صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۷  ، 
شناسه خبر : ۳۳۳۰۹۸

 شورای علمای شیعه افغانستان  امروز سه شنبه (2 شهریور) در نشستی در کابل خواستار ایجاد یک دولت فراگیر با حضور قومیت‌ها، جناح‌ها و مذاهب مختلف این کشور شد.
در این بیانیه که «سید حسین عالمی بلخی» وزیر سابق مهاجرین آن را قرائت کرد، تاکید شد، ایجاد دولت فراگیر درتفاهم با جناح‌های مختلف از یک سو موجب رفع مشکلات افغانستان شده است و از سوی دیگر حضور نخبه‌های همه اقوام در تشکیل حکومت زمینه را برای آبادانی و خدمت بهتر به مردم فراهم می‌سازد.
به گزارش «آوا»، بلخی در این نشست گفت: شورای علمای شیعه افغانستان آمادگی دارد تا در صورت برآورده شدن خواسته‌های قانونی آن‌ها، با طالبان در تشکیل حکومت جدید همکاری کند.
این شورا همچنین اظهارداشت که پس از ایجاد حکومت جدید، باید برای برگزاری انتخابات تلاش شود تا همه شهروندان بدون تبعیض حق انتخاب شدن و انتخاب کردن را داشته باشند.
شورای علمای شیعه افغانستان در ادامه نیز بر ضرورت آزادی ادیان و مذاهب، در نظرگیری مذاهب در تشکیل شورای عالی قضا، ایجاد محاکم ویژه برای فقه جعفری، حمایت از حقوق زنان و اطفال مطابق احکام شریعت، فراهم‌سازی زمینه تعلیمات و تحصیلات برای مردم این کشور تاکید نمود.
در این نشست همچنین تأکید شد که نباید هیچ قانونی مخالف اعتقادات مردم وجود داشته باشد. همچنین میثاق‌های حقوق بشری و بین‌المللی تا جایی رعایت شود که در تضاد با ارزش‌های دینی نباشد.
«محمد اکبری» معاون دوم شورای علمای شیعه نیز در این نشست اظهارداشت که طالبان باید هرچه زودتر نظام فراگیر اسلامی، همه جانبه و همه‌شمول را با شرکت همه اقوام از سنی و شیعه تشکیل بدهد تا مردم این کشور از امنیت و عدالت اجتماعی برخوردار شوند.

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات