صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۶۶۲۷

روزنامه کیهان **

کدام گشایش؟ 7 برابر شدن قیمت مسکن یا 6 برابر شدن نقدینگی؟!

رئیس دفتر رئیس‌جمهور برای چندمین بار، ضمن اظهار نظری فاقد وجاهت و نامتناسب با جایگاه حقوقی وی علیه مصوبه مجلس فضاسازی کرد.

محمود واعظی ضمن تخطئه مصوبه اخیر مجلس در زمینه بازگشت توازن به اجرای برجام، به ایلنا گفت: کار مجلس کار قانون‌گذاری است، قانون‌گذار باید یک هماهنگی با دستگاه‌های مجریه داشته باشد. آن چیزی که امروز اتفاق می‌افتد ما در گذشته سابقه‌اش را هم نداشته‌ایم.

وی درباره این‌که فضای بین‌المللی به سمت احیای برجام در حال پیش روی بود اما شاید با مصوبه اخیر مجلس پرونده هسته‌ای ایران دوباره به شورای امنیت و فصل هفتم بازگردد، تاثیر این تصمیم بر سیاست خارجی و بازار داخلی چیست، بیان کرد: در فضای مجازی بیان می‌شود که این مجلس از ابتدا آمده تا با دولت مخالفت کند. ما فکر می‌کردیم که همان مخالفت با دولت کافی است و دیگر کاری با اقداماتی که مربوط به گشایش برای ملت می‌شود و می‌تواند یک مقداری فشارها را بردارد نداشته باشند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: همین تفکری که اکثریت را در مجلس دارند هشت سال خودشان سرکار بودند نه تنها نتوانستند مشکل هسته‌ای را حل کنند، بلکه قطعنامه‌هایی را چه در شورای امنیت سازمان ملل و چه در شورای حکام علیه کشور گرفتند. آنها می‌خواهند که این دولت نتواند برای مردم گشایشی به وجود بیاورد برای همین به طور دائم حمله می‌کنند تا در انتخابات ۱۴۰۰ خودشان پیروز شوند.

وی ادامه داد: به نظر من این اقدامات جفا به حق مردم است، دوستان سنگ اندازی می‌کنند و قوانینی را به تصویب می‌رسانند تا دولت نتواند تحریم‌ها را بردارد. عجیب این است که در مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بندهایی گذاشته‌اند که معلوم است مانع رفع تحریم می‌شود اما اسمش را رفع تحریم‌ها گذاشته‌اند.

سخنان آقای واعظی از چند جهت فاقد وجاهت و اعتبار است. نخست این که رئیس دفتر رئیس‌جمهور، مسئولیت دفتری دارد و نقش سخنگویی، با سخنگوی دولت است. از این جهت اظهارنظرها و دخالت‌های واعظی در کارهای اجرایی، بارها مورد اعتراض برخی حامیان سیاسی دولت هم قرار گرفته است. برخی حامیان دولت، از بی‌سر و سامانی دفتر روحانی به شدت گله‌مند هستند.

ثانیاً برخلاف ادعای هماهنگی نکردن مجلس، نمایندگان مجلس طی چهار ماه اخیر مشغول هماهنگی با دولت و اعضای شورای عالی امنیت ملی بوده‌اند چنان که آقای واعظی چند روز قبل در اعتراضی ضمنی گفت: هماهنگی مجلس با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی احتمالاً یواشکی انجام شده است.(!)

ثالثاً عجیب است که رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادعای مخالفت مجلس با دولت (کارشکنی) را به «فضای مجازی» مستند می‌کند!

رابعاً معلوم نیست منظور وی از گشایش اقتصادی برجامی چیست؟ 9 برابر شدن قیمت ارز؟ 8 برابر شدن قیمت خودرو؟ 7 برابر شدن قیمت مسکن؟ شش برابر شدن نقدینگی سرگردان و خسارت‌های تورمی و رکودی آن؟! مردم اکنون می‌فهمند که وضعیت اقتصادی آنها بدون برجام؛ بسیار مناسب‌تر از سوغات خسارت‌بار برجام است.

و خامساً، برداشتن تحریم‌ها چیزی نیست که دولت امروز وعده آن را بدهد، بلکه 7 سال قبل مدعی شده ظرف 100 روز همه تحریم‌ها می‌رود و چنان رونقی در اقتصاد ایجاد می‌شود که مردم از پول یارانه بی‌نیاز شوند. اما بلافاصله پس از اجرای برجام توسط ایران، تحریم‌های رگباری موسوم به ویزا، ایسا، سیسادا (و کاتسا با همدستی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان کنگره) آغاز شد. با همه اینها عجیب است که آقای واعظی ادعا می‌کند دولت می‌خواهد تحریم‌ها را بردارد و این، مجلس است که نمی‌گذارد!

 

علاقه ویژه بایدن برای انتصاب معمار تحریم‌ها به ریاست سیا

برخی منابع از احتمال انتصاب دیوید کوهن (از معماران تحریم‌های ضدایرانی و قائم‌مقام پیشین سیا) به سمت ریاست سرویس جاسوسی آمریکا خبر می‌دهند

به گزارش نیویورک‌تایمز، به نقل از منابع، «جو بایدن» قصد دارد دیوید اس. کوهن را به ریاست سازمان سیا منصوب کند.

البته بایدن هنوز تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است. با این حال دستیاران ارشد گفته‌اند بایدن علاقه زیادی به کوهن را دارد و «آوریل هاینس» گزینه بایدن برای خدمت به عنوان مدیر اطلاعات ملی نیز از این انتصاب احتمالی پشتیبانی می‌کند.

به گفته برخی منابع نزدیک به تیم انتقالی بایدن، در بعضی مواقع از جمله در ابتدای دولت اوباما، روابط بین دفتر مدیر اطلاعات ملی و سیا پرتنش بوده و اکنون اولویت دولت جدید این است که با انتخاب کوهن به‌طور بالقوه تنش‌ها را به حداقل برساند.

کوهن معمار اصلی تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه، ایران و سوریه بوده است. دیوید کوهن 57 ساله، در دولت اوباما و در مه 2009 به وزارت خزانه‌داری بازگشت و به‌عنوان دستیار وزیر در امور مالی تروریسم منصوب شد. کوهن در منصب دستیار وزیر مسئول تنظیم و هماهنگی فعالیت‌های ضد تامین مالی تروریست‌ها و پولشویی بود.

کوهن در 30 ژوئن 2011 به‌عنوان معاون وزیر در امور تروریسم و اطلاعات مالی انتخاب شد. مهم‌ترین اقدام کوهن در وزارت خزانه‌داری، اعمال تحریم علیه ایران، روسیه، سوریه بوده است. در زمینه تحریم ایران، وی سفرهای زیادی به کشورهایی نمود که با ایران تجارت داشتند تا آنها را راضی به تحریم ایران و عدم خرید نفت کند. در این زمینه وی به‌طور دقیق شرایط و اوضاع اقتصادی ایران را بررسی و رصد می‌کرده است.

بعد از تحریم‌های ایران، توجه کوهن معطوف به تحریم روسیه بوده است. در زمینه تحریم روسیه وی سفرهای زیادی به کشورهای اروپایی داشته است.

از 9 فوریه 2015 تا پایان دولت اوباما وی قائم‌مقام مدیر سیا بود. دیوید کوهن در کاخ سفید معروف به «بتمن مالی» بود. «بن رودز» معاون پیشین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این رابطه می‌گوید: دیوید حضوری مرتب در جلسات سطح بالای کاخ سفید در موضوعات سوریه، اوکراین و ایران داشت.

تا قبل از انتصاب کوهن به عنوان نفر شماره دو سازمان سیا، معاونین سازمان همیشه از مامورین برجسته و یا نظامیان انتخاب می‌شدند که روزبه‌روز عملیات‌ها را کنترل می‌کردند.

 

ادعای کاهش وابستگی به نفت و پیش‌خور کردن درآمد دولت بعد!

دولت در حالی ادعای کاهش وابستگی به نفت را مطرح می‌کند که این وابستگی در لایحه بودجه 1400 افزایش چشمگیری یافته است.

آقای روحانی اخیراً در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت لایحه بودجه سال 1400 را حائز ویژگی‌های مثبتی همچون عدم وابستگی به درآمدهای نفتی خواند.

به گزارش وطن امروز، بخش زیادی از تأثیر تحریم‌های اخیر آمریکا بر اقتصاد ایران ناشی از اهمال دولت در اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور است. تنها به عنوان نمونه، اهمال دولت در اصلاح‌نظام مالیاتی برای افزایش سهم مالیات از منابع بودجه باعث شد بودجه دولت همچنان وابسته به نفت باشد. این وابستگی شدید بودجه به نفت باعث اثرگذاری بیشتر تحریم بر اقتصاد کشور شد. همین مثال را می‌توان در مسائل دیگر اقتصاد کشور هم دید. نمونه دیگر آن را می‌توان در رسوب چندین ماهه کالاها در گمرک با وجود عطش تقاضای این کالاها در بازار داخلی مشاهده کرد. این مسائل در حالی در سال پایانی دولت اتفاق می‌افتد که دولت هفت سال و نیم وقت داشت با اصلاح ساختارهای اقتصادی، این مسائل را برطرف کند؛ مسائلی که هیچ ارتباطی به تحریم نداشت اما دولت با تمرکز بر تحریم، از هر گونه اقدام اصلاحی برای حل ریشه‌ای مسائل اقتصادی کشور سر باز زد.

روحانی در حالی سال 1400 را بدون وابستگی به نفت خوانده که براساس اطلاعاتی که از لایحه بودجه سال 1400 منتشر شده از مجموع 800 هزار میلیارد تومان رقم کل منابع بودجه،‌چیزی حدود 250 (205 هزار میلیارد تومان از محل فروش اوراق سلف نفت و مابقی حاصل از خام‌فروشی نفت) هزار میلیارد تومان از آن مربوط به منابع فروش و پیش‌فروش نفت است. این یعنی حدود یک سوم از درآمدهای سال آینده وابسته به نفت است. نکته دیگر آنکه طرح دولت برای پیش‌فروش نفت، به مراتب مخرب‌تر از فروش مستقیم نفت است، چرا که در صورت اجرای طرح فروش اوراق سلف، علاوه بر پیشخور شدن درآمد نفتی دولت آینده، بدهی سنگینی برای دولت بعد باقی می‌ماند که طبق برآوردهای کارشناسی به حدود 3 برابر در 3 سال آینده می‌رسد. این یعنی دولت آینده منابع حاصل از فروش نفت را نه تنها نمی‌تواند به مصرف بودجه خود برساند، بلکه باید آن را برای بدهی دولت کنونی مصرف کند. با این حال مشخص نیست ادعای رئیس‌دولت مبنی بر وابسته نبودن بودجه 1400 به نفت، با چه منطقی مطرح شده است.

 

آفتاب یزد: این مدیریت نیست که معطل عطسه ترامپ یا بایدن باشیم!

یک روزنامه اصلاح‌طلب با انتقاد از برجام‌زدگی و آمریکازدگی شدید برخی مدیران نوشت: اقتصاد نباید به نحوی مدیریت شود که با عطسه یک نفر در آمریکا به هم بریزد!

آفتاب یزد درباره سرگرمی زاید‌الوصف برخی مدیران به انتخابات آمریکا، از قول یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اگر از نهاد ناظر پولی بانکی کشور سوال شود که نقش و جایگاه شما در تغییرات فضای ذهنی ارزش پول ملی در کشور چیست، چه پاسخی می‌دهد؟ آیا می‌گوید منتظریم تا دو انتخاب دیگر در کشورهای معاند با جمهوری اسلامی مثل نتانیاهو عزل شود یا بن‌سلمان به رحمت خدا برود و برای امیر بحرین اتفاقی بیفتد یا سیاست ارزشگذاری به پول ملی باید تعیین‌کننده وضعیت حاکم بر بازار سرمایه و پولی کشور گردد.

اینکه سیاست‌های عمومی ما خارج از اراده شده و ما بازار را رها کردیم، جای گلایه دارد.چگونه است که پیام یک کانال تلگرامی یا توئیت یک مقام در آن نقطه دوردست مرجع تصمیمات اقتصادی می‌شود و می‌رسد دست سوداگر اقتصادی ما که به نوعی متصل به بدنه مدیریت است!؟ افرادی هستند که به هر طریقی از یک رابطه سیاسی، خویشاوندی یا دوستانه و مدیریتی سوءاستفاده می‌کنند و امضای آن مدیر ارشد را به سود جریان خاص مدنظر خودشان و سیاست‌های عمومی ما هم قدرت مقابله ندارد به هر دلیل هدایت می‌کنند.

در تصمیم‌گیری نهاد ناظر مالی - پولی ما در نهایت و پس از کلی فشار تصمیم می‌گیرند که از سکه 500 هزار تومان مالیات بگیرند. می‌گوید: این در حالی است که این نوع تعیین مالیات هیچ قانون و معیاری ندارد و لذا ظرف دو سال سکه 10 برابر شده است! ولی اگر بگویید هر شخصی حتی یک سکه معامله کند از او 50 درصد مالیات گرفته می‌شود فرآیند کار منطقی و موفق پیش خواهد رفت. این در حالی است که ما منتظر تصمیم‌گیری محیط می‌مانیم. در واقع امروز خیلی از کشورها سیاست مالی را با مالیات تنظیم می‌کنند و ما تحت تاثیر عوامل محیطی موضع‌گیری و تصمیم می‌گیریم.

بخشی از این مواضع خطای سهوی، بخشی عمدی و بخشی ناشی از بی‌تفاوتی است. چطور با یک عطسه و سرفه ترامپ و جو بایدن دلار بالا و پایین می‌رود؟ دل سپردن به دریای مواج جریان معاند که در ایالات متحده آمریکا نشسته و با عملیات روانی به مقصودش می‌رسد، شیوه اداره کردن امور نیست.

 

سازندگی: دولت با بدهی‌تراشی دولت بعدی را گرفتار می‌کند

ارگان حزب کارگزاران از قول یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد: مردم قربانی پروژه‌های نیمه‌تمام دولت و رفتار تورم‌زای آن شده‌اند.

روزنامه سازندگی در یادداشتی به قلم آلبرت بغزیان استاد دانشگاه تاکید کرده است: بدهی دولت به پیمانکاران با سوءمدیریت ساخته می‌شود دولت همواره تعداد زیادی برنامه عمرانی دارد که باید آنها را در مدت‌زمان مشخص به سرانجام برساند. منبع تامین بودجه این برنامه‌ها از نفت، عوارض یا مالیات‌هاست. اما زمانی که منبعی برای تامین بودجه این برنامه‌ها وجود نداشته باشد؛ مثلا مالیات‌ها کم باشد یا درآمد حاصل از فروش نفت پایین باشد؛ در این صورت این پروژه به صورت بدهی پیمانکارانی محسوب می‌شود که اجرای پروژه را به عهده گرفته‌اند.

حالا بدهی ساخته شده و دولت برای تامین این بدهی چند راه بیشتر ندارد؛ مثلا باید از طریق اوراق قرضه تامین مالی کند.

اما روش دیگر، روش مخربی است. در این شیوه، دولت براساس استقراض از بانک مرکزی که همان افزایش پایه پولی است و در نهایت تبدیل به نقدینگی بیشتر می‌شود، این بودجه را تامین می‌کند. استفاده از این روش ایجاد تورم می‌کند. این امر باعث افزایش هزینه دولت و پیمانکار شده و در نهایت بدهی بیشتری در دوره‌های بعد برای دولت‌های بعدی خواهد ساخت.

بدحسابی دولت باعث می‌شود پیمانکاران در قراردادهای بعدی این موارد را در نظر بگیرند و هزینه بالاتری برای انجام پروژه‌ها از دولت طلب کنند و ریسک تاخیر پروژه را در مبلغ تمام‌شده پروژه منظور کنند و این سرمایه مردم را به باد خواهد داد.

در چنین شرایطی، سازمان برنامه و بودجه باید اولویت انجام پروژه‌های ناتمام را تعیین کند. بر این اساس که اتمام کدام پروژه زودتر می‌تواند جهش تولید ایجاد کند. متاسفانه فکر نمی‌کنم سازمان برنامه و بودجه با این وسعت و کارشناسان زبده‌ای که در اختیار دارد هنوز به لیست بهینه‌ای رسیده باشند.

بعضی از تحریم‌ها به عنوان عامل بدهی‌ساز دولت به پیمانکاران نام می‌برند در حالی که تحریم تاثیری در افزایش بدهی‌ها نگذاشته است. تحریم تنها با کاهش درآمدهای ارزی و نفتی باعث شده که این سوءمدیریت‌ها آشکار شود و انگار یک اتاق شیشه‌ای برای این بحران قدیمی ساخته است.

دولت وقتی بدهی خود را به آینده موکول می‌کند در واقع این بدهی را از سر خود باز کرده و به گردن دولت بعد می‌اندازد. مخصوصا وقتی دولت در سال آخر مسئولیتش باشد بیشتر سعی می‌کند دولت بعدی را گرفتار این بدهی‌ها کند.

شروع اصلاح این روند از زمانی ممکن می‌شود که سازمان برنامه و بودجه اراده اولویت‌بندی پروژه‌ها و بهینه کردن درآمدهای نفتی را داشته باشد که متاسفانه فکر نمی‌کنم اتفاق خاصی رخ بدهد و شما سال آینده هم این سوال را از من خواهید پرسید و من همین جواب را با تلخی شاید بیشتر خواهم داد.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

جلیلی: پاسخ ندادن به دشمن تهدید بیشتری متوجه منافع و امنیت ما می‌کند

 سعید جلیلی در بزرگداشت مجازی شهید محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای کشورمان که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران برگزار شد، با بیان اینکه برخی صحبت از تنش‌زدایی می‌کنند، گفت: امروز هیچ عاملی به اندازه تردید، تنش‌زا نیست. وی تصریح کرد: برخی می‌گویند دشمن را تحریک نکنید تا تنش ایجاد نشود. باید گفت چه چیزی دشمن را تحریک می‌کند؟ اینکه دشمن احساس کند می‌تواند حقوق شما را زیر پا بگذارد، این تحریک‌زاست یا زمانی که دشمن احساس کند تعرض به شما هزینه دارد؟ اگر دشمن احساس کرد تعرض به شما هزینه ندارد، این تنش‌زاست. جلیلی تصریح کرد: پاسخ ندادن به دشمن است که او را جری‌تر می‌کند و تهدیدهای بیشتری را متوجه منافع و امنیت ما می‌کند. اگر برای رفتارهای تهدیدزای دشمن، هزینه ایجاد نشود، او هر روز تهدید جدیدتری را متوجه ما می‌کند. رئیس سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان درباره تزویر آمریکایی‌ها در برجام گفت: در بند ۵ برجام آمده که اگر می‌خواهید همین فعالیت علمی و تحقیق و توسعه را راجع به فلان موضوع علمی داشته باشید، صرفا باید آن را در نطنز انجام دهید. در واقع آنها می‌گویند این کار را بکنید تا اگر خواستیم، بتوانیم در آن اخلال ایجاد کنیم! اگر در جا‌های مختلف تحقیق و توسعه علمی داشته باشید، کار من سخت می‌شود و نمی‌توانم قوای تروریستی خود را به همه جا بفرستم. ایران این فعالیت‌ها را صرفا در تأسیسات نطنز انجام دهد تا وقتی که این فعالیت‌ها در یک جا متمرکز شد، عناصر خرابکار خودش را می‌فرستد و در آنجا خرابکاری می‌کنند. دیدید که چند وقت پیش این اقدام را انجام دادند. جلیلی ادامه داد: غربی‌ها می‌گویند تحقیق و توسعه شما نباید به فردو برود، چرا؟ چون در زیر زمین است و نمی‌توان آن را بمباران کرد. این استدلال دشمن در سال ۲۰۲۰ است.

***

آمریکا یکی از زیرمجموعه‌های شهید فخری‌زاده را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد یک فرد و یک نهاد را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

به گزارش فارس، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد «گروه شهید میثمی» و مدیر آن را تحریم‌ کرده است. واشنگتن گفته «گروه شهید میثمی» از زیرمجموعه‌های «سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح» ‌(SPND) است که سال ۲۰۱۴ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است. در این بیانیه تصریح شده، با اعمال این تحریم‌ها تمام دارایی‌های تحت تملک آنها که در ایالات متحده قرار دارند باید مسدود شده و به دفتر کنترل دارایی‌های خزانه‌داری آمریکا گزارش شود.

***

بورل: ایران دوباره با همان کارت‌ها بازی نمی‌کند

«جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در مصاحبه‌ای با شبکه یورونیوز درباره اقدام تروریستی اخیر در به شهادت رساندن شهید محسن فخری‌زاده، دانشمند دفاعی و هسته‌ای ایران گفت: ما باید ایرانی‌ها را درک کنیم، چون حق دارند احساس کنند به آنها خیانت شده است و احتمالا آنها هستند که نمی‌خواهند دوباره با همان کارت‌ها بازی کنند اما باید منتظر بمانیم. او در پاسخ به سوالی درباره دست داشتن رژیم صهیونیستی در این جنایت گفت: من اطلاعات دیگری غیر از آنچه می‌توانم در عموم درباره آن اظهار نظر کنم، ندارم.

***

برگزاری دومین جلسه دادگاه اسدالله اسدی در بلژیک

دومین جلسه دادگاه اسدالله اسدی، دیپلمات کشورمان به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به گردهمایی گروهک تروریستی منافقین برگزار شد. اسدالله اسدی در جلسه دوم دادگاه هم به دلیل مصونیت دیپلماتیک حاضر نشد و وکیل وی وظیفه دفاع از او در دادگاه را به عهده داشت. دادستان فدرال بلژیک از دادگاه درخواست ۲۰ سال زندان برای دیپلمات کشورمان کرده است. نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اسدی از دیپلمات‌های ایرانی مستقر در وین و ۳ متهم دیگر این پرونده روز جمعه ۷ آذر در شهر آنتورپ بلژیک برگزار شد که اسدی با قید داشتن مصونیت دیپلماتیک از شرکت در جلسه دادگاه خودداری کرد.

***

مقدم‌فر: دانشجوی تراز انقلاب باید پاسخگوی نیازهای مردم باشد

حمیدرضا مقدم‌فر، کارشناس فرهنگی و رسانه‌ای با بیان اینکه دشمنان همواره سعی کرده‌اند صفت بیداری و استکباری‌ستیزی را از نماد 16 آذر بگیرند، گفت: در ادبیات سیاسی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها عموما از دانشجو به‌ عنوان معترضان جهانی حکومت‌ها یاد می‌شود، یعنی معمولا از دانشجویان به ‌عنوان ابزاری برای سرنگونی حکومت‌ها استفاده می‌کنند. وی ادامه داد: امروز با حرکت‌های علمی و پیشرفت‌های علمی در جهان، نظام سلطه همواره سعی دارد از پیشرفت علم و فناوری، علیه ملت‌ها استفاده کند. ما چاره‌ای نداریم تا برابر دسیسه‌های آنها مقاومت کنیم و اگر 16 آذر سال 1332 دانشجویان ما به خیابان آمدند و علیه آمریکایی‌ها فریاد زدند، امروز نیز این فریاد را باید در عرصه‌های علمی و فناوری داشته باشیم. چرا نظام سلطه، شهید فخری‌زاده و شهید سلیمانی و شهید طهرانی‌مقدم‌ را ترور می‌کند؟ شهید طهرانی‌مقدم یک دانشمند بود و شهید فخری‌زاده، فخر دانشگاه به شمار می‌آمد.  در پاسخ باید گفت زیرا امروز دانشگاهیان ما مسیر را پیدا کرده‌اند. مقدم‌فر تصریح کرد: از ویژگی‌های دانشجوی تراز انقلاب این است که پاسخگوی نیازهای مردم و انقلاب اسلامی باشد. دانشجوی انقلابی باید با مردم ارتباط خوبی داشته باشد. امروز وقتی دانشجویان در اردوهای جهادی و در بحران‌ها در کنار مردم حضور پیدا می‌کنند، تأثیرات بسزایی را به ارمغان می‌آورند.

*********************************

روزنامه خراسان**

تذکر مجلس به دولت درباره تخلف در «دارا سوم»

بر اساس نامه روزهای اخیر محمدباقرقالیباف رئیس مجلس به حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور با اشاره به مصوبه 30 مهرماه هیئت وزیران درباره واگذاری سهام دولت در قالب صندوق دارا سوم، اعلام شده در این تصمیم کابینه، 10 درصد از مبلغ پذیره نویسی به بازارگردانی اختصاص داده شده در حالی که این اقدام، علاوه بر مغایرت با تبصره 2 قانون بودجه امسال، از حیث نوع هزینه کرد نیز دارای ابهاماتی است که باید مطابق قوانین اصلاح یا لغو شود.

*********************************

روزنامه ایران **

ادعاهای اسرائیلی درباره ترور شهید فخری‌زاده

وزیر اطلاعات اسرائیل در سخنانی مدعی شد که این رژیم محسن فخری‌زاده را شناسایی و تعقیب کرده و فهمیده‌ که او در حال انجام چه کارهایی بوده است. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه المیادین، «الی کوهن» در ادامه این اظهارات که به نوعی اعتراف به دست داشتن رژیم صهیونیستی در عملیات ترور شهید فخری‌زاده به شمار می‌آمد دیگر دانشمندان هسته‌ای ایران را تهدید و ادعا کرد: دانشمندان هسته‌ای ایران با آرامش نمی‌خوابند، آنها می‌دانند که اتفاقات این هفته ممکن است برای هر یک از آنها رخ بدهد. با وجود این اظهارات بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در یک نشست خبری از پاسخ به سؤالی درباره متهم بودن اسرائیل به ترور دانشمند ایرانی طفره رفت و گفت: آنها (ایرانی‌ها) همیشه ما را سرزنش می‌کنند. درست یا غلط. هر چیزی که در ایران اتفاق می‌افتد ما را سرزنش می‌کنند. گفته می‌شود که نتانیاهو از اعضای دولت خود خواسته است درباره ترور دانشمند هسته‌ای- دفاعی ایران اظهار‌نظر نکنند.

 

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا: حق با ایرانی‌هاست

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از موضع ایران مبنی بر بی‌اعتمادی به امریکا دفاع کرد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، «جوزپ بورل» در گفت‌و‌گو با یورونیوز انگلیسی با اشاره به ابراز تمایل رئیس جمهوری آینده امریکا به بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، گفت: اروپا بسیار علاقه‌مند بوده است که طرح جامع اقدام مشترک دوام بیاورد. من باید آن را زنده نگه دارم، این توافق کمی به‌خواب زمستانی رفته، اما هنوز نمرده است. حالا باید دید ایرانی‌ها چه فکر می‌کنند، چون حق دارند حس کنند که به آنها خیانت شده است، شاید نخواهند دوباره با همان کارت‌های قبلی بازی کنند. اما باید منتظر بود و دید که چه روی خواهد داد.

 

تلاش مجلس نمایندگان امریکا برای بازگشت به برجام

رئیس جدید کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا طی بیانیه‌ای از تلاش خود برای بازگشت این کشور به توافق هسته‌ای با ایران خبر داده است. به گزارش ایلنا به نقل از رپابلیک ورلد، «گرگوری میکس» رئیس جدید کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان در این بیانیه تصریح کرده که کمیته تحت ریاستش برای پیوستن دوباره امریکا به برجام و سازمان جهانی بهداشت تلاش خواهد کرد. میکس نخستین امریکایی آفریقایی‌-تباری است که به عنوان رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا انتخاب می‌شود.

 

وضع تحریم‌های جدید علیه ایران

در ادامه سیاست هر هفته یک تحریم جدید دولت ترامپ در هفته‌های آخر فعالیت‌اش روز پنجشنبه وزارت خزانه‌داری امریکا از اعمال تحریم علیه یک شخص و نهاد مرتبط با ایران خبر داد. به گزارش ایسنا، وزارت خارجه امریکا با صدور بیانیه‌ای از اعمال تحریم علیه «گروه شهید میثمی» و رئیس آن «مهران ببری» خبر داد و اعلام کرد که این دو به اتهام ارتباط با سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

*********************************

روزنامه شرق **

تشدید فشار فرانسه بر مسلمانان

وزیر کشور فرانسه از «اقدامی گسترده و بی‌سابقه» علیه تلاش اسلام‌گرایان برای ایجاد شکاف‌ و انشقاق اجتماعی خبر داد. بر اساس قانونی جدید، فعالیت بیش از ۷۰ مسجد و نمازخانه در این کشور رصد شده و در صورت لزوم بسته خواهند شد. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در بهار سال جاری اعلام کرد مبارزه با نظریه‌پردازان اسلام افراطی را اولویت سیاسی خود قرار می‌دهد.

 

بازجویی از ایوانکا ترامپ

ایوانکا ترامپ، دختر بزرگ رئیس‌جمهوری آمریکا، به‌عنوان بخشی از تحقیقات دادستان کل واشنگتن درباره ادعای سوءاستفاده از بودجه‌های غیرانتفاعی برای مراسم تحلیف پدرش در سال ۲۰۱۶ میلادی بازجویی شد. در همین حال، روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از منابع نزدیک به خانواده دونالد ترامپ نوشت ایوانکا احتمالا بعد از ترک کاخ سفید از سوی پدرش فعالیت سیاسی ویژه‌ای را آغاز کند.

 

شروط مادورو  برای  مذاکره با آمریکا

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، با انتقاد از تحریم‌های ظالمانه و اقدامات یک‌جانبه‌گرایانه آمریکا علیه مردم ونزوئلا، مذاکره با واشنگتن را مشروط به «احترام متقابل» و «لغو تحریم‌های واشنگتن علیه کاراکاس» کرد.

 

سفر اردوغان به باکو

ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کرد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه که کشورش حامی اصلی باکو در درگیری‌های خود با ارمنستان در قره‌باغ بوده است، در تاریخ ۹ دسامبر به جمهوری آذربایجان سفر می‌کند.

 

سیسی فردا در پاریس

ریاست‌جمهوری فرانسه تأکید کرد عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، فردا سفر دو‌روزه خود به فرانسه را آغاز می‌کند. سیسی در دومین روز سفر خود با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار می‌کند. همچنین سخنگوی ریاست‌جمهوری مصر اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، در گفت‌وگویی تلفنی به تبادل ‌نظر درباره تعدادی از مسائل منطقه‌ای مورد توجه پرداختند.

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات