صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۴۰۵
 طبق گزارش‌های محرمانه بازجویی، زندانی به شماره M ۰۶۰۱۰۸-۰۱ به عنوان یک زندانی نمونه شناخته شده است که با نیرو‌های آمریکایی که وی را در سال ۲۰۰۸ در عراق بازداشت کرده بودند، همکاری می‌کرده و اغلب برای آن‌ها خبرچینی می‌کرده و اطلاعات مربوط به رقبای درون‌گروهی خود که هم‌اکنون معروف به داعش هستند را در اختیار آمریکایی‌ها قرار می‌داده است.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی با اشاره به افشای یک‌سری اسناد محرمانه مربوط به بازجویی از رهبر فعلی داعش که در سال ۲۰۰۸ به دست نیرو‌های آمریکایی در عراق اسیر شده بود، نوشت، طبق این اسناد فاش شده، این زندانی داعش طی چندین روز بازجویی در زندان عراق در سال ۲۰۰۸، سرنخ‌های دقیقی از چگونگی یافتن مقر‌های مخفیانه شاخه رسانه‌ای داعش و زمان مناسب اشغال این دفتر به بازجو‌های آمریکایی ارائه داده بود.

این اسناد همچنین نشان می‌دهد که این زندانی همچنین اطلاعات مربوط به «ابو قسوره» مرد شماره ۲ گروه داعش و قاصد شخصی وی را در اختیار بازجو‌ها قرار داده بود و چند هفته پس از آن، نیرو‌های آمریکایی ابوقسوره را در حمله‌ای به شهر «موصل» عراق کشتند.

این گزارش ادامه داد که این زندانی داعش که به عنوان جاسوس آمریکایی‌ها در زندان عراق فعالیت می‌کرده است، همان «ابو ابراهیم الهاشمی القریشی» رهبر فعلی داعش است.

در یکی از گزارش‌های محرمانه مربوط به بازجویی سال ۲۰۰۸ از رهبر داعش که به عنوان جاسوس آمریکا فعالیت می‌کرده، آمده است: «به نظر می‌رسد که این زندانی هرجلسه همکاری بیشتری می‌کند».

در اسناد فاش شده نام واقعی رهبر فعلی داعش، «امیر محمد سعید عبدالرحمن المولا» عنوان شده است و درباره آن نوشته شده است: «زندانی اطلاعات زیادی درباره افراد وابسته به داعش ارائه می‌دهد».

بنا بر گزارش واشنگتن‌پست، اسناد فوق که به عنوان بخشی از مطالعات آکادمیک منتشر شده است، به مقام‌های آمریکایی کمک کرده است تا بیوگرافی از رهبر کنونی داعش که پس از مرگ «ابوبکر البغدادی» رهبر پیشین داعش در اکتبر ۲۰۱۹ به عنوان رهبر داعش برگزیده شده بود، به دست آورند.

طبق این گزارش، علی‌رغم آن که نیرو‌های آمریکایی در ابتدا در خصوص هویت واقعی رهبر جدید داعش تردید‌هایی داشتند، اما پس از بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیدند که وی همان مولا است که در زندان با بازجو‌های آمریکایی همکاری می‌کرده است.

رهبر فعلی داعش اواخر سال ۲۰۰۷ یا اوایل ۲۰۰۸ به دست نیرو‌های آمریکای اسیر شد و تحت بازجویی‌های زیاد نیرو‌های آمریکایی قرار گرفت و گرچه تاریخ دقیق آزادی وی مشخص نیست، اما اسناد بازجویی در جولای ۲۰۰۸ به پایان رسیده است و مولا در آن زمان همکاری را متوقف کرده بود، زیرا منتظر بود که به دلیل اطلاعات زیادی که در اختیار آمریکایی‌ها قرار داده، پاداش دریافت کند.

واشنگتن‌پست گزارش کرد، آن چه از گزارش‌ها مشخص است، این است که مولا در یک بازه زمانی حداقل دو ماه در اوایل ۲۰۰۸، رؤیای بازجو‌ها بود و هویت رهبران تروریستی و نقشه چگونگی رسیدن به آن‌ها را در اختیار بازجو‌ها قرار می‌داده است و حتی از طریق دفترچه تلفن خود، شماره تلفن ۱۹ مقام داعشی را در اختیار آمریکایی‌ها قرار داد و میزان درآمد آن‌ها را نیز فاش کرد.

طبق این گزراش، آمریکا بر این باور است که رهبر داعش در حال حاضر در عراق یا سوریه پنهان شده است از آن‌جا یکسری حملات از جمله حمله به پایگاه‌های نظامی و مقام‌های دولتی و قبیله‌ای را انجام می‌دهد.

طبق گزارش واشنگتن‌پست، مقام‌های آمریکایی هشدار داده‌اند که این مولا در حالی که ضعیف هم شده است، همچنان فرصت دارد در شرق سوریه پول جمع‌آوری کند و به سلاح دست پیدا کند و نیرو جذب کند و همچنان می‌تواند خطرناک باشد.
برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات