صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۱  ، 
شناسه خبر : ۳۲۷۲۴۱

 

حسین امیر عبداللهیان سخنگوی ستاد سالگرد مردمی شهید سردار سلیمانی صبح امروز (یکشنبه) در نشست خبری اعلام برنامه‌های بنیاد حفظ و نشر آثار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی (مکتب حاج قاسم) برای مراسم گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت فرماندهان شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس اظهار داشت: اولین سالگرد شهادت سردار سپهبد سلیمانی عزیز همزمان است با ورود به ایام شهادت حضرت فاطمه (س). سردار سلیمانی در حسینیه خود در زادگاهشان کرمان همیشه مراسم عزاداری این ایام را برگزار می‌کردند.‌ویژگی اصلی سردار سلیمانی مردمی بودن وی بود.

وی عنوان کرد: سرکار خانم زینب سلیمانی به نمایندگی خانواده شهید فعالیت‌های گسترده ای را برای مراسم سالگرد دنبال می‌کنند. شروع رسمی برنامه‌های سالگرد را در روزهای اخیر با دیدار اعضای خانواده شهید با مقام معظم رهبری داشتیم. برنامه‌های متنوعی نیز از دوستداران سردار طراحی شده است.

سخنگوی ستاد سالگرد مردمی شهید سردار سلیمانی افزود: برنامه‌های سالگرد بازه زمانی ده روزه را در پی دارد و تا ۲۷ دی ماه که همزمان با نقطه عطف خطبه مقام معظم رهبری در تجلیل از سردار سلیمانی، ادامه پیدا خواهد کرد. در سطح داخلی برنامه‌ها اشکال و ابتکاراتی را شامل خواهد بود و اقشار مختلف مردم ابتکارات خود رو اعلام کردند. از اقشار کارگری، کارمندی و دانشگاهی تا هنرمندان و ورزشکاران از اقشاری هستند که در بعد مردمی برنامه‌ها را دنبال می‌کنند.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه برنامه‌ها به دلیل شرایط کرونایی به صورت مجازی برگزار می‌شود، گفت: برخی برنامه‌ها به صورت حضوری در منطقه و حتی در محور مقاومت انجام خواهد شد، برنامه‌هایی هم در سطح بین المللی برنامه ریزی شده است. فراخوان مسابقات کتابخوانی و … طراحی شده است. فراخوان «مرد میدان» یکی از فراخوان‌های مهم است. برگزاری تئاترهایی به صورت آنلاین تحت عنوان سرباز مقاومت در سطح ملی از جمله این برنامه‌ها است.
وی خاطرنشان کرد: در طرح نیروی بسیج، تحت عنوان سردار سلیمانی در چند سطح اقدام شده است. برای سطح اول نیروهای بسیج در سطح مقاومت در آستانه مبارزه با کرونا اقداماتی را انجام دادند و ۲ هزار نفر زندانی غیرعمد با کمک‌های مومنانه آزاد شدند. قرار است همایشی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت حضوری برگزار شود اما این برنامه از طریق رسانه به صورت زنده پوشش داده خواهد شد.
سخنگوی ستاد سالگرد مردمی شهید سردار سلیمانی ادامه داد: همچنین در زادگاه سردار سلیمانی عزیز در شهر و استان کرمان برنامه‌های متنوعی به مدت ۱۰ روز طراحی شده است و تمرکز این برنامه‌ها مردمی بودن است. زیارت مزار شهید سلیمانی از امروز به صورت آنلاین فراهم است. از روز گذشته فراخوان «مرد میدان» اعلام شده و هم از طریق فضای مجازی و هم تلفن گویا دوستداران شهید سلیمانی می‌توانند دلنوشته ها، اشعار و عکس‌ها و آثار خود را در اختیار سایت قرار دهند.
امیرعبداللهیان بیان کرد: صدها مستند تولید شده است که از جمله آنها مستند آمرلی و مستند ۳۶۰ درجه و مستند ابومهدی المهندس هستند. ذکر خاطرات و تاریخ مستند زندگی سردار سلیمانی با حساسیت خاصی از سوی بنیاد سردار سلیمانی دنبال می‌شود که مهمترین مسئولیت این بنیاد جلوگیری از تحریف زندگی سردار سلیمانی است. اولین زندگی نامه خودنوشت سردار سلیمانی همزمان با سالگرد شهید تحت عنوان، «از چیزی نمی‌ترسیدم» منتشر می‌شود. این کتاب به ۷ زبان زنده دنیا در حال ترجمه شدن و انتشار است و کاملاً به دستخط شخص سردار سلیمانی است.
وی تصریح کرد: کتاب دیگری تحت عنوان سربازنامه اثر افشین اعلا از آثاری است که منتشر خواهد شد. در سطح بین المللی برنامه‌های مردمی در یمن، لبنان، فلسطین و عراق در حال انجام است. یک جایزه بین المللی در جریان سالگرد با یک برنامه ویژه با عنوان جایزه ایثار سردار سلیمانی در نظر گرفته شده است و به افرادی تعلق می‌گیرد که در تراز مقاومت باشند.
سخنگوی ستاد سالگرد مردمی شهید سردار سلیمانی تاکید کرد: علی رغم اینکه در فضای مجازی محدودیت‌هایی برای استفاده از عکس و نام سردار سلیمانی ایجاد شده است اقداماتی در حال انجام است. علی رغم تلاش قوه قضائیه برای برخورد با عاملان ترور شهید سردار سلیمانی امیدوار هستیم زودتر شاهد مجازات آنها باشیم. به ۶ کشور نیابت قضائی داده شده است و دستگاه قضائی با جدیت در حال پیگیری این پرونده هستند.
امیر عبداللهیان اضافه کرد: آمران و عاملان اصلی ترور سردار شهید به ۴۸ تن افزایش پیدا کرده اند که امیدواریم در کوتاه مدت شاهد حکم قضائی این افراد باشیم. علاوه بر آن، انتقام سخت در زمان خود و به شیوه مناسب خود انجام خواهد شد، هرچند چند سیلی مقتدرانه به گوش متجاوزین زده شده است.
وی در رابطه با اینکه شهادت سردار سلیمانی چه اندازه در تقویت جبهه مقاومت تأثیرگذار بوده است گفت: سردار سلیمانی در دوران حیات خود چند اقدام شاخص داشتند. شاخص ترین اقدام وی در دوره حیات در کنار نقش بزرگشان در جنگ تحمیلی و تأمین امنیت شرق کشور و محکوم کردن رژیم صهیونیستی، رقم زدن ترتیبات سیاسی امنیتی جدید بود که اجازه نداد علی رغم اجتماع و حمایت بیش از ۸۰ کشور جهان، کشور سوریه به لیبی جدید تبدیل شود و مانع تجزیه عراق و سوریه شد.
امیرعبداللهیان افزود: شهید سلیمانی بزرگ‌تر از سردار سلیمانی است. اندیشه‌های سردار سلیمانی تحت عنوان مکتب سلیمانی چراغ راهی در عرصه علم و فناوری و پیشرفت منطقه است‌.
سخنگوی ستاد سالگرد مردمی شهید سردار سلیمانی در رابطه با اینکه آیا رژیم صهیونیستی و آمریکا با ترور سردار سلیمانی توانستند به اهداف خود برسند، تاکید کرد: پس از ترور سردار سلیمانی، عشق مردم به آرمان‌های انقلاب اسلامی و اعتماد به مقام معظم رهبری، سردار سلیمانی و نظام نشان داده شد و می‌توان به صراحت گفت بازتاب‌های پس از ترور سردار سلیمانی حداقل در ۱۰۳ نقطه به گونه‌ای بود که نه تنها اهداف دشمنان به نتیجه نرسید بلکه هیمنه پوشالی کاخ سفید و رژیم صهیونیستی را فروپاشید.
وی در ادامه تاکید کرد: در تهران ۱۲ دی ماه همایش حضوری محدود با حضور شخصیت‌هایی از داخل و خارج کشور برگزار خواهد شد.
امیر عبداللهیان در پایان در رابطه با جزئیات پرونده ترور سردار شهید سلیمانی، اضافه کرد: بازپرس ویژه پرونده ترور سردار سلیمانی اقداماتی را با مقامات عراق انجام دادند اما قوه قضائیه اصرار دارد این پرونده بدون خدشه و در نهایت دقت مراحلش انجام شود. مقامات دولتی عراق همکاری خوبی با قوه قضائیه داشتند و این پرونده به جدیت در حال پیگیری است.

لی آمریکا در روزهای آینده دست به اقدام بزند، اظهار داشت که همه احتمالات در این باره به ویژه به دلیل نوع شخصیت ترامپ که جنون بزرگی و عظمت دارد، وارد است ولی همه این اظهارات و اقدامات در قالب جنگ روانی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه محور مقاومت است.
دبیرکل حزب‌ الله لبنان بیان داشت: هیچ کس اطلاعاتی موثقی در خصوص این اقدام ندارد ولی تحلیل هایی در این خصوص شکل گرفته است و همه طرف ها در حال تحلیل و پیش بینی هستند.
سیدحسن نصرالله با بیان اینکه با شخصیتی مثل ترامپ که دچار رفتارهای جنون آمیز متعدد از جمله جنون خودبزرگ بینی و جنون اقدام و جنون رسانه ای است‏، هر چیزی امکان پذیر است اظهارداشت: باید در مدت زمان باقی مانده از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ باید با هشیاری و احتیاط رفتار کرد و ما باید در این مرحله هفته های کم باقیمانده هوشیار و آگاه باشیم تا ما را غافلگیر نکنند.
وی تصریح کرد: این مسئله فقط به طرف های خارج از آمریکا از جمله ایران, لبنان‏، فلسطین و سایر کشورها مربوط نیست بلکه در داخل آمریکا نیز سران دو حزب نگران هستند این رئیس جمهور خشمیگن و مجنون در چند روز مانده تا پایان ریاست جمهوری جمهوری اش چه کاری انجام خواهد داد.
سیدحسن نصرالله افزود: از 5 سال پیش بنده به درخواست عربستان و با تایید امریکا و اسرائیل هدف ترور بوده ام و از چند طرف به ما هشدار داده اند. درسالهای اخیر عربستان عقلانی و منطقی رفتار نکرده مثلا در جنگ یمن بر اساس کدام اصول و منافع بوده ؟ که فقط از سر کینه و خشم است انها با همه جنبش های مقاومت مشکل دارند و در دهه اخیر شریک اسرائیل و امریکا بودند و همه می دانند آنان دارای افکار داعشی افراطی هستند.

دبیرکل حزب‌ الله لبنان ادامه داد: در عراق نیز همه می دانند جوانان سعودی هنوز در دادگاههای عراقی حضور پیدا می کنند هزاران سعودی در عراق خود را میان مردم بی گناه زنان مساجد و کلیساها منفجر می کنند کینه کوری بر دل دارند و براساس آن می خواهند طرح های خود را پیش ببرند چون پولدار هستند فکر می کنند می توانند هر کاری بکنند.
وی تاکید کرد: ترور حاج قاسم طرح سه گانه امریکا صهیونیستی سعودی است اما فقط ترامپ می توانست از عهده این کار بربیاید اما عربستان تحریک کرد و هزینه داد زیرا سعودی ها فقط پول می دهند و هزینه می کنند ترور حاج قاسم با وجودی که شبانه انجام شد اما مثل روز روشن بود زیرا عوامل ترور پرواز و تحرکات حاج قاسم را زیر نظر داشتند و با ترور مغنیه و شهید فخری زاده و حتی عباس موسوی تفاوت داشت . ترامپ صراحتا در تبلیغات انتخاباتی گفته بود من حاج قاسم را کشتم.
سیدحسن نصرالله بیان داشت: حاج قاسم رحمه الله از بعد انسانی و اخلاقی، بسیار منحصر به فرد بود و راز موفقیت وی شخصیت اخلاقی و انسانی وی بود ژنرال ها معمولا دارای تیپ و پرستیژی و شیوه نامه ها و حد و مرزها هستند اما وی که مسئولیت بزرگی در ایران نیروی بزرگ منطقه داشت بسیار متواضع بود و در اولین دیدار نیم ساعت یک ساعت اول تصور می کردی در برابر یک دوست، رفیق و محبوب هستی انگار سالیان سال وی را می شناختی اصلا تصعنعی نبود حاضر بود برای دیگران جانفشانی کند.
دبیرکل حزب‌ الله لبنان بیان داشت: حاج قاسم بسیار عاطفی و احساسی بود یک بار می خواستیم به مشهد برویم در مسیر فرودگاه قبل از جنگ 2006 در خودرویی بودیم که یک خانم و بچه در حال عبور از خیابان تصادف می کنند ایشون خیلی نگران شدند گویی همسر و بچه ی خودشان بودند راننده را متوقف کرده و پیاده شدند در حالی که پروتکل ها اجازه چنین کاری را نمی دهد ما همه متاثر شدیم ولی ایشون خیلی بیشتر متاثر شد.
شهید سلیمانی و قدس
سید حسن نصرالله در پاسخ به اینکه سردار سلیمانی برای قدس چه اقداماتی کرد، گفت که او از گروه‌های مقاومت فلسطین حمایت کرد و آن‌ها را برای مقابله با دشمن صهیونیست متحد کرد.
او گفت که نقش سردار شهید در تجهیز این گروه‌ها به تسلیحات و انتقال تکنولوژی ساخت موشک و راکت به غزه مهم است.
دبیرکل حزب‌الله لبنان به نحوه دست‌یابی این حزب به موشک‌های کورنت روس در جنگ با اسرائیل اشاره کرد و گفت که وزارت دفاع سوریه این موشک‌ها را با پول خود خرید و حزب‌الله از آن در نبرد با صهیونیست‌ها استفاده کرد. به گفته او، شهید سلیمانی از جمله کسانی بود که خواستار تحویل این موشک‌ها به گروه‌های مقاومت در غزه بود و در حمایت از گروه‌های مقاومت هرگز کوتاهی نداشت.
سید حسن نصرالله گفت که بشار الاسد، رئیس جمهور سوریه شخصا با خرید و ارسال این موشک‌های ساخت روسیه به حماس و جنبش جهاد اسلامی فلسطین در غزه موافقت کرد.
او گفت: «همه می‌دانند که حاج قاسم و برادران در جمهوری اسلامی، از روابط دیپلماتیک هم برای کمک به مقاومت استفاده کرده‌اند. مثلا اسرائیلی‌ها انبارهای سلاح و مهمات در سودان را که از آنجا به غزه ارسال می‌شد، بمباران کردند هر چند سودانی‌ها خیلی روشن درباره آن صحبت نکردند اما اسرائیلی‌ها صحبت کردند».
دبیرکل حزب‌الله در ادامه به موضوع فلسطین و موضع کشورهای عربی در قبال آن اشاره کرد و گفت که قبلا خیانت حکام عرب به فلسطین و رهاکردن این کشور عربی اسلامی در برابر دشمن صهیونیست فقط حرف و حدیث بود ولی در صحنه واقعی چیزی دیده نمی‌شد ولی الآن واقعیت‌ها عیان شده و این حکام عادی‌سازی روابط با این رژیم را آغاز کرده‌اند و معترف‌اند که سال‌هاست که با تل آویو روابط پنهانی داشته‌اند.
او گفت که توجیه کشورهای عربی مثل سعودی و امارات برای ارتباط با اسرائیل، ایران است اما حقیقت آن است که فلسطین باری بر دوششان بوده که میخواهند از آن خلاص شوند؛ چرا که آن‌ها دنباله‌رو آمریکا بودند و طبیعتاً این مسئله آن‌ها را به سمت همکاری و عادی‌سازی با تل آویو سوق داد.
سید حسن نصرالله گفت که حزب‌الله به عادی‌سازی روابط بین کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی از این دریچه نگاه می‌کند که دیگر بازار نفاق و دو رویی پایان یافته و نقاب‌ها از چهره خیانت‌کاران افتاده است و واقعیت و ماهیت این رژیم‌های سازشکار با صهیونیست‌ها عیان شده است.
دبیرکل حزب‌الله اظهار داشت: «مروز حتی در مقام حرف زدن هم ، کنار فلسطین ایستادن هزینه دارد. زمانی بود که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها پشت پرده به برخی رژیم‌های عربی می‌گفتند، هر چه می‌خواهید [در حمایت از فلسطین و علیه اسرائیل] بگویید. اما امروز وضعیت تغییر کرده. حتی دفاع در مقام حرف هم هزینه دارد».
او گفت که فلسطینیان ۴۸ جزو برادران و قوم و خویش مقاومت در لبنان هستند و دل آن‌ها با حزب‌الله است؛ چرا که امیدوارند روزنه‌ و کور سوی امیدی برای آزادی اراضی اشغالی آن‌ها ایجاد شود.
سید حسن نصرالله به روابط حماس و دولت سوریه اشاره کرد و گفت که این روابط باید عادی‌سازی شود و به حالت قبل برگردد و مقامات و رهبران حماس بیانیه‌ها و مواضع خوبی در برابر حملات هوایی رژیم صهیونیستی به مناطق سوریه داشته‌اند و این حملات را طی سال‌های گذشته محکوم کرده‌اند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان از رویکرد برخی از احزاب اسلامی در قبال مسائل اسلام و مسلمین و فلسطین انتقاد کرد و گفت: «عربستان حماس را به دلیل اخوان المسلمینی بودن تحت فشار می‌گذارد اما سعودی‌ها و اماراتی‌ها که در کل منطقه و دنیا با اخوان مبارزه می‌کنند، چطور است که حزب الاصلاح در یمن که اخوانی است در صف آنان علیه صنعاء و عبدالملک الحوثی و انصارالله می‌جنگد؟ الاصلاح زیر پرچم چه کسی می‌جنگد؟ زیر پرچم سعودی‌ها و در نهایت زیر پرچم آمریکایی‌ها».
سید حسن نصرالله در مورد رزمایش‌های گروه‌های فلسطینی در غزه نیز گفت: «این رزمایش گامی مهم است که دشمن را می‌ترساند و قدرت مقاومت را نشان می‌دهد. تلاش حاج قاسم و نیروی قدس در حمایت از گروه‌های مقاومت به دور از انظار و پشت پرده بود».
دبیرکل حزب‌الله لبنان ظاهر شدن سردار سلیمانی در رسانه‌ها به جنگ علیه داعش مرتبط دانست و گفت که «حضور رسانه‌ای و تصویر سردار سلیمانی در خط مقدم مقابله با داعش، تعمدی نبود و من از نظر امنیتی مخالف بودم اما بعد از شنیدن نظر حاج قاسم نظرم عوض شد. معتقدم امروز این موضوع به نفع مقاومت شد؛ چون مشخص شد چه کسانی مقابل داعش ایستادند».
او روابط سردار شهید با مرجعیت دینی عراق را خوب دانست و گفت که این روابط به ویژه در پرونده‌ها و مسائل مهم تجلی یافت.
سید حسن نصرالله گفت که مقاومت عراق در رویارویی با اشغالگران آمریکایی و داعش حمایت واقعی را از نیروی قدس و شهید سلیمانی دریافت می‌کرد. وی ادامه داد: «ارتش آمریکا شهید سلیمانی و نیروی قدس را تهدید به هدف قرار دادن مراکزشان در ایران تهدید کرد و گفت که اگر این حمایت‌های از مقاومت عراق ادامه داشته باشد، تهدید را عملی خواهد کرد. ولی نتوانستند».
دبیرکل حزب‌الله لبنان ادعای رئیس جمهور آمریکا در توجیه ترور سردار سلیمانی را رد کرد و گفت که چنین ادعاهایی صحیت ندارد و یکی از ژنرال‌های سیاه‌پوست ارتش آمریکا بعد از ترور سردار شهید با انتقاد از این اقدام، گفت: «جناب رئیس سربازان ما در عراق چه می‌کنند که کسی به آن‌ها حمله کنند؛ مگر نه این است که ما در آنجا اشغال‌گر هستیم و پرونده از کشتار و جنایت‌ها در کارنامه‌های خود داریم».
سید نصرالله نقش مقاومت عراق در مقابله با داعش را مهم دانست و گفت که اگر مقاومت نبود گروه تروریستی داعش بر منطقه سیطره پیدا می‌کرد و سفارت آمریکا در بغداد، همه کاره عراق می‌شد.
محور مقاومت با ترور به پایان نمی‌رسد و خون شهیدان روی زمین نخواهد ماند
او گفت که آمریکا معتقد بود که با ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس، محور مقاومت به پایان خواهد رسید حال آنکه این محور محدود به یکی دو نفر نبوده و نخواهد بود.
سید حسن نصرالله خواستار محاکمه کسانی شد که اقدام به ترور شهیدان مقاومت در عراق کردند. او تأکید کرد: «پاسخ ترور شهید سلیمانی و المهندس، مسئله امروز و فرداست. خونشان روی زمین نمی‌ماند».
او گفت که کسانی که برای سوریه و بحران این کشور طی سال‌های گذشته از جنگ جهانی سوم استفاده کردند، اشتباه نکردند، چرا که این کشور دشمنان زیادی در منطقه و دنیا داشت و جنگ علیه سوریه یم تصمیم بین‌المللی و منطقه‌ای بود و معارضان آلت دست این دشمنان بود و ارزیابی آن‌ها از شرایط سوریه اشتباه از آب درآمد و آن‌ها پیشنهاد دولت سوریه مبنی بر گفت‌وگو و ایجاد راه حل را رد کردند.
هدف از تغییر نظام در سوریه
سید حسن نصرالله گفت که هدف از تلاش‌ها برای تغییر نظام در سوریه این بود که نظامی شکننده و ضعیف جایگزین آن شود و سازش با اسرائیل را توجیه کند و از حق خود بر جولان اشغالی صرف نظر کند و سیاست مماشات با آمریکا را در پیش بگیرد.
او گفت که همه اقدامات آمریکا علیه ایران از تحریم و تهدید صرفاً به خاطر حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های مقاومت در منطقه و در رأس آن‌ها گروه‌های فلسطین نبوده، بلکه واشنگتن به دنبال سیطره بر این کشور و چپاول منابع آن است همانگونه که در زمان شاه این گونه بود.
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که سوریا نیز وضعیت مشابهی داشت و هدف قرار دادن نظامی در این کشور نه به دلیل حمایت این کشور و شخص رئیس جمهور از قضیه فلسطین و گروه‌های مقاومت بلکه به دلیل این بود که آمریکا چشم طمع به منابع انرژی سوریه دوخته بود.
سردار سلیمانی، پوتین را متقاعد کرد که به سوریه کمک کند
سید حسن نصرالله گفت که روسیه در ابتدای امر مردد بود که وارد جنگ در سوریه شود و حاج قاسم سلیمانی با استدلال و شخصیت کاریزماتیک خود آن‌ هم بر روی نقشه و توضیحاتی واقعی در جلسه‌ای که با رئیس جمهور روسیه داشت، او را متقاعد کرد که برای مقابله با تروریست‌ها و جلوگیری از سقوط دولت سوریه، به مسئله این کشور وورد کند.
او گفت: «در آن جلسه دوساعته، پوتین به حاج قاسم گفت من قانع شدم. این چیزی بود که از حاج قاسم شنیدم. ببینید من نمیخواهم قصه تعریف کنم. موضوع کاملا واقعگرایانه و مستدل و علمی بود. حاج قاسم توانست با استدلال و تشریح واقعیت رئیس پوتین را قانع کند و توانست روشن کند که نتیجه این ورود چه خواهد بود. الان همه میدانند که روسیه از دروازه سوریه به دنیا بازگشت».
نقش شهید سلیمانی در جنگ ۳۳ روزه
دبیر کل حزب الله لبنان گفت که شهید سلیمانی چه در جنگ ۳۳ روزه و چه بعد از آن نقش مهمی داشت و تنها طی این مدت فقط ۴۸ ساعت ضاحیه را به منظور ارائه گزارش ترک کرد و بعد از آن، مسئولیت اسکان آوارگان لبنانی و سر و سامان دادن آن‌ها را برعهده گرفت.
نصرالله: حزب‌الله سر قول خود هست
سید حسن نصرالله در ادامه بر تصمیم مقاومت لبنان بر گرفتن انتقام رزمنده خود که در حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق به شهادت رسید، تأکید کرد و گفت: «وضعیت، قدرت و معنویات و عزم و اراده حزب‌الله طی این مدت تغییری نکرده و بلکه بیشتر از این نیز شده است و ما همچنان سر قول خود هستیم و به شهادت علی محسن در سوریه پاسخ خواهد داد و انتقام خواهیم گرفت».
دبیرکل حزب‌الله آمادگی این حزب برای مقابله با دشمن صهیونیست را خوب دانست و گفت که شمار موشک‌های نقطه زن مقاومت اسلامی در لبنان دو برابر سال قب شده است و هرهدفی در امتداد مساحت فلسطین اشغالی را می‌تواند با دقت هدف قرار دهد.
او به توانمندی‌های حزب‌الله برای مقابله با پهپادهای مهاجم و متجاوز رژیم صهیونیستی در آسمان لبنان اشاره کرد و گفت که این رژیم می‌داند که حزب‌الله از سلاح مناسب برای هدف قرار دادن این پهپادها استفاده می‌کند ولی این موضوع علنی نشده است.
سید حسن نصرالله تأکید کرد که حزب‌الله باید معادله بازدارندگی در برابر این رژیم را اجرا کند و انتقال رزمنده خود را بگیرد؛ چرا که اگر این پاسخ صرفا به زدن تانک و خودرو و هدف قرار دادن آهن آلات باشد، بازدارنده نخواهد بود.
مذاکرات بین لبنان و رژیم صهیونیستی برای ترسیم مرزها
دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره مذاکرات بین این کشور با رژیم صهیونیستی جهت ترسیم مرزهای آبی نیز گفت که در حال حاضر این گفتگوها متوقف شده است و به نظر من در زمان ترامپ توافقی در این موضوع رخ نخواهد داد. ما میگوییم هر چیزی که حق و حقوق ماست از دریایی و زمینی و دولت لبنانی آن را لبنانی میداند، حق ماست.
سید حسن نصرالله در چرایی تأخیر در تشکیل دولت در لبنان نیز گفت که «سعد الحریری»، نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه در علت یابی این تأخیر درست گفته بود و آن اینکه مشکل تشکیل کابینه از دست دادن اعتماد مردم است.
ایران و آمریکا
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه شرایط آمریکا بعد از پیروزی بایدن در انتخابات اشاره کرد و گفت که ایران کشوری نیست که در مسائل و پرونده‌های مختلف خریده یا فروخته شود و یا اینکه به نیابت از ملت‌‌های منطقه با آمریکایی‌ها مذاکره کند. کما اینکه به اروپایی‌ها نیز گفته است که مذاکره و گفت‌وگو به نیابت از یمنی‌ها یا دیگران در منطقه به آن مربوط نمی‌شود.
او گفت: «واشنگتن اصرار داشت که با تهران بر سر میز نشسته و پرونده عراق را بررسی کند. وقتی خیلی اصرار کردند، ایران پاسخ داد، با عراقی‌ها صحبت کنید، اگر آنها صلاح دیدند، ما مانعی نداریم اما به دو شرط؛ مذاکره با حضور طرف عراقی باشد و دوم اینکه دیدار علنی باشد».
سید حسن نصرالله ادامه داد: «حتی در پرونده سوریه هم ایران همینطور است. مسائل را برای طرف سوری مطرح می‌کند تا خودشان تصمیم بگیرند. این مکانیزم ایران است. اگر کسی در منطقه منتظر مذاکره و سازش ایران و آمریکاست در اشتباه است.. اگر کسی منتظر است که ایران به ضرر پرونده‌های منطقه مذاکره کند در اشتباه است».

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات