صفحه نخست >>  عمومی >> اخبار ویژه
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۸  ، 
شناسه خبر : ۳۳۰۳۶۰
اما با همه این گروه‌ها، شمار کرسی‌ها در ائتلاف او به ۵۹ نماینده می‌رسید که همچنان دو کرسی برای کسب اکثریت کم داشت. 
پایگاه بصیرت / گروه بین الملل / فخرالدین اسدی

"نتانیاهو" نقسهای آخر را می کشد! این جمله ایست که طی روزهای اخیر به کرات شاهد شنیدن آن بوده ایم.با از دست رفتن فرصت نتانیاهو برای تشکیل کابینه در سرزمینهای اشغالی و امتناع "بنی گانتز" وزیر جنگ صهیونیستها از ائتلاف دوباره با نخست وزیر فعلی رژیم اشغالگر قدس، نتانیاهو به یک قدمی پرتگاه رسیده است! از سوی دیگر، حتی اگر مخالفان نتانیاهو بتوانند کابینه ای ائتلافی را در تل آویو تشکیل داده و از حمایت "کنست" برخوردار شوند، قطعا به عنوان یک " کابینه حداقلی " و " آسیب پذیر" مورد شناسایی تحلیلگران و سیاستمداران سایر نقاط جهان قرار می گیرند. بدون شک خروجی و نتیجه تحولات اخیر در سرزمینهای اشغالی، شکست همزمان نتانیاهو و رژیم صهیونیستی می باشد.

 روز چهارشنبه هفته گذشته،  رووین ریولین، رئيس رژیم صهیونیستی  از یائیر لاپید دعوت کرد تا کابینه را تشکیل دهد.این در حالیست که ریولین، در تاریخ ۶ آوریل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی رژیم صهیونیستی  را مسئول این امر کرده بود. حالا با پایان مهلت قانونی ۲۸ روزه و ناکامی او در این امر، آریولین  رهبر حزب یش عتید، یعنی یائیر لاپید را به عنوان مسئول تشکیل کابینه معرفی کرد.با این حال  تا زمان مشخص شدن فرد جدید ،همچنان بنیامین نتانیاهو، مسئول  آنچه در سرزمینهای اشغالی "دولت انتقالی" خوانده می شود، می باشد.  نتانیاهو از ماه مه سال ۲۰۲۰ درگیر پرونده‌های فسادی است که در نظام قضائي صهیونیستها برای او باز شده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه، به معنای پایان او می باشد. در صورتی که نتانیاهو از راس هرم قدرت در سرزمینهای اشغالی برکنار شود، مستقیما جهت پیگیری پرونده های قضایی خود به دادگاه خواهد رفت. نتیجه دادگاه تقریبا مشخص است! او بابت چهار پرونده ، احتمالا مجموعا به ده سال زندان محکوم خواهد شد.

کار در تل آویو گره خورده است

اما چنانچه تحلیلگران اذعان کرده اند، با وجود عدم موفقیت نتانیاهو، کار برای رقیب او نیز چندان راحت نخواهد بود. بسیاری از ناظران سیاسی بر این باورند لاپید هم نمي‌تواند حمایت لازم برای تشکیل کابینه را در کنست به دست بیاورد. این در حالی‌است که در دو سال گذشته چهار انتخابات در سرزمینهای اشغالی  برگزار شده و هنوز هیچ یک از سیاستمداران صهیونیستی  نتوانسته‌اند با حمایت کنست دولت تشکیل دهند.ریولین در یک سخنرانی زنده تلویزیونی با اعلام اینکه بر این باور است لاپید بیشترین شانس را برای تشکیل ائتلاف دارد، افزود: «من با لاپید صحبت کردم و به او گفتم که ماموریتی ۲۸ روزه به او اعطا می‌کنم تا بتواند یک دولت با حمایت دست‌کم ۵۶ نفر از ۱۲۰ عضو کنست  را تشکیل دهد.»

بر اساس آنچه شبکه یورونیوز گزارش داده است، نفتالی بنت، رهبر حزب یمیناه، از نخستین افرادی بود که به این موضوع واکنش نشان داد. بنت در یک نشست خبری ابراز تمایل کرد که به منظور جلوگیری از برگزاری انتخابات پنجم، در مسیر تشکیل کابینه با لاپید گام بردارد.ائتلاف نفتالی بنت و لاپید ، بدترین خبر ممکن برای حزب لیکود به رهبری نتانیاهو خواهد بود. در هفته‌های اخیر مذاکراتی میان لاپید و بنت برای تشکیل کابینه ائتلافی شکل گرفته است. این دو سیاستمدار صهیونیستی  قصد دارند مقام نخست وزیری را به صورت چرخشی میان یکدیگر تقسیم کنند.

آیا انتخابات در اراضی اشغالی تکرار می شود؟!

در صورت ناکامی لاپید در تشکیل کابینه، بار دیگر شاهد برگزاری انتخابات نامشروع دیگری در سرزمینهای اشغالی خواهیم بود. به این ترتیب، گره های کور سیاسی در تل آویو در کنار گره های حل نشدنی در حوزه های امنیتی و منطقه ای سر بر خواهند آورد. همان گونه که اشاره شد، حتی تشکیل کابینه ائتلافی در سرزمینهای اشغالی، به معنای ایجاد ثبات سیاسی در تل آویو نیست زیر در سالهای گذشته و اخیر نیز نتانیاهو بارها کابینه ای ائتلافی تشکیل داد اما اختلافات شدیدی که میان وی و اعضای کابینه اش وجود داشت، 4 بار منجر به انحلال کابینه از سوی کنست شد.

اما سوال اصلی اینجاست که چرا نتانیاهو در نهایت، موفق به تشکیل کابینه ای جدید در سرزمینهای اشغالی نشد؟واقعیت امر این است که بنیامین نتانیاهو در هفته‌های اخیر تلاش کرد تا با متحدان خود از احزاب فوق ارتدوکس و جناح راست افراطی یامینا و راست افراطی «صهیونیسم مذهبی» یک «کابینه محافظه کار » تشکیل دهد.اما با همه این گروه‌ها، شمار کرسی‌ها در ائتلاف او به ۵۹ نماینده می‌رسید که همچنان دو کرسی برای کسب اکثریت کم داشت. 

نقش بنی گانتز در جلوگیری از نخست وزیری نتانیاهو نیز در این میان قابل توجه است. بر اساس آنچه شبکه دویچه وله گزارش داده است، گانتز با تمام رهبران احزاب طرفدار تغییر گفت‌وگو کرده و از  آن‌ها خواسته است  لاپید را در تشکیل کابینه مورد حمایت قرار دهند. با این حال،اما طبق گزارش خبرگزاری فرانسه ، احزاب مخالف نتانیاهو  تنها ۵۱ نماینده خواهند داشت که ۱۰ نماینده کمتر از ائتلاف برای تشکیل کابینه است. بنابراین او باید ۱۰ کرسی دیگر از میان احزاب عربی یا تشکیلات راست افراطی به رهبری نفتالی بنت گرد آورد تا بتواند دولت تشکیل دهد.

محاکمه نتانیاهو ادامه دارد

در حالی که نتانیاهو عملا به نقطه پایان حیات سیاسی خود رسیده است، محاکمه وی در تل آویو در حال برگزاری است. این نخستین بار است که نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس، همزمان با حضور در قدرت در دادگاه نیز محاکمه می شود. همام گونه که اشاره شد، بنیامین نتانیاهو به پرداخت رشوه، فریبکاری و سوءاستفاده از قدرت متهم است .در آخرین جلسه دادگاه ،300 شاهد به دادگاه فرا خوانده شده و علیه نتانیاهو شهادت دادند.

به این ترتیب، بسیاری از کارشناسان معتقدند که نتانیاهو با خروج کامل از قدرت، روزهای پردردسری را در پیش خواهد داشت. هر روزه، هزاران نفر از مخالفان نتانیاهو در نقاط مختلف اراضی اشغالی حضور پیدا کرده و علیه وی تظاهرات کرده اند. نتانیاهو از جمله متهم است که از شرکت مخابراتی "بسک" خواسته تا در وب‌سایت خبری این شرکت با نام "والا" مطالب مثبت درباره او بنویسد و در مقابل امتیازاتی از نتانیاهو بگیرد.او همچنین به  آرنون موزس صاحب امتیاز روزنامه بدیعوت آخرونوت پیشنهاد کرده که در مقابل گزارش‌دهی مثبت درباره دولت و نتانیاهو، رقبای این روزنامه را تضعیف کند.

نتانیاهو همچنین متهم است که از دوستان میلیاردرش بالغ بر ۷۰۰ هزار شِکِل (واحد پول اسرائیل معادل ۱۸۴ هزار یورو) هدایای گران قیمت از قبیل شامپاین، جواهرات و سیگار دریافت کرده و در مقابل به آنها امتیازاتی داده است.نتانیاهو تمامی این اتهامات را رد کرده و آنها را "بازی سیاسی موش و گربه" نامیده است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات