صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳  ، 
شناسه خبر : ۳۲۴۸۰۵
 حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت اظهار داشت: آمریکایی‌ها دنبال این بودند که ما را به فروپاشی اقتصادی بکشانند و فکرشان این بود که در خرداد و تیر به این فروپاشی می‌رسیم. آنها  به دنبال این بودند که ما را به سمت فروپاشی اجتماعی هم ببرند و در پایان فصل پاییز کشور را با فروپاشی امنیتی مواجه کنند تا به تعبیر خودشان در 22 بهمن وارد کشور شوند. چنین فکر خام کودکانه در فکر کاخ سفید بود. اما ملت ما در تمامی این مدت اجازه ندادند آنها به فکرهای شومشان برسند.
وی افزود:‌ از یک ماه پیش آمریکایی‌ها یک قطعنامه جدیدی طراحی کردند تا تحریم تسلیحاتی ایران پایان بپذیرد اما شکیت خوردند و آمدند شکست بعدی را تجربه کردند و گفتند از مکانیسم ماشه استفاده کنند اما همه دنیا می‌داند این مکانیسم برای آنهایی است که در برجام است. کسی که برجام را خائنانه دانسته و بدترین توافق آمریکا دانسته و همه فحش‌ها را نثار برجام کردند.
 روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: من اعتراف می‌کنم مردم عزیز ایران در زمنیه تامین مواد غذایی از لحاظ اصل مواد وجود دارد و ولی قیمت، قیمت ناعادلانه و غلط است. ما باید پایش کنیم و باید تعزیرات حکومتی ما با تمام توان در بازار باشد و باید قوه قضاییه بیاید و اعلام هم کرده که آماده‌ام تا کمک کنیم. همه باید یاری کنیم.
روحانی اضافه کرد:  من وزیر معرفی می‌کنم و حق مجلس است، نمی‌توانم ایراد حقوقی بیاروم. وزیر من رای نمی‌اورد و این را قبول دارم و حق مجلس است، اما شرایط ما خاص است و در شرایط جنگ هستیم و برخی می‌گویند ما در شرایط تحریم هستیم و این نادرست است و در شرایط تحریم نیستیم و در دولت قبلی هم مدتی در تحریم بودیم و ما الان در جنگ ظالمانه هستیم و ما در برابر تروریسم اقتصادی هستیم. می‌بینید قدم به قدم کشتی‌ها و صادرات و واردات ما را دنبال می‌کنند . متاسفانه برخی کشورهای منطقه که مردم‌شان مسلمان و متدین و طرفدار اسلام‌اند ولی حاکمانشان نه دین را می‌فهمند و نه دِین را.
رئیس‌جمهور با اشاره به توافق برخی کشورهای عربی با رژیم اسرائیل اظهار داشت: اینها ادعای عریبیت می‌کنند اما چه شد؟ در فلسطین هر روز جنایت می‌شود و چطور دست به سمت اسرایل دراز کردید و می‌خواهید پایگاه به اسرایل بدهید و عواقب این کار بر عهده شماست. ما باید در این شرایط همه توان خود را بکار بگیریم. وزرا و تعزیرات و قوه قضاییه در تلاش هستند ولی باید تلاش را مضاعف کنیم و نگذاریم مردم در فشار قرار بگیرند.
روحانی در این جلسه گفت: در آستانه چهلمین سالگرد دفاع مقدس و ایثار و فداکاری ملت ایران و رزمندگان اسلام هستیم، به روح پاک همه آن شهیدان درود می‌فرستیم و در برابر خانواده‌های معزز آن‌ها سر تعظیم فرود می‌آوریم و برای جانبازان شفای عاجل و برای آزادگان سربلندی طلب می‌کنیم.
وی افزود: ملت ما روزهای سختی را در سال 59 پیش روی خود و توطئه عظیم بین المللی، البته به‌ظاهر توسط یک ارتش همسایه اما در باطن همه قدرت‌های شرق و غرب در برابر ملت ایران توطئه کردند  و مردم ما توانستند در برابر مدرن‌ترین سلاح‌های آن‌ها به پیروزی برسند. در حالی که ما در 8 سال دفاع مقدس حتی یک سلاح معمولیِ متوسط را نتوانستیم از کشوری خریداری کنیم. برخی اقلام مهمات را از برخی خریداری می‌کردیم و بعد در داخل خودکفا شدیم. اما کسی سلاح و یا تجهیزاتی به ما نداد و آمریکا و ارپا و شورویِ آن زمان و شرق و غرب و تقریبا دنیای عربِ آن‌روز پشت ظالم رفتند و ملت ما با مقاومت و صبوری در این تجاوز، دلاورانه ایستاد و مقاومت کرد و به پیروزی دست یافت.
رئیس‌جمهور با بیان کرد: امروز هم باید به همان حبل متین، ریسمان الهی و مسیر صبر، مقاومت و ایستادگی تمسک بجوییم، همان‌طور که مردم ما در طول این سه سال از 97 تا 99 در سخت‌ترین شرایط تحریم مقاومت کردند.
وی گفت: مهم است که ملت ما در تمام این مراحل نگذاشت از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و امنیتی به هدف‌شان برسند؛ البته مردم ما را در سختی و فشار اقتصادی قرار دادند.
روحانی درباره تلاش آمریکایی‌ها برای مکانیزم ماشه تصریح کرد: این پروسه پایان شهریور تمام می‌شود و خوشبختانه آمریکا نتوانست این پروسه را حتی آغاز کند و این از پیروزی‌های تاریخی ایران است و آمریکا می‌خواهد علیه ملت ایران توطئه‌ای کند ولی از نمی‌تواند حتی آن را آغاز کرده و یک قدم بردارد. تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل و سه کشور اروپا مخالف آن بوده و چین و روسیه با زبان واضح مخالفت کردند و بقیه هم مخالفت کردند. آمریکا تنها ماند و این آمریکای تنهای رسوا در این ماجرا دنبال این است که روز شنبه و یکشنبه برای خودش شادمانی درست کند و بگوید موفق شدم، چطور موفق شدند؟ حتی نتوانستند یک قدم بردارند و یک کشور هم در دنیا موافق آن‌ها نیست؛ البته چند کشور به آمریکا چسبیدند و یکی رژیم اسرائیل و یکی-دو کشور این منطقه هستند و کسی با آن‌ها نیست.
وی تصریح کرد: حواس ملت ما جمع باشد، روز شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکاست. کانال‌های ضدایرانی برای خود خبر جعل نکنند که آمریکا ادعایی کرده و یک‌ماه صبر کرده و می‌تواند از این استفاده کند؛ مکانیزمی شروع نشده تا به نتیجه‌ای برسد. من این موفقیت را همان‌طور که ایستادگی ملت ایران در 8 سال دفاع مقدس را به ملت تبریک می‌گویم، پیشاپیش پیروزی شنبه و یکشنبه هفته آینده را به ملت ایران تبریک می‌گویم که آمریکا دچار شکست مفتضحانه‌ای شد.
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: آقایی که رئیس‌جمهور آمریکاست دو روز پیش می‌گفت رشد اقتصادی ایران در این چندماه اخیر -25 است. ممکن است این عدد با رشد خودشان شباهت داشته باشد و غربی‌ها رشدهای 10-  و 25- درصدی دارند و در کرونا فشار فوق العاده‌ای به کشورهای غربی وارد شد و یکی از این کشورها در روزهای اخیر اعلام کرده رشد اقتصادی‌اش -9 است. رشد اقتصادی ما در سه ماه طبق اعلام بانک مرکزی از 1- هم پایین‌تر است و رشد اقتصادی بدون نفت ما 0.6- است.
روحانی گفت: رشد اقتصادی ما سال گذشته هم مثبت بوده و امیدواری تا پایان سال اگر همین حرکت را ادامه دهیم، به مثبت برسیم. آقای آمریکا؛ ما 25- نیستیم و شما 25- هستید و این رقم، رقمِ دوستان شماست و رشد ما در سه ماه اول 0.6- است. او خودش را رئیس‌جمهور می‌داند و حرف‌هایی را کنار هم می‌چیند؛ لااقل درباره رشد اقتصادی ایران راست بگویید، درباره بقیه‌اش که دروغ می‌گویید و درباره ماشه هم بگویید که شکست خورده‌اید.
وی خاطر نشان کرد: حرکت ما در دو زمینه خوب است؛ یکی بحث تولید و همان‌طور که رهبری معظم امسال را سال جهش تولید گفتند، حرکت خوبی در جهش تولید داریم و در زیرساخت، آب، برق، گاز، نفت، پتروشیمی و فولاد حرکت خوبی داریم. هر هفته افتتاح‌ها را داریم و فردا افتتاح‌های بزرگی در بخش خدمات عمومی و بهداشت و درمان و افتتاح بیمارستان‌ها را در کشور داریم.
رئیس‌جمهور افزود: در زمینه صادرات در ماه‌های اول دچار مشکل شدیم و در اسفند، فروردین و اردیبهشت تا خردادماه دچار مشکل بودیم و بحمدالله بعد از خردادماه شرایط ما گشایش یافت و امروز وضع صادرات غیرنفتی ما خوب است. هم‌چنین شرایط تولیدی ما در تیر و مرداد شرایط بسیار خوبی خصوصا در صنعت و کشاورزی است. کارگران، مهندسین و کشاورزان و وزارتخانه‌های مربوطه تلاش خود را انجام می‌دهند که بهتر هم بشود.
روحانی با بیان اینکه وزیر نیرو آمار خوشحال‌کننده‌ای داد که تا امروز برای 8 میلیون نفرِ روستایی آب سالم پایدار را تأمین کردیم، اظهار داشت: در کل تاریخ ما از قبل انقلاب تا بعد از انقلاب آب سالم پایدار کمتر از 1 میلیون نفر برای روستا بوده و امروز کاری 8 برابر تاریخ انجام شده است. حرکت ما در سدسازی، مسکن، راه، راه‌آهن، بهادشت و درمان، فضای مجازی و در ارتباطات الکترونیکی خوب و رو به جلو بوده است. دولت ایتترنت را برای دانش آموزان مجانی کرد و بسته‌های مجانی اینترنت برای 700 هزار معلم فعال شده و برای دانشجویان نیز چنین اقدامی انجام خواهیم داد.
وی گفت: در واردات اشکالاتی داریم که باید رفع شود و نباید بگذاریم تاجری یک جنس را وارد کند و دنبال بهانه‌جویی باشد که کالا را در گمرک نگه دارد تا قیمت بازار را بالا ببرد و بعد ترخیص کند؛ گمرک و وزارت اقتصاد نباید اجازه بدهد. متأسفانه در توزیع مشکل داریم؛ توزیع کالا در شرایط تحریم گاهی اوقات معادل تأمین کالاست. کالا را تامین، یا تولید و یا وارد می‌کنید و به اندازه مصرف است ولی قیمت بالا می‌رود؛ معلوم است که در سیستم توزیع مشکل داریم. از اول دولت دوازدهم اصرار کردم که در شرایط تحریم نیاز به وزیر بازرگانی داریم که دنبال توزیع باشد که نشد و مردم و کشور ضرر کردند و اگر می‌شد وضع بازار ما بهتر می‌بود.
رئیس‌جمهور بیان کرد: امروز هم در دولت عرض کردم که معاون اول بیشترین وقت خود را برای هماهنگی‌های لازم برای توزیع بگذارد که مردم دچار گرفتاری هستند. جنس تولید می‌شود و اضافی بر نیاز هم داریم ولی هم‌زمان گران می‌شود و البته ناجوانمردی‌هایی هم هست که کاری به آن‌ها ندارم و برخی سودجو هستند.
روحانی تصریح کرد: ما سال‌هاست که می‌گوییم دلال، رانت، دادگاه، دادگاه علنی و دادگاه مخفی؛ چرا حل نمی‌شود؟ چون دنبال راه احل اساسی نرفتیم و حل اساسی این است که پایش مستمر انجام بگیرد. باید دولت الکترونیک در این زمینه قدرتمند شود و پایش مستمر از وقتی که کالا تولید تا وقتی که مصرف می‌شود، انجام بگیرد. گندم از وقتی که کاشت و تا زمانی که وارد نانوایی می‌شود، باید پایش شود و باید بدانیم که چقدر گندم تولید شده و در کدام سیلو است و به کدام نانوایی رفت. باید اشکالات این مسیر را بفهمیم. در زمینه تولید نیز باید بدانیم کالا از زمان تولید تا زمان مصرف چه مسیری را طی می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربیننده ترین
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات