صفحه نخست >>  عمومی >> یادداشت کوتاه
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۸  ، 
کد خبر : ۳۵۶۱۹۴

ورود ۱۰,۶ میلیارد دلار سرمایه خارجی به کشور

در سنوات اخیر روابط با کشورهای حاشیه خلیج ‌فارس به عنوان سهامداران اصلی بانک‌توسعه اسلامی متفاوت شده است، از همین مجرا و با همراهی کشور عراق بخش مهمی از پرداخت بدهی‌ها به این بانک انجام شد.
پایگاه بصیرت / گروه اقتصادی

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی گفت: در دولت سیزدهم 2.7 میلیارد دلار سرمایه از سوی روسیه وارد ایران شد. علی فکری با اشاره به رونمایی از اطلس سرمایه‌گذاری در وزارت اقتصاد افزود: این رویکرد هزینه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را از طریق مکان‌یابی مناسب محل سرمایه‌گذاری کاهش می‌دهد. شناسایی این عوامل مکانی به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشد. معاون وزیر اقتصاد گفت: با توجه به حساسیت‌های مرتبط با داده‌های سرمایه‌گذاری،  این ابزار از روز دوشنبه صرفا برای سرمایه‌گذاران قابلیت استفاده پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه عمده سرمایه‌گذاری مستقیم به ترتیب از سوی روسیه، امارات، چین، ترکیه، عراق، هند، عمان و سایر کشورها انجام شده است، گفت: از ابتدای دولت سیزدهم  تا پایان دی حدود 10 میلیارد و 600 میلیون دلار سرمایه وارد کشور شده که حدود 2.7 میلیارد دلار سرمایه از سوی روسیه وارد ایران شده است. فکری با اشاره به اینکه میزان جلب سرمایه خارجی معتبر نسبت به دوره قبل افزایش قابل توجهی داشته است، گفت: در گذشته ابراز تمایل ورود سرمایه انجام‌ می‌شد اما بعضاً سرمایه واقعی وارد کشور نمی‌شد؛ اعداد اعلام شده درباره ورود سرمایه در دولت سیزدهم ‌مرتبط با کشورهایی است که بخشی از سرمایه را به صورت واقعی وارد کشور کرده‌اند.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به موضوع ارتباط با نهادهای بین‌المللی در دولت سیزدهم گفت: تا قبل از دولت سیزدهم ارتباط کشور با نهادهای مالی به دلیل تحریم‌ها یا بدهی سنوات گذشته قطع شده بود اما به دنبال دستور رئیس جمهوری موضوع ارتباط با این نهادها در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس در گام اول تسویه بدهی‌ها به نهادهایی از جمله بانک ‌توسعه عملیاتی شد. فکری اظهار کرد: در سنوات اخیر روابط با کشورهای حاشیه خلیج ‌فارس به عنوان سهامداران اصلی بانک‌توسعه اسلامی متفاوت شده است، از همین مجرا و با همراهی کشور عراق بخش مهمی از پرداخت بدهی‌ها به این بانک انجام شد. اصل بدهی معوق 300 میلیون ‌دلار بود که دیروز این بدهی معوق تسویه شد، بر این اساس کلیه پروژه‌های نیمه‌کاره این بانک از جمله طرح‌های آب و فاضلاب، آبخیزداری، بیمارستان‌سازی و... مجددا عملیاتی شدند.

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات