صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴  ، 
شناسه خبر : ۳۳۲۱۵۳

«سعد الحریری» مامور تشکیل کابینه لبنان که امروز از سمتش استعفا کرده مدعی شد او هیچ شرطی را به «میشل عون»، رئیس‌جمهور این کشور تحمیل نکرده است.
الحریری ساعاتی پس از انصراف از تشکیل کابینه در گفت‌وگو با شبکه الجدیده لبنان گفت: «من نمی‌توانم وقتی رئیس‌جمهور بر حق انتصاب یک سوم تعیین‌کننده کابینه اصرار دارد ترکیبی را برای کابینه ارائه دهم و همه شما می‌دانید که این راه تشکیل کابینه نیست.»
الحریری در گفت‌وگو با الجدیده ادامه داد که هیچ فردی را در رایزنی های پارلمانی پیش رو برای انتخاب مامور تشکیل کابینه معرفی نخواهند کرد. او، اما گفت کاری هم نخواهد کرد که کشور به تعطیلی کشیده شود.
سعد الحریری تاکید کرد: «انتخابات آینده در پیش است و مصاف ما با همه کسانی است که بر خلاف ابتکار فرانسه قدم گذاشتند.»
الحریری با ادعای اینکه اصلا در سفر خود به قاهره با مقامات مصری درباره انصراف از ماموریت خود در تشکیل کابینه صحبتی نکرده است، گفت: من برای آوردن گاز مصر از طریق سوریه به مصر رفتم و اردنی ها توانستند آمریکایی ها را در این باره متقاعد کنند.
وی افزود: من با السیسی، رئیس جمهور مصر درباره پرونده گاز برای کاهش قبض برق در دولت جدید صحبت کردم با وجود اینکه من رئیس آن دولت نخواهم بود.
الحریری افزود: حزب الله می‌گوید باسیل را تحت فشار قرار داده است، اما من چیزی ندیدم و هیچ کسی هم باور نمی‌کند.
او با اشاره به اینکه در خصوص تشکیل کابینه ارتباطی با حزب الله نداشته است، گفت: من می‌گذارم مردم خودشان حکم دهند.
این سیاستمدار لبنانی در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم تشکیل یک دادگاه بین المللی برای مجازات عاملان و مسئولان انفجار بندر بیروت تاکید کرد.
او درباره عربستان گفت: ریاض به لبنان سلاح نداد . ریاض صلح را به لبنان داد و جز خیر لبنان را نمی‌خواهد، همان گونه که همه کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) این گونه هستند؛ اما با گروهی به نام حزب الله مشکل دارند.
الحریری پیش‌تر هم ادعا کرده بود که میشل عون خواستار یک سوم وزرا است که وابسته به یک جناح یا جریان باشند تا اگر نخست وزیر خواست چیزی را تصویب کند که بر خلاف مصالح کشور یا آن جناح باشد، با مخالفت این وزرا، مصوبه تصویب نشود.
«سعد الحریری» امروز پنجشنبه پس از گذشته قریب به ۹ ماه از پذیرش ماموریت تشکیل کابینه لبنان انصراف خود را از این مأموریت اعلام کرد.
الحریری گفت که رئیس جمهور این کشور، تغییرات اساسی برای لیست کابینه پیشنهادی مطرح کرده است.
وی مدعی شد: موضع عون، در قبال تشکیل کابینه تغییر نکرده و مشخص است که ما با او به توافق نخواهیم رسید.
الحریری و عون چند ماهی بود بر سر تقسیم اعضای کابینه میان طوائف لبنانی اختلاف داشتند؛ الحریری بر تشکیل کابینه‌ای به اصطلاح خودش مرکب از افراد متخصص فارغ از مسائل جناحی تاکید داشت، اما رئیس جمهور لبنان بر لزوم پیاده کردن توافق طائف و تقسیم عادلانه کرسی‌های وزارتی میان طوائف شیعه، سنی و مسیحی لبنان در تشکیل کابینه اصرار می‌کرد.
ریاست جمهوری لبنان هم در واکنش به این ادعاهای الحریری بیانیه‌ای منتشر و تأکید کرد: «الحریری برای بررسی هیچ گونه تغییری [در لیست کابینه] آمادگی نداشت و بر انتخاب نام وزرای پیشنهادی خود اصرار می‌وزید.
در این بیانیه آمده است: «عدم پذیرش اصل توافق با رئیس جمهور توسط مأمور تشکیل کابینه، بیانگر این است که وی از قبل، تصمیم خود را برای انصراف گرفته بود».

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات