صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۶  ، 
شناسه خبر : ۳۳۰۴۱۷

روزنامه کیهان **

وقتی متهم تورم ۶۸۰ درصدی ژست نامزدی می‌گیرد

روزنامه‌های زنجیره‌ای اعتماد و شرق در اقدامی عجیب، برنامه ارائه شده وزیر مستعفی راه و شهرسازی به «جبهه اصلاحات» برای نامزدی انتخابات را منتشر کردند.
در این نوشته که مشتی کلی‌بافی تحت عنوان «تشکیل دولت ملی مدرن»، «حقوق شهروندی»، «ترمیم مرجعیت دولت»، «سیاست‌گذاری اقتصادی» و «سیاست خارجی» است، هیچ اشاره‌ای به کارنامه پرخسارت وی طی ۵ سال وزارت یا دست‌کم تفاوت‌های نگاه وی با رویکرد عقیم دولت روحانی در ۸ سال گذشته نشده است.
با توجه به کارنامه مردودی عباس آخوندی به عنوان یکی از بدترین وزرای دولت، به نظر می‌رسد خود اصلاح‌طلبان و رسانه‌های آن‌ها نیز، وی را به هیچ وجه جدی نمی‌گیرند، اما در عین حال احتمالا روی دارایی چندصد میلیارد تومانی - و بنابر برخی روایت‌ها چندهزار میلیاردی - حساب می‌کنند.
یادآور می‌شود در اثر سوءمدیریت بی‌سابقه آخوندی، قیمت مسکن طی دولت روحانی تورم ۶۸۰ درصدی را تجربه کرد که رکوردی بی‌سابقه است.
گفتنی است ۷۰ درصد ۱۴ نامزد مطرح در نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان، به اعتبار کارنامه یا محکومیت و اتهامات قضایی، قابلیت نامزدی را به لحاظ سیاسی یا حقوقی ندارند و بنابر اعلام موسوی‌لاری، چهار پنج نفر از این افراد به‌طور جدی مطرح هستند.
برخی محافل سیاسی رسانه‌ای معتقدند ژست‌های سیاسی و انتخاباتی کسانی، چون عباس آخوندی با پرونده مفصل ترک فعل و سوءمدیریت و ایراد خسارت‌های هنگفت به مردم بیشتر و به خیال ایجاد حاشیه امنیت برای فرار از محاکمه و پاسخگویی است. نام پسر آخوندی در یکی از پرونده‌های فساد اقتصادی مطرح است.

صدور ۷ مجوز جدید بدون ارزیابی خسارت‌های مناطق آزاد تجاری

صدور مجوز تشکیل ۷ منطقه آزاد تجاری جدید، دور زدن اقتصاد مقاومتی است.
این تحلیل را روزنامه فرهیختگان منتشر کرد و نوشت: براساس مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، علاوه‌بر مناطق آزاد و ویژه فعلی، هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی در کشور ایجاد خواهد شد. در این میان این سوال مطرح می‌شود که با تاسیس مناطق آزاد قرار است در این مناطق چه تحولاتی رخ دهد و منفعت آن برای مردم این مناطق چیست. بررسی اسناد بالادستی ایجاد مناطق آزاد در کشورمان و همچنین تجربیات جهانی نشان می‌دهد این مناطق با هدف تقویت تولید، توسعه صادرات، ایجاد اشتغال و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و... تاسیس می‌شوند. حال که مجمع تشخیص مصلحت نظام ایجاد ۷ منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی را به تصویب رسانده، این سوال قابل‌طرح است که آیا اهداف مربوط به تاسیس مناطق قبلی نظیر رشد و توسعه اقتصادی، رشد صادرات، سرمایه‌گذاری، حضور فعال در بازار‌های منطقه‌ای و جهانی، اشتغال جوانان و... تاکنون محقق شده‌اند که سیاستگذاران در پی تاسیس مناطق جدید هستند؟
سهم مناطق آزاد از کل صادرات کشور حدود ۲ درصد است و واردات آن ۲/۵ برابر صادرات. همچنین ۵۰ درصد واردات مصرفی است و مجموع سرمایه‌گذاری خارجی جذب‌شده در این مناطق طی دوره ۱۴ ساله حدود ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سهم مناطق آزاد از کل سرمایه‌گذاری خارجی حدود ۵ درصد است. همچنین حدود ۵۰ درصد از منابع این مناطق از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و عوارض ورود کالا‌های تجاری از مسیر منطقه به سرزمین اصلی و درآمد حاصل از فروش زمین و مستحدثات است. اعطای غیرهدفمند معافیت‌ها و امتیازات، وابستگی منابع درآمدی مناطق آزاد به واردات، نبود زیرساخت‌های متناسب با اهداف مولد، تعیین نامناسب وسعت و مکان‌یابی غیردقیق مناطق آزاد، عدم تمرکز بر وظایف تخصصی و رواج فعالیت‌های سوداگرانه در بخش‌های زمین و مسکن و... مواردی است که مناطق آزاد را از اهداف اولیه دور کرده است. افزایش شکاف طبقاتی، رواج سوداگری در بخش زمین، مسکن و خودرو، افزایش فرار‌های مالیاتی، توسعه حاشیه‌نشینی، افزایش قاچاق کالا و... نتایجی است که این مناطق به آن دست یافته‌اند. درمجموع گسترش تعداد مناطق آزاد بدون بازنگری در سیاست‌ها و بدون انتخاب مدل مطلوب اداره این مناطق از سوی سیاستگذار، جز شکست، نتیجه دیگری نخواهد داشت.
واردات و کیفیت اقلام آن یکی دیگر از موضوعات مورد بررسی در ارزیابی عملکرد مناطق آزاد کشور است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ درمجموع ۱۲ میلیارد و ۹۷۹ میلیون دلار کالا برای تولید کالا و مصارف وارد این مناطق شده است. نگاهی به آمار‌های تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد در همین مدت کل کالای وارداتی به کشور ۳۹۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است. یعنی طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ حدود ۳/۳ درصد از واردات به کشور مربوط به مناطق آزاد بوده است. این نکته قابل‌توجهی است که واردات نزدیک به ۱۳ میلیارد دلاری مناطق آزاد طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ درحالی صورت می‌گیرد که کل صادرات این مناطق حدود ۵ میلیارد و ۲۴ میلیون دلار بوده و البته ۲/۵ میلیارد دلار مربوط به صادرات مجدد و ۲/۵ میلیارد دلار نیز از تولیدات این مناطق بوده است؛ بنابراین آمار‌ها نشان می‌دهد واردات مناطق آزاد حدود ۲/۶ برابر صادرات این مناطق است.

موسوی‌لاری: از بین این ۴-۵ نفر یکی نامزد اصلاح‌طلبان می‌شود

عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون می‌گوید: کاندیدای دقیقه نود اصلاح‌طلبان واقعیت ندارد و احتمالا یکی از میان چهار، پنج نفر، نامزد نهایی این طیف می‌شود.
موسوی‌لاری که پیش از این نایب‌رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود، به خبرآنلاین گفت: اجماع مسئله اصلی است. چه زمانی اجماع حاصل می‌شود وقتی احساس می‌شود یک کاندیدایی زمینه رأی‌آوری‌اش از سایر کاندیدا‌ها بیشتر است. آقای پزشکیان، آقای عارف، ظریف و جهانگیری نیرو‌های خوبی هستند و هر کدام از این‌ها فرهیخته هستند. چه زمانی می‌توانیم به این نتیجه برسیم که کدام کاندیدا زمینه رأی‌آوری‌اش بیشتر است؟ زمانی که این افراد شروع به فعالیت انتخاباتی کردند.
وی افزود: تکرار سال ۸۴ فاجعه‌بار است بدین‌معنا که اگر اصلاح‌طلبان نتوانند خودشان سامان بدهند و شبیه به آنچه در سال ۸۴ رخ داد مجدداً رخ دهد نشانگر کم و کاستی در ذهنیت اصلاح‌طلبان است و آن ذهنیت اصلاح‌طلبی‌شان مخدوش می‌شود. کاندیدا‌های اصلاح‌طلب باید دور هم بنشینند و بگویند ۴، ۵ نفر کاندیدا هستیم و از دوره ترامپ عبور کردیم باید ببینیم مردم به کدام یک از ما گرایش بیشتری دارد اگر مشخص شد آقای عارف است معرفی کنند یا اگر معلوم شد آقای ظریف، جهانگیری یا پزشکیان است به نفع او کنار بروند و از او حمایت کنند.
موسوی‌لاری درباره ادعای کاندیدای پنهان اصلاح‌طلبان که از سوی حسین مرعشی مطرح شده بود، گفت: آیا اصلاح‌طلبان با افرادی که دارای وجاهت هستند گفتگو کرده‌اند؟! فضای عمومی جامعه اقتضا می‌کند یک فردی که تاکنون مطرح نشده به یک باره خودش را مطرح کند و به پدیده تبدیل کند؟   به هر حال زمان کم است و ۲۱ اردیبهشت ثبت‌نام کاندیدا‌ها است. کاندیدای پنهان به چه معناست دیگر کسی پنهان نمانده است. حالا شاید آقای مرعشی، در ذهنش کسی را مدنظر داشته باشد، اما همان کسی که پنهان است تا بیاید در جمع اصلاح‌طلبان و مطرح شود به بیشتر از ۱۵ روز زمان نیاز دارد چه برسد به اینکه بخواهد به جامعه معرفی شود. از این رو بنده فکر نمی‌کنم کاندیدایی ورای کسانی که مطرح هستند، مطرح باشد.
یادآور می‌شود نهاد اجماع‌ساز فهرست ۱۴ نفر را به‌عنوان نامزد محتمل تهیه کرده که شماری از آن‌ها محکومان و متهمان امنیتی هستند و برخی هم راسا گفته‌اند که نامزد نمی‌شوند.

آفتاب یزد: دولت بزرگ‌ترین کاسب تحریم است

یک روزنامه اصلاح‌طلب حامی دولت در گزارشی اقتصادی تصریح کرد: دولت، آینده‌فروشی کرده است.
روزنامه آفتاب یزد در نقد سخنان چندی پیش روحانی مبنی بر اینکه «اتکای دولت در بودجه به نفت، فقط ۲ درصد بوده»، نوشت: تامین ۹۲ درصد بقیه بودجه از کجا و کدام منبع بوده است؟ در محافل اقتصادی بحث‌های دیگری مطرح بود و آن این که؛ «دولت دست خود را بیشتر در جیب مردم فرو می‌برد» یا این که؛ «نزدیک به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تنها از بازار سرمایه نصیب دولت شده است که یا از محل مالیات بوده یا فروش سهام شرکت‌های دولتی که فروش مایملک و دارایی‌های دولت نیز به‌گونه‌ای دست در جیب مردم کردن است.» بحث دیگر دخالت در بازار ارز است همانی که «محمود واعظی» گفت و خیلی‌ها تلاش کردند آن سخنان «درست»، اما «ناسنجیده» را به اصطلاح «درز» بگیرند، اما کار از کار گذشته بود. مباحثی، چون «چاپ اسکناس» به صورتی بی‌حساب و کتاب، عدم شفافیت در درآمد‌ها و هزینه‌ها و آمار و ارقامی که نمی‌توان بدان اعتماد کرد هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که از زاویه نگاه یک کارشناس اقتصادی به این موضوع بنگریم.
میثم مهرپور کارشناس و پژوهشگر حوزه اقتصاد به آفتاب یزد می‌گوید: «عرف دنیا این است که کشور‌ها بر اساس درآمد‌های مالیاتی اداره می‌شوند در ایران طبیعتاً این اتفاق نیفتاده است. طبیعتا درآمد‌هایی که دولت می‌گوید بدون اتکا به نفت بودجه کشور را تامین و اداره کردیم از طریق مالیات نمی‌تواند باشد. پس چگونه در تمام این سال‌ها تامین شده است؟ یا دست کردن در جیب مردم بوده است یا آینده‌فروشی و چاپ پول و استقراض.» که حال باید پرسید: «چگونه؟» پاسخ را می‌توان با چند عدد و رقم به دست آورد؛ خیلی از شرکت‌های دولتی فروخته شدند که به نوعی دست در جیب مردم کردن است، چون وقتی سهم شرکت دولتی را واگذار می‌کنیم و به مردم می‌فروشیم، اما مدیریت آن همچنان با دولت است یعنی هیچ به مردم فروخته شده و از این هیچ کسب درآمد شده و بنگاه‌های اقتصادی همچنان در اختیار دولت است. مجموعه این عوامل را وقتی کنار هم می‌گذاریم می‌بینیم اگر واقعا دولت به این سمت رفته باشد که وابستگی ما به نفت ۲۰ درصد هم شده باشد عالی است، اما نکته اینجا است که آیا این روند سال بعد می‌تواند ادامه پیدا کند؟ یعنی آیا درآمد‌های پایدار جایگزین درآمد‌های نفتی شده است؟ یا نه قرض کردیم.
وی می‌افزاید: «تناقض شدیدی بین صحبت‌های مدیران دولت وجود دارد. آقای واعظی می‌گفت اگر ما نرخ ارز را گران نکنیم نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم در طرف دیگر رئیس‌جمهور و رئیس بانک مرکزی عنوان می‌کردند که ما جلوی افزایش نرخ ارز را گرفتیم و اگر ما نبودیم نرخ ارز به پنجاه هزار تومان می‌رسید همین موضوع در بورس وجود دارد و همین‌طور در حوزه‌های دیگر تناقض‌های بسیار آشکار بین مسئولین وجود دارد که مشخص نیست چه کسی حرف درست را می‌زند. به نظر من ریشه این کار این است که دولت یک سخنگو و فرمانده مشخص اقتصادی ندارد و هرکس از ظن و نگاه خود صحبتی می‌کند. اما در مورد اینکه درآمد‌های کشور کم شده و به تبع آن مصرف هم باید کم شود، به نظر بنده اتفاقا مصرف دولت کم نشده (مصرف دولت مثلا بودجه شرکت‌های دولتی است) مسئله‌ای که باعث شده کشور به این نقطه برسد این است که درآمد‌های کشور طبیعتا کم شده، اما هزینه‌های کشور کم نشده است. این قدرت خرید مردم است که کم شده و سرانه مصرف‌شان کاهش پیدا کرده است.»
مهرپور در ادامه می‌گوید: «نفتی که فروخته شده هم پولش به کشور برنگشته است. اگر ما ده میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اندازه بیست میلیارد دلار اسکناس چاپ کردند و این روندی که تاکنون داشتیم دارند ادامه می‌دهند. دولت به‌طور کلی کشور را از طریق آینده‌فروشی اداره کرد. چاپ پول بدون پشتوانه یعنی همین. چون هیچ پشتوانه‌ای برای این پول‌ها نیست. اتفاقی که در یکی - دو سال اخیر افتاده این است که ما حقوق بازنشستگان را همسان‌سازی کردیم نمی‌گویم نباید انجام می‌شده، اما منابع آن از کجا تامین شده است؟ دولت منابع کشور را تا یکی دو سال آینده خرج کرد.»
میثم مهرپور با دست گذاشتن بر عارضه‌ای به نام «تحریم‌ها» می‌گوید: «نظر شخصی بنده این است بزرگ‌ترین کاسب تحریم خود دولت است. چون هر چقدر تحریم وجود داشته باشد و هر چقدر فضا غیرشفاف شود دولت‌ها در پاسخگویی می‌توانند فرار کنند و اذهان عمومی را منحرف سازند.»
مهرپور تاکید می‌کند: «رئیس جمهور بعدی که کار را تحویل می‌گیرد کار بسیار بسیار سختی دارد، چون این دولت بدون حتی یک اقدام مثبت، دولت را تحویل می‌دهد و مقدار بسیاری بدهی و آینده‌فروشی از خود به جای گذاشته است. دولت بعدی از صفر نباید شروع کند باید از منفی شروع کند و چندین سال آواربرداری خسارات اقتصادی نیاز است.

تورم ۴۵ درصدی سوغات پایان دوره دولت به مردم!

روزنامه همشهری می‌گوید وزارت کار، نرخ تورم ۴۵ درصدی را برای چند ماه آینده پیش‌بینی کرده است.
در حالی که دولت روحانی، رکورددار نرخ تورم پس از دولت هاشمی محسوب می‌شود، روزنامه همشهری نوشت: وزارت کار می‌گوید: نرخ تورم تا پایان دولت فعلی همچنان صعودی خواهد بود و در نقطه اوج آن به ۴۵ درصد در پایان مرداد خواهد رسید و پس از آن به‌تدریج از درجه حرارت قیمت‌ها کاسته خواهد شد و در پایان امسال به ۲۹/۸ درصد می‌رسد؛ یعنی ۱۰درصد کمتر از نرخ تورم در فروردین امسال. درصورت تحقق این پیش‌بینی، حسن روحانی در حالی دولت را تحویل دولت بعدی خواهد داد که نرخ تورم از سالی که آن را تحویل گرفته بود، بالاتر است. براساس اعلام بانک مرکزی ایران، نرخ تورم ایران در پایان مرداد ۱۳۹۲ و آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید ۳۹ درصد بوده است. صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود اعلام کرده بود انتظار می‌رود نرخ تورم ایران در پایان سال ۱۴۰۰ به ۳۹درصد برسد که ۱۰درصد بالاتر از نرخ تورم برآورد شده وزارت کار ایران است. هنوز بانک مرکزی جزئیاتی از نرخ تورم هدف‌گذاری خود در سال ۱۴۰۰ را اعلام نکرده است.
طبق گزارش وزارت کار، از بین ۱۲ گروه عمده هزینه‌ای، ۴ گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها»، «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها»، «بهداشت و درمان» و «حمل‌ونقل» به ترتیب دارای بیشترین وزن در سبد خانوار هستند؛ و ۷۶ درصد از ضریب اهمیت سبد کالا‌ها و خدمات مورد نیاز خانوار‌ها و نیز مناطق شهری و روستایی را به خود اختصاص داده‌اند که البته از این میان، سهم ۲ گروه «مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها» و «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها»، بیش از ۵۹ درصد است.
افزایش حجم نقدینگی، افزایش قیمت دلار، افزایش نرخ تورم انتظاری و رشد تقاضای یکباره برای برخی اقلام مانند مرکبات، مواد شوینده و... به علت شیوع بیماری کرونا از جمله دلایل قیام تورم از نگاه وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی است.
همشهری در این گزارش خاطرنشان کرد: بیش از نصف تورمی که مردم ایران در فروردین امسال تحمل کرده‌اند، ناشی از رشد تنها ۵گروه کالا‌ها و خدمات به‌ویژه رشد اجاره‌بها بوده؛ به‌نحوی که رشد شاخص اجاره‌بها به تنهایی درجه حرارت تورم در اقتصاد را یک پنجم افزایش داده است. پس از اجاره‌بها، به‌ترتیب رشد قیمت کالا‌ها و خدماتی چون؛ حمل‌ونقل، نان و غلات، گوشت قرمز و سفید و بهداشت و درمان، بیشترین فشار را بر سفره خانوار‌های ایرانی وارد کرده است.

********************

روزنامه وطن امروز **

نامه هنیه به رهبر انقلاب در پی تجاوزات اخیر صهیونیست‌ها در قدس

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» در مرقومه‌ای به رهبر حکیم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای ضمن تشریح حوادث و تحولات جاری در قدس اشغالی، خواستار اتخاذ موضع قاطع جهان اسلام برای حمایت از ساکنان قدس و توقف جنایات اشغالگران اسرائیلی شد.  
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، متن این پیام بدین شرح است:
حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای حفظه‌الله
رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
سلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته
درودی صمیمانه و بعد.
مایه خرسندی ما در جنبش حماس است که در این ایام مبارک و روز‌های پایانی ماه رمضان، سلام و درود و تقدیر خالصانه خود را محضر جنابعالی تقدیم نماییم. از خداوند متعال خواستاریم که این ماه بزرگ و عید سعید فطر را بار دیگر با خیر و برکت نصیب جمهوری اسلامی ایران و ملت بزرگ آن و امت اسلامی گرداند؛ چه او شنوا و اجابت‌کننده دعاست.  
همان‌گونه که حضرتعالی در جریان بوده و هستید، حملات و تجاوزات صهیونیست‌های غاصب علیه قدس و ساکنان آن اعم از تشدید عملیات یهودی‌سازی، شهرک‌سازی، کوچاندن اجباری فلسطینیان، پاکسازی نژادی و حملات به منطقه باب‌العامود و شیخ جراح، همچنین تجاوزات علیه مسجد‌الاقصی و معتکفین در آن اعم از تعرض به این مسجد مبارک یا سرکوب نمازگزاران و بستن در‌های آن و ممانعت از ورود فلسطینیان به آن برای اقامه نماز و عبادت ادامه دارد که تمام این‌ها تلاشی گسترده از سوی سران رژیم اشغالگر برای مشروعیت‌بخشی به شهرک‌سازی، کوچاندن فلسطینیان، مصادره خانه‌ها و املاک آنان و تثبیت تقسیم زمانی و مکانی مسجد مبارک الاقصی و تغییر وضعیت حاکم بر آن است و این جنایتی جدید است که از تمام خطوط قرمز فراتر رفته و احساسات و عواطف امت اسلامی را جریحه‌دار کرده و شهر قدس و تاریخ اسلامی آن و موجودیت، رزق و روزی و آینده و حقوق مشروع ساکنان آن را هدف گرفته است، کما اینکه مستقیما مسجد مبارک الاقصی و پاسداران آن را نیز هدف قرار داده است.  
ما در جنبش حماس در مقابل تجاوزات و جنایات دشمن صهیونیستی در ماه مبارک رمضان و اوضاع متشنج و خطرناک حاکم بر قدس و مسجدالاقصی -که نسبت به تبعات و پیامد‌های خطرناک آن هشدار می‌دهیم- خواستار تحرک فوری برای اتخاذ موضعی قاطع در قبال این جنایات و تلاش برای بسیج مواضع اسلامی و دیپلماسی عربی، اسلامی و بین‌المللی به منظور بازداشتن دشمن صهیونیستی از ادامه جنایات وحشیانه خود علیه ملت فلسطین و سرزمین و مقدسات آن در شهر قدس اشغالی بویژه مسجد مبارک الاقصی هستیم. تلاش‌های مستمر و گسترده اشغالگران صهیونیست در شهر قدس برای کوچاندن اجباری ۲۸ خانواده فلسطینی در محله شیخ جراح و حملات شنیع علیه ساکنان محله باب‌العامود و تعرضات متجاوزانه و تحریک‌آمیز به مسجدالاقصی و سرکوب معتکفین در آن، جنایت و اقدامی خطرناک است که نباید در مقابل آن سکوت کرد یا بدون واکنشی قوی که به بازداشتن رژیم اشغالگر و سران آن از ادامه جنایات علیه قدس و مسجدالاقصی و ملت فلسطین بویژه تصمیم شهرک‌نشینان اشغالگر اسرائیلی برای تعرض گسترده به مسجدالاقصی در ۲۸ ماه مبارک رمضان با هماهنگی گروهک‌های یهودی و حمایت ارتش این رژیم بینجامد، از کنار آن گذشت.  
ما در این ایام ماه مبارک رمضان، ماه همبستگی، همکاری و پیروزی این پیام را خدمت جنابعالی ارسال می‌کنیم و ما همه باور و امید داریم که امت اسلامی همچون بنایی محکم و آهنین در صفی واحد قرار گیرد - همیشه همین مایه پیروزی در قدس و مقدسات بوده است- و به حمایت از ملت فلسطین در قدس و مسجدالاقصی جهت مقابله با جنایات اشغالگران صهیونیست و بازداشتن شهرک‌نشینان اشغالگر از ادامه تجاوزات و حمایت از مقاومت و پایداری ساکنان قدس و پاسداران مسجدالاقصی برخیزد.  
ملت فلسطین در قدس اشغالی که بیش از ۵۰ سال است راه مقاومت و صبر و بردباری را برای دفاع از سرزمین و مقدسات فلسطین به نیابت از امت اسلامی و عربی در پیش گرفته، هرگز از ادامه این مسیر تا پیروزی، بازگشت به این سرزمین و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف باز نمی‌ایستد. از درگاه خداوند متعال خواستاریم شما را محفوظ و موفق و پیشرفت و شکوفایی روزافزون را نصیب جمهوری اسلامی بگرداند. درود و تقدیر خالصانه ما را بپذیرید.

***

وزیر کشور:
معتقدم اقدام شورای نگهبان یک گام رو به جلو است

رحمانی‌فضلی گفت: معتقدم اقدام اخیر شورای نگهبان در زمینه تسهیل ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری یک گام رو به جلو است.   وزیر کشور در پایان جلسه ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به ابلاغیه اخیر شورای نگهبان و اجرای آن از سوی وزارت کشور گفت: شورای نگهبان پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات موظف شده رجال سیاسی را تعریف و تفسیر کند و شرایطش را بگوید. این مسؤولیت کاملا بر عهده شورای نگهبان است که شورای نگهبان هم این کار را انجام داد و به وزارت کشور ابلاغ کرد. وزیر کشور با بیان اینکه طبق قانون هر نوع ابلاغیه قانون و آنچه در حکم قانون است باید توسط رئیس‌جمهوری به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود، اظهار کرد: این موضوع را روز بعد از ابلاغ از سوی شورای نگهبان در نامه‌ای به اطلاع رئیس‌جمهوری رساندیم. رحمانی‌فضلی افزود: در این زمینه موضوع اول نحوه ابلاغ است که باید از طریق رئیس‌جمهوری باشد و دوم اینکه تفسیر حقوقی توسط معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری به ما اعلام شود. وی با بیان اینکه قسمت عمده این ابلاغیه مربوط به خود شورای نگهبان است و شورای نگهبان به نظر بنده یک گام در این زمینه جلو رفته است، گفت: قبلا هم شورای نگهبان طبق نظارت استصوابی عمل نظارت را بر همین اساس انجام می‌داده است. شورای نگهبان این بار نیز همان اقدامی را که انجام داده است تحت یک سری شاخص‌ها و یک سری شرایط توضیح داد و مشخص و تبیین کرد.

********************

روزنامه خراسان**

دستور برای رفع شبهات واکسیناسیون کرونا

بر اساس ابلاغیه روز‌های گذشته یک مقام مسئول در نهاد ریاست جمهوری به تعدادی از اعضای کابینه، وزارت بهداشت موظف شده است به منظور شفاف سازی و اطلاع رسانی به مردم در خصوص واکسیناسیون کرونا، برای ایجاد سامانه الکترونیک مناسب در اسرع وقت اقدام کند. طبق بند دیگر این ابلاغیه، وزارتخانه‌های ارتباطات و اطلاعات و نهادهایی، چون ثبت احوال، تامین اجتماعی و بیمه سلامت باید با این وزارتخانه همکاری لازم را به عمل آورند.
تهیه کارنامه خرید کالا‌های اساسی توسط مردم 
یک نهاد مسئول در امور اقتصادی با ارسال نامه‌ای خطاب به تعدادی از دستگاه‌های دولتی و تشکل‌های صنفی، از آن‌ها خواسته با توجه به اهمیت دستیابی به یک گزارش تحلیلی در خصوص نحوه ارزیابی رفتار و خرید کالا‌های اساسی توسط مصرف کنندگان طی سه ماه اخیر در کشور، برای تهیه و ارسال این آمار اقدام کنند و استان‌ها و شهر‌های مرزی را در اولویت تهیه این گزارش قرار دهند تا از نتایج به دست آمده برای پیشگیری از قاچاق کالا به خارج از کشور نیز استفاده شود.

********************

روزنامه ایران **

اسرائیل از امریکا ناامید شده

   خبر اول اینکه، روزنامه العربی الجدید در مطلبی به قلم رنده حیدر نوشت: آیا اسرائیل قادر به تأثیرگذاری روی توافق ایران است؟ این همان سؤال اساسی است که در بین فرماندهان نظامی و سیاسی در اسرائیل مطرح می‌شود، آن هم در شرایطی که دغدغه داخلی در اسرائیل، ناتوانی نتانیاهو در تشکیل دولت پس از چهارمین انتخابات بوده و مذاکرات بین عربستان و ایران و عملیات نزدیکی ایران به تعدادی از دولت‌های عربی در حال انجام است؛ دولت‌هایی که اسرائیل برای تأیید مخالفت خود با توافق هسته‌ای، روی آن‌ها حساب باز کرده بود. به گزارش «انتخاب»، در بخش دیگری از این مطلب آمده: علاوه بر این، اسرائیل مهم‌ترین حامی خود در کاخ سفید در مقابله با برنامه‌های هسته‌ای ایران، یعنی دونالد ترامپ را از دست داد و کمترین چیزی که در مورد دولت دموکرات فعلی در امریکا می‌توان گفت آن است که روابط دوستانه‌ای با نتانیاهو ندارد و بعید نیست تحریم‌های اقتصادی ایران را به خاطر بازگشت سریع به توافق هسته‌ای اصلی، لغو کند. در این مطلب با اشاره به تلاش‌های اسرائیل علیه توافق هسته‌ای، آمده: صهیونیست‌ها در حال آماده شدن برای مقابله به تنهایی با تبعات ایستادگی در برابر توافق هسته‌ای جدید با ایران هستند. اما آیا مرحله بعدی شاهد تجدید مقابله‌ها و جنگ‌های پنهانی بین ایران و اسرائیل در خشکی، هوا و دریا خواهد بود؟ این مسأله منوط به عوامل متعددی است که در مقدمه آنها، طبیعت دولت آینده اسرائیل و گرایش‌هایی که خواهد داشت، تحولات امنیتی در منطقه و چگونگی رابطه بین دولت جدید اسرائیل و دولت جو بایدن قرار دارد.

 تکذیب ادعای اعزام نیرو از سوریه به یمن توسط ایران

  خبر دیگر اینکه، ‏سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا خبر منتشر شده توسط خبرگزاری آناتولی مبنی بر  انتقال جنگجو از سوریه به یمن توسط نیرو‌های نظامی ایران را ‎تکذیب کرد. به گزارش ایرنا، سفارت ایران در ترکیه در صفحه توئیتر خود نوشت: ‏ «سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا خبر منتشره توسط خبرگزاری آناتولی مبنی بر  انتقال جنگجو از سوریه به یمن توسط نیرو‌های نظامی ایران را از اساس ‎تکذیب می‌کند  و خاطرنشان می‌سازد چنین ادعایی نشانه کم اطلاعی از واقعیت‌های میدانی است. این ادعای ساختگی با رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به جنگ فاجعه‌بار و غیر انسانی علیه مردم یمن تعارض دارد. جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان پایان این جنگ بوده و از تلاش‌های سازمان ملل در جهت دستیابی به راهکار سیاسی حمایت کرده است.»

 بدون رفع تحریم‌ها، رفاه نسبی مقدور نیست

  شنیدیم که، علی مطهری، نماینده پیشین تهران تأکید کرده که تأمین رفاه نسبی برای مردم منوط به برداشتن تحریم‌هاست. به گزارش خبرآنلاین، مطهری در بخشی از گفت‌وگوی خود در کلاب‌هاوس گفت: باید در داخل، برای بخش خصوصی امنیت اقتصادی ایجاد کنیم سرمایه‌هایشان را وارد کشور کنند. چه تحریم‌ها برداشته شود و چه در این شرایط باقی بمانند. اگر می‌خواهیم به رفاه نسبی برسیم، بدون برداشته شدن تحریم‌ها مقدور نیست.   وی افزود: هر مدیر قوی‌ای در کشور بیاید و شرایط این طور باشد حداکثر ۱۰ تا ۲۰ درصد می‌تواند وضع مردم را بهتر کند. نمی‌شود شعار داد تحریم‌ها به این حد باشد و می‌شود وضع را بهتر کرد. ضمن این که تولید را افزایش می‌دهیم باید حتماً دنبال رفع تحریم‌ها باشیم. هر قدر تولید ما بالا باشد، ولی تحریم باشیم نمی‌توانیم کالا صادر کنیم یا ارز را وارد کنیم. به گفته این نامزد انتخابات، شرکت بالای مردم در انتخابات برای رفع تحریم‌ها و اجرای برجام خیلی مهم است. اگر مشارکت مردم ۷۰ درصدی شود، دنیا روی پشتوانه مردمی نظام اسلامی حساب می‌کند.

بازداشت کلاهبردار ۲۵ هزار میلیارد تومانی  در خارج از کشور

  دست آخر اینکه، رئیس پلیس بین‌الملل ناجا از بازداشت فردی به اتهام کلاهبرداری ۲۵ هزار میلیارد تومانی خبر داد.
به گزارش ایلنا، سردار «هادی شیرزاد» در تشریح جزئیات این خبر گفت: این متهم به همراه دیگر همدستان خود با تشکیل چند شرکت هم گروه در داخل و خارج از کشور و با مراجعه به نظام بانکی و ارائه اسناد جعلی و صوری، تسهیلات ارزی و ریالی کلانی را به مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان کلاهبرداری و به حساب وابستگان خود منتقل می‌کرد. در بررسی‌های اولیه، مشخص شد متهم پس از ارتکاب جرم به یکی از کشور‌های منطقه متواری شده است که پس از وصول درخواست مرجع قضایی ضمن هماهنگی با سازمان اینترپل علیه وی اعلان قرمز صادر شد. سردار «شیرزاد» با اشاره به تلاش مأموران اینترپل تهران در ردیابی و بازداشت این متهم و همچنین همکاری پلیس مهاجرت و گذرنامه گفت: متهم پس از بازداشت، جهت ادامه روند رسیدگی به پرونده، تحویل مراجع قضایی شد.

**************

روزنامه شرق**

وزیر کشور با اشاره به مصوبه شورای نگهبان:
منتظر تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری هستیم

ایسنا: وزیر کشور پس از جلسه ستاد انتخابات کشور درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان درخصوص شرایط داوطلبان در هنگام ثبت‌نام، گفت: شورای نگهبان پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات موظف شده که رجل سیاسی را تعریف کند و درواقع این مسئولیت بر عهده شورای نگهبان است و این کار را انجام داده و به وزارت کشور ابلاغ کرده است. البته قانون می‌گوید هر‌گونه ابلاغیه قانونی از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شود. ما روز بعد از آنکه ابلاغیه شورای نگهبان به دستمان رسید موارد را به استحضار رئیس‌جمهور رساندیم و خواستیم تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری را به ما بدهند. عبدالرضا رحمانی‌فضلی با بیان اینکه شورای نگهبان با این کار یک گام به جلو رفته است، عنوان کرد: قبلا شورای نگهبان طبق نظارت استصوابی، عمل نظارتی را انجام می‌داد، اما این‌بار همان اقدام قبلی را براساس شاخص‌ها و شرایطی توضیح داده و آن را تبیین کرده که وزارت کشور مسئول است سن، مدرک تحصیلی و سوءسابقه داوطلبان را در حین ثبت‌نام بررسی کند. ما منتظر بررسی و تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری هستیم و هر نوع برداشت حقوقی که انجام شود آن را انجام می‌دهیم. ما حتما دنبال اجرای قانون هستیم و این به معنای عدم همکاری یا نادیده‌گرفتن همکاری وزارت کشور و شورای نگهبان نیست. به‌هرحال ما مجری قانون هستیم. قانون موجود در حال حاضر ماده ۵۵ قانون انتخابات است و به آن عمل می‌کنیم، ولی امیدواریم نتایج این اقدامات به شفافیت بیشتر و احقاق حقوق داوطلبان منجر شود. او با اشاره به برخی نگرانی‌ها و تفسیر‌های حقوقی از اقدام شورای نگهبان در فضای عمومی- سیاسی کشور گفت: ما ضمن احترام به همه این تفاسیر، تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری را مبنای عمل قرار می‌دهیم که البته این تفسیر هنوز به ما نرسیده است.

درگذشت رئیس سابق زندان قصر

شرق: اصغر کورنگی، رئیس سابق زندان قصر که به خوش‌رفتاری با زندانیان، به‌ویژه زندانیان سیاسی شهره بود، در ۹۳‌سالگی درگذشت. به همین مناسبت یادبودی از ساعت چهار روز سه‌شنبه در مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی برای بزرگداشت او برگزار می‌شود. سرتیپ اصغر کورنگی متولد ۱۳۰۷ در اصفهان بود. او سال ۴۴ رئیس زندان قصر می‌شود. در خاطراتی که از زندانیان سیاسی رژیم پهلوی به یادگار مانده همه از او به نیکی یاد می‌کنند. این حمایت او از زندانیان سیاسی تا آنجا پیش می‌رود که به اعضای نهضت آزادی که تازه از تبعید برازجان به زندان قصر منتقل شده بودند، لو می‌دهد که ساواک در اتاقشان شنود کار گذاشته و همین منجر به بازداشت او از سوی واحد اطلاعات اداره وقت شهربانی می‌شود، اما بعد از نزدیک به یک ماه آزاد می‌شود و سر کار خود باز‌می‌گردد. کورنگی به واسطه رابطه انسانی و دوستانه‌ای که در زندان قصر با اعضای جبهه ملی و نهضت آزادی، به‌ویژه مهندس بازرگان و آیت‌الله طالقانی پیدا می‌کند بعد از انقلاب، برخلاف بسیاری از افسران رده بالا که بازداشت، پاک‌سازی یا اخراج شدند، به دعوت دولت موقت به همکاری با شهربانی ادامه می‌دهد و معاون اطلاعات شهربانی می‌شود و با استعفای دولت موقت هم درخواست بازنشستگی می‌کند. از او کتاب خاطراتی با عنوان «مسیح در قصر» به یادگار مانده است.

قحط‌ الرجال نیست که فقط بگوییم این ۲ نفر را داریم

خبرآنلاین: مصطفی میرسلیم در انتقاد از نامزدی قالیباف و رئیسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: به نظر من در شأن رئیس قوه نیست که در صحنه حاضر شود و خواهان ریاست دیگری باشد. من نمی‌گویم که قابلیت ندارند، اما هنوز کار خود را تمام نکردند. آقای رئیسی با قابلیت‌های بسیار خوبی که دارد حیف است تجربیات خوبشان در قوه قضائیه ادامه پیدا نکند. آقای قالیباف نیز در زمینه‌های اجرائی اقدامات خوبی انجام داده است که البته همه آن‌ها قابل دفاع نبوده و برخی از خلاف‌ها در فعالیت‌های اجرائی ایشان صورت گرفته است. آقای قالیباف قول‌هایی در مجلس به ما داده است و با توجه به اینکه مجلس در رأس امور قرار دارد اگر کار قانون‌گذاری را صحیح انجام دهد و نظارت درست انجام شود، شاهد این همه نابسامانی نخواهیم بود. حل‌شدن مسائل کشور از طریق قوه مقننه است و با نظارت صحیح می‌تواند سرنوشت کشور را در مسیر درست قرار دهد. کشور ایران قحط‌الرجال ندارد که بگوییم فقط دو نفر را در صحنه داریم.

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات