صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۵:۵۹  ، 
شناسه خبر : ۲۸۶۴۴۰

روزنامه کیهان **

نشنال اینترست: کار سپاه مهم بود یعنی ایران انقلابی باقی می‌ماند

آیا ایران ضدآمریکایی باقی می‌ماند؟ اقدام سپاه پاسداران ایران در بازداشت تفنگداران آمریکایی آن هم در روز اجرای برجام نشان از تداوم هویت انقلابی دارد.

مجله آمریکایی نشنال اینترست با طرح تحلیل فوق نوشت: توافق هسته‌ای و اجرای آن برخی را به این باور رسانده که جمهوری اسلامی ایران بعداز حدود چهار دهه سیاست‌های ضد آمریکایی، تغییر سیاست می‌دهد. اما دستگیری تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران انقلاب می‌توانست اجرای توافق هسته‌ای بین ایران و 6 قدرت جهانی را درست در زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال تأیید پایبندی ایران به تعهداتش بود، به خطر بیاندازد. با این حال، سپاه به جای منحرف کردن توافق، از آن حادثه بعنوان رویدادهای نمادین برای فرستادن پیامی به جهان استفاده کرد.

سپاه با توقیف شناورها و پخش تصویرهای ملوانان از تلویزیون جهت جلب توجه جهانی، از فرصت برای فاش ساختن مسیر آینده سیاست خارجی ایران در پی توافق اتمی استفاده کرد.

نشنال اینترست می‌افزاید؛ سیاست‌سازان آمریکا بجای تلقی این حادثه بعنوان نشانه‌ای از سرسختی یا صمیمیت دیپلماتیک ایران، بهتر است پیچیدگی پشت تصمیم‌گیری ایران را بفهمند و کارهایش را درست تحلیل کنند. سپاه پاسداران با دستگیری و آزاد ساختن ملوان‌های آمریکایی، قاطعیت خود را برای دفاع از انقلاب ایران و تعهد به توافق اتمی و امکان دیپلماسی بیشتر در آینده نشان داد. مقصود سپاه از نمایش ملوانان دستگیر شده این بود که قدرت و اعتماد انقلابی خود را به مخاطبان داخلی و بین‌المللی، در همان لحظه‌ای که اجرای توافق اتمی و لغو تحریم‌ها نزدیک بود، نشان دهد.

سپاه می‌خواهد از برجام برای تقویت مسیر انقلابی ایران استفاده کند و برحمایت از گروه‌هایی که در برابرهدف‌های آمریکا و اسرائیل (رژیم صهیونیستی) در خاورمیانه ایستادگی می‌کنند، بیافزاید.

نشریه آمریکایی ادامه می‌دهد: باید انگیزه استراتژیک پشت احساسات ضد آمریکایی ایران را شناخت. در کانون محاسبات ایران این باور قرار دارد که چنین احساساتی منافع و هدف‌های منطقه‌ای ایران را پیش می‌برد، که یک عنصر عمده سیاست خارجی ایران از زمان انقلاب بوده است و یک منبع عمده قدرت و مشروعیت در خاورمیانه دیده می‌شود.

تحلیلگر نشنال اینترست می‌افزاید: از یک منظر انقلابی، چالش با آمریکا راهی بسیار آسان جهت نشستن در موضع قدرت در صحنه جهانی برای ایران فراهم آورده است. در نتیجه، حتی اگر مناسبات دو کشور بهتر شود، گفتمان انقلابی ایران در مورد آمریکا زیاد تغییر نخواهد کرد.

تحلیلگر نشنال اینترست در عین حال براین گمان است که ممکن است بارقه‌ای برای سیاست‌سازان آمریکا نمایان باشد. شدت گرفتن جنگ سرد بین ایران و عربستان سعودی، در حالی که برای ثبات منطقه‌ای خطرناک و زیانبار است، ممکن است فضایی جهت مانور برای واشنگتن فراهم آورد.

شرکت تمام‌عیار چوپان‌های دروغگو در انتخابات!

افراطیون مدعی‌اصلاح طلبی به دو دوزه بازی در زمینه «جنجال علیه ردصلاحیت‌ها» و «بستن فهرست انتخاباتی کامل» روی آورده‌اند.

اکنون پس از یک هفته جنجال و مظلوم‌نمایی مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان قادر نیستند در انتخابات حضور داشته باشند و به ادعای مرعشی فقط 30 نامزد اصلاح‌طلب ردصلاحیت شده‌اند، خبرهای واقعی حاکی از تدارک کامل برای بستن لیست‌های انتخاباتی از سوی این طیف حکایت می‌کند.

مصطفی درایتی از اعضای حزب منحله مشارکت در این زمینه در روزنامه آرمان نوشت: میزان ردصلاحیت‌ها دور از ذهن اصلاح‌طلبان نبود و از مدت‌ها قبل با احتمال این ماجرا، بسیاری از شخصیت‌های دارای نام و حتی گمنام در این دوره ثبت‌نام کرده بودند.

وی می‌افزاید: اگر افراد رد صلاحیت شده با انگیزه و احساس مسئولیت قبلی در صحنه باقی بمانند می‌توان از ظرفیت این افراد به نفع افراد کمتر شناخته شده استفاده و آنها را به بدنه اجتماعی اصلاحات معرفی کرد. این روش از ابتدا مدنظر اصلاح‌طلبان بوده است و در حال حاضر نخبگان در حال هماهنگی کامل با یکدیگر روی این موضوع هستند؛ زیرا با همین تعداد افراد باقیمانده می‌توان تاثیر جدی در انتخابات گذاشت. البته پیاده‌سازی این روش در شهرهای بزرگ به خوبی جواب می‌دهد و در شهرهای کوچک نیز تنها نیاز به هماهنگی بیشتر دارد. اگر اصلاح‌طلبان با این استراتژی جلو بروند و بدنه اجتماعی آنها تمایل به شرکت در انتخابات پیدا کند اصلاح‌طلبان می‌‌توانند نمایندگانی به مجلس معرفی کنند. معتقدم بستر خوبی برای حضور اصلاح‌طلبان به وجود آمده است.

اعتراف به این واقعیت در حالی است که علی صوفی رئیس ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان در تهران به آفتاب یزد گفته لیست خاکستری اصلاح‌طلبان هم خالی است.

در همین حال محمدرضا عارف در کنگره حزب ندا ضمن تاکید گفته است «من به کسانی که بی‌انگیزه شدند نوید می‌دهم که خوشبختانه شخصیت‌های برجسته و لایق در لیست‌ها وجود دارند. وضعیت کنونی بهتر از سال‌های 91 و 92 است».

وی همچنین خواستار گردش نخبگان در میان اصلاح‌طلبان شده است.

اکونومیست: روحانی بدون پیشرفت اقتصادی باید از انتخابات خداحافظی کند

مجله اقتصادی اکونومیست نوشت: روحانی رئیس‌جمهور ایران اگر نتواند پیشرفت اقتصادی ایجاد کند، ممکن است در انتخابات بعدی ناکام بماند.

اکونومیست رمز موفقیت حسن روحانی در انتخابات بعدی را ایجاد تحولات سریع اقتصادی دانست و نوشت: آقای روحانی اگر نتواند پیشرفت سریعی ایجاد کند، در انتخابات بعدی ممکن است رای نیاورد.

این مجله نوشت: وقتی تحریم‌ها در تاریخ 16 ژانویه (26 دی) لغو شد، این جشن‌های خیابانی نبود که برگزار شد، بلکه بدبینی عمیق ایرانی‌ها نسبت به درست شدن اوضاع اقتصادی بود که آشکار شد. برخی طنزها در شبکه‌های اجتماعی آمدن توریست‌ها به ایران را مسخره کردند. حسن روحانی نیز نتوانست از شیرینی لغو تحریم‌ها بهره‌مند شود.

18 ژانویه (28 دی) نیز آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه اشخاص و نهادهایی که درگیر برنامه موشکی ایران هستند، وضع کرد.

بانک‌های خارجی که برخی از آنها به دلیل ارائه تسهیلات تجاری به ایران جریمه‌های سنگینی پرداخته‌اند، از تناقضات در فهرست تحریم‌های رسمی منتشره توسط کشورهای مختلف شکایت دارند و می‌گویند که ممکن است آنها دوباره به جرم نقض تحریم‌هایی که هنوز پابرجا هستند یا تحریم‌های جدید، تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

پیامدهای اجرای برجام معلوم نیست /ایران کمتر از تصور سود برد

پس از اجرایی شدن برجام و پایان دادن به تحریم‌ها علیه ایران، جامعه جهانی با چالش‌هایی روبرو شده است که ابعاد آن برکسی روشن نیست.

دویچه‌وله با انتشار این تحلیل نوشت: به گفته کارشناسان، ایران در این میان کمتر از آن چه انتظار می‌رفت، سود می‌برد. یک دیپلمات ارشد آمریکایی درباره چگونگی اجرای برجام به دویچه‌وله گفت اغلب جوانب پیامدهای اقتصادی و بازرگانی پایان دادن به تحریم‌ها علیه ایران، هنوز مشخص نیست.

این دیپلمات با اشاره به فعالیت‌های کشورهای غربی برای برقراری تماس با ایران در این رابطه گفت که «ناهماهنگی‌هایی در برخورد آمریکا، اروپا و کشورهای ذینفع» مانند چین، روسیه و ژاپن دراین‌باره وجود دارد.

این در حالی است که مقامات آمریکایی درصدد تنظیم یک «دفترچه راهنما» برای مشخص کردن چارچوب برقراری روابط اقتصادی با ایران هستند و هیئت‌های متعددی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، با هدف بستن قراردادهای کلان راهی ایران شده‌اند.

استپان مال با عنوان کارشناس آمریکایی که خود در گفت‌وگوهای میان نمایندگان جمهوری اسلامی، کشورهای غربی و 5+1 در مورد برنامه هسته‌ای ایران شرکت داشته، به عنوان هماهنگ‌کننده مراحل اجرایی برجام از نیاز اطلاع رسانی درباره «لزوم اقدامات مشترک» سخن می‌گوید.

وی می‌افزاید: هم‌زمان وزارت دارایی آمریکا نیز در تکاپوی روشن ساختن ابعاد این پیامدها برای سفرای کشورهای خارجی است و نمایندگان خود را برای توضیح دراین‌باره به اروپا می‌فرستد.

مسئولان این وزارتخانه، تاکنون یک دفترچه 50 صفحه‌ای درباره چگونگی برقراری مبادلات اقتصادی و روابط بانکی و پولی، بستن قراردادهای نفتی، فروش اسلحه، تامین انرژی و سایر بخش‌های حساس با ایران منتشر کرده‌اند.

با وجود این اقدامات، کارشناسان سیاسی و اقتصادی نسبت به چگونگی پیاده کردن برجام خوش‌بین نیستند.

آنتونی کورد زمن با عنوان کارشناس و تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل (CSIS) در واشنگتن دراین‌باره می‌گوید: «سیستم کنترل کاربردی برجام نه تنها تازه و بی‌سابقه است، بلکه در بسیاری از موارد هنوز خطوط اصلی آن مشخص نیست.» هنوز زمینه‌های انعقاد و اجرای قراردادها و روابط از نظر فنی و اداری فراهم نشده است.

لغو تحریم‌ سوئیفت شاید وقتی دیگر!

باقی ماندن یا برداشته شدن تحریم سوئیفت از جمله مسائلی بود که پس از اجرای برجام به شکل قابل توجهی در میان رسانه‌ها مطرح شده است.

به گزارش رجانیوز در همین راستا محمدجواد ظریف درباره حضور در برنامه نگاه در رابطه با تحریم سوئیفت گفت: «برخی می‌گفتند سوئیفت برداشته نمی‌شود اما دیدید که برداشته شد....... یکی از منتقدان گفته است که برجام سوئیفت یا بانک صادرات را از تحریم خارج نکرده است البته دیدید که بانک سپه خارج شد. اما همه می‌دانستیم که بانک صادرات باقی می‌ماند در تحریم چرا که ربطی به تحریم هسته‌ای نداشت. برداشتن این تحریم مربوط به آمریکا و قوانین آن است و از ابتدا هم قرار نبود ما با آمریکا رابطه برقرار کنیم.»

اما واقعیت برخلاف ادعای دکتر ظریف بود زیرا که تحریم سوئیفت به علت لغو نشدن قواعد تحریمی اتحادیه اروپا-مانند تصمیم 413 که در برجام صرفاsuspend شده است- همچنان پابرجاست و این شرکت صرفا با انتشار بیانیه‌ای به صورت مصداقی برخی از بانک‌های ایران را از لیست تحریم خود خارج کرده است و بانک‌هایی که در این بیانیه به آنها اشاره نشده است - مانند بانک‌های سپه، صادرات، مهر و انصار - همچنان در تحریم باقی خواهند ماند.

اما نکته جالب توجه این است که حتی همین تعداد بانک‌هایی که هم‌اکنون از تحریم سوئیفت خارج شدند نیز عملا در برقراری تجارت با بانک‌های اروپایی باید حدود یک سال صبر کنند. در همین ارتباط رویترز از احتیاط بانک‌های جهان برای برقراری روابط بانکی با ایران خبر داد و به نقل نقل از مدیرعامل بانک خاورمیانه ایران نوشت بانک‌های بزرگ حداقل 6 تا 12 ماه صبر خواهند کرد و بعدا به دنبال تجارت جدی در ایران می‌روند. از جمله دلایل این صبر و احتیاط بانک‌های اروپایی نگرانی آنها از جریمه شدن به وسیله ایالات متحده است زیرا که برخی از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران همچنان پابرجا باقی مانده است.

علاوه بر این، باقی ماندن این تحریم‌ها منجر خواهد شد که بانک‌های ایرانی که از تحریم سوئیفت خارج شده‌اند قادر به همکاری با بانک‌های آمریکایی نیز نباشند.

لذا باید به این نکته اشاره کرد که رفع همه تحریم‌های هسته‌ای که بارها توسط محمدجواد ظریف و عباس عراقچی بیان شده واقعیت نداشته و ساختار تحریم‌ها همچنان پابرجاست.

کلمه: توقع رفتارهای اصلاح‌طلبانه از روحانی نداشته باشیم

سایت حامی فتنه از افراطیون خواست به نحوی موضع نگیرند که عرصه بر «اصولگرایان معتدل» سخت شود چرا که «آنان هم‌پیمانان منطقی ما هستند»!

«محسن-ر» از اعضای ستاد موسوی در انتخابات 88 با اشاره به انتخابات پیش رو و موضوع بررسی صلاحیت‌ها نوشت: اگرچه اصولگرایان معتدل، اصلاح‌طلب نیستند، اما در وضعیت فعلی مشترکاتی با اصلاح‌طلبان دارند که نماد آن استقبال آنان از خط سیاست خارجی اصلاح‌طلبان است. لذا از این اشتراک دیدگاه باید حداکثر بهره را برد تا جایی که ما را به اشتراک مساعی برساند.

وی با اشاره به توقع از روحانی جهت مداخله در موضوع رد صلاحیت‌ها می‌نویسد: اما در نظر داشته باشیم که از روحانی متناسب با شاکله رفتاری و اندیشه‌ای وی توقع داشته باشیم و توقع تحقق آرمان‌های اصلاح‌طلبانه از وی نداشته باشیم ... از رئیس قوه مجریه باید خواست که همت خود را برای جلوگیری از این وضعیت بکار گیرد ولی از وی تکلیف مالایطاق نخواهید.

وی می‌افزاید: خاطر مبارکتان باشد که دست به مواضعی نزنیم که هم‌پیمانان منطقی اصولگرا را از دست بدهیم.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* دیشب، خبرگزاری تسنیم نوشت: «منابع آگاه از گمانه‌زنی‌ها در نشست اخیر مشورتی شورای نگهبان، خبر از تایید صلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و عدم احراز صلاحیت علمی حجت الاسلام سید حسن خمینی می‌دهند.» این خبر، دقایقی بعد از آنکه روی خروجی تسنیم ظاهر شد، به دلیل نامعلومی حذف گردید درحالی که بسیاری از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها آن را به نقل از تسنیم نقل کرده بودند و همچنان درباره آن خبر می‌دهند.

* رئیس مجلس کویت به اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و انتقادش از ریاض در اجلاس مجالس کشورهای اسلامی در بغداد، اعتراض کرد و خود را نماینده عربستان دانست. به گزارش خبرگزاری «المطومه» عراق، رئیس مجلس کویت، در اعتراض به انتقاد علی لاریجانی به اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعه در عربستان سعودی، گفت: ما به بغداد آمده‌ایم و در این کنفرانس برای اتحاد شرکت کرده‌ایم لذا به سخنان رئیس مجلس ایران اعتراض می‌کنم و آن را دخالت در امور عربستان می‌دانم. اگر عربستان در این کنفرانس حضور ندارد، من شخصاً و هیات همراهم نماینده ریاض در این اجلاس هستیم. عربستان، قطر و بحرین این اجلاس را به دلیل حضور ایران تحریم کردند. لاریجانی در سخنرانی خود در کنفرانس مجالس اسلامی، به اعدام شیخ نمر تنها به جرم بیان عقایدش، انتقاد و در عین حال تاکید کرد که باب‌های دیپلماتیک برای آشتی همچنان مقابل عربستان باز است زیرا گفت و گو بهترین راهکار برای حل مشکلات منطقه است.

* شبکه تلویزیونی وابسته به آل سعود، عصبانیت خود از سخنرانی ظریف در اجلاس داووس را علنی کرد. وبگاه شبکه «العربیه»، نزدیک به رژیم آل سعود، در یادداشتی در زمینه سخنرانی اخیر «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در نشست داووس در سوییس نوشت: با عدم حضور عربستان سعودی در اجلاس داووس، افسانه‌های ظریف بر جلسه غالب شد. به گزارش سرویس سیاسی پایتخت، «فیصل عباس» سردبیر عربستانی بخش انگلیسی شبکه العربیه در این یادداشت آورده است: توانایی ظریف در تحریف وقایع یک پدیده است و به خاطر چرخش‌های خبری و توجیهاتش باید به او جایزه اهدا شود. ظریف در سخنان خود در حالی که تلاش کرد برای آشتی با عربستان سعودی، تهران را «خرس عروسکی دوست داشتنی» نشان دهد، ریاض را همچون «گرگ بد بزرگ» به تصویر کشید. نویسنده این یادداشت در ادامه با تمسخر سخنان ظریف در نشست داووس نوشت: من نسبت به این سخنان ظریف در جمع حضار و متنفذان جهانی شک دارم که کشورش اعتقادی راسخ به دیپلماسی به عنوان ابزاری برای حل و فصل درگیری داشته باشد. نویسنده سعودی، حمایت ایران از مردم یمن، دولت سوریه و نپذیرفتن ادعاهای شیخ نشین امارات درباره مالکیت جزایر سه گانه ایرانی را دلیل عدم صداقت ایران در صلح دوستی دانست و از بمباران‌های مداوم آل سعود علیه مردم یمن و حمایت عربستان از تروریست‌های تکفیری در سوریه و عراق و سایر کشورهای عربی سخن نگفت.

* صدراعظم آلمان همچنان تحت سیطره صهیونیست‌ها قرار دارد بطوری که روز گذشته گفت که در کشورش جایی برای مخالفان رژیم صهیونیستی و یهودستیزی وجود ندارد. بنابر گزارش شبکه خبری «راشاتودی»، آنجلا مرکل با اعلام اینکه یهودستیزی بیش از آنچه تصور می‌شود گسترش داشته است، گفت باید برای مقابله با آن اقدام شود. وی تاکید کرد: «ما باید توجه خود را بر این موضوع متمرکز کنیم و به خصوص به جوانان کشور اهمیت دهیم که موج نفرت از اسلام و یهودیان گسترش می‌یابد. ما در برخی مدارس و بعضی مراکز دیده‌ایم که جوانان نشان‌های ضد یهود با خود حمل می‌کنند و هر فرد بزرگسالی باید از آن اطلاع داشته باشد.»

* گروه «ولایت سیناء» (شاخه مصری داعش) از اخوان المسلمین و حامیان آن خواست روش مسالمت جویی را رها کرده و به قیام مسلحانه علیه نظام مصر بپردازند. به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه الیوم السابع، همزمان با پنجمین سالگرد انقلاب 5 بهمن مصر، گروه «ولایت سیناء» فایل ویدئویی را با عنوان «پیام‌هایی از سرزمین سیناء» منتشر کرد که این پیام‌ها خطاب به گروه اخوان المسلمین و حامیان آن برای ترغیب آنها جهت رها کردن اقدامات مسالمت آمیز منتشر شده است. یکی از اعضای این گروه که در این فایل چهره‌اش را پوشانده، گفت: این همان مسالمت جویی جعلی است که جز صاحبان آن را نمی‌کشد و با دموکراسی و سکولاریسم مورد حمایت است که نادرستی آن برای همه مردم آشکار شده است. خداوند پاک و بلند مرتبه برای مردم گزینه قصاص را برگزید و در آن حیات و زندگی قرار داد اما مردم مسالمت جویی را برگزیدند که فقط کسانی که دنبال مسالمت جویی هستند را می‌کشد.

*********************************

روزنامه ایران**

اعلام شماره حساب بانک چینی به بابک زنجانی

وکیل مدافع شرکت نفتی «اچ‌کی» گفت: «بانک مرکزی شماره حساب یک بانک چینی را به بابک زنجانی و دادگاه اعلام کرده تا متهم ردیف اول پرونده نفتی، بدهی دو میلیارد و ۶۶ میلیون یورویی شرکت نفت را به این حساب واریز کند.» به گزارش «تسنیم»، غلامحسین صادقی قهاره افزود: «مطلع شدیم بانک مرکزی پیرو جلسه‌ اخیر برگزار شده در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، شماره حساب بانک مورد نظر برای دریافت پول را اعلام کرده است.» در همین حال وکیل بابک زنجانی در گفت و گو با «ایسنا» مدعی شد: «تا این لحظه هیچ شماره حسابی از سوی بانک مرکزی اعلام نشده و همچنین بانک مرکزی و شرکت نفت در تکلیفی که دادگاه در صورتجلسه 26 دی ماه به صورت صریح برعهده آنها گذاشته، عمل نکرده‌اند.»

روایتی از پشت پرده حمله سفارت عربستان در تهران

«ایلنا» ضمن معرفی فردی که «برای خود برو و بیایی دارد و مغز متفکر حمله به سفارت عربستان خود او بوده»، به نقل از محمدرضا محسنی‌ثانی نماینده مجلس نهم، خبر داد او که برای مدتی در کشور سوریه به‌ سر می‌برده، پس از ورود به ایران توسط مقام‌های انتظامی در فرودگاه بازداشت شده است. این خبرگزاری همچنین در گزارش خود آورده است: وی تا چند سال پیش در کرج مشهور بود. یک هیأت را سازماندهی می‌کند. برخی منابع نیز می‌گویند مداح آن هیأت نیز احتمالاً در جریان حمله به سفارت بازداشت شده باشد، اما هنوز اطلاع دقیقی از این خبر در دست نیست.

خبری که «تسنیم» گذاشت و برداشت

«حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی احراز صلاحیت نشد؛ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تأیید شد.» این خبری بود که شامگاه دیشب به نقل از «منابع نزدیک به شورای نگهبان» و به عنوان تیتر یک بر پیشانی خبرگزاری «تسنیم» نقش بست اما دقایقی بعد از صفحه سایت این خبرگزاری حذف شد و جمله «خطایی پیش آمده لطفاً دوباره تلاش نمایید» جایگزین متن خبر انتخاباتی شد.

تأکید «کری» بر دوستی قدرتمند «ریاض» و «واشنگتن»

«جان کری» گفت: «ائتلاف و دوستی قدرتمندی بین امریکا و عربستان برقرار است.» به گزارش «میزان» به نقل از «آسوشیتدپرس»؛ وزیر خارجه امریکا پیش از ترک «ریاض» ضمن اشاره به توافق هسته‌ای ایران و 1+5، افزود: «روابط حسنه بین واشنگتن و ریاض مستحکم بوده و در این مناسبات پس از توافق هسته‌ای هیچ گونه تغییری پدید نیامده است.» «کری» ادامه داد: «توافق هسته‌ای با ایران موجب نمی‌شود که نگرانی‌های دیگر ما در مورد این کشور از بین برود بنابراین ما به همکاری با متحدان منطقه‌ای خود ادامه خواهیم داد.»

منع صدور کالای ترکیه‌ای به روسیه از خاک ایران

«راشاتودی» نوشت: «محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، دستور ممنوعیت صادرات کالاهای ترکیه به روسیه را از ایران صادر کرده است.» به گزارش «انتخاب»، این گزارش افزوده است: «به گفته یکی از مسئولان ایرانی، اگر کالاهای ترکیه باز هم از طریق ایران سر از بازار روسیه درآورد، مسکو ممکن است مجبور به اعمال تحریم بر واردات از ایران شود.»

نامه همسر شهید هسته‌ای به ملت ایران

همسر شهید هسته‌ای مجید شهریاری در نامه‌ای خطاب به ملت ایران نوشت: «ما هیچ اعتمادی به امریکا وغرب نداریم اما به فرزندان این سرزمین اعتماد داریم و لحظات اقتدار را به ملتم تبریک می‌گویم.» به گزارش «ایرنا»، بهجت قاسمی همسر شهید شهریاری و استاد دانشگاه شهید بهشتی افزوده است: «از مذاکره کنندگان و تمامی کسانی که در این سال‌ها در این مسیر تلاش کرده‌اند، سپاسگزارم و اکنون مجید عزیزم، ببین و شاهد باش که خون تو و یاران شهیدت به ثمر نشسته و دنیا در برابر اقتداری که آفریدید، سر تعظیم فرود آورده است.»

*********************************

روزنامه خراسان **

پارس نیوز خبرداد :

بعد از تشکیل کمیته «اجرایی» و کمیته « تایید صلاحیت نامزدها» سومین کمیته ائتلاف اصولگرایان با عنوان کمیته «استانها» نیز تشکیل شد.اعضای این کمیته 7 نفره را آقایان سیدرضا تقوی، حسین فدایی، صادق محصولی، علیرضا زاکانی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، اسدا... بادامچیان و محمدرضا باهنر تشکیل می دهند.بر اساس تصمیم اولیه این کمیته، شاخص های تعیین شده در شورای مرکزی برای نامزدها به شوراهای اصولگرایان در استان‌ها ارسال شده است و این کمیته در تعیین نامزدها هیچ دخالتی نخواهد داشت.

سایت آریا نوشت :

سیامک ره پیک سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات می گوید: ممکن است داوطلبانی در هیئت های اجرایی ، نظارت و هیئت مرکزی تایید شده باشند اما به علت گزارش جدیدی که در پاسخ به استعلام ها برای شورای نگهبان ارسال و برای این شورا محرز می شود که تایید صلاحیت آن داوطلبان درست نبوده است، در این صورت صلاحیت آنان رد می شود و این داوطلبان اجازه دارند در زمانی به مدت 3 روز شکایت کنند و شورای نگهبان به یک هفته مهلت برای رسیدگی به شکایت این افراد نیاز دارد.

شفاف نوشت :

العربیه نزدیک به خاندان آل سعود در یادداشتی با عصبانیت از سخنرانی اخیر «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در نشست داووس در سوییس نوشت: با عدم حضور عربستان سعودی در اجلاس داووس، افسانه‌های ظریف بر جلسه غالب شد.

انتخاب نوشت :

پس از آنکه عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، چهارشنبه گذشته از دیدار خود با مقام معظم رهبری و گزارش ردصلاحیت‌ها به ایشان خبر داد، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری روایت خود را از این دیدار در همایش استانداران و فرمانداران اعلام کرد؛ دیدارهایی که به گفته جهانگیری در دو جلسه طولانی و با همراهی وزیر کشور انجام شده است.

تابناک نوشت :

بان کی‌‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در نامه‌ای به مجمع عمومی اعلام کرد ۱۵ کشور به دلیل بدهی به صندوق بودجه سازمان ملل از رأی دادن در مجمع عمومی محروم شدند. بر اساس قوانین سازمان ملل چنانچه بدهی‌های کشوری از مجموع مبالغی که باید طی دو سال پرداخت کند فراتر رود از حق رأی دادن در مجمع عمومی محروم می‌شود. ایران یکی از این ۱۵ کشور بود که تا شنبه ۱۶ ژانویه از سوی سازمان ملل متحد تحریم شده بود.کومور، گینه بیسائو، سائو تومه، سومالی، یمن، بحرین، بروندی، جمهوری دومینیکن، سن وینسنت، وانواتو، جزایر مارشال، لیبی و مالی دیگر کشورهای بدهکار در این فهرست هستند.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

فضای امنیتی مصر در سالگرد انقلاب

میدان التحریر و دیگر میدان‌های اصلی قاهره و سایر استان‌های مصر پیش از سالگرد انقلاب 25 ژانویه 2011 که منجر به سرنگونی رژیم حسنی مبارک شد و همزمان با افزایش فراخوان‌ها برای برگزاری تظاهرات، به پادگان‌های نظامی تبدیل شده‌اند. از سوی دیگر عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری این کشور نیز در مراسم روز پلیس که مصادف با سالگرد انقلاب (امروز) است، شرکت کرد و با وجود اعتراض مخالفان نسبت به اقدامات پلیس از افسران این ارگان تقدیر کرد.

سرکوب تظاهرات جمهوری آذربایجان

در هفته گذشته درگیری خشونت‌باری میان پلیس ضد شورش و هزاران معترضی که در سراسر این کشور سابق اتحاد جماهیر شوروی به خیابان‌ها آمده بودند، به وقوع پیوست. آنها نارضایتی خود را علیه افزایش قیمت‌ها و بیکاری اعلام کردند. دولت الهام علی‌اف به ندرت اجازه می‌دهد که ندای مخالفی شنیده شود، از همین رو سربازانش را برای سرکوب ناآرامی‌ها به شهر سیازن و چندین شهر و منطقه دیگر اعزام کرد و اعترضات با گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی علیه معترضان سنگ‌پران خاموش شد.

فلج شدن شیخ نمر قبل از شهادت

محمد النمر، برادر شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه عربستانی که توسط رژیم سعودی اعدام شد، اخیرا با انتشار عکسی از مجوز ملاقاتی که 27 ژانویه جاری در آن تعیین شده بود، فاش کرد یکی از پاهای شیخ نمر که در ژوئیه 2012 حین بازداشت تیر خورد، فلج شده بود. محمد النمر همچنین گفت: در آخرین ملاقاتی که با شهید نمر در دوم دسامبر گذشته داشتم، به او گفتم صحبت‌هایی مبنی بر قصد دولت ریاض برای حل بحران زندانیان وجود دارد اما شهید نمر به من ابلاغ کرد تمرکز خود را بر حل مشکلات دیگر زندانیان بگذاریم.

تکذیب سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه

سخنگوی وزارت دفاع روسیه ضمن تکذیب سرنگونی دومین جنگنده روسی توسط ترکیه، این خبر را شایعه‌پراکنی تحلیلگران قلابی خواند. اشاره «ایگور کوناشنکوف» به مخالفان بشار اسد بود که روز جمعه ادعا کردند در حریم هوایی گذرگاه مرزی باب الحوا در مرز سوریه و ترکیه، جنگنده‌های ترکیه یک فروند هواپیمای نظامی سوخوی روسیه را سرنگون کرده‌اند. کوناشنکوف در واکنش به این اخبار گفت: «تمام هواپیماهای نظامی روسی که برای انجام ماموریت نظامی و بمباران مراکز تحت کنترل گروه تروریستی داعش از پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه به پرواز درآمده بودند سالم به پایگاه خود بازگشتند».

17 کشته در کولاک شرق آمریکا

بارش سنگین برف و وقوع کولاک در شرق ایالات متحده از روز شنبه تشدید شد و شمار جان‌باختگان حوادث مرتبط با آن به دست‌کم ۱۷ تن رسید. شهرداری نیویورک سفر جاده‌ای به این شهر را جز برای خودروهای امدادی ممنوع اعلام کرده همچنین بیش از

۲۰ هزار و ۲۰۰ پرواز از روز جمعه تا دوشنبه لغو شده است. به گزارش خبرنگار یورونیوز در واشنگتن، بارش برف بسیار سنگین و ادامه‌دار است و باد بسیار شدیدی می‌وزد. بالغ بر ۸۵ میلیون تن در ۱۵ ایالت در مسیر کولاک بوده و شرایط اضطراری برای ۳۳ میلیون تن از این جمعیت همچنان پابرجاست. تنها در نیوجرسی، حدود ۹۰ هزار واحد مسکونی با قطع برق مواجه شده است.

وحشت عباس به جای اسرائیلی‌ها

گویا محمود عباس بیش از صهیونیست‌ها از اوجگیری حملات ضد اسرائیلی جوانان فلسطینی وحشت کرده است. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی با انتقاد از شور انتفاضه جدید در قدس اشغالی و کرانه باختری بار دیگر ثابت کرد سر سپرده تل‌آویو است. عباس پس از شهادت یک دختر 13 ساله فلسطینی به ضرب گلوله اسرائیلی‌ها، به جای انتقاد از قاتلان صهیونیست او، از تشویق جوانان عرب برای حمله به نیروهای امنیتی اسرائیل انتقاد کرد. او در مقر تشکیلات خودگردان در شهر رام‌الله واقع در کرانه باختری، گفت: «هرکسی بخواهد با استفاده از انفجار، سلاح یا ایجاد هسته در هر جایی علیه امنیت اقدام کند، دستگیر می‌شود و مهم نیست کجا خواهد رفت. تدابیر امنیتی به دستور من اتخاذ شده است». دختر نوجوان فلسطینی 8 بامداد شنبه گذشته با چاقو به یک نیروی امنیتی اسرائیلی حمله کرد و به ضرب گلوله شهید شد.

*********************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات