بین الملل >>  آمریکاواروپا >> اخبار ویژه
تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۲۳۵۱
چرایی و ابعاد تروریستی نامیدن حزب الله لبنان از سوی برلین
برلین از اصلی ترین تامین کنندگان سلاح ائتلاف سعودی در این جنایت گسترده علیه مردم مظلوم و بی دفاع یمن است. در چنین وضعیتی اینکه آلمان حزب الله را تروریست بنامد شبیه آن است که گرگی، چوپان را به ظلم و ستم به گوسفندان متهم کند!
پایگاه بصیرت / گروه بین الملل / یحیی ذبیحی
هشت ضلعی تصمیم آلمان علیه حزب الله+تصاویرسحرگاه روز پنجشنبه (11 اردیبهشت) نیروهای ویژه پلیس آلمان در چهار شهر مونستر، دورتموند، برلین و برمن برخی مساجد و مراکز فرهنگی را مورد حمله قرار دادند. این حمله مصادف بود با اعلان ناگهانی تصمیم دولت آلمان مبنی بر تررویستی قلمداد کردن حزب الله و ممنوعیت فعالیت آن در این کشور. پلیس آلمان در حمله خود به مساجد و مراکز فرهنگی که بیشتر شبیه یک نمایش بود، اینچنین وانمود کرده که به دنبال اسناد و مدارک فعالیت های غیرقانونی مرتبطین و هواداران حزب الله بوده است. تا کنون منابع خبری بطور رسمی اعلام نکرده اند در این یورش، آیا کسی بازداشت هم شده است یا خیر. درباره این اقدام دولت آلمان چند نکته گفتنی است؛
1- آلمان از سال 2013 شاخه نظامی حزب الله را تروریستی خوانده و از آن زمان تا کنون تحت فشار دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی بود تا کل حزب الله را تروریست اعلام کند. تصمیم اخیر آلمان در واقع چیزی جز تبعیت از اوامر واشنگتن و تل آویو نیست. آلمان اگرچه از نظر اقتصادی و صنعتی کشوری قوی است اما در حوزه سیاسی علی رغم گذشت بیش از 70 سال از جنگ جهانی دوم و شکست در برابر متفقین، همچنان تحت سیطره و نفوذ است. ترامپ سال گذشته بدون اطلاع برلین به آلمان رفته و از پایگاه نظامی آمریکا در این کشور دیدار کرده و به واشنگتن برگشت. برخوردی تحقیرآمیز که با واکنش و انتقادهای زیادی در آلمان مواجه شد و نمونه ای از وضعیت سیاسی میان دو کشور است.
2- این وضعیت شکننده و منفعلانه آلمان در برابر آمریکا، در برابر رژیم اسرائیل چند برابر وخیم تر است. نظام سیاسی آلمان همچنان خود را مسئول و شرمنده افسانه هلوکاست می داند. این شرمندگی سیاسی و تاریخی برای رژیم اسرائیل منبع درآمد و اخذ امتیازهای مختلف سیاسی و اقتصادی است که توجیه منطقی و عقلانی نیز ندارد. فرض کنیم که دولت هیتلر بطور سیستماتیک یهودیان اروپا را کشتار کرده باشد و افسانه هولوکاست واقعی باشد، آیا غرامت آن را باید رژیم اسرائیل در غرب آسیا دریافت کند؟! آیا هزینه های سیاسی و امنیتی جنایت هیتلر را باید فلسطینیان و لبنانی ها و سوری ها و ...بپردازند؟!
3- تروریست قلمداد کردن حزب الله از سوی دولت آلمان بیشتر یک طنز سیاسی است. دولت آلمان یکی از اصلی ترین حامیان رژیم صدام و تامین کننده مواد و سلاح های شیمیایی برای این رژیم بود. 86 شرکت آلمانی در این جنایت دخیل بودند و 6 خط تولید سلاح شیمیایی برای رژیم بعث صدام راه انداختند. هنوز آثار و تبعات این جنایت آلمان در ایران و عراق قابل مشاهده است و دادگاه های بین المللی نیز این موضوع را تایید کردند. آلمان در کشتار مردم یمن نیز نقشی اساسی دارد. برلین از اصلی ترین تامین کنندگان سلاح ائتلاف سعودی در این جنایت گسترده علیه مردم مظلوم و بی دفاع یمن است. در چنین وضعیتی اینکه آلمان حزب الله را تروریست بنامد شبیه آن است که گرگی، چوپان را به ظلم و ستم به گوسفندان متهم کند!
4- حمله نیروهای ویژه پلیس آلمان به مساجد و مراکز فرهنگی یک عملیات روانی و رسانه ای حساب شده بود. تصاویر این عملیات با آن مختصات خاص هیچ هدفی جز تصویرسازی منفی از نام حزب الله در میان مردم آلمان نداشت. پوشش و تجهیزات پلیس به گونه ای بود که گویی به جنگ یک تیم مسلح و مهاجم می روند! صحنه این نمایش طوری طراحی شده بود که از این پس شنیدن نام حزب الله در ذهن مخاطب مساوی با تروریسم باشد.
هشت ضلعی تصمیم آلمان علیه حزب الله+تصاویرهشت ضلعی تصمیم آلمان علیه حزب الله+تصاویر
5- حزب الله لبنان نقشی کلیدی و غیرقابل انکار در مقابله با داعش به عنوان خطرناک ترین پروژه تروریستی چند سال اخیر دنیا داشته است. بدون جانفشانی های حزب الله، شر داعش از سر سوریه، لبنان و عراق کم نمی شد. کشورهای اروپایی از جمله آلمان در مقطعی مهم و سرنوشت ساز چشم خود را به روی ظهور و گسترش داعش بستند و وقتی به خود آمدند که امنیت خودشان هم در معرض خطر قرار گرفته بود. با در نظر گرفتن این وقاعیت ها، تروریستی نامیدن حزب الله از سوی آلمان نشان می دهد اروپایی ها نه تنها قدرشناس نیستند بلکه قادر به تشخیص منافع بلندمدت خود هم نیستند و بی شک در آینده تاوان این کوته نگری را خواهند داد.
6- استقبال برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان و بحرین از تصمیم دولت آلمان سند دیگری بر خیانت و رسوایی دولت های مزبور است. ریاض و منامه با حمایت از این تصمیم در واقع خوش رقصی دیگری را در برابر تل آویو به نمایش گذاشتند. رونمایی هر چه بیشتر و آشکارتر از چهره و ماهیت کشورهای مدعی اسلام و حمایت از آرمان فلسطین، در نهایت به نفع محور مقاومت است و باید از آن استقبال کرد.
 7- رسانه های آلمانی ادعا کرده اند در آلمان 1050 هوادار حزب الله حضور دارند. مراسم روز قدس سال گذشته در برلین زنگ خطر را برای صهیونیست ها بطور جدی بصدا درآورد. جمعیت قابل توجه و غیرمنتظره ای که پرچم های فلسطین و حزب الله را در دست داشتند و علیه اسرائیل شعار می دادند چنان فضایی را بوجود آورد که صهیونیست ها و حمایان آنها برای خنثی سازی اثرات آن مجبور شدند دست به راه اندازی تجمعی موازی بزنند تا بگویند همه هم از اسرائیل متنفر نیستند! مقامات آلمان اعلام کرده اند امسال تظاهرات روز قدس برگزار نخواهد شد و این تجمع غیرقانونی است. دولت آلمان خیال می کند با چنین اقداماتی می تواند مانع از بیداری افراد درباره مسئله فلسطین و جنایت های رژیم اسرائیل شود. حال آنکه چنین برخوردهایی نتیجه عکس خواهد داد.
هشت ضلعی تصمیم آلمان علیه حزب الله+تصاویر
8- براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، تحریم تسلیحاتی ایران در مهرماه سال جازی پایان می یابدو آمریکا بشدت به دنبال تمدید این تحریمهاست و از هفته ها قبل تحرکات گسترده ای را در این زمینه آغاز کرده است. با توجه به خروج آمریکا از برجام، اغلب تحلیلگران معتقدند واشنگتن قادر به استفاده از سازوکارهای برجامی برای رسیدن به هدف خود نیست. یکی از راه های پیش روی آمریکا آن است که یک کشور اروپایی حاضر در برجام نقش مورد نظر واشنگتن را بازی کند. برخی معتقدند تروریستی نامیدن حزب الله اولین گام برای اجرای این سناریوست. ایران حامی حزب الله است و حزب الله از منظر آلمان گروهی تروریستی، پس تحریم تسلیحاتی ایران به دلیل حمایت از این گروه نباید لغو شود. چنانچه این سناریو واقعی باشد و آلمان آن را کلید بزند، فارغ از نتیجه نهایی آن، باید گفت نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود و رابطه سرد تهران-برلین را وارد فاز جدیدی خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات