صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۱  ، 
شناسه خبر : ۳۳۵۲۴۱
رسانه‌ها و مطبوعات رژیم صهیونیستی همچنان پیگیر نتایج سفر اخیر مشاور امنیت ملی آمریکا به فلسطین اشغالی و دیدار‌های او با رهبران رژیم اشغالگر هستند. طبق گزارش منابع اسرائیلی، محور رایزنی‌های "جیک سالیوان" با صهیونیست‌ها مذاکرات وین میان ایران و گروه ۱+۴ و مهم‌ترین گزینه‌های آمریکا در صورت شکست احتمالی این مذاکرات بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصیرت، روزنامه "یسرائیل هیوم" به نقل از جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نوشت که در این دیدار‌ها به طرح آمریکا برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران در صورت شکست مذاکرات وین پرداخته شد. این روزنامه احتمال داد که کشور‌های بزرگ مشارکت‌کننده در این مذاکرات به تحریم‌ها بپیوندند.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، طرح جایگزین شامل تشدید تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران از جمله صادرات نفت، محکومیت در شورای امنیت، اعمال تحریم‌های شخصی علیه مقامات ارشد ایران و ... است.

واضح است که جزئیات "طرح" تحریم‌های آمریکا و پیوستن کشور‌های بزرگ به آن از تخیلات این روزنامه صهیونیستی است. این روزنامه می‌گوید که "پیش‌بینی می‌شود" کشور‌های بزرگ به این طرح بپیوندند؛ طرحی که روزنامه مذکور آن را با استناد به "اظهارات تلویحی" سالیوان استنباط کرده نه از بیانیه مستقیم و علنی او.

اگرچه ما بعید می‌دانیم که آمریکا به همان سلاح معیوب، یعنی تحریم‌ها علیه ایران متوسل شود، اما نمی‌دانیم که ائتلاف سه‌گانه ترامپ، پمپئو و بولتون چه تحریم‌های دیگری علیه ایران را برای دولت ترامپ به‌جا گذاشتند. این ائتلاف سیاست "فشار حداکثری" و "هدفمند برای فلج کردن اقتصاد ایران" را به اجرا گذاشت و این کشور را حتی از دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن‌های کرونا محروم کرد.

از گزارش روزنامه مزبور این برداشت را می‌توان کرد که سالیوان هیچ چیزی در چنته خود برای رهبران اسرائیلی که از نتایج مذاکرات وین در ترس و آشفتگی به‌سر می‌برند، ندارد به جز سلاح تحریم. مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اظهارات خود چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم خواسته و آرزوی اسرائیلی‌ها، یعنی گزینه نظامی علیه ایران، را مطرح نکرد؛ گزینه‌ای که آمریکا از مدت‌ها پیش آن را از روی میز خود برداشته است.

 

العالم

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات