صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱  ، 
شناسه خبر : ۳۳۱۷۵۵
دریادار خانزادی در دیدار فرمانده نیروی دریایی فرانسه گفت: وجود نیروهای بیگانه در خلیج فارس را درک نمی‌کنیم. حضور شناورهای آمریکا و اتحادیه اروپا در نزدیکی سواحل ما باید به حالت تعلیق دربیاید.

فرمانده نیروی دریایی فرانسه: پیام ایران را شنیدم و به دولتم منتقل می کنم
به گزارش روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس آیونز که در جزیره ریونیون در اقیانوس هند جنوبی در حال برگزاری است، در دیدار با دریاسالار وندایر فرمانده نیروی دریایی ارتش فرانسه با اشاره به موقعیت ژئواستراتژیک کشورمان در منطقه، گفت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه شمال اقیانوس هند و در موقعیت ویژه‌ای واقع شده است و بسیاری از کارشناسان ژئوپولیتیک، از ایران با عنوان قلب زمین یاد می‌کنند.

وی افزود: یکی از دلایل این موضوع ظرفیت بسیار خوب گذرگاهی، انرژی و همچنین وجود تنگه‌‌های بسیار مهم در این منطقه است.

دریادار خانزادی ادامه داد: در حالی که منطقه خلیج فارس و دریای عمان یک منطقه امن و باثبات است اما در سال‌های گذشته ما شاهد ناامنی‌های زیادی در منطقه خلیج عدن و تنگه باب‌المندب بودیم و به همین دلیل وجود نیروهای ائتلاف در منطقه خلیج فارس را درک نمی‌کنیم و معتقدیم دلیل اصلی این حضور آن است که گفتگوی بین نیروهای دریایی مؤثر کمرنگ شده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه "ما با دقت تحرکات نیروهای ائتلاف را دنبال می‌کنیم"، اظهار داشت: امروز مجموعه‌ای از شناورهای آمریکایی و اروپایی و همین‌طور کشور فرانسه در منطقه خلیج فارس حضور دارند اما ما تمام حرکات و شناورهای آنها را حتی از فواصل دور رصد و رهگیری می‌کنیم و تحت مراقبت داریم.

وی با تأکید بر اینکه "معتقدیم امنیت مناطق دریایی هر جغرافیایی توسط کشورهای آن منطقه مهیا می‌شود"، اضافه کرد: هم‌اکنون یک ناوگروه ما در اقیانوس اطلس قرار دارد  و  زمانی که این ناوگروه از دماغه امید نیک وارد اقیانوس اطلس شد، با وجود اینکه بیش از 5 هزار مایل دریایی از مرزهای آمریکایی‌ها فاصله داشت، سروصداهای زیادی از  آمریکایی‌ها بلند شد.

امیر خانزادی خاطرنشان کرد: این که شناورهای اتحادیه اروپا و همین‌طور آمریکایی‌ها در نزدیکی سواحل ما هستند نمی‌تواند بدون اعتراض بماند و ما معتقدیم که این ترکیبات امنیتی نامطلوب، امنیت جمعی را تقویت نمی‌کند و باید به حالت تعلیق در بیاید.

* فرمانده نیروی دریایی فرانسه: پیام ایران را شنیدم و به دولت فرانسه منتقل خواهم کرد

در ادامه این دیدار، دریاسالار وندایر فرمانده نیروی دریایی فرانسه نیز با اشاره به عملکرد جمهوری اسلامی ایران در دوره ریاست اجلاس آیونز، گفت: علی‌رغم وجود بیماری کرونا نیروی دریایی ارتش ایران توانست به‌مدت سه سال به بهترین نحو این اجلاس را با موفقیت مدیریت کند.

وی ادامه داد: در زمان ریاست‌جمهوری آقای ترامپ که خیلی روی مسئله هسته‌ای ایران موضع داشت، آمریکایی‌ها فشار نظامی را بیشتر کردند و از همه همکارانشان برای حضور در منطقه و افزایش فشار به ایران دعوت کردند اما نیروی دریایی فرانسه کمی از موضع آمریکا عقب نشست. البته کشورهای اروپایی برای تأمین  امنیت منطقه، باید در خلیج فارس حضور پیدا می‌کردند ولی باید بگویم که ما در هیچ کدام از عملیات‌های آمریکایی‌ها حضور نداشتیم.

دریاسالار وندایر با بیان اینکه دانمارک و هلند در  عملیات‌های نیروی دریایی آمریکا شرکت کردند، ابراز کرد: این همکاری هم برای کمک به کاهش تنش‌ها و فشارها بوده است.

فرمانده نیروی دریایی فرانسه اظهار کرد: ما به‌دنبال این بودیم که خودمان به‌صورت مستقل و بدون کمک و اطلاعات آمریکا بتوانیم به‌صورت خودمختار تصمیم بگیریم و از مناطق دریایی اطراف خود آگاه باشیم و هیچ درگیری‌ای نیز با کشور‌های حوزه خلیج فارس نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: فرانسه و اروپا خواهان برقراری امنیت بدون درگیری و تنش‌ هستند و ما به‌دنبال برقراری صلح در دریا هستیم اما با این حال با نیروهای آمریکایی ارتباط و همکاری داریم و مایلیم با شما هم ارتباط و همکاری داشته باشیم.

دریاسالار وندایر گفت: رویکرد فرانسه و اروپا حفظ و تعامل و تعادل در منطقه است و در دو سال اخیر نیز موضع فرانسه و اروپا یک موضع تعادلی همراه با گفتگو بوده است و به‌جای این‌که تنش را زیاد کند سعی در خاموش کردن و کاهش تنش‌ها دارد.

وی تصریح کرد: من فکر می‌کنم این مسئله بسیار پیچیده است و به‌دلیل همین پیچیدگی در دریای سرخ و مدیترانه شرقی مسائلی پیش آمده است اما ما خیلی مراقب هستیم و سعی می‌کنیم از ما استفاده ابزاری نشود و وارد بحث‌های سیاسی نشویم. فرانسه و کشورهای اروپایی به‌دنبال صلح در منطقه هستند.

فرمانده نیروی دریایی فرانسه افزود: ما  با کمک وزارت خارجه کشورمان در حال کمک و کاهش تنش‌ها در یمن و حوزه خلیج فارس هستیم و آرزو داریم که صلح و دوستی به دنیا برگردد و این درک متقابل را همه کشورها داشته باشند.

دریاسالار وندایر در پایان تأکید کرد: این دیدار برای من بسیار مهم  بود و از این به بعد باید ارتباط بین نیروهای دریایی دو کشور در راستای کمک به کاهش تنش‌ها در منطقه افزایش یابد.

وی تصریح کرد: پیام ایران را شنیدم وبه دولت فرانسه منتقل خواهم کرد.

 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از سال 2018 به‌مدت 3 سال ریاست آیونز را به‌عهده دارد و قرار است در این اجلاس این مسئولیت را تحویل نیروی دریایی فرانسه دهد.

آیونز اجلاس مشترک میان کشورهای اقیانوس هند است که 24 عضو دائم و 8 عضو ناظر دارد.

جزیره ریونیون در غرب ماداگاسکار در اقیانوس هند جنوبی، یکی از سرزمین‌های فرادریایی فرانسه محسوب می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات