صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۸  ، 
شناسه خبر : ۳۳۸۹۶۱

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت که با «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه گفتگوی تلفنی داشته است.
این مقام آمریکایی افزود: کرملین را تحت فشار قرار داده تا پیشنهاد واشنگتن را برای تضمین آزادی دو آمریکایی بازداشت شده در روسیه بپذیرد.
به نوشته رویترز، گفت‌وگوی بلینگن و لاوروف اولین گفتگوی روسای دستگاه دیپلماسی آمریکا و روسیه از آغاز جنگ اوکراین به شمار  می‌رود.
همچنین بلینکن در یک کنفرانس خبری در وزارت امور خارجه درباره این گفتگوی تلفنی اعلام کرد: «ما گفتگوی صریح و بی پرده داشتیم و به کرملین فشار آوردم تا پیشنهادی را که ما برای آزادی پل ویلان و بریتنی گرینر به عنوان دو زندانی آمریکایی محبوس در روسیه ارائه کردیم، بپذیرد.»
یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت که این تماس حدود 25 دقیقه طول کشید و بدون بحث و جدل کاری بود.
همچنین گفته شده که لاوروف به بلینکن پیشنهاد کرد که دو طرف به دیپلماسی سکوت در مورد مبادله زندانیان بازگردند.
در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: «در رابطه با تبادل احتمالی شهروندان روس و آمریکایی زندانی، طرف روسی پیشنهاد بازگشت به رویه رسیدگی به این موضوع به شیوه‌ای حرفه‌ای و استفاده از «دیپلماسی سکوت» را مطرح کرد.»
همچنین بلینکن گفت که او  به لاوروف تاکید کرد که جهان از روسیه انتظار دارد به تعهدات خود در چارچوب توافق با اوکراین برای بازگشایی صادرات غلات و کودهایی که به دلیل جنگ مسدود شده‌اند، عمل کند تا این امر شدت بحران غذایی در سراسر جهان را کمتر کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات