صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۶  ، 
شناسه خبر : ۳۳۰۹۰۹

روزنامه کیهان **

اصلاح‌طلبان شاید روی همتی اجماع کنند

عضو جبهه اصلاحات گفت: دو نفر از اصلاح‌طلبان تایید شده‌اند و چه‌بسا کاندیدای حزب کارگزاران، آقای همتی باشد.
علی صوفی که سابقه وزارت در دولت اصلاحات و عضویت در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را دارد، به ایلنا گفت: در مرحله ثبت‌نام، اصلاح‌طلبان کاندیدایی معرفی نکردند، هرچند در مرحله اول مجمع عمومی جبهه اصلاحات با معرفی ۱۰ نفر وارد فاز انتخابات شدند و آن‌ها برنامه‌های خودشان را ارائه کردند، اما به‌دلیل آنکه جبهه اصلاحات وارد مراحل بعدی نشد؛ یعنی رای‌گیری‌های لازم «یک‌سوم» و «دو‌سوم» را که نیاز داشت تا کاندیدا‌ها معرفی کنند انجام نداد، همه رفتند ثبت‌نام کردند تا بعد از تایید صلاحیت‌ها افراد ارزیابی شوند.
وی خاطرنشان کرد: در اصل جبهه اصلاحات کاندیدایی انتخاب نکرد؛ اما افرادی که ثبت‌نام کردند در جامعه به‌عنوان کاندیدای جریان اصلاحات معرفی شدند و این جریان به روال سابق خود برگشت و منتظر شد صلاحیت‌ها بررسی شود و بعد بین افرادی که تایید شدند، آن کسی که اقبال عمومی بیشتری دارد و در مناظرات و رقابت‌های انتخاباتی پیشتاز بود مورد حمایت مردم قرار گرفت را به‌عنوان گزینه نهایی معرفی کند.
صوفی گفت: در حال حاضر بین کسانی که معرفی شدند هنوز آقای همتی و مهرعلیزاده اصلاح‌طلب هستند. این دو نفر متعلق به جریان اصلاحات هستند، مخصوصا آقای همتی که عضو حزب کارگزاران است و به نظر نمی‌آید این حزب در حال حاضر از رد آقایان جهانگیری و هاشمی ناراحت باشد چه‌بسا که کاندیدای اصلی‌شان هم آقای همتی باشد.
وی با بیان اینکه همتی رئیس کل بانک مرکزی، و اعتدال و توسعه‌ای است، گفت در مورد رئیس کل بانک مرکزی باید گفت، حاکمیت و دولت از عملکردش راضی هستند و باید یادآوری کنم در آن دوره‌ای که نوسانات نرخ ارز و گرانی داشتیم، صداوسیما پوشش بسیار قوی از آقای همتی داشت و مرتب در بخش‌های خبری از وی دعوت می‌کرد و فضای رسانه ملی را در اختیار ایشان قرار می‌داد. آقای همتی کاندیدای مشترک حاکمیت و حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران است.
وی ادامه داد: معتقدم هنوز بازی تمام نشده است و باید منتظر روز‌های آتی باشیم،‌ای بسا کاندیدایی با حکم حکومتی برگردد و همچنین اصلاح‌طلبان را هم متقاعد کنند مانند سال ۹۲ که از آقای روحانی حمایت کردند، از شخص دیگری در این دوره انتخابات حمایت کنند.
صوفی خاطرنشان کرد: درست است که آقای مهرعلیزاده هم اصلاح‌طلب است، اما آن وفاقی که مشاهده می‌کنیم پشت‌پرده روی آقای همتی وجود دارد، روی ایشان نیست.
در همین حال، غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران به ایلنا گفت: آقای همتی نیروی خوبی است، منتها ما نمی‌دانیم ایشان آمادگی ماندن در صحنه و کار کردن در این شرایط را دارد یا خیر؟ و این را باید بررسی کنیم. ما بر اساس اینکه ایشان به کارگزاران می‌آید یا نمی‌آید، در مورد آقای همتی بحث نمی‌کنیم.
وی افزود: ایشان عضو کارگزاران بوده و هیچ‌وقت هم استعفا نداده‌اند. اما برای ما مسئله اصلی بحث کشور، کارآمدی و حل مشکلات مردم است، باید ببینیم که ایشان در این زمینه چه اندازه می‌تواند کار کند و چه برنامه کاری در این حوزه دارد. البته اصل این موضوع باید در جبهه اصلاح‌طلبان بررسی شود و بعد درباره آن اعلام نظر صورت گیرد.
در همین حال علی‌محمد نمازی عضو دیگر کارگزاران گفته است: نظر کرباسچی بر همتی است. او ویژگی‌های مناسبی دارد. نیرویی معتدل است که روحیه کار دارد و کمتر مشاهده شده که جنجال به پا کند. همتی با هماهنگی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان اقدام کرد.

مرغ در دولت روحانی ۴۰۰ درصد گران شد

قیمت مرغ رسماً در دولت روحانی بیش از ۴۰۰ درصد گران شد.
به گزارش روزنامه جوان، مرغ ارزان‌ترین پروتئین گوشتی در کشور است که این روز‌ها با ۵۰۰۰ تومان بیشتر از قیمت مصوب به فروش می‌رسد. قیمت مصوب مرغ در بازار ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است که این روز‌ها با قیمت حداقل ۳۰ هزار تومان عرضه می‌شود. چندی پیش فروش مرغ قطعه‌بندی شده ممنوع شد و فروشندگان اجازه انجام این کار را نداشتند و پس از آزادسازی چند ماهی بازار در ثبات قرار داشت، اما اکنون در ویترین فروشگاه‌های عرضه مرغ، سینی‌های قطعه‌بندی شده قرار گرفته و مرغ کامل عرضه نمی‌کنند.
در طول هشت سال گذشته قیمت مرغ با افزایش ۳۰۵ درصدی روبه‌رو شده، به طوری که در حال حاضر هر چند قیمت این محصول ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان در میادین به فروش می‌رسد، ولی بیشتر خرده‌فروشی‌ها آن را با نرخ نزدیک به ۳۵ هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسانند.
در واقع در سال گذشته نیز با توجه به صف‌های گسترده خرید مرغ که به کمبود عرضه محصول برمی‌گشت، دولت برای کنترل بازار مجبور به تشکیل قرارگاه ساماندهی بازار مرغ شد و مجوز واردات ۵۰ هزار تن مرغ را نیز صادر کرد؛ با این وجود به سختی توانست تعادل را به بازار برگرداند. تولیدکنندگان و مرغداران معتقدند این افزایش قیمت به دلیل نابسامانی بازار نهاده‌های دامی، میزان جوجه‌ریزی و کاهش تولید مرغ است که همین مسئله به طولانی‌تر شدن صف‌ها و سخت‌تر شدن دسترسی مردم به این ماده پروتئینی منجر شده است.

قیمت مصوب مرغ

قیمت مرغ در ابتدای دولت در سال ۹۲ حدود ۶۰۰۰ و ۱۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این رقم تا امروز با نرخ مصوب به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده و حاکی از آن است که قیمت این محصول پروتئینی رشدی ۴۰۰ درصدی را به خود دیده است.
روزنامه جوان نیز در گزارشی در همین باره نوشت قیمت مرغ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، به ۳۵ هزار تومان رسیده است.
جوان بی‌توجهی دولت به هشدار‌های مرغداران در خصوص افزایش مجدد قیمت مرغ و عدم کنترل و تنظیم بازار جوجه یکروزه باعث گرانی قیمت آن به ۳۵ هزار تومان شد. به طوری که در چند روز گذشته مجدداً مرغ دولتی دوباره نایاب شد و متولیان تولید و بازار همچنان در سکوت به سر می‌برند.

روایت عجیب عطریانفر از علت افشای فایل صوتی ظریف

واکنش منفی خاتمی به کاندیداتوری لاریجانی و رایزنی‌های خاتمی و سید حسن خمینی برای کاندیداتوری ظریف، زمینه‌ساز انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف و خلع سلاح کردن وی در انتخابات شد!
به گزارش جوان، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در اظهارنظری انصراف دکتر ظریف از کاندیداتوری انتخابات را دنباله رقابتی شدید در دفتر رئیس‌جمهور با اصلاح‌طلبان عنوان کرد.
محمد عطریانفر در گفت‌وگویی که در شبکه‌های خبری بازتاب داشت، برای نخستین بار و به صورت آشکار پرده از رقابت‌های دفتر رئیس جمهور با اصلاح‌طلبان برداشت و مدعی شد: افشای فایل صوتی ظریف، دنباله رقابتی شدید بود که در دفتر رئیس‌جمهور با اصلاح‌طلبان وجود داشت. اگر اصلاح‌طلبان حاضر به همراهی با دولت سوم حسن روحانی به ریاست علی لاریجانی می‌شدند، شاید این فایل در امنیت کامل حفظ و نگهداری می‌شد.
عطریانفر با بیان اینکه ظریف قصد کاندیداتوری داشت و به خاطر انتشار فایل صوتی کاندیدا نشد، اضافه کرد: گزینه دولت روحانی و مشخصاً حزب اعتدال و توسعه به محوریت واعظی، از ابتدا علی لاریجانی بود نه ظریف.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تلویحاً دفتر ریاست جمهوری را متهم انتشار فایل صوتی ظریف معرفی و ادعا کرده است: واکنش منفی خاتمی به کاندیداتوری لاریجانی و رایزنی‌های خاتمی و سید حسن خمینی برای کاندیداتوری ظریف، زمینه‌ساز انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف و خلع سلاح کردن وی در انتخابات شد!

روایت استاندار بازنشسته از سوءمدیریت شدید دولت

استاندار بازنشسته دولت روحانی که نامزد انتخابات شده بود، می‌گوید: نامزد شدم تا مشکل مرغ و تخم‌مرغ حل شود.
محمود زمانی‌قمی در دولت اصلاحات، استاندار ایلام و چهارمحال و بختیاری بود و در دولت روحانی نیز به استانداری یزد رسید، اما در پی اعمال قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، اجبار از فعالیت دولتی منفک شد، وی که برای انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده بود، قبل از اعلام اسامی نامزد‌های تایید شده، به جماران گفت: ما امروز در حوزه معیشت و اقتصاد وضع بسیار نابسامانی داریم و شاید هیچ مقطعی بعد از پیروزی انقلاب را با شرایط امروز ایران نمی‌توانیم مقایسه کنیم. اما به این معنا نیست که همه علل وضع موجود ریشه‌های اقتصادی صرف دارد؛ به نظر من ریشه‌های مدیریتی هم فراوان دارد.
وی افزود: اگر قرار است ما امروز به سفره مردم رسیدگی کنیم و اجازه ندهیم تخم‌مرغ هم از سفره‌ها خارج شود. این را برگردانیم و آرام‌آرام سفره مردم را به یک نقطه قابل قبول برسانیم. حتما باید اقتصاد رانتی - نفتی را آرام‌آرام به نفع اقتصاد صادراتی، تولید، رونق و خلق ثروت کاهش بدهیم. از طرف دیگر حتما باید به‌دنبال حل این سه بیماری باشیم. من تصریح می‌کنم، آدم‌هایی که برادر به کار گرفته‌اند، خویشاوندی استخدام کرده‌اند و باند تشکیل داده‌اند، در هر جایی می‌خواهند باشند، آن‌ها صلاحیت تغییر و تحول در این حوزه را ندارند. نمی‌شود که من خودم به آن امراض دچار باشم و بعد بگویم که می‌خواهم معجزه کنم.
زمانی‌قمی گفت: من در ۹ استان کشور کار کرده‌ام و همین‌جا اعلام می‌کنم، به عنوان یک سیاستمدار اصلاح‌طلب خودم و همه همفکران و دوستانم باید در سهمی که در به‌وجود آوردن شرایط امروز کشور داشته‌ایم از مردم عذرخواهی کنیم. مگر ما چه کسی هستیم که فکر می‌کنیم هر کاری انجام داده‌ایم درست بوده و داریم درست انجام می‌دهیم؟
استاندار سابق یزد در دولت روحانی گفت: تمام بخشنامه‌هایی که با نفوذ بعضی از عناصر از وزارتخانه‌های صنعتی، اقتصادی، گمرک و جا‌های دیگر به نفع واردات و به زیان صادرات صادر شده همه یک‌جا باید لغو شود. بعد برای تدوین و ابلاغ بخشنامه‌های جدید با رویکرد اینکه واردات ما به سمت ورود مواد اولیه و متریال تولید برود، نه زینتی، و صادرات غیرنفتی را آسان کنیم، باید پیش برویم.
من اگر دولت را در دست بگیرم حتما هر دو ماه یک‌بار با کارآفرینان بزرگ کشور از نزدیک گفتگو می‌کنم و معتقد هستم اگر قرار است ما دولت را کوچک کنیم، کارآفرینان نامی ایران و کسانی که امتحان پس داده‌اند، کم نیستند و در صنایع مختلف هم هستند، وقتی مدیریت را از بالا، میانی و پایینی سالم‌سازی کردید و بیماری‌ها را پاک کردید حالا دیگر این مدیر در خصوصی‌سازی این طرف نمی‌نشیند شوت کند و آن طرف قوم و خویش‌هایش تحویل بگیرند. وقتی ماشین‌سازی تبریز را با ۲۸۰ میلیارد تومان واگذار کردید و اولین چک پس از واگذاری هم برگشت خورد، ۱۰ هزار نفر بیکار زنجیره اشتغال تولید CNC است که کار ماشین‌سازی تبریز روش خودش هست؛ قرار بوده ماشین تولید کند، چرا ما این بلا را سر آن آوردیم؟ برای اینکه این طرف میز می‌نشینیم، به آن طرف میز شوت می‌کنیم و باند و قوم و خویشمان تحویل می‌گیرد. نباید این کار را بکنیم.
وی همچنین گفته است: می‌گوییم می‌خواهیم خصوصی‌سازی کنیم و به باند و بستگان خودمان می‌دهیم. اگر این کار را نکرده بودیم آخر ماجرای ماشین‌سازی تبریز، هپکوی اراک و جا‌های دیگر این نمی‌شد. چطور کشور‌های دیگر دنبال یک مدل عاقلانه رفته‌اند و از آن نتیجه گرفته‌اند و امروز مظهر و نماد استاندارد صنعتی در دنیا می‌شوند؟
اگر می‌خواهیم دنبال بیمه، بورس و خیلی از این چیز‌ها برویم، باید دنبال مدل برویم. هر کاری منطق دارد. این نظام بانکی است که ما داریم و مرتب می‌خواهند برج بفروشند؟ شورای پول و اعتبار یک‌بار برای همیشه کارویژه بانک‌ها را مشخص کند.
بالاخره شما باید قدرت خرید مردم را بالا ببرید و این حرف‌هایی هم که کلی‌گویی می‌کنیم و می‌گوییم اقتصاد را متحول می‌کنیم، من اصلا از این حرف‌ها بلد نیستم بزنم. من خیلی کار کنم، فعلا یک مردم را دو کنم، تخم‌مرغ را به سفره برگردانم و جلوی اتلاف منابع ایران را هم می‌گیرم. ما بیش از ۷۰ میلیارد دلار اتلاف منابع پنهان به‌خصوص در حوزه نفت و گار داریم. چرا من باید به عنوان یک تولیدکننده در پتروشیمی مرتب احساس بزرگی کنم که من این همه سوددهی داشته‌ام؟ یکی نیست از من بپرسد با کدام قیمت سوخت؟ حتی فولادها، با کدام قیمت؟
با قیمت مجانی از دولت می‌گیریم و با قیمت بین‌المللی به مردم می‌فروشیم؛ از جیب مردم برداشته‌ایم و یاد گرفته‌ایم بلافاصله به سراغ مصارف خانگی می‌رویم.

قصور دوجانبه در زمینه تولید برق در کشور

سوءتدبیر‌های دولت در چند سال اخیر، موجب کاهش ۲۸ درصدی رشد ظرفیت تولید برق و همچنین فرسودگی شبکه توزیع شده و همزمان، سایه برجام بر سر صنعت هسته‌ای و برق کشور سنگینی می‌کند.
به گزارش وطن امروز، نرخ رشد ظرفیت اسمی نیروگاه‌های کشور بین سال‌های ۸۵ تا ۹۲ معادل ۴۵/۵ درصد و بین سال‌های ۹۳ تا ۹۹ معادل ۱۷/۶ درصد بوده است که نشان از کاهش ۲۷/۹ درصدی دارد.
چند سالی است با گرم شدن هوا، شاهد قطعی‌های برق گسترده در نقاط مختلف کشور هستیم، صنعت برق به عنوان صنعتی زیرساختی، علاوه بر تأمین رفاه عمومی، نقش پررنگی در بخش تولید ایفا می‌کند؛ بنابراین زمانی که از رونق تولید صحبت می‌شود، توأمان باید ظرفیت تولید برق را نیز افزایش داد. بخشی از تولید برق به منظور تأمین برق مشترکان ثابت است و بخشی دیگر نیز باید برای مشترکان تازه‌ای که به شبکه افزوده می‌شوند، تولید شود. این مشترکان جدید شامل بخش خانگی، صنعتی، تجاری و کشاورزی می‌شود.
طی سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹، معادل ۶ هزار و ۱۱۸ مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شده است، یعنی طی هر سال حدود ۲ هزار مگاوات، این در حالی است که طبق برنامه ششم توسعه سالانه باید ۵ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود و تا پایان سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید برق کشور به ۱۰۱ هزار مگاوات برسد ظرفیت اسمی تولید برق کشور در حال حاضر حدود ۸۵ هزار مگاوات است که در اوج مصرف در ایام پیک میزان تولید از این ظرفیت به حدود ۶۰ هزار مگاوات می‌رسد.
این روزنامه همچنین با اشاره به تأثیر منفی برجام می‌نویسد: کم‌کاری در افزایش ظرفیت برق هسته‌ای کشور بی‌تأثیر از برجام نبوده و در حالی که وزارت نیرو در مذاکرات روزانه خود در سال‌های پایانی دولت یازدهم و شروع دولت دوازدهم به دنبال جذب سرمایه‌گذار خارجی در زمینه برق حرارتی بوده، برق هسته‌ای به فراموشی سپرده شد. از مهم‌ترین ظرفیت‌های استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی، ساخت رآکتور‌های هسته‌ای جهت تولید برق است.
در حالی که ظرفیت عملی تولید برق در تمام انواع نیروگاه‌ها از جمله نیروگاه‌های حرارتی، برقابی، تجدیدپذیر و... هر کدام به دلیلی کمتر از ظرفیت اسمی است، تنها در نیروگاه هسته‌ای ظرفیت عملی تولید برق برابر با ظرفیت اسمی است و به عبارتی، برق هسته‌ای یک برق پایدار برای تأمین نیاز شبکه برق است.

********************

روزنامه وطن امروز **

باید مردم‌سالاری اقتصادی را احیا کنیم

محسن رضایی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: آمده‌ام با کنار گذاشتن هر ملاحظه‌ای، با اراده یکایک ملت ایران، اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهیم.
محسن رضایی نوشته است: «ملت بزرگ ایران! برای ساختن آینده روشن و آرام و کشوری جذاب در جهان، با تمسک به خون همرزمان شهیدم و تمام شهدای تاریخ این مرز و بوم که پاسدار این میراث بوده‌اند، با شما پیمان می‌بندم تمام تلاش خویش را جهت احیای اقتصاد و خروج کشور از دور باطل مدیریت ناکارآمد به کار گیرم. نگهبانان دائمی ایران و انقلاب، مردم هستند. مردم‌سالاری به معنای احساس مثبت ملت به صندوق رأی و انتخابات است. در کنار آن، باید مردم‌سالاری اقتصادی را احیا کنیم و کشور را از شر تبعیض و فقر نجات دهیم. آمده‌ام تا دولت مردم را تشکیل دهم و رئیس‌جمهور همه شما باشم نه یک جناح خاص. ملت بزرگ ایران شاهدند بیش از ۲۰ سال است درباره معیشت مردم و آینده اقتصاد ایران هشدار می‌دهم. در تدوین و ابلاغ سیاست‌های اقتصادی کشور مشاوره دادم. دولت‌ها کاری نکردند. این بار آمده‌ام با کنار گذاشتن هر ملاحظه‌ای، با اراده یکایک شما ملت ایران، اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهیم».

***

اعلام قوانین جدید برای مناظره‌های انتخاباتی

عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری گفت: با توجه به کرونا و جلوگیری از تجمعات تصمیم گرفته شد هر نامزد انتخاباتی با هر استانی گفتگو با دوربین داشته باشد. سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی درباره زمان مناظره زنده نامزد‌ها خاطرنشان کرد: مناظره بین نامزد‌های انتخاباتی هر کدام به مدت ۳ ساعت است و این مناظره از تلویزیون پخش زنده خواهد شد. علاوه بر این اگر نامزدی به نامزد دیگر توهین کرده یا تهمت و افترا بزند و زمان آن فرد برای پاسخ دادن به این تهمت‌ها به اتمام رسیده باشد، با نظر کمیسیون به او برای دفاع از خود وقت داده می‌شود. عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری افزود: بنابراین اگر در مناظره نامزدی فکر کند وقت دارد و هیچ کس نمی‌تواند پاسخ دهد، صحیح نیست، بلکه به نامزدی که به وی تهمت و افترا وارد شده، زمان داده می‌شود، حتی چنانچه نسبت سوئی به افراد خارج از مناظره داده شود، ۲ برابر وقت به آن فرد حقیقی یا حقوقی داده می‌شود که برنامه او به صورت ضبط شده پخش خواهد شد. قاضی‌زاده‌هاشمی ادامه داد: البته مناظره رادیویی میان نماینده نامزد‌های انتخاباتی در رادیو اقتصاد برگزار می‌شود. در پیشنهادات بحث مستندات تولیدی و فیلم‌های تبلیغاتی نامزد‌ها ۲ مستند ۳۰ دقیقه‌ای بود که بر اساس این پیشنهاد مستنداتی که توسط ستاد‌های تبلیغاتی خود نامزد‌ها تولید می‌شود، پخش می‌شود. ابتدا قسمت اول مستند همه نامزد‌ها پخش می‌شود و سپس قسمت‌های بعدی. علاوه بر این بحث گفت‌وگوی کاندیدا‌ها با استان‌ها نیز مطرح است به این ترتیب که هر نامزد انتخاباتی با هر استانی گفتگو با دوربین خواهد داشت که با توجه به کرونا و جلوگیری از تجمعات این تصمیم گرفته شده است. این کار جدید و به ازای آن، دشوار است، اما شورآفرینی جدی و جدیدی را به همراه خواهد داشت.

***

امیدواریم ثمره انتخابات پیش رو تشکیل دولت جوان حزب‌اللهی باشد

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور اظهار امیدواری کرد ثمره انتخابات پیش رو تشکیل دولت جوان حزب‌اللهی و تقویت نور امید در بین مردم باشد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری در نخستین اجلاس مشترک نمایندگان، ولی فقیه، ائمه جمعه و فرماندهان نیروی انتظامی با تبیین ابعاد و ویژگی‌های انتخابات پیش رو، اظهار امیدواری کرد این رویداد ملی، پرشورتر از همیشه و در کمال سلامت و امنیت برگزار شود و ثمره آن، تشکیل دولت جوان حزب‌اللهی و تقویت نور امید به افق روشن پیش رو در قلب مردم شریف باشد.

***

کارخانه رشت الکتریک در اختیار بیت‌المال قرار گرفت

پیرو گزارش سازمان بازرسی کل کشور و دستور رئیس قوه قضائیه در سفر به استان گیلان درباره کارخانه الکتریک ایران- رشت، با تکمیل پرونده و اقدامات قضایی توسط دادگستری استان گیلان، سهام این شرکت به صندوق بازنشستگی کشوری بازگشت. به گزارش ایسنا به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، در پی گزارش مستند و مبسوط بازرسی کل استان گیلان درباره واگذاری ناموفق شرکت الکتریک ایران-رشت و تعطیلی و توقف تولید و اشتغال در این کارخانه بزرگ و دستور مؤکد رئیس قوه قضائیه و پیگیری و نظارت مستمر مسؤولان قضایی گیلان، اخیرا سهام این شرکت و اراضی و املاک کارخانه بالغ بر ۵/۸ هکتار در داخل شهر رشت به ارزش بالغ بر هزار میلیارد تومان اقاله و این اموال به بیت‌المال بازگردانده شد. شرکت الکتریک ایران- رشت به عنوان یکی از تولیدکننده‌های اصلی محصولات الکتریکی و دارای ۲ هزار کارگر، سال ۸۲ به بخش خصوصی واگذار شده بود، ولی خریداران به رغم توافق اولیه واحد تولیدی را تعطیل کرده و به فروش گذاشته بودند. طی سفری که سیدابراهیم رئیسی بهمن سال گذشته به استان گیلان داشت، پس از بازدید از کارخانه رشت الکتریک دستور رسیدگی فوری به وضعیت این کارخانه را صادر کرد که در نهایت این واگذاری با توافق طرفین فسخ شد.

********************

روزنامه خراسان **

دلیل گرانی حبوبات مشخص شد

تسنیم - در حالی بر اساس مشاهدات میدانی حبوبات در بازار کیلویی ۳۰ تا ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسد که آمار رسمی نشان می‌دهد با وجود کمبود تولید، واردات این محصولات هم ۸۱ درصد کاهش داشته است. با افزایش قیمت گوشت و مرغ، مصرف حبوبات به عنوان یکی از پروتئین‌های جایگزین افزایش یافته، اما این محصولات نیز از گرانی دور نمانده و قیمت آن‌ها در دو سال گذشته چند برابر شده است به طوری که انواع حبوبات در محدوده ۳۰ تا ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. سرانه مصرف حبوبات در کشور حدود ۱۰ کیلوگرم برای هر نفر است، اما بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی سالیانه حدود ۷۰۰ هزار تن انواع حبوبات تولید و کمبود‌ها از دیگر کشور‌ها از جمله کانادا وارد می‌شود.

قیمت گذاری خودرو معطل حضور وزیر صمت در مجلس

فارس - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کمیسیون پس از دریافت گزارش سازمان گسترش از جمع بندی پیشنهاد‌های وزارت صمت، خودروسازان، قطعه سازان و شورای رقابت، درباره قیمت گذاری خودرو تصمیم‌گیری می‌کند. «فیروزی» در تشریح نشست روز گذشته کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به انتقاد شدید اعضای این کمیسیون از حضور نیافتن وزیر صنعت، معدن و تجارت در سه جلسه گذشته کمیسیون صنایع با دستور کار قیمت‌گذاری خودرو، اظهار کرد: این عملکرد بیانگر بی توجهی وزیر صمت به موضوع خودرو است.

موسسه اعتباری کاسپین در بانک آینده ادغام می‌شود؟

ایسنا – در حالی که پیش از این مطرح شد که در ماه‌های پیش‌رو موسسه اعتباری کاسپین در بانک آینده ادغام می‌شود، مسئولان این بانک می‌گویند که در این زمینه، هنوز ابلاغیه رسمی از سمت بانک مرکزی دریافت نشده است و منتظر دستور رسمی بانک مرکزی هستند. به تازگی گفته‌هایی مبنی بر ادغام موسسه اعتباری کاسپین در بانک آینده مطرح شده است؛ ماجرا به این برمی‌گردد که در اسفند ۹۴ بانک مرکزی با دادن مجوز به این مؤسسه با نام جدید «کاسپین» موافقت کرد.

اونس طلا مرز ۱۹۰۰ دلار را درهم شکست

ایسنا - قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر دلار ضعیف‌تر و رشد نگرانی‌های تورمی به بالای مرز روانی مهم ۱۹۰۰ دلار صعود کرد و با ۴/۰ درصد افزایش، به ۱۹۰۶ دلار و ۹۹ سنت رسید که بالاترین قیمت از هشتم ژانویه بود.

هدف گذاری صادرات ۳ برابری لوازم خانگی

مهر - مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت با اشاره به صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری لوازم خانگی در سال گذشته، برآورد کرد صادرات طی امسال به ۶۰۰ میلیون دلار افزایش یابد. «کیوان گردان» با اشاره به این که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ تا ۶۰ درصد بازار لوازم خانگی در اختیار برند‌های خارجی بود و ۴۰ درصد تولید داخل نیز از عمق ساخت داخل بسیار پایینی برخوردار بود، اظهار کرد: از خرداد ۹۷ واردات لوازم خانگی را متوقف کردیم. هر چند فکر نمی‌کردیم تحریم‌ها تا این حد مبادلات مالی این صنعت را سخت کند، اما با وجود این در سال ۹۹ در اقلام اصلی لوازم خانگی خودکفا شدیم و امسال به دنبال صادرات برخی محصولات هستیم.

بازگشت ارز به کشور ۱۰۰ درصد رشد کرد

ایسنا - سازمان توسعه تجارت می‌گوید میزان بازگشت ارز صادرکنندگان به کشور ۱۰۰ درصد رشد کرده است. از حدود سه سال قبل و همزمان با از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دولت اعلام کرد که صادرکنندگان باید بخشی از ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند. هرچند در سال‌های گذشته پرونده‌های فراوانی برای بازگشت ارز به کشور باز شده است و حتی برخی صادرکنندگان با توقف فعالیت‌هایشان مواجه شدند، اما در سال گذشته با همراهی که میان صادر کنندگان و بانک مرکزی به وجود آمده، سرعت بازگشت ارز به کشور افزایش یافته و این روند در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه یافته است. دبیر کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت از رشد ۱۰۰ درصدی میزان ایفای تعهدات ارزی در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به اسفند ۱۳۹۹ خبر داده و گفته است: تعهدات ارزی در فروردین ۱۴۰۰، به میزان ۴/۱ میلیارد یورو ایفا شده در حالی که در اسفند ۹۹ این میزان برابر با ۷۰۰ میلیون یورو بوده است.

**************

روزنامه ایران **

بازداشت ۸ نفر از عوامل پرونده پولشویی در اسفراین

خبر اول این که، رئیس کل دادگستری خراسان شمالی در حاشیه بازدید سرزده از حوزه قضایی اسفراین از دستگیری و بازداشت ۸ نفر از عوامل اصلی مرتبط با پرونده پولشویی در شهرستان اسفراین خبر داد. به‌گزارش ایسنا حجت‌الاسلام جعفری، با اشاره به گزارش مراجع اطلاعاتی و اقدامات بموقع سربازان گمنام امام زمان (عج) به کشف فرایند پولشویی در جریان تخریب محیط زیست و مشخصاً اموال عمومی و معادن آلبلاغ در این شهرستان که به طور سازمان یافته و هماهنگ و هدایت شده توسط تعدادی از افراد منفعت طلب و سودجو انجام شده بود و شناسایی عوامل اصلی آن اشاره کرد و در ادامه نسبت به متعدیان و متعرضین به حقوق عامه شدیداً هشدار داد. وی گفت: تاکنون ۸ نفر از عوامل اصلی مرتبط با این موضوع دستگیر شده‌اند و مراتب در شعب ویژه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اسفراین تحت نظارت مستقیم دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان تحت رسیدگی‌های قضایی قرار دارد. رئیس کل دادگستری خراسان شمالی افزود: ۶ نفر از ۸ متهم یاد شده با صدور قرار بازداشت موقت و دو نفر دیگر هم متعاقب صدور قرار وثیقه، به لحاظ عجز از تعرفه وجه الوثاق روانه زندان شده‌اند. جعفری با بیان اینکه افراد دیگری نیز در این خصوص شناسایی شده‌اند و دستور‌های قضایی لازم نیز در راستای دستگیری آنان صادر شده است، گفت: متأسفانه این افراد با روش‌های مختلف مبادرت به استخراج ذخایر معدنی معدن آلبلاغ شهرستان اسفراین و تخریب محیط زیست می‌کردند و سپس با فروش اموال عمومی سود‌های هنگفتی به دست می‌آوردند و در ادامه با ارتکاب پولشویی موجبات تضییع حقوق عامه را فراهم می‌کردند.

نامزد‌ها از عنوان «جهادی» استفاده نکنند

خبر دیگر اینکه، مجمع عالی جهادگران کشور در بیانه‌ای با تأکید بر اهمیت انتخابات و مشارکت مردم و جهادگران در انتخابات، از نامزد‌های تأیید صلاحیت شده خواست که از عنوان «جهادی» در تبلیغات خود استفاده نکنند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج سازندگی در بخشی از این بیانیه آمده است: به کاندیدا‌هایی که از جانب شورای محترم نگهبان احراز صلاحیت شده‌اند توصیه می‌شود؛ از نام جریان جهادی در تبلیغات به نفع خود استفاده نکرده، چرا که آرمان قطعی گروه‌های جهادی، خادمی محض از، ولی نعمتان انقلاب می‌باشد و به همین سبب خود را در کانون هیچ کدام از جریان‌های سیاسی احزاب قرار نخواهند داد. چنانچه افرادی با نام جهادی، کمیته یا ستادی از جانب هر کدام از کاندیدا‌های محترم ریاست جمهوری تشکیل دهند آن‌ها را کاسبان فضای جهادی تلقی کرده و به قطع و یقین اجازه نخواهیم داد جریان مقدس و امیدآفرین جهادی هزینه امر زودگر انتخابات شود.

حمایت مجلس از بررسی دقیق صلاحیت نامزد‌های رئیس جمهوری

دست آخر اینکه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای از اقدام شورای نگهبان در بررسی دقیق صلاحیت‌های نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند. به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای از اقدام شورای نگهبان در بررسی دقیق صلاحیت نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت کردند. علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، محمود احمدی‌نژاد و مسعود پزشکیان از داوطلبان شاخصی بودند که صلاحیت آن‌ها از سوی شورای نگهبان احراز نشده است.

********************

روزنامه شرق**

روحانی با اشاره به روند بررسی صلاحیت‌ها:
خدا نکند مردم حس کنند می‌خواهیم برای آن‌ها تصمیم بگیریم

ایسنا: رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه هیئت دولت گفت: ما از تصمیمی که از سوی شورای نگهبان گرفته شده، عصر روز دوشنبه مطلع شدیم و شب صریح‌تر برای ما روشن و واضح شد و معلوم شد که چه کسانی مدنظر هستند. برای خیلی از سیاسیون و ما این‌گونه بود که دلمان می‌خواست شرایط به گونه‌ای می‌شد که فرصت بیشتری می‌دادند و افراد دیگری هم اضافه می‌شدند؛ چراکه مبانی انتخابات و اصل آن رقابت است و اگر این جان را از انتخابات بگیریم چیزی در کالبد انتخابات نمی‌ماند. حسن روحانی با تأکید بر اینکه دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد، عنوان کرد: من نسبت به اصل ۱۱۳ قانون اساسی حتما متذکر هستم و اشکال دارم. منتها ما هر وقت اصل ۱۱۳ را به شورای نگهبان می‌نویسیم آن‌ها تفسیر خودشان را دارند و می‌گویند نمی‌توانید در این زمینه تذکر بدهید. او افزود: من روز سه‌شنبه به ناچار درباره این موضوع به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه را در ذهنم بود به ایشان انتقال دادم، حالا ایشان هرچه مصلحت می‌دانند و بنا به مصالح کشور مردم تصمیم خواهند گرفت؛ البته آقا در این موارد کمتر وارد می‌شوند، اما به هرحال مواردی هم بوده که ورود پیدا کرده‌اند و از حکم حکومتی خود استفاده کرده‌اند. در هر حال این موضوع مربوط به همه مردم است و ما هم درخواست و تقاضایمان را از ایشان انجام داده‌ایم که اگر صلاح می‌دانند اقدام کنند. روحانی گفت: این مسئله برای ما بسیار مهم است چراکه ما نمی‌توانیم صندوق آرا را رها کنیم. اگر نظام تاکنون حفظ شده به خاطر همین صندوق رأی و حضور و فداکاری مردم بوده است. من از همه مردم خواهش می‌کنم در سراسر کشور این مسئله مهم را مدنظر قرار دهند. اگر سؤالی در ذهن مردم شکل گرفته ما باید به آن سؤال که با زبان و قلم بیان می‌کنند بتوانیم پاسخ دهیم، چون هدف مهم ما این است که این نظام، وحدت، انسجام، قدرت و امنیت ملی را حفظ کنیم و این اصل را نباید ما فراموش کنیم.

حزب مردم‌سالاری:
از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کنیم

شرق: حزب مردم‌سالاری در پی اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان و عدم احراز صلاحیت نامزد‌های معرفی‌شده از سوی جبهه اصلاحات ایران بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: بی‌شک هدف حزب مردم‌سالاری و همچنین کاندیدا‌های طیف‌های مختلف سیاسی از حضور در عرصه انتخابات این بود که سلایق مختلف در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری، امکان حضور داشته باشند و خود را در معرض قضاوت مردم قرار دهند تا به افزایش مشارکت مردم منجر شود. حزب مردم‌سالاری علی‌رغم آنکه تمایل به قهر با صندوق‌های رأی ندارد و بدون آنکه به دنبال تحریم انتخابات باشد اعلام می‌کند در انتخابات پیش‌رو از هیچ نامزدی حمایت نخواهد کرد و اعلام می‌دارد که حزب مردم‌سالاری با هرگونه خشونت‌ورزی هم مخالف است و اعتقاد دارد در سایه نظم و امنیت و قانون‌گرایی، می‌توان در جهت تحقق مطالبات مردم گام برداشت تا به مرور زمان شاهد تثبیت جایگاه تحزب در کشور و همچنین امکان رقابت آزادانه همه سلایق سیاسی در انتخابات فراهم شود.

حمایت مجلس از اقدام شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها

مهر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای از اقدام شورای نگهبان در بررسی دقیق صلاحیت نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت کردند. روز سه‌شنبه نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شد. پرونده داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری حدود ۱۰ روز در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت. علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، محمود احمدی‌نژاد و مسعود پزشکیان از داوطلبان شاخصی بودند که صلاحیت آن‌ها از سوی شورای نگهبان احراز نشده است.

*****************************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات