صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰  ، 
شناسه خبر : ۳۰۱۰۸۷
امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) رأی مردم به معنای واقعی کلمه حق‌الناس است، رعایت این حق واجب شرعی است، واجب اسلامی است. در این امانت نباید خیانت کرد نتیجه آرا هر چه شد بایستی به آن ملتزم بود.(94/6/18)
نشریه اخبار و تحلیل‌ها word
نشریه اخبار و تحلیل‌ها PDF
▼ حرف روز
وظیفه، تنها در صحنه ماندن نیست

در روزهای نزدیک به انتخابات همه منتظر یک شوک انتخاباتی بودند تا فضای انتخابات به کلی تغییر پیدا کند؛ اما کسی به دنبال شوک از سوی جریان اصولگرایی و شخص دکتر قالیباف نبود که با اعلان کناره‌گیری به نفع آقای رئیسی در اوج اقتدار، جبهه انقلاب و اصولگرایی به یک انسجام هم‌افزایی دست پیدا کند. این اقدام به‌هنگام یعنی انصراف قالیباف از حضور در انتخابات اوج جوانمردی و همراهی با جریان اصولگرایان بود و وی نشان داد که هر جا پای مصالح نظام و کشور در میان باشد، جوانمردانه ایستاده است. در انتخابات گذشته تجربه نشان داده است مردم وقتی تشتت آرا را در یک جبهه مشاهده کنند، اعتماد کمتری به آن جبهه خواهند داشت؛ همان‌گونه که کناره‌گیری عارف در انتخابات گذشته به نفع روحانی اتحادی را بین جریان اصلاح‌طلبی ایجاد کرد. برای پردازش این اقدام چند نکته قابل بررسی است:
1ـ تجربه گذشته و تاریخ نشان داده است که هر زمانی با یکدیگر وحدت داشته‌ایم و کنار یکدیگر بوده‌ایم و با انسجام به ارزش‌های انقلاب تأکید کرده‌ایم، موفق و پیروز بوده‌ایم و هر کجا که شکاف در بین جبهه انقلاب حاکم بوده است، ضربه خورده‌ایم. آنچه در این مقطع اهمیت حیاتی دارد، حفظ منافع مردم، کشور و انقلاب است که با وحدت در جبهه انقلاب، باید تصمیمى اساسی و خطیر گرفته می‌شد.
2ـ در شرایط کنونی، آرمان اصلی کشور و مردم تغییر وضع موجود است و برای رسیدن به این آرمان، چاره‌ای نبود که یک نفر به نفع نفر دیگری کنار برود، پس وظیفه همیشه این نیست که در صحنه بمانیم؛ چرا که گاهی اوقات کنار کشیدن و در صحنه نبودن خودش نوعی ایثارگری و وظیفه‌شناسی است.
3ـ با کنار رفتن یک نفر از نامزدهای اصلی، کار برای رقیب هم فوق‌العاده سخت و دشوار خواهد بود.
این‌گونه رفتارها نشان می‌دهد اعتقاد به باورها و ارزش‌ها تنها به شعار دادن نیست؛ بلکه یک نوع منش و مرام است که همه نیروهای مؤمن و انقلابی باید به آن آراسته باشند و در بزنگاه‌ها از آن استفاده کنند. رفتار آقای قالیباف یک نمونه متعالی از این اعتقاد بود که روز گذشته تبلور یافت.

▼ گزارش روز
آثار یک حضور

محاصره منطقه عوامیه در شرق عربستان، کشته شدن چهار شهروند عربستانی در جریان سرکوب معترضان به رژیم آل‌سعود در شرق این کشور، سرکوب و زندانی کردن معترضان به رژیم آل‌خلیفه در بحرین، تلاش آمریکا و هم‌پیمانانش برای حمله نظامی به سوریه، ادامه درگیری‌ها در عراق میان داعش و نیروهای مردمی و ارتش این کشور، حملات جنگنده‌های سعودی به شهرهای یمن و بحران غذا و شیوع بیماری در این کشور، انفجار انتحاری در بازار کابل و کشته شدن چند شهروند در افغانستان، انفجار در مرکز خریدی در استانبول ترکیه، بمباران شهرهای پاکستان به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی و ده‌ها تیتر مشابه در روزها، هفته‌ها و ماه‌های اخیر خلاصه وضعیت منطقه پر از آتش و خونی است که جمهوری اسلامی ایران با هزاران کیلومتر مرز زمینی و آبی با امنیت مثال‌زدنی در آن قرار دارد؛ کشوری که حالا مردمش خود را برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آماده می‌کنند، انتخاباتی پرنشاط، آزاد و فراگیر؛ اما راز این آرامش چیست؟
به این پرسش می‌توان پاسخ‌های متفاوتی داد، از رهبری هوشمندانه و مدبرانه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای تا حضور مقتدرانه نیروهای مسلح و وحدت کلمه ملت ایران با وجود تفاوت‌های مذهبی، زبانی، قومی، دینی و...؛ اما همه این دلایل یک فصل مشترک دارند و آن، حضور در صحنه و حمایت از سیاست‌های کلی کشور و تبعیت همه مردم از رهبری است؛ حضور مردم در راه‌پیمایی‌های مختلف، به ویژه گردهمایی بی‌نظیر 22 بهمن ماه در تمام 38 سال اخیر، حضور مردم پای صندوق‌های رأی در انتخابات مختلف، به ویژه انتخابات ریاست‌جمهوری به منزله مهم‌ترین انتخابات کشور ضمانت‌های این آرامش و امنیت است؛ حماسه حضوری که کمتر از چهار روز دیگر دوباره تکرار خواهد شد و مردم برای انتخاب دوازدهمین رئیس دولت به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت تا فراتر از نام‌ها امنیت، استقلال، آزادی، عزت و پیشرفت و آبادانی را تضمین کنند.

▼ اخبار ویژه
یک بام و دو هوای جهانگیری!

اسحاق جهانگیری در همایش حامیان روحانی اظهار داشت: «من از مناظره‌ها یک چیز را متوجه شدم. همه از آزادی و حرمت انسان و کرامت انسان می‌گفتند، اما انگار نه انگار اینها بودند که مطبوعات را فله‌ای توقیف می‌کردند و اعدام می‌کردند.» این اظهارات جهانگیری در حالی بیان شد که سال گذشته وقتی یکی از کانال‌های تلگرامی مطلبی علیه وی نوشت، او در نامه‌ای به وزیر اطلاعات، دستور دستگیری و برخورد با آن کانال را صادر کرد؛ اما وزیر اطلاعات در پاسخی شجاعانه به وی نوشت که وظیفه این وزارتخانه برخورد با کسانی است که گلوله شلیک می‌کنند نه قلم به دستان!
دلداری بی‌بی‌سی به اصلاح‌طلبان!
شبکه سلطنتی بی‌بی‌سی که پیش از این، حضور چند نامزد اصولگرا در انتخابات ریاست‌جمهوری را نشانه اختلاف و به سود حسن روحانی می‌دانست، پس از کناره‌گیری قالیباف از انتخابات، در تحلیل‌هایی عجیب مدعی شد این کناره‌گیری نه تنها سودی برای اصولگرایان ندارد؛ بلکه ممکن است به آرای حسن روحانی بیفزاید! این تحلیل عجیب در حالی است که مناظره‌ها و تبلیغات‌های انتخاباتی نشان داد، سیاست‌های قالیباف و روحانی 180 درجه با هم اختلاف دارند و بسیار بعید است کسی هم حامی قالیباف باشد و هم حامی روحانی.
             
▼ اخبار
1ـ ترامپ اطلاعات فوق سرّی را به روسیه لو داد

روزنامه «واشنگتن‌پست» در گزارشی که به نظر می‌رسد آغازگر جنجال تازه‌ای علیه دولت آمریکا باشد، به نقل از منابع آگاه نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور اطلاعات فوق سرّی را در اختیار دولت روسیه قرار داده است. بنا بر این گزارش، مقامات کنونی و سابق دولت آمریکا می‌گویند ترامپ در دیدار هفته گذشته‌اش با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و همچنین سفیر روسیه، اطلاعاتی را درباره گروه تروریستی داعش در اختیار مسکو قرار داده که ممکن است «یک منبع اطلاعاتی مهم» درباره این گروه را در معرض تهدید قرار دهد. یک مقام مطلع می‌گوید، ترامپ برای به رخ کشیدن اطلاعاتی که درباره داعش دارد، به لاوروف گفته است: «من افرادی را دارم که هر روز اطلاعات فوق‌العاده‌ای را در اختیار من قرار می‌دهند.»

2ـ آمریکا منجی داعش در درگیری با طالبان شد
«ظاهر قدیر» نماینده مردم ولایت ننگرهار در پارلمان افغانستان گفت: آمریکا گرایش و تمایل بسیاری به داعش دارد. وی افزود: نمونه بارز حمایت آمریکا از داعش در درگیری اخیر طالبان و داعش در منطقه «مسجد سفید» روستای «چپرهار» قابل مشاهده است. در آن درگیری شمار زیادی از اعضای وابسته به داعش در منطقه مسجد سفید در محاصره طالبان بودند که هواپیماهای آمریکایی و نیروهای ویژه آنها طالبان را هدف قرار داده و داعشی‌ها را از محاصره نجات دادند. ظاهر قدیر تأکید کرد: هم طالبان و هم گروه تروریستی داعش دشمن مردم افغانستان هستند؛ اما آن‌طور که مشخص است، آمریکا بیشتر طرفدار داعش است.

▼ تا انتخابات
حسن روحانی در واکنش به پرسش‌ها و درخواست‌های هواداران خود مبنی بر رفع حصر سران فتنه اظهار داشت: بازوی من قدرت بعضی چیزها را ندارد، اما بعضی کارها با رأی بالاتر از 51 درصد کارساز خواهد بود. روحانی همچنین گفت: مردم باید بین قاضی و وکیل انتخاب کنند. قاضی حکم صادر می‌کند و حکمش را ابلاغ می‌کند؛ اما وکیل از مردم دفاع می‌کند؛ انتخاب با خودتان است.
اسحاق جهانگیری امروز سه‌شنبه به نفع حسن روحانی از ادامه رقابت‌ها کناره‌گیری می‌کند. غلامعلی رجایی، فعال سیاسی نزدیک به ستاد روحانی، از تصمیم جهانگیری برای اعلام انصراف خبر داد و گفت: با توجه به کناره‌گیری جهانگیری و قالیباف، رقابت در انتخابات، دوقطبی و میان روحانی و رئیسی خواهد بود.
علی‌اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات کشور در همایش بازرسان و نمایندگان فرمانداران استان تهران، با بیان اینکه 56 میلیون و 410 هزار نفر واجد شرایط رأی دادن هستند، گفت: طبق آخرین ارزیابی‌ها میل به مشارکت 57 درصدی احساس می‌شود که ان‌شاءالله با حضور گسترده مردم افزایش می‌یابد.
متعاقب اعلام کناره‌گیری محمدباقر قالیباف به نفع سیدابراهیم رئیسی و همچنین حمایت تمام‌قد اسحاق جهانگیری از حسن روحانی در جبهه اصلاح‌طلبان، در نتیجه نظرسنجی یکی از پایگاه‌‌های خبری که عصر روز گذشته انجام شد، سیدابراهیم رئیسی با فاصله‌ای نزدیک از حسن روحانی پیشی گرفته است.
علی نیکزاد، مسئول ستاد حجت‌الاسلام رئیسی ضمن حضور در ستاد مرکزی محمدباقر قالیباف از اقدام انقلابی وی در وحدت نیروهای انقلابی تقدیر کرد و در حکمی محمد دهقان، مسئول ستاد قالیباف را به ریاست «ستاد کشوری کرامت و کارآمدی» حامی سیدابراهیم رئیسی منصوب کرد.

▼ اخبار کوتاه

تازه‌ترین پژوهش دانشگاهی در انگلیس، کاهش شمار مسیحیان و چهار برابر شدن مسلمانان در ۳۲ سال گذشته را نشان می‌دهد. مرکز لندن، کانون متدینان در بریتانیا به شمار می‌رود و از هشت میلیون ساکن لندن، ۱۳ درصد از آنان مسلمان هستند. از ۶۵ میلیون نفر جمعیت بریتانیا هم سه میلیون نفر، یعنی معادل چهار درصد مسلمان هستند. مرکز آمریکایی «بیو» در ماه آوریل گذشته به این نتیجه رسیده بود که تا سال ۲۰۷۵، اسلام بیشترین پیروان را در سراسر جهان خواهد داشت.
روز گذشته پیامک‌های گسترده‌ای با شماره پیامکی سازمان هدفمندی یارانه‌ها مبنی بر وصل مجدد یارانه نقدی کسانی که یارانه آنها قطع شده بود، ارسال شد. دولت یازدهم که سال ۹۲ وعده داده بود مردم را از یارانه ۴۵ هزار تومانی بی‌نیاز می‌کند، با عدم تحقق آن وعده روبه‌رو شده و به پول‌پاشی از بیت‌المال در آستانه انتخابات روی آورده که دیگر نامزدهای ریاست‌جمهوری را به آن متهم کرده است.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: شماری از غیر نظامیان محاصره شده در مناطق تحت تسلط داعش درصدد عبور از رود دجله و حرکت به سوی ساحل چپ موصل که تحت تسلط نیروهای عراقی است، بودند؛ اما تک‌تیراندازهای داعش آنان را هدف قرار داده و ده‌ها نفر را که شماری از آنها زنان و کودکان بودند، کشتند.
ماموستا محمدامین راستی، امام جمعه موقت سنندج با بیان اینکه بیکاری در جامعه فساد به بار می‌آورد، گفت: دولت یازدهم برای اشتغال جوانان شعارهای انتخاباتی داد؛ اما در عمل اتفاقی نیفتاد و مشکل بیکاری حل نشد که این عدم تحقق در ایجاد فساد در کردستان تأثیر داشته و سبب گرایش به فساد شده است.
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور منتخب فرانسه پس از تحویل گرفتن قدرت از فرانسوا اولاند، در اولین اقدام، تکلیف برخی از مهم‌ترین سمت‌های کاخ الیزه را مشخص کرد. ماکرون اعضای کابینه خود را هم قرار است به زودی معرفی کند. گفتنی است، رسانه‌های راست احتمال نخست‌وزیری ادوارد فیلیپ را بسیار می‌دانند.
«هدی البهادلی» عضو برجسته ائتلاف ملی عراق مناظره‌های انتخاباتی در ایران را یکی از مظاهر دموکراسی کشورمان دانست و گفت: مطمئناً نتایج انتخابات در ایران بر آینده منطقه و مسائل سرنوشت‌ساز متعلق به کشورهای مظلوم منطقه که درگیر جنگ‌های بی‌پایان شده‌اند، تأثیر می‌گذارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات