صفحه نخست >>  عمومی >> یادداشت کوتاه
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲  ، 
شناسه خبر : ۳۳۳۰۲۵
پایگاه بصیرت / حسین عباسیان

رئیس‌جمهور دیروز در دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی، شرط ادامه خدمت را در روحیه انقلابی، فساد ستیزی، کارآمدی و مردم‌داری دانست. در واکاوی چرایی این شروط، باید به شرایط امروز و فردای کشور توأم با ضرورت برخورداری از کابینه قوی و در تراز این شرایط پرداخت.

گزاره‌های تحلیلی: معرفی کابینه و رأی اعتماد گرفتن از مجلس توسط دولت سیزدهم در شرایطی در دستور کار قرارگرفته است که از یک‌سو میراث دار اوج مشکلات و نارضایتی‌هایی است که دولت دوازدهم از خود به‌جای گذاشته است و از سوی دیگر در مسیر روبه آینده خود سند بیانیه گام دوم انقلاب و تحقق دولت و جامعه اسلامی را مدنظر قرار داده است. ضروری است کابینه قوی و تراز انقلاب با عنایت به محورهای زیر به‌گونه‌ای نقش‌آفرینی کند که علاوه بر تحقق شعارها و وعده‌ها در میدان عمل، به‌عنوان نماد و الگویی امیدآفرین و مثال‌زدنی در تاریخ انقلاب طرح گردد: 1- شناخت و بررسی دقیق فرصت‌ها، ظرفیت‌ها و مزیّت‌های کشور و نیز آفت‌ها، آسیب‌ها و تهدیدات؛ 2- داشتن اعتقاد و باور قلبی به: تشکیل دولت و جامعه اسلامی، غیرت انقلابی و تکلیف در مقابل انقلاب، معتقد به نسخه تولید داخلی در کشور، متعهد به خشکاندن سرچشمه‌ها و رخنه‌های فساد، اعتقاد به طهارت اقتصادی به‌عنوان شرط مشروعیت همه مقامات حکومت جمهوری و داشتن نگاه و باور مردم‌داری و گره‌گشایی از مشکلات مردم؛ 3- به‌کارگیری سبک و رفتار اداری با روحیه انقلابی مبتنی بر 4 شاخص «دغدغه‌مندی، تفکر، اراده و مواضع انقلابی»، روحیه ساده زیستی و نفی اشرافی گری، روحیه عدالت‌خواهی و فساد ستیزی با جدیت، پُرکاری، با تدبیر حرکت کردن، شب‌ و روز نشناختن و دنبال کار را گرفتن، روحیه نفی قبیله گرایی سیاسی یا جناحی و روحیه میدانی و مردمی

نکته پایانی: در روز تنفیذ، رئیس‌جمهور دولت سیزدهم اعلام کرد: «برنامه دولت، برنامه تحول است و این تحول مستند است به سند بسیار ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی». پیشرفت حتمی، حرکت در مسیر وجهت این بیانیه است. مقام معظم رهبری در مراسم بیست‌ و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) فرمودند: «همه باید بدانند می‌توان این راه را با شیوه انقلابی حرکت کرد و آن‌وقت، پیشرفت قطعی است؛ و می‌توان به شیوه دیگری حرکت کرد و آن‌وقت سرنوشت، سرنوشت رقت‌آوری خواهد بود. امام تعبیر رایجی داشتند، مکرّر در مواردی می‌گفتند: «اسلام سیلی خواهد خورد». اگر راه را عوض کردیم، ملّت ایران سیلی خواهد خورد، اسلام هم سیلی خواهد خورد». 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات