بین الملل >>  بین الملل >> نبض بین الملل
تاریخ انتشار : ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲  ، 
شناسه خبر : ۳۱۴۹۶۷
معاملات کلان تسلیحات هم نتوانست عربستان را نجات دهد
الجزیره در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که پرواز هفت پهپاد در چنین مسافتی بدون اینکه پدافند دفاعی عربستان سعودی آن را شناسایی و هدف بگیرد، سؤالاتی را در خصوص معاملات کلان تسلیحاتی که ریاض در طول سال‌های گذشته انجام داده ایجاد می‌کند.

مقایسه قدرت آفندی و پدافندی انصارالله با آمریکا و عربستان

آفند و پدافند قدرتمند نیروهای یمنی باعث تعجب رسانه های جهان شده است.ارتش یمن از یک سو با پدافند قدرتمند خود، یک فروند هواپیمای MQ1 ساخت آمریکا را که در حال پرواز بر فراز یمن بود، را منهدم کرد و از طرف دیگر با به پرواز درآوردن 7 پهپاد مسیر بسیار طولانی 800 کیلومتری به دور از چشم تمام راهدارهای پیشرفته آمریکا و عربستان را می پیماید و نقاط استراتژیکی از عربستان را بمباران می کند و سپس به آشیانه بر می گردند.
پایگاه خبری شبکه الجزیره در یادداشتی با توجه به اهمیت این موضوع نوشته است که اهداف بمباران شده، اهمیت بالایی دارد و خط لوله اصلی عربستان برای انتقال نفت چاه‌های شرق کشور به بنادر غربی آن در ساحل دریای سرخ محسوب می‌شود. از این خط لوله همچنین به عنوان جایگزینی برای انتقال نفت از طریق تنگه هرمز یاد می‌شود که ایران تهدید کرده در صورت لزوم آن را مسدود می‌کند.
الجزیره در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که پرواز هفت پهپاد در چنین مسافتی بدون اینکه پدافند دفاعی عربستان سعودی آن را شناسایی و هدف بگیرد، سؤالاتی را در خصوص معاملات کلان تسلیحاتی که ریاض در طول سال‌های گذشته انجام داده ایجاد می‌کند.
این رسانه قطری نوشت: دولت سعودی از ایالات متحده آمریکا سامانه دفاعی پیشرفته‌ای خریداری کرده و همچنین جنگنده‌هایی دارد که قیمت یکی از آن‌ها با هزار پهپاد برابری می‌کند و طبق برآورد اندیشکده استکهلم که در زمینه رصد هزینه‌های نظامی فعالیت می‌کند؛ عربستان سعودی بزرگترین خریدار سلاح در جهان است و طبق اعلام دفتر حسابرسی آمریکا، صادرات سلاح این کشور به عربستان سعودی در بین سال‌های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۶ به ۶۵ میلیارد دلار رسید.
الجزیره در ادامه به قراردادهای تسلیحاتی دولت آمریکا با ریاض در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ پرداخت و نوشت، در سال ۲۰۱۷ و در جریان سفر ترامپ به عربستان سعودی، قراردادی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار برای فروش سلاح امضا شد و پس از آن وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که مرحله اول فروش سلاح به ارزش ۱۴.۵ میلیارد دلار را آغاز کرده است.
طبق این گزارش، آمریکا ۶۱ درصد از نیازهای تسلیحاتی عربستان سعودی را تأمین می‌کند و کشورهای انگلیس، فرانسه، اسپانیا، روسیه و دیگر کشورها در رتبه‌های بعدی هستند.

مقایسه قدرت آفندی و پدافندی انصارالله با آمریکا و عربستان
در ادامه این گزارش آمده است که با این حجم از معاملات تسلیحاتی، پرواز بی مهابای پهپادهای یمنی در آسمان عربستان جای شگفتی است و این مسأله از عدم توانایی عربستان سعودی برای دفاع از خود در برابر یک گروه مسلحی حکایت دارد که هر روز آن‌ها را بمباران کرده و در محاصره‌شان قرار داده است.
الجزیره تأکید کرد: «در حالی که بمباران روز سه شنبه نشان داد که عربستان سعودی در برابر درک خطر و مقابله با آن ناتوان است؛ همچنین این معنی را به دست داد که در طول چهار سال جنگ، نه تنها قدرت دفاعی حوثی‌ها کاهش نیافته بلکه قدرت هجومی آن‌ها نیز کاسته نشده است».
الجزیره سپس به بُعد سیاسی ماجرا پرداخته و نوشته است که واکنش‌های سیاسی آن‌طور که ریاض می‌خواست نبود. «حتی ترامپ نیز که صدها میلیارد دلار سلاح به سعودی‌ها فروخته، با آن‌ها تماس نگرفت تا ایستادگی خود در کنار آن‌ها را اعلام کند و واکنش «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز ریاض را راضی نکرد. پامپئو پس از بمباران خط لوله نفت عربستان سعودی گفته بود که آمریکا خواهان جنگ با ایران نیست؛ کشوری که به حمایت از نیروهای یمنی متهم است».
به نوشته الجزیره، شورای وزیران سعودی در بیانیه‌ای که پس از این حادثه صادر کرد، خواستار کمک کشورهای جهان شد و ادعا کرد که حملات یمنی‌ها منابع انرژی جهان را تهدید می‌کند و این یک مسأله جهانی است، در حالی که حملات در داخل خاک عربستان رخ داده بود.
پس از آن نیز دولت سعودی موضوع را به شورای امنیت برد و واضح است که شورای امنیت با توجه به تضاد منافع اعضای آن، اقدامی در این خصوص انجام نمی‌دهد.
الجزیره در پایان نوشت که اگر عربستان سعودی نمی‌تواند با سلاح‌هایش از خود دفاع کند و در حالی که کمکی نیز از هم‌پیمانان آمریکایی و غربی‌اش دریافت نکرده، در این صورت نمی‌تواند مسئولیت امنیت خویش را به گردن شورای همکاری خلیج فارس بیندازد. امارات نیز نمی‌تواند کمکی به سعودی‌ها کند، چرا که خود در معرض خطر نابودی کشتی‌هایش قرار دارد و هر از چندگاهی از جانب حوثی‌ها [انصارالله] تهدید می‌شود. مصر نیز بارها اعلام کرده هرگز وارد درگیری نظامی در خارج از مرزهای خود نخواهد شد و آماده ورود به جنگ با ایران نیست.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به هزینه های هنگفت عربستان برای تامین امنیت تاسیسات نفتی خود نوشت : پهپادی که از 500 مایلی یمن به هوا برخاست و به عمق عربستان نفوذ کرد و آسیب به بار آورد هشدار آمیز و حتی تکان دهنده بود.
این روزنامه آمریکایی به نقل از تحلیلگران نوشت: عربستان قویا در زمینه حفاظت از خطوط تولید نفت خود هزینه کرده است اما تغییرات سریع در فناوری می تواند این مفهوم را داشته باشد که بنادر و خطوط نفتی این کشور در معرض خطر فزاینده در یک منطقه آشوب زده هستند.
نیویورک تایمز افزود: در سراسر شبه جزیره عربی، هزاران مایل خط لوله ای که از زیر و روی منطقه صحرایی در یکی از پیچیده ترین خطوط تولید نفت کشیده شده اند، این محصول را از زمین پمپاژ و در سراسر جهان توزیع می کنند.
سازوکار گسترده میادین نفتی، پالایشگاه ها و بنادر با وجود آشوب سیاسی در این منطقه عمدتا به طور منظم و خودکار فعالیت می کنند.
حمله پهپادی هفته گذشته که حوثی ها مسئولیت آن را برعهده گرفتند، سعودی ها را بر آن داشت که به طور موقت جریان شریان مهم نفتی به منطقه غربی این کشور را متوقف کنند.
این حمله یک روز بعد از اتفاقات رمزآلودی بروز کرد که به نابودی دو تانکر سعودی و دو کشتی دیگر در بندر کلیدی امارات منجر شد.
نیویورک تایمز نوشت: سوالی که اکنون در بازار نفت مطرح است این است که آیا زیرساختارهای عربستان و خلیج فارس می توانند در صورت بروز درگیری احتمالی با ایران محافظت شوند؟مقایسه قدرت آفندی و پدافندی انصارالله با آمریکا و عربستان
تحلیلگران و مدیران شرکت نفت دولتی عربستان، آرامکو، می گویند که این کشور هزینه هنگفتی را برای حفاظت از این صنعت و جریان اصلی حیات خود متقبل شده است. برخی از تاسیسات کلیدی عربستان به شدت با استفاده از موشک و دیگر سلاح ها محافظت می شوند.
«بن کاهیل» مدیر تحقیقات و مشاور یک شرکت اطلاعات انرژی در این زمینه گفت : سازوکارهای امنیتی در دهه 2000 میلادی و همزمان با حملات القاعده و از جمله حمله به تاسیسات «ابقیق» تقویت شده اند . میادین نفتی کشور، پالایشگاه ها و خطوط نفتی به دستگاه های نظارت و سنسور از راه دور مجهز هستند.
مک کاهیل و دیگر تحلیلگران با این حال تصدیق کرده اند پهپادی که از 500 مایلی یمن به هوا برخاست و به عمق عربستان نفوذ کرد و آسیب به بار آورد هشدار آمیز و حتی تکان دهنده بود.
نیویورک تایمز نوشت: آسیب به تانکرها در الفجیره، بندرمهم اماراتی نیز که کشتی ها در آن سوختگیری می کردند نگران کننده بود.
تحلیگران می گویند با وجود هزینه های امنیتی یک دهه گذشته، تغییرات سریع در بخش فناوری می تواند این مفهوم را داشته باشد که زیرساختارهای عربستان بیش از گذشته در معرض خطر هست. برای مثال، کارشناسان سازمان ملل متحد برآورد کرده اند که پهپاد استفاده شده قادربه طی کردن مسافتی نزدیک به یک هزار مایل برای نفوذ به عربستان بود.
«ریکاردو فابیانی» تحلیلگر مسائل ژئوپلتیکی در شرکت تحقیقات بازاری «انرژی اسپکتس» ((Energy Aspects در این زمینه گفت: این بدان معنا است که این پهپادها می توانند در صورتی که بخواهند به مرکز منافع عربستان حمله کنند.
نیویورک تایمز همچنین به نقل از تحلیلگران نوشت: حفاظت از همه سازوکارهای خطوط نفتی و حتی یگان هوایی نقاط حساس وکلیدی همچون مراکز پمپاژ نفت غیر ممکن نیست اما دشوار است.
به گزارش ایرنا، «جرمی بِینی» (Jeremy Binnie) کارشناس امور دفاعی خاورمیانه و آفریقا درمصاحبه با یک هفته نامه دفاعی گفت: تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که یک پایانه کلیدی صادرات نفت عربستان موسوم به «راس تنوره» (Ras Tanura) بااستفاده از موشک های پیچیده هاواک زمین به هوا ساخت آمریکا محافظت می شود اما این سلاح ها ممکن است نتوانند قادر به مقابله با پهپادهایی باشند که ایران با استفاده از رادارهای کوچک تولید کرده است.
نیویورک تایمز مدعی شد یکی دیگر از نگرانی ها در این زمینه احتمال جنگ سایبری از سوی ایران است که می تواند به زیرساختارهای نفتی عربستان و همسایگانش آسیب بزند.
این روزنامه به نقل از «جان مک ویلیامز» از مقامات وزارت انرژی دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا افزود: پنتاگون بر مهارت های سایبری ایران نظارت و احتمالا برای مقابله با آنها برنامه دارد.
نیویورک تایمز به نقل از بِینی کارشناس مسائل دفاعی آمریکا و خاورمیانه نوشت: در صورت بروز جنگ، ایران می تواند با استفاده از موشک های ضد کشتی خود اهداف بزرگی راهدف قراردهد و در چنین سناریویی تانکرهای نفتی بشدت آسیب پذیر هستند.
کارشناسان می گویند: جنگ ها غیرقابل پیش بینی هستند و نتیجه درگیری احتمالی بین ایران، امارات، عربستان و دیگر تولیدکنندگان نفتی خلیج (فارس) می تواند خطراتی اساسی درپی داشته باشد.

مقایسه قدرت آفندی و پدافندی انصارالله با آمریکا و عربستان
«جیم کرین» کارشناس امورانرژی در مرکز «بِیکر» دانشگاه رایس آمریکا گفت: تحریم ها فروش نفت ایران را به نصف رسانده است. دولت ترامپ باید این موضوع را درک کند که با فشارهای خود بر ایران چه می کند. «اگر ایرانی نفتی برای صادرات نداشته باشد، چیزی برای از دست دادن ندارد.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات