گسترش روابط با همسایگان از جمله آسیای میانه و قفقاز دستاورد مهمی است که دولت سیزدهم با جدیت و پیگیری به آن دست یافته است و باید برای حفظ و تداوم آن تلاش کند.
ضربه اي بزرگ به اهداف امريکا
تحليل پايگاه اینترنتی گلوبال ريسرچ از روابط راهبردي ايران و چين
ايران به عنوان يک نقطه تلاقي بسيار مهم در آسياي جنوبي، آسياي مرکزي و قفقاز و همچنين در خاورميانه شناخته مي‌شود که آن را به همين سبب به مهمترين کشور در طرح يک کمربند - يک جاده چين تبديل مي‌کند.
تحلیلی بر راهبرد امنیتی ژاپن در خاورمیانه
افکار عمومی در ژاپن نقش مهمی در سیاست‌گذاری‌های این کشور ایفا می‌کند. فرهنگ صلح‌جویی و مخالفت با جنگ که ریشه طولانی در فرهنگ این کشور دارد، سبب مخالفت با هرگونه اقدام نظامی ژاپن در مسائل امنیتی می‌شود.
چرا نشست هانوی شکست خورد؟
بررسی پیامدهای دیدار ترامپ و کیم در ویتنام
پیونگ یانگ نتیجه دو سال مذاکرات ایران و آمریکا را پیش روی خود دارد. به آمریکایی که به راحتی زیر تعهدات خود زده، هر روز بهانه جدیدی می گیرد و به راحتی از توافقی با چنین مختصاتی خارج شده و خواهان امتیازات جدید می شود، چگونه و چرا باید اعتماد کرد؟ «سوزان دی‌مگیو» تحلیل گرآمریکایی می گوید: «در مذاکرات غیررسمی که من با مقام‌های کره شمالی داشته‌ام آنها همواره به مسئله برجام اشاره می‌کنند.»
برنده جایزه صلح نوبل در قامت جنایتکار جنگی
تاملی بر گزارش سازمان ملل در مورد جنایت آنگ سان سوچی در میانمار
آمریکا سوچی را نماد صلح و آزادی در آسیا معرفی کرده بود اما اکنون این نماد آزادی و صلح تبدیل به یکی از عوامل ایجاد جنایت جنگی علیه مسلمانان روهینگیا شده است. جنایتی که نزدیک به یک میلیون روهینگیایی را آواره کرده و هزارن تن دیگر نیز قربانی تجاوز و کشتار وحشیانه شده اند.
کره شمالی تاسیسات اتمی خود را با یک برگه کاغذ معامله نمی کند
توافق سنگاپور در گفتگو با دکتر نوذر شفیعی
علی رغم خوش‌بینی‌های اولیه، وقتی که از کلیات وارد جزئیات می‌شویم وقتی از سطح به عمق حرکت می‌کنیم اختلافات و شکاف‌ها بیشتر نمایان می‌شود. تازه این بخشی از کار است. حتی وقتی درباره جزئیات به توافق برسید ممکن هست زمانی که پا به عرصه اجرای توافقات می‌گذارید در آنجا با چالش‌هایی جدید مواجه ‌شوید. تجربه آمریکا با دو کشور ایران و کره شمالی این موضوع را دقیقاً روشن می‌کند.
خروج مالزی از باتلاق یمن
تردیدها درباره بقای ائتلاف سعودی افزایش می یابد
خروچ مالزی از ائتلاف سعودی نشان دهنده این است که شکست های میدانی باعث ایجاد تردید در صف متحدان عربستان در یمن شده و همین مسئله می تواند این ائتلاف را با فروپاشی مواجه کند. در واقع دیپلماسی دلار عربستان که ریاض از طریق آن باعث جلب نظر برخی از کشورها شده شکست خورده و اکنون عربستان به دنبال آن است تا پیش از فروپاشی کامل ائتلاف به حداقلِ پیروزی های میدانی دست یابد.
سامورایی گرسنه شمشیر طلایی خود را می فروشد؟
دورنمای دیدار ترامپ-کیم در سنگاپور
کره شمالی پس از بدعهدی چند سال پیش آمریکا از ان.پی.تی خارج شد و فعالیت هسته ای خود را گسترش داد. کیم در حالی سنگاپور را ترک کرد که حالا جهان کشور او را نهمین قدرت اتمی دنیا می داند که می تواند از موضعی برابر با رئیس جمهور آمریکا چانه زنی کند.
استقبال از روابط گسترده با چاشنی احتیاط
نگاهی به سفر رئیس جمهور روحانی به دهلی نو
همان گونه که از متن بیانیه نهایی بر می آید، طرفین گام بلندی را در راستای تقویت مناسبات تجاری، اقتصادی، استراتژیک و سیاسی خود برداشته اند. با این حال باید این حقیقت را مد نظر قرار داد که هرگونه سرمایه گذاری و سرمایه پذیری کشورمان در این معادله، باید با چاشنی احتیاط همراه باشد
مجمع عمومی سازمان ملل خواستار پایان عملیات نظامی میانمار علیه مسلمانان روهینگیا و انتصاب یک فرستاده ویژه سازمان ملل برای میانمار شد.
دیده بان حقوق بشر بر این باور است که آثار سوختگی در ۴۰ روستای اقلیت روهینگیا در ماههای اکتبر و نوامبر نشان می دهد که پناهجویان این اقلیت هنوز امکان بازگشت به میانمار را ندارند.
دونالد ترامپ روز جمعه در آغاز سفر ۱۲ روزه خود وارد هاوایی شد. گفته می شود این طولانی‌ترین سفر یک رئیس‌جمهور آمریکا به آسیا در ۲۵ سال گذشته است. ترامپ در آخرین مصاحبه اش گفته: پوتین مهم است برای این که می تواند به ما در خصوص بحران کره شمالی کمک کند. آنها می توانند به ما در سوریه کمک کنند. ما می بایست در مورد اوکراین گفت گو کنیم.
آخرین مطلب
پربیننده ترین
پرطرفدارترین عناوین