از نیروهای آمریکایی از خاک کشورش در روزهای آتی خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از المعلومه، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، سه‌شنبه‌شب در یک سخنرانی به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس ارتش عراق اظهار کرد: هدف گفت‌وگوهای استراتژیک با آمریکا عقب‌نشینی نیروهای این کشور از خاک عراق است و این چیزی است که رئیس‌جمهور آمریکا در سفر اخیرمان به واشنگتن اعلام کرد. الکاظمی گفت: ثمره گفت‌وگوی استراتژیک با آمریکا عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی در ماه‌های گذشته بوده است و بیش از نیمی از این نیروها در روزهای آینده عراق را ترک می‌کنند. او به زمان دقیق خروج آمریکایی‌ها اشاره‌ای نکرد اما گفت: روزهای آینده شاهد خروج بیش از نیمی از این نیروها خواهیم بود و فقط صدها نفر از آنها برای همکاری در زمینه‌های آموزش، توان‌بخشی، تسلیحات و پشتیبانی فنی باقی خواهند ماند. نخست‌وزیر عراق متعهد شد که ۲۰۲۱ سال موفقیت عراق در همه سطوح خواهد بود و گفت دوره غارت ثروت‌های عراق به یُمن اراده عراقی‌ها به شکلی برگشت‌ناپذیر به پایان رسیده است. دولت آمریکا پیش‌تر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و در پی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است. ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به‌تازگی شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، بااین‌حال برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام‌شده دانسته و خواهان شفاف‌شدن موضوع هستند.

 

دستگیری‌ فعالان دموکراسی‌خواه  در هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ ده‌ها نفر از فعالان سیاسی و سیاست‌مداران طرفدار دموکراسی را به اتهام تلاش برای سرنگونی دولت منطقه دستگیر کرده است. به گزارش بی‌بی‌سی،‌ متهمان براساس قانون امنیتی جدید که در این منطقه به اجرا گذاشته شده است، بازداشت شدند. صدها افسر پلیس در عملیات بازداشت و بازرسی فعالان شرکت کردند. این افراد متهم‌اند در یک رأی‌گیری مقدماتی و غیررسمی شرکت کرده‌اند و به‌ دنبال انتخاب نامزد مخالفان برای شرکت در انتخابات به‌تعویق‌افتاده سال ۲۰۲۰ بودند. وزیر امنیت هنگ‌کنگ گفته اقدامات آنها «خرابکارانه» بود. از زمان اجرای قانون جدید امنیتی توسط پکن، این دستگیری‌ها یکی از شدیدترین برخوردها با اپوزیسیون دموکراسی‌خواه به شمار می‌آید. در میان بازداشت‌شدگان شامل قانون‌گذاران محلی و یک وکیل آمریکایی حضور دارند. چندی پیش، کنگره ملی خلق - پارلمان چین - لایحه «امنیتی هنگ‌کنگ» را تصویب و برای بررسی به کمیته دائم کنگره ارسال کرد. نمایندگان پارلمان چین پس از تأیید حزب حاکم کمونیست انتخاب می‌شوند و همواره لوایح اصلی مد‌نظر رهبری حکومت را تصویب می‌کنند. طبق این مصوبه، هرگونه حرکتی در هنگ‌کنگ که به منزله «تضعیف حاکمیت» یا «به‌خطر‌انداختن امنیت» چین از‌جمله تبلیغ علیه حکومت آن کشور باشد، قابل پیگرد قانونی است و نیروهای امنیتی چین نیز در هنگ‌کنگ مستقر می‌شوند. برای اتهامات «جدایی‌طلبی، براندازی و تروریسم» مجازات تا حبس ابد در نظر گرفته شده است. تحریک به نفرت از حکومت مرکزی چین یا دولت محلی هنگ‌کنگ نیز جرم تلقی می‌شود.

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات