صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۲  ، 
شناسه خبر : ۳۳۷۳۸۵

دبیر کل حزب الله لبنان در همایش انتخاباتی این جنبش در بیروت با اشاره به مانور اشغالگران صهیونیست گفت: آماده باش حزب‌الله تا زمان پایان مانورهای اسرائیل ادامه خواهد داشت و این مساله درباره مقاومت فلسطینی نیز صدق می کند.
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان امروز سه‌شنبه در همایش انتخاباتی که این جنبش در بیروت برگزار کرد، سخنرانی خود را آغاز کرد.
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در تجمعی انتخاباتی در حومه جنوبی بیروت گفت: هویت و ماهیت عربی بدون فلسطین و بدون قدس معنایی ندارد و ماهیت عربی درصورت عادی سازی مفهوم خود را از دست می دهد، بیروت مرکز و کانون عربیت است.
استقبال لبنانی های مقیم خارج از لیست های مقاومت
وی خاطرنشان کرد که باید از استقبال لبنانی های مقیم خارج به خاطر شرکت در انتخابات تشکر کنم، صرف نظر از اینکه به چه کسی رای خواهند داد، رای لبنانی های مقیم خارج از کشور به فهرست های مقاومت بیانگر شجاعت و اخلاص آنان است، بعد از سخنرانی روز قدس، پیامی از طریق کانال های دیپلماتیک به دست ما رسید مبنی بر اینکه اسرائیلی‌ها تمایلی به انجام هیچ اقدامی علیه لبنان ندارند، بسیج شدن و آماده باش ما تا زمان پایان مانورهای اسرائیل ادامه خواهد داشت و این مساله درباره مقاومت فلسطینی نیز صدق می کند.
دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: ما به اهداف و تصمیماتی که دشمن از طرق رسانه‌ها اعلام می کند و به اظهارات روسای آن اعتماد نداریم، رژیم اشغالگر می داند در پشت سخنانی که در روز قدس و دیروز گفته شد، مردانی هستند که موجب وحشت این رژیم خواهند شد، هیچ کسی نمی تواند جایگزین یک کشور باشد.
مقاومت جایگزین دولت نیست
وی افزود لبنان باید کشوری دارای دولت و حاکمیت باشد و بدون آن، دچار ناآرامی خواهد شد، حتی در مقاومت هم ما خود را به عنوان جایگزین دولت مطرح نمی کنیم، موضوع فروپاشی نظام لبنان و یا سرنگونی دولت و جایگزین کردن آن با دولت دیگر را مطرح نمی کنیم، لبنان کشوری است که از قومیت ها و اقلیت های مختلف تشکیل شده است و همین مساله موجب نگرانی آن شده است.
قانون انتخابات در لبنان باید قانون نسبی باشد نه اکثریت
سیدحسن نصرالله یادآور شد که فضایی که مقاومت به وجود آورده است، پاسخی سخت بود به کسانی که گمان می کردند می توانند بر مقاومت غلبه کنند، ما در صدر کسانی قرار داریم که خواهان حذف طایفه گری سیاسی هستند، دولت عادل منظور مفهوم فلسفی یا افلاطونی آن نیست، بلکه باید مسائل بسیاری محقق شود تا عدالت به طور ملموس برقرار شود، قانون انتخابات در لبنان باید قانون نسبی باشد نه اکثریت، چرا که این کشور از قومیت های مختلف تشکیل شده است، نسل جوان حق انتخاب دارد و باید حق خود را از دولت مطالبه کند و این دولتی که از آن مطالبه شود، همان دولت عادل است، دولت عادل ، دولتی است که از حاکمیت و ملت و ثروت های خود در برابر هر تجاوز احتمالی حفاظت و دفاع می کند، دولت عادل، دولتی است که امنیت را برای مردم خود فراهم می کند و مسئولیت دولت این است که این امنیت را برای همه مناطق بدون تبعیض برقرار کند.
در نظام طایفه ای مانند لبنان اکثریت و اقلیت معنایی ندارد
نصرالله یادآور شد که تبدیل دولت به دولتی عادل نیاز به همکاری مشترک دارد و با یک گروه یا حزب محقق نمی شود، در نظام طایفه ای مانند لبنان اکثریت و اقلیت معنایی ندارد، مشارکت و پافشاری بر آن، چیزی است که لبنان باید به آن متعهد باشد، ما اکنون بیش از هر زمان دیگری، مسئول آینده لبنان هستیم.
هیچ وقت از دولت نخواستیم که از مقاومت حمایت کند
سید حسن نصرالله ضمن تاکید بر این مهم که مقاومت نیازی به حمایت دولت ندارد گفت: وقتی که وارد دولت شدیم، می خواستیم که از مقاومت حمایت کنیم تا کسی به ان تعرض نکند، با حضور حزب الله در دولت، مسئولیت های دیگری یافت، این بدان معناست که بخشی از دولت هستیم، ما هیچ وقت از دولت نخواستیم که از مقاومت حمایت کند، بلکه می خواهیم که هیچ کسی به مقاومت تعرض یا علیه آن توطئه چینی نکند.
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که مقاومت از سال 1982 احتیاجی به حمایت شدن از سوی دولت نداشت و از این به بعد هیچ احتیاجی ندارد، هیچ کسی این انتظار را ندارد که حزب الله اگر بگوید که بخشی ازدولت و نظام است، معنایش این است که بحران ها به پایان خواهند رسید زیرا این مساله مسلتزم همکاری میان همه طرف هاست، هیچ کسی نمی تواند به تنهایی به اهداف ملی دست پیدا کند.
سیدحسن نصرالله گفت: پافشار دولت در ممانعت از حضور شرکت‌های کشورهای شرقی در لبنان به‌خاطر جلب رضایت و خشنودی آمریکا به معنای آن است که ما هیچگاه دستاوردی نخواهیم داشت، ما دارای گنجی در دریا هستیم، چرا لبنان برای استخراج این گنج اقدام نمی کند؟
وی افزود: چرا اسرائیل منتظر ترسیم مرزها نیست، درحالیکه در مناطق مشترک فعالیت می کند، ولی لبنان نمی تواند در آب های منطقه ای خود فعالیت کند، لبنان کشور فقیری نیست و جایز نیست که سیاستمداران آنرا به کشوری فقیر و نیازمند تبدیل کنند، لبنان کشوری ثروتمند است و دارای ثروت های نفتی و گازی فراوان است.
نصرالله یادآور شد که بیروت پناهگاه همه آزادگان و معارضان جهان عرب است و شما آنرا به یک کشور فقیر تبدیل کردید، همه آنچه که مردم لبنان در بانک های داخلی و خارج سپرده گذاری کرده اند، در یک شب به فنا رفت
وی افزود: باید حق سپرده گذاران حفظ شود، زیرا برخی ها هستند که می خواهند علیه این حق توطئه کنند، جایز نیست که مسئولیتی متوجه سپرده گزاران شود، اولین طرفی که باید مسئولیت بپذیرد، بانک های لبنان هستند، دستگاه قضایی سالم و قضات سالم وکارآمد از ویژگی های دولت عادل است.
ایران در مسائل لبنان و امور داخلی این کشور دخالت نمی کند
دبیرکل حزب الله لبنان بار دیگر تاکید کرد که ایران در مسائل لبنان و امور داخلی این کشور دخالت نمی کند بلکه می خواهد که لبنان کشوری مقتدر باشد، لبنانی ها باید میان صادق و درستگو و منافق و ریاکار را از هم تشخیص و تمییز بدهند و میان انان تفاوت قائل شوند.
جنگ داخلی خط قرمز مقاومت است
سیدحسن نصرالله تاکید کرد که در طول مدت زمان گذشته خیلی‌ها تلاش کردند تا لبنان را وارد ورطه جنگ داخلی کنند، با این حال، لبنان وارد چنین عرصه‌ای نشد. جنگ داخلی خط قرمز ماست و اجازه تحقق چنین چیزی را نمی‌دهیم، پارلمان مهمترین نهاد کشور است. از همین روی، وضع قانون انتخاباتی مؤثر و کارآمد، ضروری است.
وی خاطرنشان کرد که پارلمان باید به نوعی قانون انتخابات را وضع کند که مردم نسبت به اینکه قادر خواهند بود با فراغ بال نمایندگان مورد نظرشان را انتخاب کنند، اطمینان حاصل نمایند، من صراحتاً تأکید می‌کنم که ما طرفدار شراکت ملی هستیم. علت این مسأله هم آن است که شراکت ملی یکی از مهمترین عوامل خروج از بحران‌هایی است که لبنان با آنها دست و پنجه نرم می‌کند.
سیدحسن نصرالله در پایان خطاب به مردم لبنان گفت: باید بین افراد صادق و درستکاری که با وجود هرنوع مشکلی ، مسئولیت پذیر هستند و میان افراد منافق و فریبکاری که سال های طولانی شما را فریب دادند، تفاوت قائل شوید، رای های شما به مقاومت و شهدا است تا لبنان مقتدر و باعزت و دارای حاکمیت باشد.

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات