صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۷۹۳
منابع خبری، چهارشنبه، گزارش دادند که صنعاء رسما نزدیک بودن آزادسازی مأرب را اعلام کرده است.
روزنامه لبنانی «الاخبار» گزارش داد که روزنامه «الجیش» وابسته به وزارت دفاع یمن در چاپ روز دوشنبه خود تحت عنوان «آزادسازی مأرب نزدیک شده است»، از نزدیک بودن سقوط مرکز استان خبر داده است.
الاخبار به نقل از روزنامه یادشده نوشت، پس از آنکه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توانستند طی هفته‌‌های گذشته با انجام چند عملیات نیروهای طرف مقابل را به سمت خود بکشانند،  توان آن‌ها را فرسایش دهند و همچنین مراکز قدرت نیروهای «عبدربه منصور هادی»‌ رئیس دولت مستعفی یمن را هدف حمله قرار دهند،‌ نیروهای صنعاء اکنون زمینه‌ها را برای نبرد آزادسازی فراهم کرده‌اند.
این منبع وابسته به وزارت دفاع یمن همچنین اشاره کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در عملیات محاصره دروازه‌های ورودی غربی و جنوبی مأرب مطابق با نقشه‌های نظامی پیشروی کرده‌اند و اکنون به بلندی‌های اطراف مأرب رسیده‌اند و نبرد را در مناطقی که اردوگاه آوارگان وجود دارد، به آرامی مدیریت می‌کنند تا آسیبی به غیرنظامیان وارد نشود.
یک منبع در قبایل استان یمن نیز در ارتباط با آخرین تحولات میدانی در روزهای اخیر به الاخبار گزارش داد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، پریروز، از دو محور به نیروهای منصور هادی در کوه‌های «البلق القبلی» حمله کرده‌اند و شامگاه روز دوشنبه توانسته‌اند بر مناطق شمالی و شمال غرب این رشته‌کوه‌ها تسلط پیدا کنند و جنگ را به مناطق شرقی و جنوبی این رشته‌کوه‌ها بکشانند؛‌ مناطقی که همچنان تحت کنترل نیروهای هادی است.
منبع مذکور همچنین خبر داد که سحرگاه روز گذشته، درگیری‌های شدیدی میان دو طرف در مواضع «الاریل» و «نقیل مدرج» در رشته‌های کوه‌های البلق القبلی به وقوع پیوسته و نیروهای هادی کنترل تمام مواضع نظامی خود را که مشرف بر «الطلعه الحمراء» بود، از دست داده‌اند.
این منبع به پیشروی محدود ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه شمالی منطقه راهبردی «الطلعه الحمراء» نیز اشاره کرد؛‌ منطقه‌ای که دیگر خارج از محدوده جدید دفاعی نیروهای هادی قرار گرفته است.
الاخبار همچنین در ادامه به نقل از منبع مذکور با اشاره به اینکه «الطلعه در آستانه سقوط است»، گزارش داد، نیروهای صنعاء شامگاه دوشنبه و سحرگاه روز سه‌شنبه، درجبهه شمال غربی شهر مأرب با حملات نیروهای هادی در منطقه میان «التومه العلیا» در مقابل «تبه المصاریه»‌ و منطقه «المحروق» نزدیک به کوه‌های الخشب در همان جبهه مواجه شدند که در پایان این نبردنیروهای هادی با ده‌ها کشته در دام کمین نیروهای صنعاء افتادند.
این روزنامه لبنانی همچنین می‌نویسد که با فروپاشی نیروهای هادی در اطراف شهر مأرب، قبایل باقی‌مانده در صف ائتلاف سعودی، اعتماد خود را به این نیروها از دست داده‌اند بطوریکه برخی از قبایل «عبیده» اخیرا به شبه‌نظامیان حزب اصلاح حمله کرده‌اند تا جایی که درگیری‌های شدیدی طی‌ روزهای گذشته میان دو طرف در منطقه «العرقین» نزدیک به منقی نفتی «صافر» در جریان بوده آن هم درست پس از آنکه قبایل «الدماشقه» خواهان آزادسازی زندانیان خود از زندان‌های حزب اصلاح شدند.
در ادامه این گزارش با اشاره به اینکه شبه‌نظامیان اصلاح، سحرگاه سه‌شنبه، از توپ و تانک در درگیری با افراد مسلح قبایل استفاده کرده‌اند، آمده است که این درگیری‌ها دو روز پس از آن رخ داد که یکی از قبایل عبیده (قبیله  بن سوده) توانست شبه‌نظامیان اصلاح را وادار به تحویل یکی از زندانیان خود کند آن هم با قطع کردن راه‌های سوخت‌رسانی متصل به مرکز استان که این اقدام باعث شد شهر چند روز در خاموشی فرو رود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات